Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolébka k Palm m50x - USB i RS 232

aktualizováno 
Mnozí v konferencích apod. brojí proti kupování Palmů m50x, protože nemají sériový port, nýbrž USB. Dnešní článek uvede vše na pravou míru a navíc popíše konstrukci kolébky s rozhraním USB i RS 232 neboli sériovým portem.

Spousta lidí se domnívá, že USB je dobrá věc pro rychlou výměnu dat, ale není vhodná např. pro techniky, kteří mají pomocí sériového portu nastavovat např. routery, switche, různá zařízení atp.. Někteří si myslí, že nové Palmy m50x nemají sériový port, a proto je zavrhují. Pravda je někde jinde. Palm řady m50x má sériový port a může ho plně využít např. pro příslušenství. Zatím jedinou překážkou je nestandardní konektor na spodní hraně Palmu. To ale postupem doby bude vyřešeno a určitě bude k dostání.

Nyní se již dostávám do části, kde jsem chtěl uvést popis konstrukce na předělání klasické USB kolébky, která je součástí dodávky na sériovou či ještě lépe na multifunkční. Tj. z kolébky povedou dva kabely - jeden s rozhraním USB a druhý s rozhraním RS 232. Na zadní straně kolébky bude přepínač sloužící k přepnutí mezi USB a RS 232. Pokud chcete v normálním případě sériovou kolébku, musíte si ji dokoupit. Pokud však kolébku otevřete, zjistíte, źe má společný tištěný spoj, ale elektronika a jiné zapojené piny se postarají o to, zda ve výsledku bude kolébka sériová nebo USB.

Nyní se dáme do vlastní konstrukce. Nejprve je nutné kolébku otevřít. Tak učiníme po sundání čtyř gumových nožek, pod kterými se skrývají šroubky s hlavou TORX číslo 6. Po jejich odšroubování se kolébka sama rozloží. Neztraťte si tlačítko HotSync! Následující obrázek ukazuje zapojení vlastní desky a konektoru.Na levé straně je zapojen USB kabel. Uprostřed je HotSync tlačítko a nalevo je část pro připojení sériového kabelu. V následující tabulce je uvedeno zapojení jednotlivých pinů konektoru rozhraní Palm a plošky na tištěném spoji, kam připájíte jednotlivé piny konektoru sériového portu (buď 9 nebo 25 pin CANNON).

 

Signál

Pin konektoru

Pin na tištěném spoji

9 pinový konektor CANNON

25 pinový konektor CANNON

RxD

10

D1

3

2

TxD

11

D2

2

3

CTS

13

D4

7

4

RTS

14

D5

8

5

DTR

15

D6

6

6

GND

1

P1 nebo SH2

5

7

 

Na piny ID1 a D3 připájíte posuvný přepínač, kterým se bude přepínat mezi připojením USB nebo sériovým portem. Přepínač bude vlastně zkratovat rezistor 7,5 kilo Ohm, který je nutno vyměnit na místě nad HotSync tlačítkem (viz obrázek). Při připojování všech kontaktů na plošky si dejte pozor, abyste se některým drátkem nedotkli nebo nepřipojili kontakt P2 - jedná se o nabíjecí napětí. Mohlo by to znamenat poškození napájecího zdroje, stolního počítače, nebo dokonce Palmu!!!

Nyní musíte odstranit 0 Ohmový SMD rezistor nad HotSync tlačítkem. Pájkou nahřejte oba konce a pinzetou ho odstraňte. Nyní na jeho místo zapájejte 2 paralelní odpory 15 kilo Ohm, jejichž paralelní hodnota bude oněch 7,5 kilo Ohmů. Můžete použít velikost SMD rezistorů jednak 0603, jednak 0804 - oba typy se tam vejdou. Je možné také použít normálních rezistorů s drátovými vývody. Je však nutné dát větší pozor na výběr vhodných typů s malou tolerancí! Přepínač je připojen do bodů ID1 a D3 - tudíž paralelně k rezistoru 7,5 kilo Ohm. Pokud je přepínač "otevřen" - kontakty rozpojeny, tak je odpor 7.5 kilo Ohm, což je přepnuto do polohy sériový port. Pokud přepneme přepínač do polohy "zkratováno" - kontakty spojeny, je výsledný odpor roven 0 Ohm, což je poloha USB rozhraní.Nyní již stačí do kolébky vyvrtat díru pro přepínač a kabel k sériovému portu. Je nutné oba komponenty umístit na vhodné místo, tak aby při zavírání kolébky nevadily plastovým dílům a šroubkům v jejich činnosti. Teď již stačí vše pečlivě zkontrolovat a kolébku uzavřít. Než dotáhnete všechny šroubky, ujistěte se, že vše funguje. Připojte USB i sériový port do vašeho PC, na zadní straně kolébky si přepněte do polohy USB či RS 232 - jak vám vyhovuje - a můžete vesele kolébku používat.

 

Závěr:

Z obrázků by mělo být vše patrné, a tak by tato konstrukce neměla dělat problémy průměrně zkušenému bastlíři či elektronikovi. Pokud však shledáte tuto konstrukci pro vás obtížnou a neradi byste cokoliv pokazili, napište mi.

Pomocí této kolébky by neměl být problém se připojit pomocí sériového portu na jakékoliv zařízení, switch, router, modem atp..

 Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Huawei má velké oči. Letos chce dostat Apple na dostřel

Huawei Y7 Prime (2018)

Huawei si vytkl pro letošek cíl prodat 200 milionů smartphonů. Má tak našlápnuto dotáhnou Apple a upevnit si pozici...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Ani levné, ani drahé. Za sedm tisíc pořídíte povedené smartphony

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od...

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od zhruba pěti do deseti tisíc korun najdeme...

Najdete na iDNES.cz