Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klonování simkaret může být riskantní

aktualizováno 
Čtenáře zaskočil masivní spam, který nabízí klonování simkaret. Nabídku ovšem šíří nekorektní podnikatel nekorektním způsobem. Zajímá vás, jak se spam v České republice šíří? Proč se operátoři brání klonování karet?Je možné simkarty klonovat?

Intenet u nás stejně jako ve světě trpí zahlcováním e-mailových schránek nevyžádanou reklamou neboli spamem. Vint Cerf, starší viceprezident společnosti MCI, který je považovaný za jednoho z otců internetu, definuje spamming takto: "Spamming je zneužitím elektronické pošty a síťových news na internetu. Může vážným způsobem narušit provoz veřejných služeb, nemluvě již o efektu, jaký může spamming mít na systém elektronické pošty kteréhokoli jednotlivce.... Provozovatelé spammingu ve skutečnosti odnímají významné zdroje uživatelům a provozovatelům služeb, aniž by k tomu měli jejich souhlas, a bez jakékoli kompenzace."

Donedávna převládal v českých e-mailových schránkách spam ze světa, převážně v angličtině. Nyní se již poměrně často setkáváme se spamem v korejštině, čínštině, němčině, ruštině a hlavu zdvihají spammeři i u nás. Rozruch vyvolala aféra serveru Tvujdum.cz, ještě větší pohromou se však ukázal být mladík jménm Aleš Slabý. Jeho řáděni nezačalo spamováním, 12. června 2001 nahlásil Miloš Kotek ze společnosti MK-WEB design, že Aleš Slabý svým podvodným jednáním znehodnotil její aukci internetové domény.

Dne 27. října 2001 pak v Blesku vyšel článek, ve kterém Aleš Slabý nabádal k daňovým únikům: „Neplatí se údajně žádné daně a poplatky, protože zboží je označeno jako dárek.“ Později začal Aleš Slabý zběsile spamovat e-mailem i v diskusních fórech. Pokoušel se tak prodávat svůj program Trotlík (jeho použití nedoporučujeme, recenzi najdete zde, důvěryhodnější programy zdarma naleznete mimo jiné zde). Později své aktivity rozšířil o klonování simkaret a jako reklamní médium zvolil opět spam. Mezitím stačil spáchat plagiát webové stránky Františka Fuky. Navzdory podivným praktikám zůstává ovšem pan Slabý členem Asociace po elektronickou komerci.

Je klonován karet v pořádku?

Klonování SIM karet můžeme posuzovat v různých souvislostech. Pokud někdo vlastní historickou Oskartu se speciálním tarifem, jistě si ji rád uzamkne v trezoru a po světě bude běhat s klonem. Někteří operátoři nejsou ochotni vystavovat více simkaret k jednomu číslu. Pak může nastat problém s autotelefonem. Je možné umístit více klonů simkaret na jedinou čipovou kartu a přepínat mezi nimi v menu mobilního telefonu, což je pohodlnější a flexibilnější než adaptér. Adaptér navíc pro některé typy mobilů neexistuje vůbec.

Operátor teoreticky může očekávat vyšší obrat za hovory uskutečnitelné prostřednictvím klonu. Na druhou stranu nelze naklonovat SIM toolkit a tak na některé pokročilé funkce nebo GSM banking můžeme zapomenout. Pokud podnikatel nechá naklonovat svoji firemní kartu pro svoji manželku či milenku, dochází zřejmě k daňovým únikům. Více identických karet v síti operátora může dělat neplechu a proto se mobilní operátoři klonům brání explicitním zákazem ve smluvních podmínkách i sledováním výskytu identických karet v síti.

Jak se karty klonují?

Každá simkarta v sobě obsahuje dvě čísla, IMSI (International Mobile Subsciber Identification, Mezinárodní identifikace mobilního předplatitele) a Ki (identifikační klíč). Číslo IMSI karta na požádání sdělí telefonu, Ki zůstává tajné a nedá se ze simkarty přímo přečíst. Při přihlašování telefonu do sítě GSM síť pošle telefonu náhodné číslo. Karta je spolu s Ki zpracuje autentizačním algoritmem a vypočítaný výsledek nazvaný SRES (Signed Response, Podepsaná odpověď) mobilní telefon pošle zpět síti. Ta pak porovná, zda je shodný s výsledkem, který si pro kontrolu spočítala sama. Na základě porovnání těchto dvou výsledků je pak karta přijata nebo odmítnuta.

Pokud tedy budeme simulovat dostatečně velký pokus o přihlášení s různými čísly, která by síť odeslala kartě pro zpracování autentizačním algoritmem, můžeme Ki vypočítat. Některé simkarty ovšem omezují počet operací, které je s nimi možno provést a simkarta se tak může při pokusu o naklonování zničit. Problémem vždy zůstává důvěra mezi klonovačem a zákazníkem. Kdo zákazníkovi zaručí, že byl vytvořen pouze jediný klon?

Kontaktovali jsme Aleše Slabého. Tvrdil nám, že nyní již vlastně klonování simkaret nenabízí a snaží se prodávat spíše sady, které umožňují klonování svépomocí. Není však jisté, jakou úroveň má uživatelská podpora.

Braňte se spamu

Na serveru Pooh.cz se objevila vzorová stížnost pro porušení zákona o regulaci reklamy živnostníkem Alešem Slabým pro příslušné úřady. Server Pooh.cz nabádá i k přímému telefonickému kontaktu se spammerem. Číslo v článku však neplatí, správná jsou čísla 604 604 339 (mobil) a 566 543 818 (pevná linka). Ke kontaktu je tedy možno využít i SMS zvláště poté, co brána SMSoperator.cz umí odesílat i delší zprávy.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Legendární „žiletka“ ožila jako koncept. Díky ohebnému displeji

Koncept Motorola RAZR V4

Dost bylo uniformních telefonů, na výsluní se začínají prodírat retro mobily. Jsou znovuzrozené modely 3310 a 8110 od...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...

Akvizice století se nekoná, Trump zakázal Broadcomu převzít Qualcomm

Broadcom má zájem o Qualcomm. Ten nabídku odmítl.

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal výnos, kterým zakázal převzetí výrobce počítačového hardwaru...Najdete na iDNES.cz