Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klonování SIM karet už trvá jen pár minut

aktualizováno 
Výzkummníci IBM objevili nový a velmi rychlý způsob klonování SIM karet mobilních telefonů. Jde o takzvaný částicový či štěpný útok, který umožňuje v průběhu jedné až dvou minut získat tajný identifikační klíč. IBM to před týdnem oznámila ve své zprávě.
Klonování SIM karet podle nejnověji publikovaných informací může trvat jen jednu až dvě minuty, oproti dřívějším čtyřem až deseti hodinám.

Klonování SIM karet se ale podle našich informací rozmáhá již nějméně tři roky. Doba potřebná k získání tajného identifikačního klíče SIM karty byla dosud přibližně čtyři až deset hodin v závislosti na použitém klonovacím postupu. Byla to zároveň spolu s nutností získání fyzického přístupu k SIM kartě oběti a znalosti jejího PINu největší překážka k masovému rozšíření klonování.

Výzkumníkům z IBM se ale nyní podle jejich prohlášení dobu potřebnou k naklonování podařilo zkrátit na jednu až dvě minuty. "Není to zpráva typu blesku z čistého nebe, je to prostě problém," říká manažer oddělení výzkumu IBM Charles Palmer. Stejně však výzkumníci nadále potřebují mít fyzický přístup k analyzované SIM kartě. Jejich metoda klonování používá analýzu změn vyzařovaného elektromagnetického pole a kolísání odběru karty v čase při provádění kritických výpočtů, ze kterých by měla, jak uvádějí, vyplynout kryptografická identita karty.

Jak útok probíhá? IBM říká, že v sedmi dotazech. Vše, co je k útoku potřebné, je počítač s čtečkou SIM karty a vhodný program. Ten do karty posílá prostřednictvím čtečky specifické "dotazy". Zpráva dále uvádí, že v IBM vyvinuli metodu, která by SIM karty měla před nově objeveným útokem ochránit. Ta by měla spočívat v doplnění posloupnosti provádění kritických výpočtů o náhodné operace s cílem rozmělnit informaci poskytovanou unikající postranním kanálem (sledování okamžitého odběru, vyzařování), která se tak pro případného útočníka stane zašuměnou a hůře použitelnou.

Vyvinutá nová technika klonování je tento týden prezentována na sympoziu IEEE o bezpečnosti a utajení dat. Při testování metody, kdy Palmer a jeho spolupracovníci kupovali telefony v obchodě, povedl se jim klíč najít pouze u SIM karet fáze 1. Jak se ale ve zprávě praví dále, v běžném provozu na světě je nejvíce právě SIM karet fáze 1.

Jakou ochranu před naklonováním odborníci IBM doporučují? Nedávejte svoji SIM kartu raději z ruky! Je to stejné doporučení, které dalo už ve svém stanovisku MoU (Memorandum of Understanding, sdružení provozovatelů GSM sítí) před více než čtyřmi léty při prvních zprávách o možnosti klonování SIM karet.

Potenciální nebezpečí na běžného uživatele může číhat v případě, kdy si nechá své SIM karty okopírovat do jedné. I v tomto případě jde o klonování a z jejich originálů budou identifikační klíče přeneseny do cílové (naklonované) karty. Je potom jen na člověku, který tuto operaci provede, zda jejich identitu nezneužije. To samé se může ovšem stát i při běžném odblokování karty. Opatrnost v půjčování SIM karty je na místě, panika zatím nikoli. Útok podle metody IBM se týká jen karet první generace, jejichž výskyt v ČR je minimální. Navíc je nyní prakticky nemožné, aby někdo v Čechách či na Moravě disponoval potřebným zařízením. To samé platí i o zbytku Evropy.

K problému klonování a kopírování více karet do jedné se v nejbližší době vrátíme podrobným materiálem.Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

EU chce dál bojovat za jednotnou nabíječku. Snaží se o to téměř deset let

Nabíječky mobilních telefonů

Dobrovolnou dohodu o sjednocení nabíječek podepsali hlavní mobilní výrobci už v roce 2009. A to včetně Applu, který...

Nejvíce chytrých hodinek prodá Apple. Nejčastěji staré modely

Watch Series 3 jako první hodinky od Applu nabídly LTE modem

Apple vkročil do segmentu chytrých hodinek před čtyřmi lety a dnes mu jednoznačně kraluje. Jeho nadvláda pokračovala i...

Najděte svého slavného dvojníka z 18. století. Google vyhledá staré obrazy

Google Art Selfie

Stačí se vyfotit, nahrát fotku do aplikace Art Selfie a Google najde tvář, která se vám nejvíce podobá. Vtipná...

Najdete na iDNES.cz