Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klenot vybroušený takřka k dokonalosti - recenze HTC Touch Diamond

aktualizováno 
HTC Touch Diamond je přístroj hned několika superlativů. Nejmenší, nejočekávanější a nejvybavenější, tak lze tento miniaturní komunikátor ve zkratce charakterizovat. Zajímá-li vás podrobnější popis, pak nahlédněte do naší recenze.

HTC Touch Diamond - klenot, jak má být

Když loni v červnu udeřil na světové trhy chytrý trpaslík z dílen HTC jménem Touch, jen málokdo tušil, jakého masového rozšíření se dočká. V redakci jsme poslední dny pilně testovali první přístroj z nové kolekce HTC s názvem Touch Diamond. Novinek je v porovnání s původním Touch víc než dost, proto bez dlouhých úvodů pojďme rovnou k samotnému testu.


Katalog mobilů:

První touch přišel na světové trhy přesně před rokem a tehdy nikdo nečekal, jakého masivního úspěchu se dočká. Jeho nástupce s přídomkem dual již tak úspěšný nebyl. Nový diamond má ale na pořádný úspěch zaděláno.

HTC Touch slaví úspěch, nyní je k dispozici vylepšená verze i speciální edice Ted Baker HTC Touch Dual HTC Touch Cruise klepe na dveře

Kapitoly recenze:

Obsah balení:
USB kabel (k synchronizaci a propojení s nabíječkou), náhradní stylus, baterie, CD s AS 4.5 a WM Device Center, CD Getting started, fólie na displej


Vzhled, konstrukce a zpracování

Hodnotit design jakéhokoli výrobku je vždy subjektivní. O tom není nejmenších pochyb. V případě nového Touch Diamond si ale troufáme udělit výjimku, během testování se totiž novinka líbila každému, kdo o ni jen pohledem zavadil. A že to byl pohled více než příjemný, je jasně vidět z přiložených snímků. Designéři z Tchaj-wanu odvedli výborný kus práce, a tak diamond nezůstává svému přízvisku nic dlužen. Zkrátka dobře vybroušený klenot.

HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

Není to tak dlouho, co se každému při vyslovení slůvka komunikátor vzápětí vybavily naduté kapsy, které tyto přístroje v kalhotách napáchaly. Toho se ale v případě diamondu obávat nemusíte, krabička s rozměry 51 x 102 x 11,5 mm a hmotnosti pouhých 110 gramů se vměstná prakticky kamkoli.


Konzervativní T-Mobile

Kromě HTC Touch Diamond testujeme v redakci i jeho variantu určenou pro operátora T-Mobile, nazvanou MDA Compact IV. Výbava Compactu je naprosto shodná s diamondem, přístroje se liší jen a jen svým vzhledem. Zatímco Touch Diamond na první pohled sází na styl a modernu, operátorská varianta se drží konzervativnější linie. MDA Compact tak má zaoblené tělo uhlazených tvarů, lesklá čelní plocha ale zůstává. Zajímavé je, že jsou prohozena tlačítka klávesnice - ta pro ovládání hovoru jsou u compactu v horní řadě.

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

Tělo compactu je také z obyčejnějších materiálů . Místo kovu a měkčených plastů jsou tu plasty obyčejné. Tím ale výrazně klesla jeho hmotnost, která má hodnotu 98 gramů. Díky oblému tělu má však compact mírně větší rozměry - 110 x 52 x 12 mm.


Touch Diamond se nese ve znamení ostrých hran a přechodů a na přístroji tak vyjma navigační klávesy oblý prvek nenajdete. Čelu vévodí dotykový VGA displej, který je v rovině se zbytkem přední plochy. Další důkaz toho, že zapuštěným displejům už zvoní umíráček. Nad dotykovou chloubou telefonu je mřížka reproduktoru se světelným senzorem. Známou signalizační LED upozorňující na některé události u Diamondu nenajdeme.

HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

Mezi displejem a ovládacím panelem je vyvedeno jasné logo výrobce. Panel s ovládacími prvky sestává, podobně jako v případě Touch Cruise, z jednoho kusu plastu. Ten obsahuje čtveřici tlačítek a zastupuje i hlavní navigační klávesu. Potvrzovací tlačítko je pak samostatné a je v porovnání se zbytkem plochy mírně zapuštěno.

Po celém obvodu komunikátoru se táhne lem, který je ze tří čtvrtin kovový. V oblasti ovládacího panelu přechází linka v plast, který ale kov velmi dobře imituje. Na pravém boku kovového pásku je vyveden nápis "4 GB internal storage“, na boku levém pak známá hláška "HTC Innovation“. Kromě toho zde najdeme i regulátor hlasitosti.

HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

Na horní hraně je tlačítko k vypnutí/zapnutí přístroje a systémový reproduktor. Hrana spodní nabízí známý konektor HTC ExtUSB a mikrofon telefonu. Z této pozice lze také tasit stylus, jehož vytažení znamená automatické probuzení telefonu ze spánku. Tlačítko pro soft reset je netradičně umístěno pod stylem.

Zadní strana je vyvedena opravdu stylově a sestává z mozaiky různě velkých většinou nepodobných trojúhelníků. Kryt navíc není rovinný a mozaika je tedy plastická, výškové rozdíly jsou ale pochopitelně zanedbatelné. V trojúhelníku opatřeném kovovou vrstvou je zasazen objektiv fotoaparátu, jehož CMOS čip obsahuje více než 3 miliony buněk. Podél delší odvěsny jsou pak uvedeny základní parametry fotoaparátu. Hrany jsou zkoseny ve tvaru jak jinak než trojúhelníku.

HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond HTC Touch Diamond

Po více než týdnu testování můžeme říci, že nejen designéři odvedli pěkný kus práce. Přístroj je poctivě vyveden i co se týče dílenského zpracování, a tak se ani při důkladném prohmatání nedočkáte parazitního skřípání nebo jiných projevů nedokonalosti. Svou daň si ale vybírá lesklý povrch, který si velmi dobře "pamatuje“ byť jen lehký dotyk prstů. Připravte se tak na nikdy nekončící leštění věčně upatlaného telefonu.

Paměť a procesor

O tom, že papírové parametry zdaleka neurčují skutečnou použitelnost přístroje, se poučili všichni majitelé přístrojů s čipovou sadou Qualcomm MSM7200. Po nahlédnutí do specifikací nového diamondu najdeme i zde sadu stejného výrobce. Naštěstí jde ale o nový model, který obsahuje rychlý procesor taktu 528 MHz a celých 192 MB operační paměti. Ale nejásejte, uživatel má totiž po prvním zapnutí k mání jen 55,37 MB, což je vzhledem k fyzické hodnotě až podezřele málo. Podobně je na tom FlashROM, jejíž velkou část "spořádají“ nová Windows Mobile 6.1 edice Professional.

HTC Touch Diamond Hw HTC Touch Diamond Hw HTC Touch Diamond Hw

Na uživatelská data je tak připraveno pouhých  62 MB prostoru. Diamond ale ukrývá i jedno překvapení, kterým je vestavěná Flash paměť Samsung kapacity 4 GB. Z těch je přitom přístupno asi 3 800 MB. Kdo by čekal další možné rozšíření za pomocí paměťových karet, bude zklamán. Do tenkého Diamondu se microSD slot jednoduše nevešel. Právě sem tak budou směřovat štiplavé poznámky z řad uživatelů Apple iPhone. Ano, 8 nebo dokonce 16 GB by bylo samozřejmě lepší, ale na druhou stranu, nejsou ony 4 GB pro běžného uživatele dostačující?

HTC Touch Diamond Hw HTC Touch Diamond Hw HTC Touch Diamond Hw

Vestavěná paměť pojme kromě mapových podkladů i stovky skladeb formátu MP3 a stále zbude dost místa pro další uživatelská data. Uznáváme ale, že absence rozšiřující slotu (větší Flash paměti) je slabé místo testovaného modelu. Dodejme ještě, že obsah interní 4GB paměti zůstává i po hard resetu.

Název HTC Touch Diamond
 Rozměry [mm]  102 x 51 x 11,5
 Hmotnost [g] 110 g
 Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional
 Procesor Qualcomm MSM 7201A, 528 MHz
 RAM 192 MB
 FlashROM 256 MB
 Vnitřní paměť 4 GB (Samsung MoviNAND)
 Paměťový slot ne
 Sítě Quadband GSM, UMTS
 Data GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
 Displej - rozlišení 480 x 640 pix
 Displej - úhlopříčka 2,8" (72 mm)
 Displej - barvy 65 536
 Satelitní navigace NMEA 0183
 Wi-fi 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.0, EDR, A2DP
 Infraport ne
 Digitální fotoaparát 3,2 MPix
 Autofocus ano
 Videotelefonie ano, VGA
 FM rádio  ano
 Další TouchFLO 3D, pohybový senzor
 Baterie 900 mAh


Displej a ovládání

Touch Diamond je vůbec prvním kompaktním komunikátorem z řad HTC, který láká jemným VGA displejem. Dřívější HTC Universal, nebo snad dokonce Advantage rozhodně jako kapesní označit nešlo.
Po diagonále displej měří 71 milimetrů (2,8“) a najednou se rozzáří až 65 536 barevnými odstíny. Kresba je díky rozlišení 480 x 640 bodů opravdu jemná, a kdo jednou takové zobrazení okusí, ke čtvrtinovému QVGA se bude vracet jen se sebezapřením. I další parametry osazeného displeje jsou potěšující. Začněme s čitelností na přímém slunci, která je zcela bezproblémová a plně srovnatelné s Apple iPhone.

HTC Touch Diamond

HTC Touch Diamond displej HTC Touch Diamond displej HTC Touch Diamond displej

HTC Touch Diamond displej HTC Touch Diamond displej HTC Touch Diamond displej 

Diamond obsahuje i světelný senzor, a tak můžete regulaci jasu ponechat na automatickém vyhodnocování nebo manuálně volit mezi deseti stupni, a to zvlášť pro bateriový pohon a dobu nabíjení nebo synchronizaci.
Povrch displeje je poměrně tvrdý, přesto je nepoměrně sensitivnější než předchozí typy Touch, Touch Dual a Touch Cruise. Udělování pokynů pomocí displeje je tak velmi rychlé, přesné a nakonec i pohodlné.

Displej ale není jedinou možností, kterak diamondu udělit nový úkol. Těžko bychom se obešli alespoň bez několika fyzických tlačítek. Těch je v porovnání třeba s HTC TyTN II jen zlomek. Trpí tak diamond nedostatkem tlačítek a je snad jeho ovládání nešikovné? Ničeho takového se obávat nemusíte. Klávesy ke správě telefonních funkcí samozřejmě zůstaly a dvojice kontextových kláves nahradila známá tlačítka Domů a Zpět, která jsme doposud vídali jen u WM smartphonů.
Ač jde o vůbec první komunikátor s takto řešenými ovládacími prvky, rozhodně nejde o model poslední – nadcházející Touch Pro sází na stejné řešení a kdo ví, třeba se jej chytnou i ostatní výrobci.

Zvuk

Zvukové schopnosti diamondu jsme otestovali použitím dodávaného HF, které mimochodem svým designem pěkně doplňuje samotný telefon. Reprodukce hudby byla čistá a prostá parazitních zvuků. Stejně dobře si diamond vedl i při přehrávání muziky bez připojených sluchátek – systémový reproduktor odvádí skutečně dobrou práci, a to i při nejvyšší nastavené hlasitosti, při které však doslova duní uši. Jedinou slabinou tak může být pevně stanovený datový prostor pro multimediální soubory, který čítá 4 GB. A možnost dalšího rozšíření již, jak bylo řečeno, není.

Telefonování, SMS, MMS a e-maily

Testovaný komunikátor dostal do vínku všestranný telefonní modul, který umožňuje hlasovou i datovou komunikaci v GSM i UMTS pásmu. Z datových přenosů je zastoupeno samozřejmé GPRS/EDGE třídy 12 i rychlé HSDPA s datovým stropem až 3,6 Mbps.
Telefonní aplikace doznala oproti starším WM několika příjemných změn. Tou nejcitelnější je přitom zbrusu nový grafický kabátek šitý na míru snadnějšímu ovládání pomocí prstů.

HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS

Vyťukávání čísel (znaků) pomocí klávesnice je nyní skutečně pohodlné. Pochvalu si zaslouží i integrace vylepšených dotykových gest do telefonního seznamu – jmény tak lze konečně rychle listovat. K filtraci pomocí prvního písmene je navíc připravena boční lišta se znaky abecedy. Hůře použitelná horní lišta řazená po třech písmenech tak dostala lepší podobu. Vyťukáním čísla, které nefiguruje ve vašem seznamu, jej lze obratem uložit klepnutím na Save to Contacts. Drobnost, která potěší.

HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS


Kontakty lze pomocí kontextového menu editovat nebo vytvářet, dále posílat prostřednictvím SMS/MMS nebo přes rozhraní bluetooth. Přibyla i položka SIM Manager k rychlému přístupu k záznamům na kartě.

Telefonování bylo zcela bezproblémové. Druhá strana mě slyšela čistě a stejně dobře pracoval i reproduktor telefonu. Ostatně tak to bývá u HTC komunikátorů zvykem. Velice přehledně je zpracována historie volání, kdy mezi příchozími, odchozími a zmeškanými hovory snadno přepínáte velkými software tlačítky.

HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS

Skladbou textové korespondence a MMS se nemá smysl zabývat, řazení je totiž již od doby WM 5.0 stále stejné. Pochválit ale musíme nové virtuální klávesnice z dílen HTC. Na výběr je přitom Phone Keyboard (dříve IntelliPad, PhonePad), což je simulace numerické klávesnice známé z běžných mobilních telefonů. Compact QWERTY je potom klávesnice známá jako SureType, kdy jsou písmena abecedy rozprostřena mezi 14 kláves, přičemž každá slouží k zápisu dvou písmen a číslice (nebo znaku).

HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS

Posledním typem je plnohodnotná klávesnice s názvem Full QWERTY. Nutno přiznat, že psaní na této klávesnici je ze všech uvedených typů nejrychlejší. Překážkou přitom není ani menší displej telefonu. Apple iPhone sice disponuje citelně větším displejem, přesto je psaní na diamondu jistější. iPhone totiž v tomto ohledu paradoxně doplácí na svůj velmi citlivý displej, kdy stačí letmý dotyk o klávesnici a překlep je na světě. To u diamondu nehrozí i přesto, že je citlivost displeje daleko vyšší než u předchozí řady.

HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS HTC Touch Diamond OS

Tvorbu MMS usnadní známý klient, který doznal několika kosmetických vylepšení. Počet e-mailových účtů není nijak omezen, s jeho nastavením pak uživateli pomůže podrobný průvodce. Ten uživatelé ocení i v případě nastavení synchronizace s Exchange serverem. Ano, diamond samozřejmě podporuje funkci Direct Push.

Konektivita

Možnosti konektivity nijak nevybočují ze zaběhnutého standardu. Spoléhat tak můžete na vestavěný wi-fi modul s podporou standardu 802.11 b/g s teoretickou datovou propustností až 54 Mbps. Správce wi-fi je stejný jako u předchozí generace HTC zařízení, nechybí tak možnost regulace výkonu vysílače na úkor výdrže baterie. Citlivost modulu je na velmi dobré úrovni a je plně srovnatelná s ostatními WM komunikátory. Surfování po internetu je přitom díky Opeře Mobile 9.5 skutečným zážitkem.

HTC Touch Diamond konektivita HTC Touch Diamond konektivita HTC Touch Diamond konektivita

Stejně dobře se osvědčil i BT modul, který opět neunikl naší obvyklé sérii testů. Synchronizace s PC a následný přenos souborů oběma směry proběhly zcela bez problémů. Samozřejmostí je podpora A2DP, na které si mohou uživatelé iPhonu nechat zajít chuť, a to i v případě nové generace telefonu. V nabídce je dále přímý tisk dokumentů s využitími BT tiskárny, případně procházení souborového systému na spárovaném PC.

HTC Touch Diamond konektivita HTC Touch Diamond konektivita HTC Touch Diamond konektivita

K velkému potěšení se HTC konečně rozhoupalo k podpoře užitečného režimu Mass Storage, který dovolí transfer dat z a do vestavěné 4GB paměti i bez nainstalovaného ActiveSync (případně WM Device Center). Doplňme jen, že v tomto režimu nemáte k této paměti přes File Manager přístup, zmizí i pořízené snímky (po ukončení spojení je samozřejmě vše v pořádku).  Rychlost přenosu dat z PC do diamondu se přitom pohybuje okolo hranice 3 MB/s, což je příjemný posun kupředu. V případě kopírování menších souborů rychlost klesne zhruba na polovinu. Zmínku si zaslouží ještě inovovaný správce bezdrátových modulů, který se podobně jako virtuální klávesnice dočkal zcela nové tváře.

 TouchFLO3D
 Nová verze uživatelského prostředí je jedním z dalších lákadel nového diamondu. Ostatně tak tomu mělo být i u původního touche. První TouchFLO se ale úspěchu nedočkalo. Asi každý si totiž vzpomene, že první verze sestávala je z několika obrazovek, které urychlovaly přístup k základním funkcím. Za touto hranicí již nastupovalo prostředí známých Windows.

TouchFLO s přídomkem 3D je ale skutečně komplexním uživatelským prostředím, které budou uživatelé i rádi používat a nikoli vnímat jako zbytečnost.

Prostředí sestává z deseti hlavních modulů, mezi  kterými uživatel přepíná tažením prstů. Další způsob pohybu v základním náhledu TouchFLO ztělesňuje čtyřsměrný navigační prvek. Nám se ale více osvědčilo uchopení posuvníku a následný přesun do kýžené sekce TouchFLO. Takto totiž prostředí reagovalo nejrychleji.

TouchFLO3D sestává z těchto základních modulů:

Home – v horní liště datum a název operátora, velké zobrazení času, kdy se údaje mění půlením (velmi efektní), dále je zobrazen alarm, zmeškané hovory a záznam z kalendáře.

TouchFLO 3D TouchFLO 3D

People – rychlý přístup k vybraným kontaktům z telefonního seznamu, každý je přitom prezentován velkou fotografií, která je kontaktu přiřazena, klepnutím se objeví známá obrazovka WM, z níž lze dále přejít k vytočení daného čísla (lze i přímo z TouchFLO) nebo k zaslání SMS.

TouchFLO 3D TouchFLO 3D TouchFLO 3D

Messages – přijaté textové zprávy, kdy je každé vyčleněna jedna obrazovka, tahy po displeji pak lze schránkou listovat, samozřejmostí jsou efektní grafické přechody, totéž platí o následujícím modulu Mail.


Internet – záložka nabízející rychlé spuštění výborné Opery Mobile 9.5, nový je i YouTube klient pro přímé přehrávání videí, nechybí ani oblíbené záložky.

TouchFLO 3D TouchFLO 3D

Photos and Videos – modul k prohlížení fotek a videí umístěných ve složce My Documents, snímky můžete za pomocí dotykových gest pohodlně listovat, dvojitým klepnutím na zvolený snímek pak přejdete k prohlížení ve fullscreen režimu a právě zde se uplatní dotykové mezikruží okolo potvrzovacího tlačítka, kterým lze snadno zoomovat.

TouchFLO 3D TouchFLO 3D TouchFLO 3D

Kromě toho lze dvojicí software tlačítek spustit aplikaci fotoaparátu ve zvoleném režimu (fotoaparát, kamera).

Music – modul k přehrávání muziky ze složky Internal Storage\CONTENT\Music.

TouchFLO 3D TouchFLO 3D

Weather – předpověď počasí ve zvolených lokalitách, z Česka je přitom na výběr pět měst.

TouchFLO 3D  TouchFLO 3D TouchFLO 3D

Settings – modul, který nabízí rychlou volbu k synchronizaci dat, ke změně vyzváněcího profilu a volby hlasitosti (volba Advanced ukrývá známé nastavení notifikace pro různé události).

TouchFLO 3D TouchFLO 3D TouchFLO 3D

Položka Wallpaper slouží ke změně tapety obrazovky Home, nechybí ani vylepšený správce bezdrátových modulů.

Programs  - rychlý přístup k maximálně osmnácti nejčastěji spouštěným aplikacím, přidání nového zástupce je přitom, stejně jako jeho odebrání, velmi snadné a rychlé.

TouchFLO 3D TouchFLO 3D TouchFLO 3D

TouchFLO3D je tedy povedeným a komplexním uživatelským prostředím, které dává ovládání komunikátoru nový rozměr. Jedinou nevýhodou zatím zůstává někdy pomalejší odezva, kdy rozhraní přestane reagovat na dotyk a znovu se rozběhne až po několika sekundách.
Pokud nemůžete být bez známé a osvědčené obrazovky Today, pak lze TouchFLO3D v menu Settings – Today – Items vypnout. Deaktivací se Touch Diamond výrazně urychlí, nové TouchFLO je totiž skutečným žroutem operační paměti.GPS

PDA telefon nejvyšší třídy, jakým Touch Diamond bezesporu je, se dnes bez vestavěné satelitní navigace jednoduše neobejde. Nároky uživatelů rostou, a tak je GPS většinou součástí každého nového komunikátoru. Čip v diamondu si rozumí s hojně využívaným protokolem NMEA 0183. Během testování nám diamond sloužil jako hlavní navigátor na několika cestách a vše probíhalo k plné spokojenosti. Navigační aplikací byl jako tradičně TomTom s mapovými podklady celé Evropy.

K navázání komunikace se satelity a následnému zjištění pozice v samotném středu města diamond potřeboval necelých 30 sekund. Při opětovném spuštění navigace potřebný čas klesl na 5–10 sekund.

Pohodlí navigace zajišťoval i dobře čitelný displej, kterému přímé sluneční paprsky nezpůsobují žádné potíže. Diamond se jako navigátor osvědčil na výbornou, a tak i v této kapitole získává velké plus.

Nastavení GPS v systému (External GPS)
GPS program port: COM4

Nastavení v TomTom:
Jiná NMEA GPS
COM4
Rychlost: 4 800

Fotoaparát a FM rádio

Parametry fotoaparátu u Windows Mobile tradičně patří spíše mezi průměr. Výjimkou není ani diamond, disponující snímačem se třemi miliony světlocitlivých buněk. Aplikace je docela povedená a intuitivní, hlavní parametry sice nelze měnit přímo z výchozí obrazovky, menu jsou ale vždy po ruce. A navíc, procházení hlubokých nabídek se bát nemusíte.

HTC Touch Diamond

Co se týče ovládání telefonu v režimu fotoaparátu, pak budete jistě rádi využívat dotykové mezikruží, které slouží k zoomování. Jako spoušť slouží potvrzovací střed, kdy se po zaostření ozve spoušť a dojde k záznamu snímku do zvoleného úložiště. Překreslování snímané scény je při dostatku světla velmi svižné, dostatečná rychlost je přitom zachována i v horších světelných podmínkách. Zapomenout nesmíme ani na funkci automatického ostření, která slibuje vyšší kvalitu pořízených fotografií. Kvalitu můžete posoudit sami z přiložených snímků, my je řadíme rozhodně k tomu lepšímu.

Touch Diamond ukazkove snimky Touch Diamond ukazkove snimky Touch Diamond ukazkove snimky

Tlačítko k aktivaci fotoaparátu (spouště) chybí, pokud není aktivní TouchFLO 3D, pak je nutno fotoaparát spouštět přímo z nabídky aplikací.

Videonahrávky mohou být zaznamenány až v CIF rozlišení (352 x 288 pix). Kvalita výsledného záznamu je nadprůměrná. I režim videokamery dovoluje uživateli nastavit efekt kresby, jas nebo vyvážení bílé.

Funkce Detail
CMOS 3.2 MPix
Ohnisková vzdálenost pevná
Autofocus ano
Rozlišení 2 048 x 1 536 (až 2.0x), 1 600 x 1 200 (až 2.0x), 1 280 x 960 (až 2.0x), 640 x 480(až 2.0x), 320 x 240 (až 4.0x)
Režim foto, videokamera, MMS video, fotokontakt, obrázek na today, panorama
Kvalita nízká, normální, vysoká, vynikající
Samospoušť 2 s, 10 s, vypnuto
Vyvážení bílé žárovka, zářivka, automatické, denní světlo, noc
Vypálení času na snímek volitelně
Efekt kresby stupně šedi, sépie, chlad, negativ
Zvuk závěrky volitelně
Délka zobrazení snímku bez náhledu, 3 s, 10 s, bez omezení
Ostření na střed, průměr
Formát snímku JPG
Úložiště FlashROM nebo 4 GB Flash paměti


Diamond v sobě ukrývá i přijímač FM rádiových signálů. Prostředí aplikace je přitom prakticky totožné jako u Touch Cruise. V horním panelu je tedy vyobrazen název stanice a aktuální frekvence. V pravém sloupci je potom síla signálu.

HTC Touch Diamond FM Radio HTC Touch Diamond FM Radio HTC Touch Diamond FM Radio

Mezi jednotlivými stanicemi lze snadno listovat, a to jak manuálně, tak automaticky s cílem rychleji najít další. Panel obsahuje i regulátor hlasitosti a přepínač, kterým volíte, zda se bude přehrávat do sluchátek, nebo na hlasitý odposlech. Nechybí ani možnost si oblíbené stanice uložit s cílem jejich snazšího opětovného naladění.

Bonusové aplikace

MP3 Trimmer
Aplikace, která slouží k "rozsekání“ MP3 skladeb z paměti telefonu a následnému nastavení jako zvonění.

HTC Touch Diamond MP3 HTC Touch Diamond MP3 HTC Touch Diamond MP3

Audio Booster

Tuto utilitu je možno spustit jen po připojení sluchátek. Poté můžete přehrávaný kus obohatit o dojem prostorové reprodukce nebo regulovat basy.

HTC Touch Diamond audio booster HTC Touch Diamond audio booster HTC Touch Diamond audio booster

Album

Pokročilý prohlížeč snímků s několika zajímavými funkcemi. Dotykové mezikruží zde opět plní funkci zoomování.

HTC Touch Diamond Album HTC Touch Diamond Album HTC Touch Diamond Album

YouTube
Tolik oblíbený klient k přehrávání videí je u nového diamondu servírován v základní výbavě. V úvodní obrazovce lze přepínat mezi nejčastěji přehrávanými videi a klipy s nejlepším hodnocením.

HTC Touch Diamond YouTube HTC Touch Diamond YouTube HTC Touch Diamond YouTube

V nastavení máte možnost zvolit mezi dvojí kvalitou přehrávaných klipů, které se samozřejmě liší datovým tokem. U každého klipu je přitom detailní popis, počet zhlédnutí a hodnocení ostatních uživatelů. Klient tak poskytuje srovnatelné pohodlí jako na stolním počítači.

Opera Browser
HTC u nových WM zařízení sází na výborný browser Opera Mobile 9.5. Přestože IE ušel velký kus cesty, není na pohodlné surfovaní nijak vhodný. Naproti tomu brouzdání webem pod taktovkou nové Opery je plně srovnatelné s opěvovaným Safari. Ano, komfort prohlížení stránek je díky jemné kresbě, výkonnému hardwaru a podpoře dotykových gest skutečně stejně pohodlné.

HTC Touch Diamond Opera 9.5 HTC Touch Diamond Opera 9.5 HTC Touch Diamond Opera 9.5

Široká paleta funkcí navíc je ale něco, co Safari velmi citelně chybí. Chcete snadno uložit obrázek do paměti přístroje a ten pak editovat? Případně jej poslat jako MMS nebo v podobě přílohy e-mailu? Žádný problém. S takovými nároky však u Safari neuspějete. Neméně důležitou funkcí je kopírovat/vložit, kterou Apple zatím úspěšně ignoruje. Opera ale samozřejmě touto důležitou funkcí disponuje. Zkopírovaný text lze následně vložit třeba do textového editoru, případně jej poslat formou SMS.

Přečtete si podrobnou recenzi Opery Mobile 9.5 Beta

Teeter

První hra pro WM zařízení využívající akcelerometru. Teeter je variantou hry Labyrinth (AMaze!, SpeedRun) z Apple iPhone. Vhodným nákláněním tedy musíte dostat kuličku do vyznačené jamky.

HTC Touch Diamond Teeter HTC Touch Diamond Teeter

Náraz do mantinelu je přitom doprovázen zvukovým efektem a zavibrováním, což navodí pocit, že pod displejem ona koule skutečně je. Po Solitairu a BubbleBreakeru je tak Teeter další návykovka.

Výdrž a výkon, testy

Diamond si díky nové a velmi dobře vybavené čipové sadě Qualcomm poradí s náročnými úkony, za které lze označit třeba přehrávání neupraveného videa, s elegancí sobě vlastní. Výkonnostní patálie předchozí řady jsou tak zažehnány. Latenci při vypnutém TouchFLO proto zaznamenáte jen zřídka, s příchodem nových ROM bude situace ještě lepší.

Výsledky Spb Benchmark:

Spb Benchmark Touch Diamond Spb Benchmark Touch Diamond
Spb Benchmark Touch Diamond Spb Benchmark Touch Diamond

Výsledek VS Benchmark 2007:

Zařízení  Výsledek
HP iPAQ 214  3 370
HTC Touch Diamond (P3700)  2 821
Asus P526  870
HTC Touch Cruise  1 390

Při odhalení finálních parametrů Touch Diamondu si škarohlídi vzali na mušku 4GB vnitřní paměť a 900mAh baterii. Ta si však při běžném použití (30 minut hovoru denně, několik SMS a e-mailů, krátký poslechu muziky) vede překvapivě dobře a diamond z ní dokáže "vyžít“ až tři dny. Pokud se ale pustíte do nekontrolovaného surfování přes Operu 9.5, pak akumulátor vyždímáte za několik hodin. Stejně energeticky "nenáročná“ je i navigace.

 • Přehrávání neupraveného videa  3 h 55 min
 • Přehrávání MP3 19 h 30 min

Poznámka: při přehrávání MP3 byla nastavena hlasitost sytému na polovinu, v přehrávači potom na maximum stejně jako při přehrávání videa, kdy byl navíc jas displeje nastaven na nejvyšší stupeň.

Závěr

HTC Touch Diamond je modelem, který má všechny předpoklady obnovit tak trochu zašlou slávu světové jedničky na poli WM zařízení. Vezmeme-li v potaz kardinální úspěch původního modelu Touch, pak lze očekávat, že se diamond dočká ještě většího rozšíření. Lákadel nabízí tento nejmenší WM komunikátor více než dost. Přes miniaturní rozměry se podařilo diamondu nadělit všechny technologie, kterými dnes takové přístroje disponují. Magnetem je zejména jemný VGA displej s dokonalou kresbou a výbornou čitelností na slunci. Řádově se polepšila i jeho citlivost, a tak lze poměrně úspěšně psát i na plné virtuální klávesnici. To u starších Touch Phones možné nebylo.

V oblasti komunikačních technologií není co dodávat a diamond uživateli servíruje vše, co si jen lze přát. Neobvykle široké jsou jeho možnosti coby multimediálního přehrávače, které lze přičítat výkonnému HW a kvalitnímu zvukovému výstupu. Také vestavěný fotoaparát fotí citelně lépe než Kaiser s papírově stejným snímačem. Radost tak čeří jen menší 4GB Flash paměť, kterou nelze dále nijak rozšířit. Ta je spolu s nízkokapacitním akumulátorem a chvílemi pomalejší odezvou, za kterou stojí málo volné RAM i na čistém zařízení, jediným vážnějším nedostatkem testovaného modelu. Občasnou lenost ale připisujeme první verzi ROM a již několik dnů server XDA Developers nabízí neoficiální ROM, která se pyšní větší rychlostí i větší volnou RAM (asi 60 MB).
Přes uvedené chybky je dnes Touch Diamond na samotné špici WM komunikátorů, kterou sdílí se Samsungem i780. Ten se však u nás, na rozdíl od diamondu, oficiálního prodeje nedočkal, a jeho rozšíření tak není nijak velké.

Proč koupit?

 • kompaktní rozměry a nízká hmotnost
 • výborné technické zpracování
 • rychlý procesor - vysoký výkon
 • displej (VGA rozlišení, citlivost, čitelnost na slunci)
 • podpora 3G a HSDPA
 • integrovaná GPS
 • fotoaparát
 • gravitační čip

Proč nekoupit?

 • jen 4 GB interní paměti bez možnosti dalšího rozšíření
 • málo volné RAM (vyřeší nové ROM)
 • akumulátor kapacity 900 mAh (v prodeji bude lepší verze)

Kdy?

 v prodeji

Za kolik?

12 500 KčNejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

U těchto smartphonů ušetříte až polovinu ceny. I u špičkové Nokie

BlackBerry DTEK 50 ze všech úhlů

Trh se smartphony je dnes velmi konkurenční, a mnohé modely se proto vyprodávají s výraznou slevou. Platí to třeba pro...

Pro odvážné: papírově výborné smartphony za velmi nízké ceny

Levné smartphony s papírově zajímavou výbavou

Menší čínské značky produkují papírově velmi zajímavé smartphony s výbornou výbavou a za velmi nízké ceny. Některé lze...

Najdete na iDNES.cz