Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klasik každým coulem – recenze Nokia 3120 Classic

aktualizováno 
Je velmi štíhlý a nenápadný jak vzhledem tak i funkční výbavou. Nikoho neurazí a každému se jistě zalíbí. Takto by se dal ve stručnosti uvést představitel nižší střední třídy primárně určen pro ty, kteří chtějí o trochu víc než jenom telefonovat a psát zprávy.

Nokia 3120 Classic bohužel neupoutá pozornost svým vzhledem. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Takto konzervativní přístroj jsme v redakci už dlouhou dobu neměli. Nenechte se mást, konzervativní ještě automaticky neznamená nudný. S funkční výbavou rozhodně budete spokojeni a zahrnuje vše od paměťových karet, FM rádia až po solidní fotoaparát, který mohou závidět i o třídu lepší přístroje.

Nokia 3120 je navíc postavena na velmi úspěšné Series 40 (poslední pátá edice), z čehož plyne spousta výhod. Mušky se model od modelu daří vychytávat a dnes recenzovaný přístroj má ambice zasáhnout široké spektrum uživatelů.

Přesto však nepatří do rukou začátečníků, na něž může být procházení nabídkami stále ještě složité. Naopak se Nokia 3120 hodí pro ty, kterým nestačí pouze psát zprávy a telefonovat a přejí si něco více, ale zároveň nechtějí za funkční výbavu platit zbytečně mnoho. Zní to všechno až příliš dobře? Uvidíme.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson W610i Sony Ericsson K550i Nokia 6300

Walkman se velmi zajímavým tvarem tlačítek (SE W610i), představitel řady Cybershot (SE K550i) a konkurent z vlatní stáje model 6300.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Nokia 3120 je telefon nižší střední třídy, který zaujme velmi slušným poměrem cena/výkon. Vážnějších chyb se podařilo Nokii vyvarovat a převážně jde pouze o drobnosti.


Vzhled a konstrukce – šedá myš s trochou nápadů

Přestože konzervativnější vzhled mají již pouze některé firemní přístroje nebo telefony z nejnižší třídy, na Nokii 3120 naleznete několik drobností, které ji přece jenom odrážejí od pomyslného designérského dna. Ať už jde o chromovaný lem čtyř směrného tlačítka a přední kamery pro videohovory, vlnky na boku přístroje nebo na zadní straně zvýrazněný fotoaparát s přisvětlovací diodou. To vše dělá z Nokie 3120 na pohled alespoň trochu zajímavý kousek.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Konstrukce telefonu je velmi pevná a nevydá při manipulaci ani hlásku. Vděčí za to zejména krytu baterie, který zakrývá prakticky celou zadní stranu telefonu. Dokonce vše nasvědčuje domněnce, že tento stav konstrukce nějaký ten rok určitě přetrvá.

Tělo přístroje je velmi matné a příjemné na dotyk. O to více se cení, že na něm nejsou prakticky vidět žádné otisky prstů.

Na velmi nízké úrovni se podařilo udržet rozměry přístroje (111 x 45 x 13,4 mm) a hlavně hmotnost, která se zastavila na hranici 85 gramů. Paměťová karta microSD se ukrývá pod baterií a bohužel není součástí základního balení. V něm naleznete kromě obvyklých součástí navíc pouze handsfree sadu.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Klávesnice a ovládání – téměř ideál

Malý zdvih kláves a skoro nulové rozestupy mezi jednotlivými tlačítky by možná naznačovaly, že psaní na Nokii 3120 nebude zrovna dvakrát pohodlné. Opak je však pravdou a velmi chválíme i odezvu, která byla prakticky vždy stoprocentní.

Jediná výtka směřuje ke kontextovým tlačítkům, která mohla být přeci jenom znatelněji oddělena od zeleného a červeného sluchátka. Příliš nadšeni nejsme ani ze čtyř směrného navigačního tlačítka, pro jehož ovládání musíte použít spíše nehet než bříško palce.

Už dokonce i u Series 40 se stala standardem pohotovostní obrazovka se zobrazenými poznámkami, naposledy spuštěnými aplikacemi a ovládáním MP3 přehrávače. Hlavní menu tvoří několik ikon, které můžete libovolně přeskládávat. Se složitost ovládání spadá Nokia 3120 někam do mezí rozumného průměru. Přesto však nedoporučujeme tento telefon naprostým začátečníkům.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Displej a výdrž baterie – radost pohledět

Velkou radost máme z displeje, který je aktivní s podporou 16 milionů barev a rozlišením 320x240 pixelů. Důležitější než čísla je však naše konstatování, že se se svojí jemností zobrazení a sytostí barev jedná o jeden z nejlepších displejů v nižší střední třídě. Nokia 3120 nezklamala ani v souboji se slunečními paprsky a podala slušný výkon.

Ani za svojí výdrž baterie se nemusí dnes recenzovaný přístroj stydět. S celými čtyřmi dny pohotovosti se řadí do běžného průměru. Před sebou však nechává některé zástupce nižší třídy, kteří dokáží přežít bez nabíječky klidně necelý týden. Náš test výdrže obsahoval 15 minut volání, několik odeslaných zpráv a dvě hodiny přehrávání hudby. Připomínáme, že mobilní telefony na noc nevypínáme.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Telefonní seznam a zprávy – síla je v jednotě

Series 40 již začíná v některých ohledech více než slušně dýchat na paty o stupínek lepší Series 60. Dokazuje to kupříkladu telefonním seznamem, který pojme až 2000 kontaktů, k nimž můžete uložit spoustou nejrůznějších údajů. Nechybí třídění osob do vyzváněcích skupin, podle nichž lze filtrovat volání. Křivého slova nemůžeme mít ani proti synchronizaci se stolním počítačem.

Idylka pokračuje i u editoru textových zpráv, který zobrazuje počet napsaných znaků a samozřejmě údaj o tom, do kolika částí bude text rozdělen. Series 40 oproti vyspělejší Series 60 však jasně vede ve slovníku T9, který sice píše s diakritikou, ale zprávy se nezkracují na pouhých 70 znaků. K dispozici je emailový klient (POP3, IMAP4, SMTP), který dokáže v pravidelných intervalech kontrolovat obsah schránky a stahovat celé zprávy nebo pouze jejich hlavičky.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Organizační funkce a multimédia

Kromě výtečného kalendáře s měsíčním/týdenní/denním náhledem se můžete spolehnout na řadu dalších již nainstalovaných aplikací, mezi nimiž nechybí Opera Mini nebo převodník „všeho na všechno“. Nezapomnělo se ani na jednoduché poznámky, úkolovník a jediný opakovaný budík. Z datových funkcí si Nokia 3120 rozumí s EDGE a 3G. K počítači připojíte telefon pomocí microUSB konektoru přes USB Mass Storage.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Co se týče poslechu hudby, Nokia 3120 si jinak velmi slušnou startovací pozici kazí přítomností nestandardního 2,5mm jacku. Pokračuje však velmi svižně a nabídne MP3 přehrávač, který si poradí s tříděním skladeb podle interpreta, názvu skladby či žánru. Finišuje s FM rádiem, které sice umí automaticky naladit a uložit dostupné stanice, ale bohužel nepodporuje RDS.

Nokia 3120 překvapila kvalitou 2Mpix fotoaparátu, který by klidně obstál ve srovnání s některými o třídu lepšími přístroji. Fotografie jsou i přes absenci autofocusu relativně ostré a barevná věrnost dopadla prakticky na jedničku. Nokia 3120 si jistí pozici bohatou paletou nastavení a přisvětlovací led diodou. Video lze pořizovat v rozlišení 352x288 pixelů.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 foto M Recenze Nokia 3120 foto M Recenze Nokia 3120 foto M

Recenze Nokia 3120 foto M Recenze Nokia 3120 foto M Recenze Nokia 3120 foto M

Závěr – téměř bez chyb

Nokia 3120 Classic se rozhodně povedla. V její prospěch mluví vše od funkční výbavy, ceny a vkusného obalu, který je navíc štíhlý a příliš nezatíží vaší kapsu. Doslova před očima roste i systém Series 40 a v některých ohledech ho jenom kousek dělí od stejné funkčnosti jako má Series 60. Velkým překvapením je vynikající displej a kvalitní fotoaparát, který jsme od zástupce nižší střední tříd skutečně nečekali. Přesto se dá na Nokii 3120 najít spousta vad na kráse počínaje pro někoho možná fádním designem, chybějící podporou RDS či 2,5 mm jackem.

Jak už bývá zvykem, ve střední třídě je skutečně těsno. Konkurence pochází i z vlastních řad kupříkladu v podobě Nokie 6124 nebo 6300. Následuje velmi tvrdá ofenziva daleko přitažlivějších kousků od Sony Ericsson – S500i, K550i, W610i či K800i. A pokračovat by se dalo rozhodně dále u ostatních výrobců. A tak přestože se startovací cena Nokie 3120 pohybuje okolo čtyř tisíc korun, nesmí se zapomínat, že není ani zdaleka jedinou štikou v rybníku a možná ani tou největší.

Proč koupit?

  • kvalitní fotoaparát
  • vynikající klávesnice
  • podpora 3G
  • jemné rozlišení displeje

Proč nekoupit?

  • nudný design
  • chybějící podpora RDS
  • 2,5 mm jack

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

4 050 Kč s DPHNejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

První fascinující smartphone šel do prodeje před 16 lety. Byl revoluční

Nokia 7650

Na den přesně před šestnácti lety se začala prodávat dnes již legendární Nokia 7650. Na trh vstoupila oficiálně 26....

Nová Nokia X5 má výřez v displeji a výbornou cenu. Evropa bude čekat

Nokia X5

Nokia připravila druhý model z nové řady X. Ten první byl určený jen pro čínský trh a je pravděpodobné, že to bude...

Najdete na iDNES.cz