Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kladivo na Walkmany za 2 200 Kč – recenze Alcatel OT-E805

aktualizováno 
Alcatel se chopil příležitosti a oranžovou vlnu hudby se snaží smést jediným jemu známým způsobem – nízkou cenou. Za sumičku lehce převyšující dva tisíce se k malému přístroji navíc vešla paměťová karta a sluchátka s redukcí na 3,5 mm jack.

Výrazný nápis po levé straně displeje už dává předem najevo, k čemu je OT-E805 především určen. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Walkmanům ze stáje Sony Ericsson se nedá zazlívat téměř nic po stránce technického zpracování či výbavy. Jenomže nejlevnější přístroj z této série - model W200i, který jsme nedávno recenzovali, seženete za celé čtyři tisíce. Alcatel OT-E805 bude váš už za polovinu této částky.

Je pravda, že se škrtalo, kde se dalo, ale běžnému uživateli funkční výbava postačí. MP3 přehrávač v tomto modelu obsažený se naštěstí vyvaroval jedné podstatné maličkosti, která stála za neúspěchem podobně levné Motoroly V360 nebo sice dražší, zato stylovější Motoroly SLVR L7. Oba dva zmiňované přístroje neuměly hrát na pozadí a práce s telefonem se tak výrazně komplikovala.

Naopak se stájovým kolegou OT-E801 si nemá OT-E805 téměř co závidět. Jedinou výraznější odlišností, za níž zaplatíte dvě stokoruny navíc, je odvážnější design. Daleko zajímavější šarvátku čekejte se současnými Walkmany a na modelu OT-E805 si dobře ověříte, jak málo stačí ke štěstí.


Katalog mobilů:

Motorola V360 Sony Ericsson W200i Alcatel OT-E805

Motorola V360, která neumí přehrávat na pozadí, dále nejlevnější Walkman na trhu - W200i a dnes recenzovaný Alcatel OT-E805.     

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Velmi levný přístroj s velice slušnou základní výbavou a především MP3 přehrávačem, který bude stačit nenáročným uživatelům.


Design – krása nepravidelnosti

Tmavé pogumované tělo přístroje je na omak velmi příjemné a pro mnohé by mohlo být lákavou změnou od možná již příliš neosobního plastu. Boky telefonu lemuje ještě tmavší proužek, který je na levé straně daleko širší, aby navazoval na boční tlačítka a slot pro paměťové karty.

Samotný displej zvýrazňuje světle modrý plast, jenž opět sjíždí na levou stranu přístroje a s sebou bere již zmiňovaná tlačítka pro ovládání MP3 přehrávače. Dobře působí i nápis „Music“ na okraji displeje a na zadní části telefonu. Ta ničím jiným nevyniká a na fotoaparát zkrátka nezbyly prostředky.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

OT-805 se pohodlně vejde do ruky a svými 80 gramy ji ani trochu nezatíží. Rozměry 97x45x17,3 mm se bezpečně může řadit mezi nejmenší telefony na trhu, co se kategorie low-endů týče. Dílenské zpracování mohlo být naprosto příkladné, nebýt lehce odstávající záslepky kryjící paměťovou kartu. Už po pár hodinách testování se vytvořila nepěkná boule, která časem přispěje k nechtěnému otevírání slotu.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Klávesnice a ovládání – zdání klame

Přestože jedno tlačítko těsně doléhá na druhé, rozestupy mezi nimi tudíž prakticky neexistují a ani klávesy nejsou jakkoli vyvýšeny nad okolí, píše se na OT-E805 překvapivě velmi dobře. Tlačítka při stisku kladou příjemný odpor, ale zato vydávají celkem hlasitý zvuk, který není zrovna dvakrát příjemný. Klávesnice do tmy září světle červenou barvou.

V jednoduchém textovém menu se pohybujete pouze za použití dvou tlačítek. Ty se v pohotovostním režimu postarají navíc o přístup do telefonního seznamu a editoru textových zpráv. Pro potvrzování jednotlivých voleb slouží dvojice kontextových tlačítek. Nechybí ani tradiční zelené a červené sluchátko. Přestože jsou občas některé nabídky podivně přeloženy nebo názvy špatně zkráceny, dá se OT-E805 doporučit i úplným začátečníkům.

Recenze Alcatel OT-805


Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Displej a výdrž baterie – kámen úrazu

Alcatel má v kvalitě displejů použitých u svých low-endů překvapivě vzrůstající tendenci a snad navždy budiž zapomenuty časy například OT-E260. Lví podíl na tom má použité rozlišení 128x128 pixelů, díky němuž si výrobce mohl dovolit podstatně zvednout rozměry displeje a přitom zachovat dostatečnou jemnost zobrazení. Displej podporuje 65 tisíc barev a ve své třídě rozhodně hraje prim.

Naopak výdrž baterie má ještě co dohánět. Už zhruba po třech dnech běžného používání čítajícím pár minut volání a několik odeslaných SMS, se výrazně zadýchá a odporoučí se. Při neustálém poslechu hudby na 3/4 hlasitost vydržel OT-E805 na příjmu necelých šest hodin, což je v porovnání s Walkmany téměř poloviční doba.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Telefonní seznam a zprávy – pro nenáročné

Do paměti přístroje se vejde přesně 255 jednopoložkových záznamů ovšem s tím, že mezi nimi můžete vyhledávat pouze podle prvního znaku. Naštěstí lze nastavit, zda se mají zobrazovat záznamy ze SIM karty a přístroje zvlášť nebo dohromady. Kontakty můžete třídit podle několika skupin, kterým však nelze přiřadit žádné konkrétní vyzvánění a na filtrování hovorů se nehodí. Samotné centrální vyzvánění může být sice ve formátu MP3, bohužel nelze použít žádný soubor uložený na paměťové kartě.

Editor SMS zpráv také trochu zaspal dobu a výrazně mu chybí odpočítávání znaků, které je možné ještě napsat. Slovník T9 se učí nová slova, doplňuje fráze a naštěstí nepoužívá diakritiku. Pokud se s ním ale neskamarádíte, můžete ho snadno vypnout v nabídce. Jednu zprávu můžete rovnou rozeslat více adresátům.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

MP3 přehrávač – nečekejte zázraky

Rovnou se smiřte s tím, že svoje skladby nebudete mít perfektně roztříděné do jednotlivých složek, ale naházené do jednoho pytle na paměťové kartě. Na nějaké třídění nebo vyhledávání se tedy u OT-E805 vůbec nehraje. Zato přehrávač zvládá náhodné vybírání skladeb (shuffle), jejich opakování a rovněž můžete využít služeb ekvalizéru. Výhody trojice tlačítek na boku telefonu snad není potřebné zdůrazňovat.

Hudbu si bohužel nepustíte nahlas a vždy musíte sáhnout po dodávaných sluchátkách, která jsou překvapivě kvalitní a soupeřit mohou i s daleko dražšími konkurenty. V základním balení naleznete ještě 128MB MicroSD paměťovou kartu, na níž se vejdou zhruba dvě hudební alba. OT-E805 bezproblémově zvládá USB mass storage a není nutné instalovat žádný speciální software. V telefonu byste však marně hledali správce souborů a tak si musíte veškerou práci (vyjma mazání souborů) odbýt na počítači. USB kabel je naštěstí součástí dodávky.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Od OT-E805 určitě nečekejte žádné datové přenosy ani co se GPRS týče. Naopak v jeho výbavě se schovávají čtyři neopakovatelné budíky, jednoduchá kalkulačka a dvě předinstalované hry – variace na Tetris a Arkanoid. Chybějící podpora Javy trochu zamrzí.

Závěr – proč chtít víc?

Alcatel OT-E805 je ideální společník pro ty, kteří od mobilu nežádají žádné výjimečné funkce a drží se pravidla, že telefonování a psaní zpráv bohatě stačí. Nepotřebují žádný fotoaparát, datové přenosy či MMS a z nových trendů považují za užitečné pouze přehrávání hudby. Za nový telefon nehodlají obětovat horentní sumy a zároveň chtějí, aby jejich společník vypadal aspoň trochu k světu.

Co na to konkurence? Ta je skoro o dva tisíce dražší a nabízí takové vymoženosti, které běžný uživatel nejspíše nikdy nevyužije. Oproti OT-E805 nabízí třeba SE W200i delší výdrž baterie při přehrávání skladeb a především lepší třídění jednotlivých souborů. Alcatel nikdy netrumfne Walkmanové přístroje od Sony Ericssony a ani to nikdy nebyl jeho cíl. Do své cílové skupiny však sedne naprosto přesně a své zájemce si určitě najde.

Proč koupit?

  • nízká cena
  • bohatá základní výbava
  • MP3 přehrávač
  • solidní vzhled
  • malé rozměry a hmotnost

Proč nekoupit?

  • chybí třídění skladeb
  • nízká výdrž baterie při poslechu
  • editor SMS neodpočítává znaky
  • vyzvánění nelze navolit z paměťové karty
  • nekvalitní záslepka MicroSD slotu

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2259 Kč s DPH


Nejčtenější

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Další z rubriky

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.