Kiwwi zřejmě skončí

Telekomunikační společnost Kiwwi podle informací agentury ČIA velmi pravděpodobně ukončí činnost i v České republice.
(ČIA) – O budoucnosti české pobočky telekomunikační společnosti Kiwwi zatím nejsou známy žádné podrobnosti. Marketingový ředitel české pobočky Lubomír Opp k nastalé situaci pouze uvedl, že firma bude na rozhodnutí valné hromady rakouské mateřské společnosti o ukončení činnosti samozřejmě reagovat, ale konkrétní plány může sdělit pouze jednatel a ředitel filiálky David Wolfe. Informuje o tom dnešní vydání týdeníku Euro s tím, že Wolfe však během tří týdnů neodpověděl týdeníku ani na jeden dotaz.

Euro připomíná, že rakouská společnost měla původně v plánu pokračovat v expanzi na další středoevropské trhy. Jak řekl ředitel společnosti Arnaud Enee, firma ale nakonec nebyla firma schopna najít jiné dlouhodobě uspokojivé řešení než uzavření rakouské centrály. Rozhodnutí o osudu poboček v ostatních zemích nechalo vedení firmy na výkonných ředitelích jednotlivých filiálek. Do finančních potíží se Kiwwi dostalo na podzim loňského roku kvůli zpomalení růstu světové ekonomiky a déletrvající přehuštěnosti trhu telekomunikačních služeb. Firma snižovala počet zaměstnanců, omezovala některé služby a rezignovala na svůj plán otevřít další pobočku v Polsku. Na konci listopadu Kiwwi v České republice v rámci hospodárných opatření přestala nabízet jednu ze svých nosných služeb – volné připojení na internet. Podle Marka Antoše ze společnosti Internet Info se česká pobočka Kiwwi na zdejším trhu zatím nedokázala výrazněji rozvinout a nepatří k významným hráčům na českém trhu.

Týdeník Euro se dále zamýšlí nad budoucností služby bezplatného připojení k internetu v ČR. Marek Antoš nepředpokládá, že by některá další firma v letošním roce tuto službu ukončila, avšak do budoucna bezplatné připojení podle jeho názoru skončí. Podle PR manažerky společnosti Internet OnLine (IOL) Jany Voňavkové jsou dny bezplatného internetu sečteny a přichází čas renesance placených služeb. "Bude úkolem providerů, aby přesvědčili veřejnost o tom, že jejich služby mají hodnotu, za kterou je výhodné platit. Provozovat bezplatný přístup prostě není zdravým podnikáním," domnívá se Voňavková, podle níž je jedinou kompenzací pro poskytovatele volného přístupu část tržeb z telekomunikačních firem za poplatky za brouzdání jejich klientů po síti. Naopak generální ředitel společnosti Tiscali v České republice Naveed Gill tvrdí, že bezplatný internet svou budoucnost rozhodně má. Je ale třeba, aby firma našla zdroje příjmů k poskytování takové služby – vedle provizí od operátorů také například formou poskytování kvalitní reklamy, internetového obchodu a placených profislužeb.