Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KeyContacts - sbohem AddressBooku?

aktualizováno 
Příchod nové alternativy k letitému PalmOS adresáři jsme vám oznámili v pondělním Palmareportu. Jeho tvůrcem je firma Chapura a jejich KeyContacts se jeví v mnohém směru velmi převratným produktem. Podrobili jsme ho proto rychlému redakčnímu testování.

 

Tedy, ne že by náhrady ke klasickému AddressBooku dosud neexistovaly. Je jich celá řádka a vzpomeňme třeba 321Contacts, ContactPro a celou řadu ostatních řešení.

Každá z těchto aplikací se soustřeďuje na rozvíjení několika dílčích schopností a dovedností, které by ve svém komplexu daly asi "dokonalý", ale obludně veliký adresář. Vesměs pracují se základní AddressBook databází (jen SuperNames přidává další databázi pro svoje další pole) a problém synchronizace s desktopem ponechává na HotSyncu a základním PalmOS synchronizačním programu.

 

KeyContacts je jiný...
Ano, KeyContacts se od dřívějších alternativních řešení v několika věcech výrazně odlišuje:

- je dodáván jako komplexní řešení - součástí programu je synchronizační aplikace, která provádí spolupráci PDA programu s Outlookem, kde lze synchronizovat různé adresáře (můžete si nastavit i uživatelskou synchronizaci pro každý adresář odděleně)
- program láme limit počtu polí v adresáři - nyní máte k dispozici dalších 40 polí, kompatibilních s těmi Outlookovými
- aplikace boří jedno významné PalmOS tabu a omezení - ke každému kontaktu můžete přiřadit víc kategorií a těch můžete mít přes 250!
- program se nespokojuje s klasickým vyhledáváním - má funkci tzv. chytrého vyhledávání

 

Synchronizace
Je třeba hned na úvod říct, že Chapura vytvořila produkt, který je určen ke spolupráci s Outlookem. Je to celkem pochopitelné, neboť schopnosti rozšířených polí a multikategorií v běžném Palm Desktopu nelze využít. 

Synchronizaci KeyContactu s Outlookem je třeba "povolit" v HotSync Manageru, kde najdete i odskok do konfigurace adresářů, které chcete s PalmOS aplikací synchronizovat. Synchronizace je jako obvykle "třísměrná" (oběma směry, Outlook přes handheld a naopak). Synchronizační aplikace podporuje i způsob řešení případných konfliktů při obousměrné synchronizaci.

Osobně mne mrzelo, že Chapura nepřidala nějakou jednodušší konverzi stávajícího PalmOS adresáře do KeyContactu (třeba přímo v Palmu), ale opravdu se předpokládá synchronizace s Outlookem, takže jsem uznal, že by to bylo asi jaksi navíc...

 

40 dalších polí
A co si představit pod takovým pojmem - 40 dalších polí? Tady jsou:

- výročí,  narozeniny
- jméno a telefon na sekretářku/asistenta
- firemní telefon, služební telefon 2, telefon do auta
- děti
- oddělení ve firmě, email2 a email3, pracovní titul
- domácí adresa (město, ulice, stát, směrovací číslo apod.)
- alternativní adresa (město, ulice, stát, směrovací číslo apod.)
- domácí telefon, druhý telefon, fax, ISDN
- prostřední jméno
- pager, rádio, telex, web

a ještě další...

 

Multi-kategorie
Vicenásobné kategorie považuji za jednu z největších vymožeností nového programu. Právě proto, že se mi líbí u WinCE platformy, vždy jsem tajně doufal, že se jednou najde výrobce programů, který je implementuje do PalmOS (jednou z pro mne nepochopitelných fatálních chyb PalmOS 5 je to, že vícenásobné kategorie neumí).

K čemu je to vlastně dobré? 
Inu, hlavně ke zlepšení přehlednosti, pořádku a rychlému vyhledávání skupin kontaktů. Představte si, že Karel je váš přítel, kolega z práce, člen vašeho bowlingového klubu. Kam jej v PalmOS zařadíte - do kategorie Přátelé, Kolegové, či Bowling? V KeyContacts jej zařadíte do všech, a tak se vám Karel objeví, až vyberete kategorii Bowling (budete chtít poslat SMS všem členům klubu, že odpadá večerní akce), Karla najdete i v kategorii Přátelé (až je budete zvát na narozeninovou oslavu) a ukáže se vám i v kategorii Kolegové, až budete připravovat firemní večírek...

Chapura ale povedla s kategoriemi ještě dvě důležité věci - jednak rozšířila jejich počet (z velmi frustrujících 169 na 250) a ještě rozšířila i možnost délky názvu kategorie na 250 znaků!

Práce s kategoriemi tak získává zcela nový rozměr a kdo si to jednou vyzkouší, bude se mu jen velmi těžko vracet zpět!

 

Další zajímavé schopnosti programu (heslovitě):

- program podporuje dlouhé poznámky (až 32 kB)
- vylepšená je práce s beamováním položek přes IrDa
- každý kontakt lze provázat na Outlook Journal
- pomocí zvláštní položky menu lze zrychleně vložit nový kontakt ke stejné firmě

 

Malá procházka programem...

Vložení nového kontaktu
Program řeší nedostatek místa na displeji přídavnými okny (známé řešení z WinCE) - svoje vlastní okno má jméno (jméno, příjmení, prostřední jméno, titul, akademický titul) i každá ze tří možných adres. 
Právě pod políčkem s adresou se ale skrývají podokna hned tři (soukromá, alternativní a pracovní adresa) - vybírat si z nich můžete v rozbalovacím menu v názvu pole (použité adresy jsou zaškrtnuté - viz obrázek). Tento způsob program používá i u polí s telefonními čísly.

 

U kontaktu můžeme ještě ve zvláštním poli určit způsob jeho zobrazení v souhrnném přehledu (FileAs) - vyskakovací okno nám nabídne různé možnosti dle vyplněných políček. 
O kategoriích už byla řeč - v prostředním obrázku můžete vidět, jak jednoduše práce s nimi probíhá - vybrané kategorie se vám řadí nahoře.
Posledním obrázkem je celkové zobrazení kontaktu.

 

Seznam kontaktů
Souhrnné zobrazení všech kontaktů - vlevo klasicky, jen s jedním číslem, úplně vpravo v detailovém režimu, kdy zobrazí všechna čísla a e-maily u kontaktu. Barvy lze nastavit v rozsahu prostředního obrázku.

 

Seznam kontaktů lze snadno filtrovat přes kategorie (obrázek vlevo). Okno nastavení je uprostřed a je z něj patrná i funkce "chytrého" hledání - definujete, která pole má program vyhledávat. Výsledek hledání je v posledním okně - program našel po vložení řetězce "LIN" pana Lindušku, Vondála z firmy Lingia, nenašel ale Malinu.

 

Co se mi na první pohled nelíbilo:
Abych jenom nechválil - program měl - z mého pohledu - na první osahání ještě dost věcí k dopilování i těch, které bych uvítal jako milé vylepšení:

- PalmOS s programy s funkcí LookUp (třeba eMail) nepodporují vyhledání položky v tomto adresáři. Nemůžete tedy třeba v Mailu přes LookUp najít a vložit e-mailovou adresu či vložit telefonní číslo v diáři.
- chybí mi možnost přímého vytáčení čísla (dial), možnost odeslání SMS by taky nebylo špatné
-  málo platné - mrzí mne, že Chapura nepřevzala "ouškový systém" od SuperNames, ten mi připadá při mnoha polích přehlednější (ale to je subjektivní)
- lepší podpora práce s barvou by taky potěšila, i když zase chápu, že obarvovat kategorie (jako to umí SuperNames či 321Contacts) při systému práce s kategoriemi asi není jednoduché...
- chybí mi zde funkce "chytrého T9" vyhledávání v kontaktech přes písmennou klávesnici
- v souhrnném zobrazení by neškodila písmenná lišta pro rychlou orientaci v kontaktech. Má ji většina alternativních PalmOS adresářů a asi vědí, proč tam je.

 

Závěr:
Program Chapura prodává za $24,95, a to teprve od včerejška. Prostor na další vylepšování tady ještě určitě bude a je třeba uznat, že Chapura má našlápnuto dobře. 

A KeyContact by se mohl stát někdy v budoucnu standardním PalmOS adresářem (pokud PalmSource nepracuje na něčem podobném pro PalmOS 6).

 Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Najdete na iDNES.cz