Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kellnerova PPF chce být operátorem, tlačí na změnu podmínek aukce

  17:00aktualizováno  17:00
Čtvrtého mobilního operátora, po kterém volají spotřebitelská sdružení i řada zdejších politiků, by v Česku mohl budovat nejmovitější Čech Petr Kellner. Jeho PPF však žádá od státu měkčí podmínky dražby.

Pojišťovnictví, spotřebitelské úvěry, bankovnictví, loterie. To vše už Petr Kell | foto: isifa / PPF/ V. Jirásek

Pojišťovnictví, spotřebitelské úvěry, bankovnictví, loterie. To vše už Petr Kellner má. Nově by mu ve „sbírce“ mohl přibýt další miliardový byznys - telekomunikace. Jeho skupina PPF se totiž zapojila do veřejné diskuse k podmínkám aukce volných kmitočtů pro mobilní služby, ke které vyzval Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Do ní se zapojilo celkem 29 subjektů, nejčastěji telekomunikační a mediální firmy, ale také občanské iniciativy, poslanci či profesní sdružení.

To, že ze strany PPF nepůjde jen o akademickou debatu, naznačuje i fakt, že vedle veřejných připomínek PPF oslovila ministra obchodu a průmyslu dopisem napřímo. V něm svůj „vážný zájem“ o vstup na tento trh potvrzuje a zároveň resort tlačí na větší otevření podmínek pro vstup nového hráče na trh. Dopis má MF DNES k dispozici. Jeho autory jsou investiční šéf skupiny Martin Štefunko a také někdejší ministr informatiky a klíčové Kellnerovo tykadlo do státní správy Vladimír Mlynář.

Existenci ani obsah dopisu skupina PPF komentovat nechce. Svůj zájem o kmitočty však připouští. „Zkoumáme podmínky soutěže a účastníme se připomínkového řízení. Zda a v jaké podobě se zúčastníme samotné aukce, rozhodneme, až budou známé její konečné podmínky,“ uvedl za skupinu PPF její mluvčí Radek Stavěl. V dopise ministrovi manažeři PPF shrnují své připomínky k podmínkám aukce. V první řadě chtějí, aby v lukrativním draženém pásmu 800 MHz byly vyhrazeny dva bloky pouze pro nové operátory.

Právě nízké frekvence jsou vhodné pro šíření signálu na široké rozloze, pro nového hráče mohou být klíčové pro plnění rozvojových kritérií pokrytí, která ČTÚ stanovil. Dále PPF tlačí i na snížení vyvolávací ceny některých dražených bloků. Se všemi připomínkami se nyní bude muset vypořádat ČTÚ. „Pan ministr očekává, že ČTÚ vypořádá připomínky tak, aby byl vstup nového hráče maximálně usnadněn, ale zároveň byla aukce transparentní a nikdo nemohl ČR obviňovat z nějaké nepovolené státní podpory,“ uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Veronika Forejtová.

Do debaty se pochopitelně zapojili i stávající operátoři, kterým se představa nové konkurence dvakrát nelíbí. Ti naopak varují před tím, že by měli být v celé aukci diskriminováni. I pro ně je totiž nejlákavějším úlovkem právě pásmo 800 MHz, na nových frekvencích současní hráči chtějí budovat rychlý mobilní internet nové generace LTE.

„Jde o důležité pásmo pro budoucí rozvoj mobilních sítí prostřednictvím nových technologií. To však platí bez rozdílu pro všechny zájemce a tato skutečnost v žádném případě neopodstatňuje jakékoliv výhody, nebo dokonce přednostní právo získat toto spektrum za výrazně nižší cenu pro možného nového operátora,“ myslí si Jakub Chytil, člen představenstva společnosti Telefónica Czech Republic. Takový postup by Chytil považoval za diskriminační. „Máme rovněž za to, že by šlo o případ nedovolené státní podpory,“ uvedl Chytil na závěr.

Stát by měl na podzim vydražit volné mobilní frekvence nejméně za 9,2 miliardy korun. Do aukce půjdou kmitočty v pásmu 800 MHz, které se uvolnily digitalizací televizního vysílání. Dále se budou prodávat kmitočty 1 800 MHz a 2 600 MHz, které jsou doposud volné. Vyšší frekvence jsou určeny hlavně pro velká města, protože signál lépe prostupuje budovami.

Jméno skupiny PPF se v souvislosti s telekomunikacemi zmiňovalo už dříve. Kellner v roce 2009 založil společnost Mobile Services, která svého času měla rozjet virtuálního mobilního operátora. K tomuto účelu Kellner do firmy přivedl i někdejšího viceprezidenta pro značku a komunikaci Oskara, později Vodafonu, Igora Přerovského - z plánu nakonec sešlo a firma v roce 2011 zanikla.Nejčtenější

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...Apple slibuje, Samsung prodává. A má další bezdrátovou multinabíječku

Samsung Wireless Charger Duo

Samsung plánuje spolu s uvedením chystaného supersmartphonu Galaxy Note 9 prodávat novou bezdrátovou nabíjecí podložku....

Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Další z rubriky

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

T-Mobile přifoukl data studentského tarifu. Za konkurencí stále pokulhává

Ilustrační snímek

T-Mobile začátkem července vylepšil tarif Student. Nově jej lze pořídit s 6 GB mobilních dat. Oproti standardní...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

Najdete na iDNES.cz