Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když se Palm roznemůže ... (1)

aktualizováno 
Nejsou s Palmem jen chvilky úplné spokojenosti. Nebo vy znáte něco, co je úplně dokonalé? Problémy s vaším Palmem jsou tu od toho, aby se řešily - náš malý seriál by vám v tom měl napomoci!

 

On vlastně Palm je ve skutečnosti velmi málo komplikovaný počítač, jehož obchodní úspěch je mimo jiné založen taky na maximální jednoduchosti. Tu a tam vás ale přesto přivede do úzkých, pomoc bývá většinou jednoduchá, tu a tam se však vyskytnou i netušené komplikace.

Nejtypičtější závadou je "zamrznutý" Palm, to jest Palm, který nereaguje na stisky tlačítek ani na kliky stylusem. Někdy je takovýto jev doprovázen tzv. "rozsypaným čajem" - chaotickými obrazci na displeji. Jsou však i jiné problémy a potíže - Palm se nedá zapnout (či vypnout), bzučí, je přehřátý, nepropojí se s počítačem, nainstalovaný program nefunguje či nezálohuje data, Palm nerozezná graffiti tahy, nefunguje správně digitizer, prostě problémů může být opravdu celá řada.


První radou, o které se zde hned na začátku zmíním, je tato:

Zachovejte za všech okolností klidnou hlavu.

Ještě žádný Palm se "neuzdravil" úderem o stůl či o zeď a připomeňte si, že nejvíce náchylnou "součástkou" vašeho miláčka je displej, jehož výměna vás může stát tolik, jako je cena nového low-endového modelu...

Začínajícím bastlířům, kteří se při každé závadě ohlížejí po šroubováku, přidám ještě jednu všeobecnou radu:

Přečtěte si řádně záruční podmínky a neshánějte se po zaručeně přesném návodu, jak rozšroubovat (a ještě hůře - rozleptat) váš Palm. Závada bude asi stejně v něčem jiném.

V dnešní části našeho povídání ještě nebudeme problémy řešit, nýbrž jim budeme předcházet. Celou řadu možných potíží si totiž můžeme odpustit při dodržování určitých zásad a pravidel.


Jedna z důležitých rad zní:

Betaverze přenechejte betatesterům. Jste-li enormně zvědaví, vyzkoušejte novinky v emulátoru.

Nejrůznější produkty a programy procházejí při svém vývoji několika fázemi - v určitou dobu jsou předány k testování uživatelům - betatesterům. Někteří výrobci používají svoje vlastní betatestery, někteří zase dávají svoje betaverze volně k dispozici ke stažení s upozorněním na možnou nestabilitu systému, kterou mohou tyto verze způsobit. Praktikují to tak třeba známé firmy TealPoint, Pimlico, StandAlone apod..

Nebrojím zde proti betaverzím jako takovým. Sám jich mám stále plný Palm, ale to souvisí s mou prací a jsem si vědom toho, že si za časté "pády" Palmu mohu svým způsobem sám. Jdete-li ale na důležitou schůzku se spoustou podpůrné dokumentace i kontaktů v Palmu a máte-li jej plný nejnovějších betaverzí oblíbených programů, opravdu dost riskujete ...

V poslední době s rozmachem Palmů s paměťovými kartami je toto riziko trošku zmírněno, ale ne každý má karty a ne každý dělá pravidelné zálohy apod..


Někdy můžete při resetu přijít o svoje data. Nemusí to znamenat žádný velký problém - obnovení dat z PC či karty může být otázkou několika minut/vteřin. Musí být ovšem co obnovit. Naše další rada proto zní:

Synchronizujte si svoje data s PC, dělejte si pravidelné záložní kopie důležitých souborů na kartu či do flash ROM. Archivujte si plné verze zakoupených programů na disketách/CD, vytiskněte si faktury a registrační čísla na papír a uložte je na bezpečném místě.

Dříve byli uživatelé odkázáni pouze na zálohování dat na PC, pak přišly programy k ukládání souborů do flash ROM paměti pomocí speciálních programů (existují i programy, které se postarají o automatické zálohování dat v požadovaném čase i intervalu). U novějších Palmů se slotem není problém provést zálohu pohodlně na paměťovou kartu.


Určitým problémům předejdete, budete-li udržovat na Palmu dostatek volné RAM paměti - některé programy vyžadují ke svému spuštění i několik desítek kB volné RAM. Důležitý je i stav baterií - ignorujete-li varovné hlášení o jejich vybití, mohou vám nekorektně fungovat zdrojově náročnější procesy (třeba rozeznávání graffiti), může však dojít i k resetu Palmu. Proto:

Udržujte ve svém Palmu vždy alespoň několik desítek kB volné RAM. Nenapájejte Palm vybitými bateriemi (i se signalizovanou vybitou baterií Palm může ještě dlouho udržet data k pozdějšímu zazálohování, při další práci s Palmem bez jejich výměny si ale koledujete o malér)


V lidském světě neexistuje jeden univerzální lék na všechny choroby světa. Existuje však jeden, který může pomoci v hodně případech, jmenuje se penicilin. Nuže, budeme si pamatovat, že i řada "nemocí" našeho Palmu mají svůj penicilin, jmenuje se RESET.

RESET na Palmu má několik podob a pomůže nám vyřešit spoustu problémů.

No a o RESETU, jeho typech a významech bude pokračování našeho seriálu.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.Najdete na iDNES.cz