Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když oči nestačí - softwarové lupy pro Palmy

aktualizováno 
Zdá se vám v některých situacích displej PDA málo čitelný a nechce se vám kupovat námi nedávno představenou lupu Magnifico? Snadná pomoc - obstarejte si jeden z programů, které to zvládnou i bez lupy!

 

Obecně je asi pravda, že PDA displej je vzhledem k velikosti pixelu docela obstojně čitelný a zřetelný. Přesto tento trend trošičku narušují dvě věci:

- příchod modelů s vyšší rozlišením (QVGA 240 x 320, Hi-Res 320 x 320, HiRes+ 320 x 480), kde již velikost jednoho bodu skutečně velmi malá a v některých případech může být požadavek na zvětšení třeba jen určitého místa na displeji
- displeje některých PalmOS zařízení jsou menší než obvyklé (řada Palm m1XX).

Ale i s normálním modelem můžete být někdy postaveni do situace, kdy byste docela potřebovali zvětšit třeba jen malou část displeje - třeba část spreadsheetové tabulky s drobným písmem, část zobrazené mapy, editovaný obrázek, ladění detailů vlastního programu, vytáčené telefonní číslo apod.  Programy tohoto typu jsou vhodné i tam, kde je nedostatek/přebytek světla a displej je třeba špatně čitelný.

Naštěstí jsou tu programy, které vám splní přesně to, co od nich můžete očekávat - zvětší vám část displeje, a to bez ohledu na spuštěnou aplikaci (zoomovat umí i lepší grafické programy, tam je ale zvětšení záležitostí jen editovaného obrázku a konkrétního programu).

 

ZoomThis
Program Girishy Kulkarniho jsem zkoušel v demoverzi, která má oproti plné verzi několik omezení - především umí zvětšit jen malou část displeje (asi čtvrtinu šířky a polovinu výšky) - plná verze toto omezení pochopitelně nemá.

ZoomThis se aktivuje spuštěním ikony z příkazové lišty v dolní části displeje. Poté označíte dvěma kliky dva protilehlé rohy oblasti, kterou chcete zvětšit (musí následovat po sobě do dvou vteřin). Když chcete toto zobrazení zrušit, klikněte na tlačítko OK. V plné verzi můžete ještě použít hardwarová tlačítka pro případný posun zvětšené části displeje.

Autor sám upozorňuje na jeden z problémů programu - po návratu ze zvětšení se v některých aplikacích nepřekreslí korektně část displeje a je třeba ji znovu spustit. Dalším problémem je, že ne ve všech oknech lze spustit příkazovou lištu.

Program je hack (k jeho běhu potřebujete některý ze správců hacků) a je shareware za $5,00.

 

TealMagnify
Další z řady nápaditých a spolehlivých produktů firmy TealPoint je TealMagnify. Je to taky hack a jeho aktivace je jednoduchá - spustí se po kliknutí na tlačítko FIND. Pokud chcete vyvolat funkci hledání, můžete pokračovat kliknutím na tlačítko FIND, které je součástí aplikace.

Program pracuje ve dvou režimech:

- režim plovoucího okna - po aktivaci hacku se vám na displeji objeví okno o velikosti zhruba třetiny displeje a zobrazí vám 2x zvětšený detail místa na displeji, kam jste předtím klikli stylusem. Zvětšené místo je na displeji označeno tečkovanou čárou a okno se zobrazuje tak, aby co nejméně vadil zbytku displeje

- režim "celá obrazovka" - dostanete se do něj kliknutím na tlačítko MODE ve spodní části displeje. Zvětšený výsek zabírá celý displej a velikost výseče v reálném displeji je znázorněna tečkovaným oknem. Na příslušné místo displeje se přesunete kliknutím do něj.

Program je shareware a stojí $11,95.

 

Není všechno zlato, co se třpytí...
Jednu zásadní výhradu k oběma programům na závěr - ani jeden z nich nefungoval na Clié T615 s vyšším rozlišením. Přitom právě na těchto rozlišeních by se mohla ukázat síla aplikace a  jejich smysl. Snad ji autoři do vyšších verzí přidají. Neměl jsem možnost otestovat případnou kompatibilitu s QVGA HandEry.

 Témata: Zlato

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.Najdete na iDNES.cz