Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když mobil rozezná váš otisk prstu

aktualizováno 
Dovedete si představit zabezpečení ještě mnohem dokonalejší než pomocí pouhého čísla PIN? Jistě ano, ale často jde tak trochu o sci-fi. Ovšem například identifikace pomocí otisku prstu je naprosto reálná a díky novému, velmi malému a energeticky nenáročnému senzoru od společnosti Fujitsu je klidně možné ji použít i na mobilním telefonu nebo PDA.

Zloděj vám právě ukradl telefon. Nejen že vám provolá celé jmění, ale navíc používáte svůj mobil i jako peněženku a jste nenapravitelný sklerotik, takže jste si svůj kód pro potvrzení transakcí napsal tužkou na zadní stranu přístroje. Přesto můžete být naprosto klidní, protože pokud vám zloděj s telefonem nevzal také vaši ruku, nijak váš účet neohrozí. Bez správného otisku prstu mu totiž přístroj nedovolí vůbec nic. Jestli se vám tato situace zdá nepravděpodobná, budete muset svůj názor změnit díky novému, velmi malému skeneru otisků prstů od společnosti Fujitsu.

Fujitsu senzor otisku prstu

Solidní zabezpečení za dobrou cenu

Zapnutí telefonu, dobíjení, vybírání hlasové schránky, platby pomocí mobilu... všechny tyto úkony vyžadují pokud možno co nejlepší zabezpečení proti zneužití. V současnosti se nejvíce používá systém osobního čísla PIN (Personal Identification Number), které by neměl znát nikdo kromě majitele. Ovšem mnohem dokonalejší a jistější je identifikace oprávněného uživatele pomocí jiných metod, využívajících rozpoznání člověka podle jeho tělesných vlastností. Může jít o rozpoznání sítnice nebo dokonce DNA, ale v poměru přesnosti a cenové i technické dostupnosti jasně vítězí otisk prstu. Japonská firma Fijitsu konečně vyrobila čtečku otisků prstů tak malou a energeticky nenáročnou, že je přímo ideální pro použití v mobilních telefonech a kapesních počítačích.

Samozřejmě žádný takový systém nemůže být naprosto neomylný, nicméně chybovost senzoru MBF110 je velmi nízká - pouhé jedno procento chybných odmítnutí a jen 0,01 procenta neoprávněných potvrzení. Lidský otisk prstu má totiž 30 až 40 charakteristických znaků a senzor vyžaduje, aby souhlasilo minimálně sedm z nich. Jakmile se právě sejmutý otisk porovná s požadovaným, je jeho obraz ihned vymazán, aby nemohl být později z paměti vyjmut a použit neoprávněnou osobou.

Fujitsu senzor otisku prstu

Malý a nenáročný - přesně do mobilu

Senzor MBF110, určený ke snímání otisků prstů, vyvinula nedávno založená divize firmy Fujitsu v Americe, věnující se biometrickým technologiím. Zařízení se skládá z 1,5 cm2 velkého čtecího pole schopného snímat otisk v rozlišení 500 dpi, jde tedy o čtverec 300x300 pixelů. Velikost senzoru je dostatečná k tomu, aby se na něj vešel jakýkoliv prst. Povrch, na který se prst přikládá, je kryt velmi tvrdým materiálem odolným proti poškrábání.

Čtečka se napájí elektrickým proudem o napětí 3,3 nebo 5 V, přičemž pracuje při velmi nízkém odběru v pohotovostním i pracovním režimu, pouhých 250 mikrowattů, respektive 170 miliwattů. Samotný senzor je doplněn o osmibitový A/D převodník a také osmibitový procesor, který se stará o vyhodnocení naskenovaného otisku. MBF110 je vysoký pouhých 1,4 milimetru, což umožňuje snadnou instalaci do kapesních zařízení, jako jsou PDA nebo mobilní telefony.

Celé zařízení je ukryto v rámu z nerezové oceli, který zajišťuje ochranu před chybami v důsledku statické elektřiny, v kombinaci s pevným uchycením v přístroji umožňuje použití i v extrémních podmínkách, například v prachu, vodě a při nárazech. Díky tomu lze senzor použít i do outdoorových telefonů nebo vysílaček.

Otisky, to je to pravé

Kromě této verze senzoru bude firma Fujitsu vyrábět také dvě další varianty - MBF200 s konektorem pro připojení na USB port a MBF 300, zdokonalenou verzi MBF110, u které  postačí prstem po čidle pouze rychle přejet, není třeba prst na místě podržet. Tento systém je rychlejší, navíc zabraňuje zanechání mastné stopy vašeho otisku, kterou by bylo možné později využít k obejití systému.

„Celosvětově se zájem o senzory na otisky prstů výrazně zvyšuje,“ říká Douglas MacArthur, ředitel biometrické divize Fujitsu. „Proto přicházíme s naším malým a univerzálním skenerem otisků, který se hodí v nejrůznějších oblastech, kapesní počítače a mobilní telefony nevyjímaje. Doufáme, že se naše senzory budou montovat i do klávesnic, myší, notebooků a brzy možná i do automobilů.“

Identifikace uživatele pomocí otisku prstu je technologie, která se již běžně používá v nejrůznějších zabezpečených provozech, ale teprve v posledních letech se rozšiřuje i do běžného života. Relativně levný a především velmi malý senzor od Fujitsu opět výrazně přiblíží tuto technologii obyčejným lidem. Pomocí tohoto zařízení lze totiž snadno zamezit nepovolenému vzdálenému přístupu do firemní sítě nebo k účtu. V kombinaci s PINem a šifrováním již přináší solidní zabezpečení i pro komunikaci s bankou. V případě většího rozšíření se pak tímto způsobem mohou téměř všechna běžná zařízení chránit proti používání po krádeži. Malá čtečka otisků prstů je zkrátka vhodná pro použití v mnoha aplikacích, a ani majitelé mobilů rozhodně nepřijdou zkrátka.
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...Najdete na iDNES.cz