Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když cena rozhoduje - recenze Samsungu SGH-C130

aktualizováno 
Pokud chce výrobce dosáhnout co možná nejnižší ceny, musí zákonitě scházet funkční výbava. Samsung u modelu SGH-C130 dokázal najít vhodný kompromis, který bude většině uživatelů vyhovovat. Navíc nešetřil na elegantním vzhledu a kompaktních rozměrech.

Povedený desing SGH-C130 | foto: Michal Havryluk, Mobil

Samsung C130 vychází z úspěšné low-endové řady, která započala svoji cestu před více jak třemi lety. Samsung se v té době zaměřoval na vyšší třídu a vůbec nehleděl na spořivější skupinu zákazníků.

Teprve C100 skloubil kvalitní design a výbavu těch nejlepších kousků za únosnou cenu. Dnes recenzovaný C130 má podobný záměr, svými funkcemi se však v dnešní době nedá vůbec srovnávat s dražšími modely výrobce. Zato v kategorii low-endů hraje prim a souboj s konkurencí lehce zvládá.

Za cenu pohybující se okolo dvou tisíc existuje pouze několik přístrojů, které se můžou pochlubit Javou, relativně velkou pamětí, MMS či podporou GPRS. Existuje ale i celá řada vlastností, které z tabulek zkrátka nevyčtete a Samsung C130 v tomto ohledu trochu klame tělem.


Katalog mobilů:

Samsung C130 Nokia 2310 Sony Ericsson J230i

Katalog mobilů: Samsung SGH-C130 a jeho nejvážnější konkurenti, Nokia 2310 nebo Sony Ericsson J230i, kteří už svým designem neohromí.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Stylový telefon nižší třídy, jemuž nechybí z funkční výbavy téměř nic podstatného.


Design – černá dělá divy

Zkrátka Samsung zvolil univerzální způsob, jak z obyčejného telefonu udělat šviháka z lepší společnosti. K černému lemování displeje a stejně na uhel černé klávesnici stačí přidat stříbrné okraje a stříbrný kryt baterie. To vše perfektně sedí na místě a nikde nic nevrže.

Ve spodní části přístroje se nachází konektor pro handsfree sluchátka a zdířka pro nabíječku. Oba dva otvory jsou opatřeny záslepkou, kterou nemůžete úplně odejmout, čímž se předchází případné ztrátě.

Od poloviny klávesnice je navíc tělo telefonu mírně zúženo. K lepší ergonomii držení tento fakt výrazně nepomáhá a jedná se o pouhý efekt na oko. To však u Samsungu C130 vůbec nevadí, protože se svými rozměry 102 × 44 × 14 mm a hmotností 85 gramů, se řadí do skupiny velmi malých, lehkých telefonů a padne přesně do ruky.

Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Klávesnice a ovládání – pouze pro útlé prstíky

Samotnou klávesnici už takovou chválou bohužel zasypávat nebudeme. Jen těžko se na ní hledají jakékoli výstupky, o které by šel nějakým způsobem zapřít palec. Téměř minimální jsou i mezery mezi jednotlivými tlačítky a pokud právě nebudete řešit problém s klouzajícím palcem, můžete si být jisti, že omylem stisknete klidně dvě klávesy naráz. Staré pořekadlo však praví, že se dá zvyknout na všechno, a i u novinky se ten správný grif naučíte.

Naštěstí se podobný nedostatek příliš netýká čtyřsměrného tlačítka a dvou kontextových kláves pod displejem. Klasickou sestavu ještě doplňuje červené a zelené sluchátko a korekční tlačítko. Opakuje se často vytýkaná vlastnost středního potvrzovacího tlačítka, které vás z pohotovostní obrazovky přenese rovnou do wapového prohlížeče a okamžitě začne navazovat spojení.

Trochu jsme byli překvapeni, že jsme na boku telefonu nenalezli žádná tlačítka pro regulaci hlasitosti a veškeré nastavování je potřeba provádět skrze nabídky telefonu, které se nijak neodlišují od standardů Samsungu. Hlavní menu tvoří matice devíti ikon a další položky jsou již pouze textové. Klávesové zkratky je možno přiřadit pouze jednotlivým směrům čtyřsměrného tlačítka.

Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130


Displej – v low-endech září

Ačkoliv je displej pasivní (technologie CSTN), tudíž jeho čitelnost na přímém slunečním světle není nikterak oslnivá, svým rozlišením 128x128 se ve třídě low-endů neztratí. Rovněž 65 tisíc barev a hlavně relativně věrné podání barev dělá z Samsungu C130 hrozbu pro všechny soupeře. Podsvícení klávesnice je dostatečné a má čistě bílou barvu.

Baterie – solidní výdrž

Není potřeba snad zdůrazňovat, že udávaných 12 dní v pohotovostním režimu by telefon v žádném případě nepřežil. Skutečnost je v tomto případě o něco lepší než u podobně nadsazených hodnot u konkurenčních telefonů. Do věčných lovišť se odporoučí C130 zhruba po pěti až šesti dnech s deseti minutami telefonování za den a několika odeslanými SMS. Připomínáme, že telefony při testech na noc nevypínáme.

Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130


Telefonní seznam a zprávy – podpora MMS potěší

Do telefonního seznamu se vejde až tisíc položek ovšem s tím, že každé další uložené číslo nebo email zabere další místo z celkové paměti. K jednotlivým kontaktům nejde přiřadit vlastní obrázek ani melodie pro příchozí hovor nebo SMS. Toto zastřešují teprve skupiny, u kterých lze vše výše zmíněné nastavit. Bohužel již si neporadí s hromadným rozesíláním SMS nebo filtrováním volání.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Editoru pro SMS zprávy nemáme téměř co vytknout. Zbývající znaky odpočítává již od počátku psaní a rozdělení na více částí oznámí vždy na konci zprávy. T9 píše bez diakritiky a nemusíte si tak dělat těžkou hlavu s nepříjemným zkracováním délky jedné SMSky. Pokud by snad někdo chtěl slovník T9 vypnout, musí tak učinit před každou zprávou. Naštěstí vás to bude stát pouze jediný stisk kontextové klávesy.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

SGH-C130 si poradí i se zprávami MMS až do velikosti 50kB. Na jejich uložení máte v paměti telefonu vyhrazeno 700kB, o něž se kromě odeslaných a doručených MMS dělí i koncepty a šablony. Škoda, že telefon nedisponuje fotoaparátem, s kterým by MMS zprávy dostaly úplně jiný rozměr.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Kalendář a další funkce - ani v kanceláři nezahálí

Trojice budíků sice dokáže vzbudit i při vypnutém telefonu, nezvládne už však být aktivní pouze některé dny v týdnu. Upozornění můžete však nastavovat i jednotlivým událostem v kalendáři, který se však drží tvrdošíjně toho, že týden začíná nedělí (nové vyšší modely výrobce již tímto neduhem netrpí, model C130 však zjevně vychází ze staršího hardwarového základu). V organizéru naleznete ještě seznam úkolů s možností nastavení priority, převodník měn a diktafon. Do něho nahrajete hlasové poznámky do paměti o velikosti 100kB. To odpovídá záznamu o délce zhruba minutu a půl.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Samsung nezapomněl ani na zábavu a pro JAVA aplikace je vyhrazeno 512kB. Přímo v telefonu je předinstalována jediná hra, kterou je celkem kvalitní simulace golfu. Pro obrázky a melodie je vyhrazeno přes 600kB. Ty můžete nahrát z počítače pomocí datového kabelu nebo stahovat z WAPového prohlížeče. Samsung C130 podporuje datové přenosy GPRS ve třídě 8.

Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130 Recenze Samsung SGH-C130

Závěr – Fešák s dostatečnou výbavou 

Pokud se budeme pohybovat pouze v kategorii low-endů a cenu nastavíme na hranici dvou tisíc korun, nabízí nový Samsung výbornou funkční výbavu. Konkurence sice může oponovat integrovaným fotoaparátem či rádiem, ve většině případů už ale nedokáže zabalit telefon do tak pěkného a kompaktního balení. Řeč je třeba o Nokii 2310 nebo Sony Ericsson J230i.

Samsungu C130 se však nedá odpustit horší klávesnice a paměť, která je zbytečně řazena do různých sekcí a pokud zrovna holdujete hrám, jen těžko budete využívat o 200kB větší část vyhrazenou pro MMS. Tyto nevýhody však bohatě vynahradí výdrž baterie nebo na low-end kvalitní displej. Pokud za svůj nový telefon nechcete platit příliš velké peníze a starost o styl vám není rovněž cizí, pak je Samsung C130 jedním z vážných kandidátů.

Proč koupit?

  • kvalitní displej
  • výdrž baterie
  • malé rozměry a hmotnost

Proč nekoupit?

  • horší klávesnice
  • paměť telefonu není sdílená

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2 090 Kč s DPH


Nejčtenější

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Další z rubriky

Samsung Galaxy Note 8
Mobil pro nejnáročnější. Prohlédněte si nový Samsung Note 8

Poté, co jsme byli přítomni na samotné premiéře v New Yorku, zavítal nejnovější samsung i do naší redakce. Jde o špičku současné produkce, telefonu nechybí...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
Zápisník od Samsungu je zpět v plné parádě. Otestovali jsme Note 8

Na svůj předchozí model nejspíše nikdo ze Samsungu nevzpomíná rád. Výrobce ovšem tento boj nevzdal a nový Note je lepší, výkonnější, větší a také i dražší než...  celý článek

Samsung Gear Sport
Samsung vylepšil své chytré hodinky. Nové modely zaujmou hlavně plavce

Note 8 pravděpodobně uzavřel letošní mobilní novinky od Samsungu. Jihokorejskému výrobci tak zbyla už jen nositelná elektronika, představil ji na berlínském...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.