HTC Touch Viva

HTC Touch Viva | foto: Mobil.iDNES.cz

Když cena hraje prim - recenze HTC Touch Viva

  • 73
Koupě nového WM komunikátoru nemusí nutně vyprášit celou vaši peněženku. HTC Touch Viva za cenu 6 000 Kč nabídne kapesní rozměry, slušnou výbavu a výborné dílenské zpracování.

Podíváme-li se na současnou nabídku komunikátorů s logem HTC, najdeme především výborně vybavená zařízení, která patří mezi špičku. Bohaté výbavě je však podřízena i cena, která se pohybuje až okolo 15 tisíc korun (Touch Pro, Touch HD).

Ne každý však od svého telefonu vyžaduje pokročilé funkce jako vestavěnou satelitní navigaci nebo podporu 3G, kterou si u nás přeci jen užije zlomek uživatelů. Spousta z nich jednoduše ví, že nákup high-endového zařízení je zbytečný, neboť by mnoho funkcí třeba nikdy nepoužila.

Takoví uživatelé chtějí při nákupu svého pracovního nástroje co nejvíce ušetřit, ale nechtějí se vzdát výhod, které Windows Mobile nabízejí. Právě méně náročné by mohla zajímat dnešní recenze, ve které jsme se zaměřili na HTC Touch Viva, aktuálně nejlevnější WM komunikátor (tedy nepočítáme-li výprodej starších modelů).


Katalog mobilů:

  ASUS P320 HTC Touch PRO - Raphael HTC Touch Diamond

ASUS P302 s navigací, asi největší konkurent HTC Touch Viva a dva vybavenější modely z téže stáje - HTC Touch Pro a Touch Diamond.

Kapitoly recenze:

Vzhled, konstrukce a zpracování
Paměť a procesor
Displej a ovládání
Telefonování, SMS, MMS a emaily
Konektivita
Fotoaparát
Bonusové aplikace
Výdrž a výkon, testy
Závěr

Obsah balení:

  • USB kabel
  • nabíječka
  • stylus
  • akumulátor
  • CD s ActiveSync a WM Device Center
  • Příručka Getting Started

Stručná charakteristika:

Low-endový Windows Mobile komunikátor drobných rozměrů s wi-fi a 2.0 Mpix fotoaparátem.


Vzhled, konstrukce a zpracování

Neoriginální, mnohokrát viděný i použitý, přesto líbivý. Ano, takto bychom vzhled nového HTC skutečně mohli v krátkosti charakterizovat. Touch Viva se za své předchůdce nijak nestydí, ba právě naopak dává svým designem jasně najevo, z které že to úspěšné kolekce komunikátorů pochází.

Původní HTC Touch se v létě 2007 líbil, což jasně deklarovaly následné prodejní úspěchy, tak proč na onen minimalistický design znovu nepřistoupit? Viva je kompaktní zařízení s oblými hranami a minimem ovládacích prvků. Čelní stranu reprezentuje především zapuštěný dotykový displej a stejně utopená mřížka telefonního reproduktoru. Pod zobrazovačem je nezbytné logo výrobce, ještě níže pak čtyřsměrová klávesa s velkým potvrzovacím středem. Hlavnímu prvku z obou stran asistují klávesy k telefonování.

Horní díl krytu je zhotoven z tmavšího lesklého plastu s nádechem metalízy, který je na bocích zařízení vystřídán světlým proužkem. Boky jsou vůbec velmi skoupé na ovládací prvky, a tak stojí za zmínku jen protáhlé tlačítko k ovládání hlasitosti (levý bok), na horní hraně je nezbytné tlačítko k vypnutí/upsání telefonu, na hraně spodní je to proprietární HTCExtSub konektor k připojení USB kabelu nebo sluchátek. Posledním důležitým prvkem, který obsahuje bočnice zařízení, je mikrofon telefonu. Tlačítko pro soft reset je umístěno pod krytem baterie, což není právě nejideálnější.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Záda telefonu nejsou o moc zajímavější – jsou tvořena jedním dílcem lesklého metalizovaného plastu, v jehož horní třetině najdeme objektiv fotoaparátu. Ten leží v mírně vybraném zaobleném obrazci, v němž je zvěčněno logo výrobce a počet buněk použitého snímače.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

U komunikátoru, který startuje na necelých šesti tisících, samozřejmě nelze očekávat nejmodernější čipové sady nebo snad kryt vysázený diamanty, přesto by se ani u WM zařízení nižší třídy nemělo zapomínat na konstrukční zpracování. Drahé kameny tak na krytu Touch Viva nenajdete, získáte ale bytelný přístroj s dokonalým lícováním. Kryty přístroje se nebojí ani důkladnějšího prohmatání.

Paměť a procesor

Čipová sada Texas Instruments OMAP 850 je léty prověřený hardware, jenž u WM zařízení pravidelně vídáme již od roku 2006. Přesto že dnes jsou běžnější spíše 500 MHz procesory, vzácně pak i 800 MHz čipy, musí být Windows Mobile 6.1 použitelná i se slabším vybavením. Jak sami odhadnete, svižnost systému není ukázková a leckdy, třeba při otvírání složky s mnoha SMS, si chvíli počkáte. Alespoň že výrobce telefon osadil 128 MB operační paměti, z nichž je při prvním spuštění pro běh programů vyhrazeno rovných 75 MB. Dlužno říci, že během testování problém s nedostatkem paměti nikdy nenastal. A to ani v případě, kdy na pozadí běžela Opera Mobile, byl spuštěn IM klient QIP a do toho hrála muzika z CorePlayeru.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Operační systém spolu se všemi aplikacemi s Extended ROM ukrajuje valnou část z 256 MB velké FlashROM a tak je pro uživatelská data připraveno jen 57 MB. Investice do paměťové karty microSDHC je tak doslova nezbytností. V této souvislosti nelze nezmínit obtížný přístup k paměťovému slotu – bez vyjmutí baterie se k němu nedostanete.

Název HTC Touch Viva
 Rozměry [mm]  59 x 104,5 x 15,75
 Hmotnost [g] 110 g
 Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional
 Procesor Texas Instruments OMAP850 , 200 MHz
 RAM 128 MB
 FlashROM 256 MB
 Paměťový slot microSD (SDHC)
 Sítě Triband GSM
 Data GPRS, EDGE
 Displej - rozlišení 240 x 320 pix
 Displej - úhlopříčka 2,8" (72 mm)
 Displej - barvy 65 536
 Satelitní navigace ne
 Wi-fi 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.0, EDR, A2DP
 Infraport ne
 Digitální fotoaparát 2.0 MPix
 Autofocus ne
 Videotelefonie ne
 FM rádio  ne
 Baterie 1 100 mAh


Displej a ovládání

Displej v rovině s okrajem krytu, tak dnes vypadá drtivá většina nových PDA telefonů. HTC Touch Viva je tedy se svým zapuštěným displejem výjimkou. Klepnutí na displej v rozích tak není bez dotykového pera vždy úplně jisté, na druhou stranu je displej citelně měkčí než u Touch 3G. Panel je totiž kryt rámečkem, a tak nemusí být tolik odolný vůči vnějšímu možnému poškození.

HTC Touch Viva

Ani samotné specifikace panelu nejsou nijak zářivé. QVGA rozlišení na úhlopříčce 2,8“ je dnes jen průměr a rastr je snadno vidět i pouhým okem. Jas displeje lze regulovat pouze manuálně a to ve čtyřech krocích; senzor osvětlení pro automatické nastavení jasu v závislosti na okolních podmínkách tedy chybí. A to je škoda – u jiných telefonů HTC se totiž automatická regulace velmi osvědčuje a za jasného slunečného dne při přechodu z kanceláře ven zůstává displej velmi dobře čitelný.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Pochvalu si zaslouží citlivost displeje a jeho barevné podání. Telefon lze krom prstů a stylusu ovládat také mechanickými tlačítky. Těch však po vzoru dnes již legendárního prvního zástupce Touch telefonů není mnoho a vystačit si tak musíme s čtyřsměrovým navigačním prvkem s velkým potvrzovacím středem a dvojicí bočních kláves k telefonování. Programovatelná tlačítka tedy chybí, což bude spoustě uživatelů vadit.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Podobně jako jsou špičková zařízení stáje HTC (Touch Diamond/Touch Pro/Touch HD) vybavena uživatelskou nástavbou TouchFLO 3D, mají nižší modely přeinstalovanou jeho variaci s přídomkem 2D. Prostředí sestává z jedenácti záložek a umožňuje tak snadné ovládání všech základních funkcí prsty. TouchFlo navíc běží na Touch Viva skutečně velmi svižně, a tak není důvod vracet se k ne tak atraktivní původní obrazovce Dnes.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Telefonování, SMS, MMS a emaily

Touch Viva je kromě kapesního počítače také plnohodnotným telefonem, se kterým se dovoláte ve třech GSM pásmech. Podpora UMTS chybí, a tak zapomeňte i na rychlé datování – na Internet mimo dosah wi-fi sítě tak leda přes GPRS/EDGE.

Prostředí telefonní aplikace je stejné jako u vybavenějšího Diamondu/Touch Pro. Stiskem tlačítka k přijmutí hovoru se tedy zobrazí poslední telefonní hovory, za nimiž následuje celý telefonní adresář. V samotném seznamu jmen lze listovat navigačním prvkem nebo tahem palce po displeji. Rychlé vyhledávání jmen umožňuje chytrý systém filtrování záznamů dle zadaných znaků; pomocí sloupce vpravo lze pak vyhledávat jména pomocí prvního písmene. Potěší i přehledný klient historie hovorů, který dovoluje zobrazení zmeškaných, příchozích a odchozích hovorů zvlášť.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Telefon v základu podporuje základní funkce (přidržení, přesměrování hovoru, ukázání ID volajícímu, konferenční hovory). Podrobné nastavení uvedených funkcí pak najdete v menu Start – Nastavení – Telefon. Přes nevalný hardware je odezva zařízení jako telefonu příjemně svižná bez zjevných latencí.

 HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Je zřejmé, že menší displej a absence fyzické QWERTY klávesnice svižné textové korespondenci právě nepřejí, a tak pokud právě tato forma komunikace u vás převládá, pak Touch Viva není nejvhodnějším kandidátem. Přesto díky trojici virtuálních klávesnic z dílen HTC (více zde) lze kratší email či SMS napsat docela pohodlně. Vsedě lze docela úspěšně znaky vyťukávat i na plné QWERTY, za chůze naopak sáhnete po klasické telefonní (numerické) variantě.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Viva umí kromě běžných IMAP/POP3 emailových účtů pracovat i se schránkami na Exchange serveru. Počet spravovaných emailových schránek přitom není omezen.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Konektivita

Doba pokročila, a zatímco před lety byl vestavěný wi-fi modul výsadou jen špičkových zařízení, dnes jej najdeme již u komunikátorů nejnižší třídy. Během testování jsme se s telefonem připojili k několika wi-fi spotům; některé byly chráněny heslem a jiné byly k mání každému v jejich dosahu. Citlivost byla srovnatelná s ostatními WM telefony.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Správce modulů (CommManager) je na všech WM 6.1 zařízeních z dílen HTC stále stejný, takže podrobnější popis není nutný.
K telefonu jsme zkusili připojit bezdrátová sluchátka a vyzkoušeli jsme tak avizovanou podporu profilu A2DP. Bez problému proběhl i přenos 3 MB souboru na jiný telefon (Touch HD). Díky technologii EDR na obou stranách byl přenos i docela rychlý (okolo 120 kB/s). Pro tento účel je přitom nejvhodnější použít povedený Persian blue.

HTC Touch Viva HTC Touch Viva HTC Touch Viva

Podobně jako vybavenější telefony z téže stáje po připojení k PC telefon nabídne, zda chcete přístroj využít jako čtečku paměťových karet (mass storage), nebo synchronizovat PIM prostřednictvím ActiveSync.

Fotoaparát

HTC Touch Viva disponuje vestavěným fotoaparátem s CMOC čipem se dvěma miliony buněk a dokáže tak zaznamenat momentky velikosti nejvýše 1600 x 1200 obrazových bodů. Pro některé účely (fotokontakt) lze pochopitelně zvolit menší rozměr a pak můžete využít i digitální zoom.

Překreslování snímané scény na displeji telefonu je poměrně rychlé, svižnost ale vezme za své při nedostatku světla. Viva podobně jako většina telefonů HTC postrádá přisvětlovací diodu, a tak se focení za šera rovná předem prohranému souboji.

Absentuje i tlačítko pro start/spoušť fotoaparátu a je tedy nezbytné jej spouštět softwarově. Pořízení snímku probíhá okamžitě po stisku potvrzovacího středu hlavní navigační klávesy. Žádné dlouhé ostření se tedy nekoná.

Pochvalu si ale zaslouží svižnost ukládání snímků do paměti telefonu, aplikace jako taková ale vinou slabšího hardware až tak rychlá není. Kvalita snímků bohužel nepatří k nejlepším a každý pořízený obrázek byl podivně rozpitý.

HTC Touch Viva - ukázkový snímek HTC Touch Viva - ukázkový snímek

HTC Touch Viva - ukázkový snímek HTC Touch Viva - ukázkový snímek

Funkce Detail
CMOS 2.0 Mpix
Ohnisková vzdálenost pevná
Autofocus ne
Rozlišení 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120
Digitální zoom až 2,0 x (nabízí se jen při nižším rozlišení)
Režim foto, videokamera, MMS video,  panorama, fotokontakt, téma na Dnes
Kvalita basic, normal, fine, super fine
Samospoušť 2 s, 10 s, vypnuto
Vyvážení bílé auto, žárovka, halogen, zářivka, slunečno, oblačno
Vypálení času na snímek volitelně
Efekt kresby normální, ČB, negativ, sépie
Dávka (burst mód) ne
Zvuk závěrky volitelně
Jas, ostrost, sytost  0 až 6
Ostření na střed, průměr
Počítadlo snímků ano
Formát snímku, videa JPG, 3GP
Úložiště FlashROM nebo microSD karta


Bonusové aplikace
Adobe Reader LE
Užitečná aplikace k prohlížení PDF souborů. Ty se mohou čas od času objevit ve vašem mailboxu coby příloha. Reader se přitom nezalekne ani složitějších dokumentů se vzorci a podobně.

Audio manager
Jednoduchý přehrávač hudby, který svým grafickým vzezřením přesně zapadá do podoby TouchFlo.

Java
Oblíbený Esmertec Java manager (build 20081002.2.1) pro snadnou správu java aplikací.

Opera Browser
Oblíbený webový prohlížeč s plynulým překreslováním stránek a řadou nadstandardních funkcí.

YouTube
Klient pro přehrávání videí z oblíbeného portálu YouTube.

Zip
Umožňuje komfortní práci s archivy – kromě dekomprimace balíků můžete sami archivy tvořit.

Výdrž a výkon, testy

Použitý procesor dává tušit, že HTC Touch Viva nebude právě šampionem syntetických testů výkonnosti. Dostatečným vykoupením je však nadprůměrná výdrž baterie, což může být pro cílovou skupinu uživatelů mnohem důležitější než přehrávání neupraveného videa. S tím si Touch Viva neporadí a výsledky jsou zcela srovnatelné se starým HTC Wizard, který pohání identická čipová sada.

Test přehrávání videa v programu CorePlayer:

 Zařízení/bitrate videa  750 kbit/s  1,3 Mbit/s
 ASUS P565 (Turbo;800 MHz)  292,01 %  205,46 %
 ASUS P565 (Standard;600 MHz)  287,26 %  199,13 %
 ASUS P565 (Pwr save;400 MHz)  282,41%  191,13%
 Samsung SGH-i780  265,45 %  201,78 %
 HTC Touch Pro  135,01 %  101,06 %
 HTC Touch Viva  79,23 %  65,54 %
 HTC Wizard   75,54 %   64,06 %

Chcete-li tedy svůj telefon na cestách využít jako kapesní kino, pak bude nezbytné videa pomocí vhodného softwaru nejprve upravit. Tedy v případě, že tím telefonem bude právě HTC Touch Viva.
Ve známém testu VS benchmark 2007 zůstal testovaný model kousek pod hranicí tisícovky, výsledek tak řádově odpovídá starším podobně vybaveným telefonům.

Výsledky VS Benchmark 2007:

Zařízení  Výsledek
ASUS P565 (Turbo)  4 721
ASUS P565 (Standard)  4 494
ASUS P565 (Power saving)  4 403
HP iPAQ 214  3 370
Asus 552w  3 149
HTC Touch Diamond (P3700)  2 821
HTC Touch Cruise  1 390
HTC Touch Viva     983
Asus P526     870

Komplexní test Spb benchmark, který se bohužel již nedočkal aktualizace, snad na žádném WM 6.x zařízení neproběhne kompletně. Problémem je zejména otevírání obrovského dokumentu v MS Wordu a také testování internetového prohlížeče mnohdy končí karambolem. Konečné výsledky přesto s výkonem zařízení většinou korespondují.
Sečteno podtrženo, v oblasti výkonových testů jsme se skutečně žádných husarských kousků z repertoáru Touch Viva nedočkali a ačkoli tomu použitý 1 100 mAh akumulátor příliš nenapovídá, s výdrží na tom je mnohem lépe.

Výsledky Spb benchmark (vizualizace výsledků na webu Spb byla neaktivní):

Zařízení/index  Spb   CPU File system   Graphics
HTC Touch Viva   272  1013  113  2192
Samsung i780  451  2721  175  5235
Asus 552w  1265  3596  552  10490
Asus P526  271  763  118  4142
HTC Touch Diamond  414  1850  173  1447
HP iPAQ 614c 242 1366 94.2 3925

Za vše mluví výsledky nepřetržitého přehrávání hudby a videa, ve kterých se testovaný model dostal citelně výše než výkonnostní šampioni. Jde-li o běžné používání telefonu bez hraní her či oddávání se multimédiím, vydrží Touch Viva v pohotovosti klidně čtyři dny. V takovém případě se ale vaše denní komunikace musí omezit na půl hodiny telefonátů a zhruba desítku SMS, počítá se i s menšími datovými přenosy (emaily bez velkých příloh). Drtivý odběr má pak surfování po Internetu, které dokáže baterii vyřídit do čtyř hodin.

Závěr

Doporučená cena testovaného zařízení je těsně pod šesti tisíci korunami, což je za průměrně vybavený komunikátor s Windows Mobile částka přiměřená. Za tyto peníze získáte elegantní chytrý telefon, který překvapí velmi dobrým dílenským zpracováním a kompaktními rozměry. Používáte-li tedy dodnes například HTC Charmer (T-Mobile MDA Compact II) a poohlížíte se po novém komunikátoru za slušnou cenu, pak může být Touch Viva tím pravým kandidátem.

Viva je v porovnání s Charmerem citelně kompaktnější, nabídne novější operační systém s přívětivým uživatelským prostředím, dvojnásobnou operační paměť, wi-fi modul a pořídí i mnohem lepší snímky. Viva se nenechala strhnout konkurencí a předstupuje před uživatele se zapuštěným dotykovým displejem. Ten je tak lépe chráněn proti oděru, práce s ním ale může být někdy složitější – bez nehtu se do křížku k zavření aplikace pokaždé netrefíte.

Pokárat musíme i dodávané příslušenství, v jehož základní nadílce jaksi nefiguruje stereo headset. Nějaká sluchátka, byť celoplastová a bez zlacených konektorů, by u takového zařízení chybět neměla. Obzvlášť když Touch Viva dokáže muziku přehrávat celý den.

Proč koupit?

  • velmi dobré technické zpracování
  • dostatek operační paměti
  • wi-fi modul
  • rozměry a hmotnost
  • TouchFlo 2D
  • velmi dobrá výdrž baterie
  • slušná cena

Proč nekoupit?

  • čipová sada TI OMAP 850 - nižší rychlost odezvy
  • za podobnou cenu lze pořídit starší, ale lépe vybavené modely
  • absence sluchátek v základní výbavě
  • slabší fotoaparát 
  • málo tlačítek

Kdy?

 v prodeji

Za kolik?

okolo 6 000 Kč