Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy se dočkáme přenositelnosti mobilních čísel?

aktualizováno 
V příštím roce by měl nabýt účinnosti nový telekomunikační zákon, který mobilním operátorům nařídí zavést přenositelnost čísel. Se sým starým číslem se tak budete moci zaregistrovat u každého operátora. Jak bude odchod od operátora vypadat? Bude se za to platit?

Nový zákon o elektronických komunikacích vyžaduje, aby mobilní operátoři v České republice umožnili svým klientům využívat službu přenositelnosti mobilních telefonních čísel. Pokud vstoupí zákon v platnost, budou si klienti mobilních operátorů moci ponechat číslo svého  telefonu při přechodu od jednoho operátora k druhému.

Na veletrhu Invex se ministr Mlynář zmínil, že zákon by mohl nabýt účinnosti únorem příštího roku. Ve své současné podobě zákon počítá se zavedením přenositelnosti čísel šest měsíců od nabytí účinnosti. Tento termín se ovšem zdá zástupcům T-Mobile a Eurotelu  nesplnitelný, a tak se pravděpodobně bude ještě jednat o jeho dalším odsunu.

Co vůbec pojem přenositelnosti čísla znamená?

Přenositelnost mobilních čísel (Mobile Number Portability) přináší zákazníkům možnost měnit mobilní operátory bez nutnosti změny mobilního čísla. Zavedení přenositelnosti tak představuje odstranění jedné z největších bariér konkurence na mobilním trhu a vytváří tlak na snížení cen za volání. Novým hráčům usnadňuje přenositelnost mobilních čísel vstup do odvětví.  Pro mnoho zákazníků je totiž telefonní číslo, které rozdávají na vizitkách, mnohem cennější než několik stokorun měsíčně navíc.

Toho si jsou samozřejmě operátoři dobře vědomi. Ve chvíli, kdy ovšem bude možné změnit snadno poskytovatele, se budou muset mobilní operátoři více snažit, a tak je pravděpodobné, že se zajímavých cenových nabídek dočkají častěji i stávající zákazníci.

Jakým způsobem bude přenos čísel probíhat?

Problematiku přenositelnosti mobilních čísel řešili zástupci operátorů na letošním Tel.Conu 2004. Eurotel a T-Mobile se shodují na tom, že se jedná o službu zákazníkovi a jako taková by měla být přenositelnost zpoplatněna. Cena za možnost ponechání čísla by se podle jejich názoru měla pohybovat v řádech stokorun a neměla by zákazníka demotivovat.

Mobile Number Portability

Vývoj počtu zákazníků ve Finsku po zavedení MNP. Zdroj: Mobile Number Portability: Case Finland

Zákazník by v takovém případě přišel na značkovou prodejnu a požádal o ukončení smlouvy. V případě, že by měl vyřízené všechny pohledávky, zaplatil by za přenesení čísla, smlouvu ukončil a šel podepsat novou smlouvu k jinému operátorovi. Tento systém je pro zákazníka poměrně zdlouhavý, ale operátorovi dává šanci přimět zákazníka, aby neodcházel. Přemlouvání zákazníků k dalšímu prodloužení smlouvy (například výměnou za levnější telefon) se totiž běžně praktikuje již nyní.

Oskar si ovšem přenositelnost čísel představuje trochu jinak. Václav Mach, ředitel pro vnější vztahy společnosti Oskar mobil uvedl, že zákazník by měl prostě přijít na značkovou prodejnu vybraného operátora a požádat o pořízení nové smlouvy s ponecháním stávajícího čísla. Všechny ostatní náležitosti by si mezi sebou vyřídili operátoři a poplatek za portabilitu by si uhradili mezi sebou podobně jako například propojovací poplatky.

Historie mobilní přenositelnosti

V rámci Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) inicioval Eurotel v prosinci 2002 pracovní skupinu MNP (Mobile Number Portability). Tato skupina se snaží některé problémy spojené ze zavedením přenositelnosti řešit, ale již z rozdílných pohledů na základní podobu této služby je jasné, že bez zásahu ČTÚ se operátoři na všem dohodnout nedokážou. 

Evropský parlament přijal 7.května 2002 direktivu 2002/EC/22 (Universal Service Directive), která mimo jiné říká, že členské státy by měly zajistit, aby si uživatelé veřejných telefonních služeb včetně mobilních mohli ponechat své telefonní číslo nezávisle na poskytovateli služeb. Členské země EU měly podle této direktivy zavést MNP do 25.července 2003 a regulátor (u nás ČTÚ) by měl navíc dohlédnout na to, aby poplatek spojený s přenesením čísla uživatele neodrazoval.

rok

zavedení MNP

1997 Singapur
1999 Hong Kong, Anglie, Holandsko
2000 Švýcarsko, Španělsko
2001 Dánsko, Švédsko, Norsko, Portugalsko, Australie 
2002 Itálie, Belgie, Německo
2003 Finsko, Francie, Rakousko, Řecko, Irsko, Lucembursko

Vybrané země, které již zavedly MNP. Zdroj: ECC 2003

Například ve Spojených státech platí povinnost zavést přenositelnost telefonních čísel přesně rok. K příležitosti prvních narozenin tohoto nařízení vydal úřad FCC zprávu, podle které využilo možnost ponechání telefonního čísla při změně poskytovatele téměř 8 milionů uživatelů. Na přenositelnosti zde nejvíce "vydělali" operátoři Verizon Wireless a T-Mobile USA, naopak nejvíce podle Yahoo! News zplakal AT&T Wireless.  

Technické aspekty přenositelnosti

Z technického hlediska vyžaduje zavedení přenositelnosti vytvoření databáze účastníků přístupné všem stranám, aby síť volajícího zjistila, do jaké sítě má hovory směrovat. Tato databáze může být centralizovaná nebo distribuovaná.

Mobile Number Portability

Podíl přenesených mobilních čísel ve vybraných zemích po zavedení MNP. Zdroj: Mobile Number Portability: Case Finland 

Teoreticky je možné zavést i přenositelnost mezi mobilní a pevnou sítí a ačkoliv v některých zemích plná přenositelnost existuje, Evropská Unie to nevyžaduje. Dalším otazníkem může být přenositelnost mezi NMT a GSM sítí. Václav Kadeřábek, ředitel úseku kvality, bezpečnosti a klíčových programů společnosti Eurotel na toto téma řekl, že Eurotel v současné době provádí technickou analýzu, zda-li bude možné tuto přenositelnost zavést.

Kdy se dočkáme?

Od vstupu České republiky do Evropské unie je jasné, že přenositelnost mobilních čísel budeme muset zavést. Operátoři se obhajují tím, že zatím neplatí nový zákon, a tak nevědí, jak má konkrétně přenositelnost vypadat. Pokud nový telekomunikační zákon skutečně nabude účinnosti v únoru 2005 a limit pro zavedení přenositelnosti zůstane na šesti měsících, možná utečete se svým číslem k jinému operátorovi již 1.října 2005. Podle Eurotelu ovšem nebude možné zavést přenositelnost dříve než 18 měsíců od nabytí účinnosti všech prováděcích vyhlášek. T-Mobile se domnívá, že by stihli zavést přenositelnost mobilních čísel za rok od okamžiku, kdy bude jasné, jakým způsobem ji řešit. Podle Macha by Oskar dokázal zavést přenositelnost během zmiňovaných šesti měsíců.

Nám nezbývá než čekat. Uvidíme, jestli se dočkáme dříve přenositelnosti mobilních čísel nebo sankcí od Evropské Unie. Zadarmo po zavedení přenositelnosti telefonovat určitě nebudeme, ale operátoři se budou muset více snažit, abychom od nich neutekli.

Pokud ovšem nevezme do rukou iniciativu ČTÚ, pravděpodobně budeme čekat dlouho. I ve zprávě Electronic Comunications Committee (ECC) z května 2003 se uvádí, že bez angažování regulátora nevyvinou operátoři dostatek iniciativy na dosažení vzájemné dohody a nedokáží se dohodnout na konkrétní metodě implementace.

Odešli byste se svým číslem k jinému operátorovi?

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Honor chrlí nové modely. Evropskou premiéru v Praze bude mít fotomobil 8X

Honor 8X

Čínský výrobce Honor vytrvale zásobuje střední střídu novými modely, a zatímco se letní novinky ještě ani nestihly v...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Najdete na iDNES.cz