Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karetní triky nejsou jen záležitostí kouzelníků...

aktualizováno 
Jako volné pokračování našeho seriálu o paměťových kartách si dnes povíme něco o správcích souborů, kterými můžeme ovládat aplikace i databáze - přesunovat a kopírovat je mezi adresáři, upravovat, mazat apod.

 

Málo platné, přes úspornost PalmOS formátu si v některých případech už nevystačíme s interní RAM pamětí, byť ji někteří výrobci posilují už na 16 MB jako nový standard. Řešením bývá využití paměti v přídavných paměťových kartách.

Některé programy (a spíše ještě soubory, se kterými pracují) jsou pravými žrouty paměti. Týká se to zejména her (a obzvláště barevných a ještě ve vyšším rozlišení) - ty leckdy přesahují samy o sobě velikost 1 MB. Ale i "seriozní" programy se již dostávají přes hranici 500kB (třeba diář DateBk4, databáze ThinkDB2 apod.).

Pravou spoušť však v požadavcích na paměťový prostor nadělají databáze a soubory. Mezi nimi velmi vynikají třeba překonvertované PDF soubory, ale taky rozsáhlé tabulky do spreadsheetů, databáze či elektronické dokumenty.

Nové modely s PalmOS už mají vesměs v sobě zabudován nějaký ten slot na paměťové karty (SD/MMC, CF, MemStick, Springboard). Při využívání paměti na kartách je ale třeba respektovat několik omezení a limitů.

Podporu VFS (Virtual File System) přinesl až operační systém PalmOS 4.0 (a varianta Sony PalmOS 3.5). VFS Manager podporuje SD, MMC a MS karty. Programy však musí být pro využívání VFS připraveny, ty které využívají nový API, umí s VFS pracovat dobře, ostatní vůbec ne.

Ale i programy bez VFS API můžete z karty spouštět, jen musíte svému PDA trošku pomoci jinou aplikací - například na počítačích HandEra a TRGpro je to program AutoCF, pro spouštění z SD/MS karet zase slouží program MSMount. Známým programem z této kategforie je i PiDirectVFS.

 

Je dobré mít správce souborů, který podporuje práci s kartou

Abyste mohli snadno pracovat se soubory na kartách, měli byste si obstarat některý ze správců souborů, které vám umožní detekovat vloženou paměťovou kartu a pracovat se soubory na ní obdobně jako na PC s jednotlivými disky.

Základního jednoduchého správce souborů dostanete někdy již v základním vybavení (třeba na HandEra program CardPro, u Sony MSGate apod.). Existují ale daleko propracovanější a sofistikovanější řešení:

 

McFile
Velmi univerzální a oblíbený správce souborů. Stojí $12. Má QVGA a HiRes rozlišení. Kromě základního ovládání souborů (kopírování, přesun, mazání, beaming, práce s adresáři) umí i asociace souborů k dalším programům.

Filez
Filez má oproti konkurentům jednu velkou výhodu - je totiž zadarmo. Podporuje základní práci se soubory, umožňuje měnit jejich atributy a každý soubor můžete prohlížet i upravovat v hex editoru. Má filtry i definovatelné zobrazení údajů v druhém sloupci.

TealMover
Další z precizních programů firmy TealPoint - stojí $11,95. Editační schopnosti (přesun, kopírování, mazání souborů), vytváření adresářů. Podporuje QVGA rolišení. Má velmi dobré filtry, včetně možnosti definovat si vlastní filtry přes typy souborů či Creator ID.

MyWorkbench
Manažer, který vzdáleně připomene populární WindowsCommander - svojí dělenou obrazovkou s paralelním zobrazením dvou adresářů. Stojí $17,99. Umí základní práci se soubory, včetně změny jejich atributů, zobrazí databáze bez základní aplikace (orphaned) a má MagicBin manager pro správu smazaných souborů. Estéti a majitelé barevných modelů jistě ocení i hezký design aplikace.

GentleMan
Program je demoware - je zdarma, jedná se ale o betaverzi. Umí ale vše podstatné, má navíc podporu QVGA rozlíšení pro počítač HandEra330.

FileMan
Další vzhledově zajímavý produkt s podporou QVGA. Stojí $10 a umí všechny základní operace se soubory. Má přepínání mezi kartami/ROM pomocí oušek, což je velmi pohodlné (zejména na počítači HandEra, kde jsou dva sloty). Soubory jsou barevně rozlišeny svými názvy v závislosti na jejich atributech, což velmi usnadňuje orientaci.Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Najdete na iDNES.cz