Odhalili, co Apple tvrdošíjně tají. Už známe kapacity baterií iPhonů

  0:09aktualizováno  0:09
Parametry procesoru, kapacita uživatelské paměti, parametry fotoaparátů či výdrž na jedno nabití oproti předchozímu modelu. To jsou informace, o něž se Apple během premiéry nových iPhonů podělil. Jiné ovšem tradičně zatajil, a to včetně kapacit baterií. Nyní už je ovšem známe.

iPhone XS/XS Max | foto: Apple

Informace o bateriích byly během letošní Keynote tradičně sporadické. Apple se při premiéře novinek kasal pouze delší výdrží novinek oproti loňskému iPhonu X, tedy modelu, z něhož vycházejí. Model XS tak podle Applu na jedno nabití vydrží o 30 minut déle než desítka, větší iPhone XS Max pak až o hodinu a půl.

Fotogalerie

Z toho by se dalo usuzovat, že baterie obou zmíněných novinek budou mít vyšší kapacitu než ta v loňském modelu X. Jenže jak ukázala čínská certifikace, není tomu tak.

Větší baterii má totiž pouze model XS Max, hodnota dosahuje konkrétně 3 174 mAh. Jde tedy o historicky největší baterii, kterou kdy Apple u iPhonu použil. A to i přesto, že se nepotvrdily původní odhady. Podle nich měl být model XS Max osazen totiž 3 300mAh baterií (více viz iPhone s 6,5palcovým OLED displejem dostane rekordní baterii).

iPhone XS je oproti tomu osazen baterií s kapacitou 2 658 mAh, tedy s o téměř 60 mAh menší kapacitou než v případě loňské desítky (2 716 mAh). I přesto se Applu díky úspornějšímu čipu A12 Bionic a vyladění systému iOS podařilo dosáhnout delší výdrže na jedno nabití.

Model XS je tak paradoxně osazen baterií s menší kapacitou, než používá třetí letošní novinka. „Levnější“ model XR totiž v těle ukrývá 2 942mAh akumulátor, a to především kvůli použití jiného zobrazovacího panelu. Zatímco dva vyšší modely jsou osazeny OLED displeji, tak u iPhonu XR použil Apple levnější, nicméně energeticky náročnější LCD displej. Ten má navíc oproti modelu XS o tři desetiny palce větší úhlopříčku (6,1" oproti 5,8").

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Baterie je pro uživatele iPhonů jedním z nejpalčivějších témat. A to nejen kapacita a s ní související výdrž na jedno nabití, ale i její celková životnost. Například nedávný průzkum amerického deníku USA Today ukázal, že uživatelé by u v té době ještě nepředstavených novinek přivítali spíše delší životnost baterie než odolnější displej (více viz iPhonisté chtějí novou generaci s univerzálním konektorem a lepší baterií).

Nelze rovněž nevzpomenout kauzu záměrného zpomalování starších iPhonů, které přímo souviselo se stárnoucími bateriemi. Změnou maximální taktovací rychlosti procesoru s ohledem na elektrické napětí, které v dané situaci dokáže baterie poskytnout, Apple předcházel náhodnému vypínání iPhonů (více viz Apple záměrně zpomaluje starší iPhony. Veřejně to přiznal).

Ale ještě na skok zpět ke specifikacím nových iPhonů. Nedávné benchmarky totiž odhalily kapacitu operační paměti. Ta má podle čínského portálu Mydrivers.com v případě modelů XS shodně 4 GB, u iPhonu XR pak 3 GB. Přímý nástupce i jeho větší odvozenina si tak oproti loňskému předchůdci v podobě iPhonu X polepšili o jeden gigabyte RAM.

Překvapení, nové iPhony XS budou v Česku podporovat dvě SIM velmi brzy

Jak se tato dílčí vylepšení včetně úspornějšího procesoru či odladění systému iOS 12 projeví v praxi, to se dozvíme již brzy. První vlnu prodeje iPhonů XS a XS Max totiž Apple zahajuje již dnes, nicméně v Česku se novinek dočkáme až ve druhé vlně, a to navíc vzhledem ke státnímu svátku s denním zpožděním (29. září). Na iPhone XR si pak musíme počkat až na konec října: předobjednávky budou spuštěny 19. října, prodej pak o týden později (26. října).

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Další z rubriky

Žádné překvapení. iPhone XS Max má podle testu nejlepší duální foťák

iPhone XS Max

Testem organizace DxO Mark prošel nový Apple iPhone SX Max. A výsledek rozhodně není překvapením. XS Max se řadí k...

Rychlost i na iPhonu z roku 2013. Systém iOS 12 bez velkých novinek

Novinky v operačním systému Apple iOS12

Den před zahájením prodeje nových iPhonů uvolnil Apple oficiální verzi svého systému pro iPhony. iOS 12 oproti...

Rozebrali iPhone XS Max a spočítali cenu použitých součástek

iPhone XS Max

Společnost Techinsights spočítala hodnotu součástek nového iPhonu XS Max. Celkem jim vyšla cena 453 dolarů, tedy v...Najdete na iDNES.cz