Kabelovka a GPRS vládnou připojení k internetu

  • 17
Pokud chcete internet opravdu využívat, měli byste se rozloučit s vytáčeným přístupem. Nejen takové názory zazněly v posledním Tématu týdne, kde jsme se vás ptali na připojení k celosvětové počítačové síti.

Přestože vytáčený přístup k celosvětové počítačové síti stále nemá odzvoněno, stále větší počet uživatelů přechází na alternativní způsoby připojení. Nejšťastnější jsou majitelé kabelové televize, která zatím stále přináší nejlepší poměr rychlosti a ceny. Své přednosti však mají i ostatní používané přístupy k internetu. Nezávisle na preferovaném způsobu připojení jsou ale téměř všichni čtenáři za jedno v tom, že člověk by měl mít k dispozici rychlou linku alespoň na jednom místě. Nezávisle na tom, zdali půjde o 10 Mbps spoj v práci nebo domácí mikrovlnu. Současný internet se totiž bez dostatečně dimenzovaných spojů neobejde.

Rozumných přístupových rychlostí dosahují u vytáčeného spojení majitelé přípojek ISDN, ovšem mezi čtenáři nebyl jediný, který by spojil větší počet kanálů a surfoval tak rychlostí vyšší než 64 kbps. Důvodem je bezpochyby násobící se cena za spojení. Běžní modemisté se sice svými přístupovými rychlostmi příliš nechlubí, ale stažení sebemenšího souboru je pro ně doslova utrpením. Stále však jde o cenově i technicky nejdostupnější řešení přístupu. Navíc technologie ADSL bude přímým konkurentem spíše kabelové televizi než třeba zmiňovanému ISDN. Cenově totiž bude orientovaná především na firemní klientelu. 

Zcela samostatnou kategorii tvoří čtenáři, kteří mají zavedenu pevnou linku. Přenosové rychlosti se sice hodně různí, ale naprostá většina používá linky od 256 kbps, výjimkou není ani 2 Mbps spoj. Toto řešení je však v naprosté většině případů poměrně nákladné. Jsou však šťastlivci, především z Moravy, kde fungují bezdrátové přístupy k internetu ve velmi zajímavých cenových relacích.

Velkou podskupinou uživatelů pevných přístupů k internetu jsou majitelé kabelové televize, jimž tiše záviděla nemalá skupina čtenářů. Za rozumně velký paušál mají neomezený přístup k síti a v případě rychlejší varianty připojení jejich přenosové rychlosti dosahují dokonce až 500 kbps, což je více než zajímavé. Na druhou stranu se však také objevilo několik stížností na občasné vypadávání a nespolehlivost spoje. Ovšem to bylo spíše ojedinělé.

Samostatnou kategorií jsou čtenáři připojující se k internetu přes mobilní telefon. Přestože v diskuzi několik hlasů zmiňovalo rovněž technologii HSCSD, valná většina uživatelů preferuje paketový přenos dat. Důvod je zřejmý. Zatímco vyhrazené spojení v našich krajích nabízí pouze Eurotel, GPRS mají ve své síti implementováni všichni čeští mobilní operátoři. Klasický datový přenos rychlostí 9,6 kbps je už spíše výjimkou. Rychlost i ceny přístupu přejí nejnovějším technologiím.

Pokud shrneme příspěvky všech čtenářů, tak za optimální kombinaci způsobů připojení považuje naprostá většina 10 Mbps spoj v práci či škole, internet po kabelové televizi doma, nejlépe ten 320 kbps, a na cestách mobil s GPRS. Bohužel, tuto konstelaci si může dovolit jen málokdo, buď z ekonomických či technických důvodů, a tak stále valná většina uživatelů zůstává věrna svému vytáčenému připojení přes modem.


Témata: Eurotel, práce