Namísto překladu kabel jednoduše obestavěli. Paradoxní situace byla k vidění ve slovenské Seredi.

Namísto překladu kabel jednoduše obestavěli. Paradoxní situace byla k vidění ve slovenské Seredi. | foto: reproter24.sk

Kabel skrze dům, sloup uprostřed ulice. Slováci se s telefonní sítí nemazlí

  • 164
Byt 2+1, prádelní šňůra zdarma. I tak by mohl znít inzerát developera ze slovenské Seredě, který namísto žádosti o přeložení telekomunikačního kabelu překážející vedení jednoduše obestavěl. Podobně si počínal při stavbě silnice, ze které teď trčí starý telekomunikační sloup. Jak jinak než zalitý asfaltem.

Odstraňování unikátní situace zaznamenala na kameru slovenská nezávislá internetová televize reporter24.

"Tak toto jsem ještě neviděl," hodnotí situaci jeden z techniků slovenské telekomunikační společnosti, který v oboru pracuje už sedmnáct let. Ukazuje přitom na kabel, který vede doslova skrz nově postavenou bytovku. Stavbaři staré vedení totiž jednoduše obestavěli místo toho, aby požádali o jeho přeložení. "A na té druhé straně, to je ještě lepší. Tam to vychází rovnou z balkonu," doplňuje ho druhý technik.

Kabel tak vede skrze celou stavbu. Majitelé postiženého bytu by si z něj mohli snadno udělat například prádelní šňůru.

Tím ovšem paradoxy v Seredi nekončí. Stavbaři se totiž nepárali ani se starým telekomunikačním sloupem, který jim stál v cestě při stavbě silnice. Jednoduše ho zalili asfaltem a nechali stát řidičům přímo v cestě. Podle techniků přitom museli vědět, že sloup půjde pryč. V místě se totiž nedávno natahovalo zcela nové vedení.

Chyba prý vznikla na straně investora stavby, který místo žádosti o přeložení kabelu donutil dělníky obestavět vedení tak, aby ho nepoškodili. Podle některých diskutujících pod zmíněným videem se tím vyhnul vysokým poplatkům za přeložení. To ostatně potvrzuje i starosta obce, který deníku SME.sk potvrdil, že toto řešení schvaluje. Ušetřily se tím nejen náklady, ale i čas při výstavbě bytovek.

V Česku by za takové jednání mohl být investor stavby i trestně stíhán. Podle Martina Žabky z Telefóniky O2, která taktéž provozuje pevné sítě, je totiž uvážení polohy technické infrastruktury a případné nakládání s ní součástí stavebního povolení. "Pokud se nedodrží podmínky ochrany sítí, tak jak je uloženo ve stavebním povolení, může se jednat až o trestný čin," upozornil v odpovědi na dotaz iDNES.cz Žabka.


Témata: Developer, kamera, O2