Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jste na prachy? Stáhněte si MaTirelire!

aktualizováno 
Všichni, kdo sháníte pořádný finanční program a nechce se vám za něj platit, by teď měli zbystřit pozornost - představíme vám program, který se vyrovná placeným programům tohoto typu a je přitom zcela zdarma!

 

Finanční trackery patří jednoznačně k základním kategoriím PDA produktů. Schopnost handheldů uchovávat určitou historii transakcí, třídit je dle různých hledisek a pořizovat nové položky "v terénu" ihned po jejich vzniku patří k velkým  lákadlům, a mít v pořádku svoje finance patří k dobrým mravům každého moderního člověka.

Co vlastně najdeme v kategorii "finančních" programů?
Ještě krátce vymezím téma, ve kterém se dnes pohybujeme. I v kategorii "finančních" programů se najde řada podkategorií produktů, takže si ji pro přehlednost rozčleňme:

- finanční/účetní trackery pro zaznamenávání transakcí na vašich účtech, hotovostní transakce, půjčky šeky apod. Ty se člení ještě na tzv. "standalone" programy, které fungují zcela samostatně, a na doplňkové produkty k desktopovým finančním produktům (třeba Ultrasoft Money).
- finanční programy pro sledování a "hlídání" rozpočtu (QuikBudget) - jsou vhodným doplňkem k běžnému trackeru
- specializované programy na sledování výdajů ("expense" produkty) - zejména pracovních, podnikatelských atd.
- různé finanční a úvěrové kalkulátory

My jsme téma vedení osobních a rodinných financí na Palmech shrnuli již v roce 1999 ve dvoudílném článku (první a druhá část), v samostatných recenzích jsme se zmínili o konkrétních produktech, jakými jsou Accout & Loans a MicroMoney.

Právě poslední jmenovaný program se stal jakýmsi fenoménem dané kategorie - původně freewarový program StingerSoftu koupila firma LandWare a "včlenila" jej do svého komerčního projektu Pocket Quicken. Samotný MicroMoney posléze zakázala volně šířit :-(

 

Nyní ale nemusíte této ztráty želet - na světě je totiž freewarová aplikace, která se v mnoha věcech minimálně vyrovná komerčním a placeným produktům tohoto typu. Jmenuje se poněkud netypicky (Ma Tirelire), ale autorem je Francouz Maxime Soulé, takže odtud i název programu.

Krátký průvodce programem
Ma Tirelire je plnohodnotným programem ve své kategorii. Můžete si nadefinovat svoje "účty" (peněženka, účet v bance, prasátko pod slamníkem, úvěr u spořitelny, hypotéka v bance apod.), vložit aktuální stav financí na nich a poté zaznamenávat a třídit všechny další transakce na těchto účtech/hotovostech. Lze vkládat opakované položky a transakce třídit dle různých hledisek a kategorií. Odměnou za trpělivé používání programu vám bude:
- vždy aktuální přehled o stavu vašich financí
- rámcový výhled na nějaké období dopředu
- přehled typů vydání (kolik jsem utratil v prvním pololetí za nákupy potravin, za vzdělání, za zdravotní péči apod.).

Práci s programem je vhodné zahájit definicí vašich účtů (zde "kategorie") a typů transakcí. Podobně jako typy transakcí ještě můžete vložit svoje další členění transakcí pomocí popisu (Descriptions a Modes) - třeba si je rozčlenit na kategorie Domácnost, Rodina, Osobní atd., popřípadě si nadefinovat, komu je platba určena (Banka, Majitel bytu apod.). Kategorie Payment Mode je nastavitelná ve statické obrazovce, takže si zde nastavte takový typ kategorie, který vás nejvíc zajímá z hlediska členění sestav...

Další důležité věci najdete taky v preferencích - ovlivníte jimi chování aplikace v různých situacích.

Klíčová "transakční" obrazovka. Nechybí zde nic podstatného a obvyklého - vkládáte datum a čas transakce, popis, částku, mód a typ, případné opakování transakce (třeba měsíční platba za plyn) a číslo šeku. Je zde ale i alarm a možnost vložit transfer mezi účty (třeba výběr z bankomatu z účtu do peněženky, splátka úvěru z konta ve prospěch úvěrového účtu apod.).

Zobrazení transakcí na "list" obrazovky. Je zde zajímavý filtr (druhý obrázek) pro přehledné zobrazení určitých požadavků (dle data, jen odsouhlasené, jen označené apod.). Podržením stylusu na konkrétní položce vyvolá zobrazení detailu dané položky - to je velmi šikovná funkce).

Statistický modul a bohaté menu programu. Velký důraz je kladený na označování transakcí pomocí "flags" a následná práce s těmito položkami.

Shrnutí - co Ma Tirelire umí a co ne?
Na světě je již velmi mnoho dobrých finančních trackerů, a tak můžeme u nového produktu poměrně přesně shrnout jeho schopnosti i relativní nedostatky:

+ podpora víc účtů (formou kategorií)
+ podpora víc měn a měnových přepočtů
+ podpora transferů mezi účty
+ bližší popis transakce i její kategorie
+ možnost vkládání opakovaných položek (různé pravidelné platby)
+ statistický modul
+ existuje desktop conduit program, program má funkci exportu dat
+ velmi šikovné kontextové funkce - například škrtnutím pera na položce v souhrnném zobrazení směrem k datu můžete přímo měnit datum transakce. Tak perem v opačném směru zase vyvolá na položce kontextové menu s možností kopírovat, editovat či mazat položku, měnit datum a čas či ji odsouhlasit a označit.
+ rychlejší vkládání transakcí pomocí tzv. maker

A co z obvyklých věcí Ma Tirelire neumí?

- účty nemají určený typ (běžný účet, úvěr, hotovost). Není to ale na závadu...
- nejsou zde grafy, ale ty nejsou kromě programů od Ultrasoftu zatím nikde.
- program zatím nemá anglický manuál (jen francouzský), ale autor na tom pracuje...
 

Podtrženo, sečteno - stahujte, stahujte, stahujte. Vy, kteří ještě program tohoto typu nemáte, budete určitě spokojeni, a vy, kteří používáte něco jiného, se alespoň mrkněte, jestli třeba nepřišel čas oprášit stařičký MicroMoney...

Ma Tirelire

Finanční tracker

Autor: Maxime Soulé
Verze: 1.05
Jazyk: anglicky, francouzsky, italsky
Podporované počítače: PalmOS, 85 kB
Cena: freeware

Hodnocení Palmare.cz

+- viz předposlední odstavec recenze
 
Užitné vlastnosti :   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:

 

 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...Najdete na iDNES.cz