Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou digitální fotoaparáty v mobilech skutečně praktické?

aktualizováno 
Nejdříve Sony Ericsson T68i a nyní i Nokia 7650 mají digitální fotoaparát. Mobil určený pro síť UMTS by bez digitálního foťáku snad ani neměl existovat. Jsou ale tyto malé foťáčky vůbec použitelné? Vždyť odborníci si stěžují na kvalitu mnohem dražších plnohodnotných digitálních přístrojů, tak jak je to s těmi v mobilech?

Zdá se nepochybné, že budoucí mobilní telefony budou mít vestavěný digitální fotoaparát. Mobily pro sítě UMTS si díky designérům a propagátorům těchto sítí bez digitálních fotoaparátů ani nedokážeme představit a i pro GSM již existují dva mobily, které se touto vymožeností mohou chlubit – Sony Ericsson T68i s MCA-20 a Nokia 7650. Jenže při pohledu na technickou specifikaci těchto foťáčků si řeknete, jestli to nejsou jenom vyhozené peníze za něco, co je sto let za opicemi – zvláště když vedle nich položíte současné digitální fotoaparáty nebo i nejlevnější zrcadlovky.

Ale právě takto se schopnosti těchto zařízení srovnávat nedají. Ono je vůbec nesmyslné srovnávat foťák z Nokie 7650 s analogovým Canonem EOS 5. Je to totéž, jako byste chtěli srovnávat vozítko Smart s Mercedesem třídy E – ten samozřejmě porazí městský Smart ve většině výkonových parametrů a prohraje snad jedině v možnosti zaparkování a pořizovací ceně.

Malé digitální fotoaparáty mají své místo

Co kdybyste se ale zamysleli před odsouzením slabšího konkurenta nad tím, k čemu ho chcete používat? U foťáků to platí naprosto stejně. Je jasné, že s kvalitní zrcadlovkou pořídíte opravdu úchvatné fotky krajiny, portréty a při kompozici si budete moci pohrát s hloubkou ostrosti nebo expozicí, což jsou pojmy, o kterých drtivá většina digitálních fotoaparátů vůbec netuší (a pokud už jsou přítomny, tak se s nimi nedá pracovat). Ale dovedete si představit, že když budete chtít pořídit opravdovou momentku, že se budete mořit s výběrem objektivu, výběrem kompozice, nastavováním spousty dalších parametrů expozice? Ne, v takovou chvíli potřebujete přístroj, na kterém stisknete jen jedno tlačítko a pořídíte fotku s atmosférou.

A přesně pro tyto účely se hodí digitální foťáky v mobilech. Oproti jednoduchým kompaktním fotoaparátům mají totiž výhodu, že fotky jsou okamžitě v digitální podobě a připraveny k odeslání (IrDA, Bluetooth, e-mail, MMS). Což je schopnost, kterou při pořizování momentek oceníte. Ty totiž chcete co nejrychleji někomu ukázat; západ slunce nad olivovým hájem, na který jste se připravovali půl hodiny, totiž stejně nikdo na monitoru čehokoliv neocení – to chce větší fotografický papír.

S kvalitním foťákem foťte, s malým se bavte

Foťák v mobilu má jednu obrovskou výhodu – máte ho neustále při sobě. Kdykoliv se vám naskytne příležitost, můžete pořídit fotografii. Sice nevalné kvality ve srovnání s kvalitnějším přístrojem, ale pokud vám ten leží někde ve skříni, vyjde to nastejno, jako byste ho neměli. Mobily se stále více stávají nástrojem zábavy a přesně k tomu spějí i jejich vestavěné nebo připojitelné digitální fotoaparáty.

Samozřejmě si musíte uvědomit, k čemu se ještě foťáky v mobilu hodí a k čemu už ne. Po několikatýdenním používání Sony Ericssonu T68i a Nokie 7650 se domníváme, že jejich ideální použití je v místnostech při focení osob (různé akce, porady, setkání – zkrátka momentky) a prostředí. Tyto fotografie totiž mají svou atmosféru a vypadají dobře – fotografované objekty se totiž nacházejí ve vzdálenosti 1 až 3 metry od objektivu (dá-li se tak ten pokus o objektiv nazývat).

Pokud se pokusíte fotit venku, narazíte na problém většiny digitálních fotoaparátů – ploché fotky. Vzhledem k velmi krátkým a málo světelným objektivům jim totiž dělá problém dosáhnout větší hloubky ostrosti. Ploché fotky nevypadají příliš dobře – něco jim zkrátka chybí. Možná hned nepřijdete na to, že to je právě ona absence prostoru, ale zato si můžete být jistí, že když vedle sebe položíte vytištěnou digitální fotografii a fotku z kinofilmu či diapozitivu (obojí v takovém rozlišení, abyste nepoznali rozdíl v technologii pořízení), poznáte, která fotka vznikla v zrcadlovce a která v digitálním fotoaparátu.

Software pracuje za vás

Zmínili jsme se, že objektivy digitálních fotoaparátů – a těch v mobilech zvláště – jsou málo světelné. A přitom doporučujeme jejich použití v místnostech, kde jsou obvykle špatné světelné podmínky. Jenže u digitálního foťáku se můžete spolehnout na jednu věc – že obsahuje ovládací software, který dokáže poměrně přesně vyhodnotit, co vlastně chcete fotit. A výslednou fotografii poté přizpůsobí tak, aby co nejvíce odpovídala vašim představám. Díky tomu vypadají fotky z místností docela dobře a nemusíte se za ně stydět.

Pokud budete fotky z mobilu používat ve zprávách MMS, nebo si je budete prohlížet na kapesních počítačích či jiných mobilech, potom se můžete spolehnout ještě na jednu vlastnost digitálních (i normálních) fotek. Zmenšenina i té sebevíce rozmazané fotky vypadá dobře, zvláště na LCD displeji. Až si fotku, která na malém displeji vypadá dobře, otevřete v počítači, budete možná zděšení – jenže to dělat nemusíte. A když budete chtít pořizovat fotky, které vypadají dobře i velké, potom si jednoduše pořídíte kvalitnější foťák.

Počkejte si, až přijde mobilní video

Možná se nad schopnostmi dnešních foťáků v mobilech usmíváte a tvrdíte, že vy používáte mobil pro práci a ne pro zábavu. Bude zajímavé pozorovat, jestli vám toto přesvědčení vydrží i do okamžiku, kdy s těmi stejnými foťáky bude možné pořizovat i jednoduché video. Ono by to vlastně šlo už i dnes (v hledáčcích na displejích přece vidíte pohybující se obrázky…). Jenže to by musely mít mobily mnohem větší kapacitu paměti, schopnost do ní zapisovat velmi rychle obrovské objemy dat, a to i po komprimaci, pro kterou by navíc byl potřebný mnohem rychlejší procesor, než který najdete v těch nejrychlejších multimediálních mobilech.

Na zábavu s mobilním videem ovšem nemusíte čekat s rukama v klíně. Můžete zatím zkoušet s mobilem fotit a bavit se nad výsledkem vašeho snažení. Pokud si totiž uvědomíte, k čemu jsou foťáky v mobilech určeny a nebudete od nich očekávat víc, potom vás uspokojí. A pokud ne, tak si pořiďte kvalitní fotoaparát – poté už skutečně oceníte, jaké to je, když si můžete vybrat mezi přístrojem, který vám pomůže pořídit to, o co by vám mělo jít při focení vždy – fotografii, kterou chcete a která je podle vašich představ.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz