Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byli jsme mezi prvními, kdo zkoušel nový telefon Jolla a systém Sailfish

Exkluzivně aktualizováno 
Do redakce se nám dostal opravdu parádní úlovek. Jako jedni z prvních novinářů na světě jsme si mohli krátce vyzkoušet telefon Jolla s připravovaným operačním systémem Sailfish. Natočili jsme krátké video, které vám fungování novinky předvede.

Jolla je ambiciózní mladá firma. Založila ji parta inženýrů, kteří u Nokie původně vyvíjeli operační systém MeeGo. Jelikož se jim jeho logika a open-source povaha velmi zamlouvala, rozhodli se v jeho vývoji pokračovat na vlastní pěst.

Fotogalerie

Sailfish je ovšem zcela nový systém vyvinutý zcela od nuly. Svým ovládáním ovšem MeeGo částečně připomíná, protože se kompletně ovládá pomocí gest. Na kontextová tlačítka i hardwarové tlačítko home můžete rovnou zapomenout, uživatel vše ovládá jednoduchými tahy prsty. Po úvodní obrazovce se pohybuje vertikálně, uprostřed je seznam spuštěných aplikací, dole přehled nainstalovaných programů a nahoře jakási status-obrazovka s časem, upozorněními a stavem bezdrátových připojení.

Aplikace se opouští tahem z levého nebo pravého okraje displeje, tahem z horního okraje se aplikace úplně ukončí. V menu (třeba v nastavení), se uživatel pohybuje tahem do stran. Tah shora dolů v aplikacích otevře kontextové menu.

Ovládání vyžaduje chvilku cviku, ale zhruba během půl hodiny se nám podařilo jej vcelku dobře zvládnout. Důležité je, že tahy se vždy chovají stejně. Nejsou tu žádná skrytá menu a náhodně se objevující tlačítka, která by mohla uživatele mást. To je výrazný krok kupředu třeba oproti systému BlackBerry 10, který na gesta také velmi spoléhá.

Zajímavostí systému Sailfish bude schopnost spouštět aplikace původně připravené pro platformu Android. Podle některých zdrojů dokonce mohl být na přístroji přímo obchod Google Play, to však nejspíš nedopadne. Aplikace (nejspíš bez nutnosti konverze, alespoň to tvrdí zprávy Jolly) tak bude nutné nahrávat odjinud.

V posledních dnech se například objevují informace, že by na telefonu měl být dostupný také klasický aplikační obchod Amazon, který internetový obchod provozuje zatím pro potřeby svých tabletů Kindle Fire. Amazon však podle spekulací chystá i vlastní smartphony, takže Sailfish by pak měl přísun aplikací zajištěn. Existují i další alternativní androidí obchody.

Za pozornost jistě stojí i grafika systému, která je hodně jednoduchá, jak velí dnešní móda, a hodně plochá. Plastických ikon se tedy nedočkáme, zato průhlednosti a různých světelných efektů by mělo být v systému dost.

Prozatímní vývojová verze operačního systému Sailfish na nás působí velmi dobrým dojmem. Podobně jako v minulosti jiné začínající platformy totiž sází na jednoduchost a co možná nejsrozumitelnější strukturu různých menu. Uvidíme, jestli se tento dojem podaří Jolle zachovat i ve finální verzi případně ve verzích budoucích.

Sailfish je určitě zajímavým systémem, který by si mohl najít celou řadu příznivců. Ovšem samotná Jolla to nebude mít jednoduché. Ačkoliv má pěkný telefon a hezký systém, sama se bude na dravém trhu chytrých mobilů prosazovat jen těžko. Firma by potřebovala pro svůj systém získat některého z velkých výrobců, pak by se Sailfish opravdu mohl uchytit.Nejčtenější

Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

Pozor na roamingové pasti. Pořádně napálit se můžete i v Evropě

Ilustrační snímek

Je tomu přesně rok, co vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které operátorům zakazuje účtovat si roamingové...Mají fantastický smartphone. Číňané válcují konkurenci

Vivo NEX

Značku Vivo zatím v Evropě příliš neznáme, je populární primárně na domácím trhu v Číně. S představením jejich...

Samsung připravil neodolatelnou nabídku. Note 8 zlevnil na výbornou cenu

Samsung Galaxy Note 8

Samsung má v akci cashback model Galaxy Note 8 už od května. Teď však tento špičkový telefon zlevnil přímo a ten tak...

Špičkový mobil za polovinu ceny konkurentů. Test Honoru 10

Velký displej telefonu dostal nahoře "obligátní" vykrojení, které se stává u...

Sháníte špičkový mobil, který sleduje současné trendy, má dostatek výkonu, skvělý fotoaparát, velký displej v...

Další z rubriky

Nové smartphony od Googlu by se měly vyrábět společně s iPhony

Pixel 2 XL v počtu aktivací během vánočního víkendu předčil iPhone X

Na podzim se očekávají nové smartphony Pixel od Googlu. Vyrábět by je měl tchajwanský Foxconn, který je známý produkcí...

Mnozí jim nadávají, ale nám se kopie iPhonu X za 5 000 korun líbí

Lenovo Z5 premiéra

Slibovali smartphone opravdu bez rámečku, u kterého displej zabere téměř sto procent čelní plochy. Jenže premiéra...

Čínský supersmartphone má problém. Ošálí ho obyčejná fotografie

OnePlus 6 lze odemknout přiložením prstu nebo skenováním tváře

OnePlus 6 je výborně vybavený smartphone, který má stejně jako loňský 5T funkci Face Unlock, tedy autorizaci majitele...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz