Byli jsme mezi prvními, kdo zkoušel nový telefon Jolla a systém Sailfish

Exkluzivně aktualizováno 
Do redakce se nám dostal opravdu parádní úlovek. Jako jedni z prvních novinářů na světě jsme si mohli krátce vyzkoušet telefon Jolla s připravovaným operačním systémem Sailfish. Natočili jsme krátké video, které vám fungování novinky předvede.

Jolla je ambiciózní mladá firma. Založila ji parta inženýrů, kteří u Nokie původně vyvíjeli operační systém MeeGo. Jelikož se jim jeho logika a open-source povaha velmi zamlouvala, rozhodli se v jeho vývoji pokračovat na vlastní pěst.

Fotogalerie

Sailfish je ovšem zcela nový systém vyvinutý zcela od nuly. Svým ovládáním ovšem MeeGo částečně připomíná, protože se kompletně ovládá pomocí gest. Na kontextová tlačítka i hardwarové tlačítko home můžete rovnou zapomenout, uživatel vše ovládá jednoduchými tahy prsty. Po úvodní obrazovce se pohybuje vertikálně, uprostřed je seznam spuštěných aplikací, dole přehled nainstalovaných programů a nahoře jakási status-obrazovka s časem, upozorněními a stavem bezdrátových připojení.

Aplikace se opouští tahem z levého nebo pravého okraje displeje, tahem z horního okraje se aplikace úplně ukončí. V menu (třeba v nastavení), se uživatel pohybuje tahem do stran. Tah shora dolů v aplikacích otevře kontextové menu.

Ovládání vyžaduje chvilku cviku, ale zhruba během půl hodiny se nám podařilo jej vcelku dobře zvládnout. Důležité je, že tahy se vždy chovají stejně. Nejsou tu žádná skrytá menu a náhodně se objevující tlačítka, která by mohla uživatele mást. To je výrazný krok kupředu třeba oproti systému BlackBerry 10, který na gesta také velmi spoléhá.

Zajímavostí systému Sailfish bude schopnost spouštět aplikace původně připravené pro platformu Android. Podle některých zdrojů dokonce mohl být na přístroji přímo obchod Google Play, to však nejspíš nedopadne. Aplikace (nejspíš bez nutnosti konverze, alespoň to tvrdí zprávy Jolly) tak bude nutné nahrávat odjinud.

V posledních dnech se například objevují informace, že by na telefonu měl být dostupný také klasický aplikační obchod Amazon, který internetový obchod provozuje zatím pro potřeby svých tabletů Kindle Fire. Amazon však podle spekulací chystá i vlastní smartphony, takže Sailfish by pak měl přísun aplikací zajištěn. Existují i další alternativní androidí obchody.

Za pozornost jistě stojí i grafika systému, která je hodně jednoduchá, jak velí dnešní móda, a hodně plochá. Plastických ikon se tedy nedočkáme, zato průhlednosti a různých světelných efektů by mělo být v systému dost.

Prozatímní vývojová verze operačního systému Sailfish na nás působí velmi dobrým dojmem. Podobně jako v minulosti jiné začínající platformy totiž sází na jednoduchost a co možná nejsrozumitelnější strukturu různých menu. Uvidíme, jestli se tento dojem podaří Jolle zachovat i ve finální verzi případně ve verzích budoucích.

Sailfish je určitě zajímavým systémem, který by si mohl najít celou řadu příznivců. Ovšem samotná Jolla to nebude mít jednoduché. Ačkoliv má pěkný telefon a hezký systém, sama se bude na dravém trhu chytrých mobilů prosazovat jen těžko. Firma by potřebovala pro svůj systém získat některého z velkých výrobců, pak by se Sailfish opravdu mohl uchytit.



Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...



Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Nové chytré hodinky vydrží nabité dva týdny. Ale promeškaly příležitost

Huawei Watch GT

Záplava novinek od Huaweie se nepřehnala jen v oblasti chytrých telefonů. Firma se v Londýně pochlubila i novými...

Další z rubriky

Vertu se vrací. Ovšem jen v Číně, do Evropy nejspíš nemůže

Vertu Aster P 2018

Značka luxusních telefonů se vrací. Vertu v Číně představilo nový model Aster P, který naznačuje probuzení značky po...

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Návrat malých mobilů. Novinka od legendární značky je jako kreditka

Palm smartphone 2018

Návrat značky Palm, proslulého výrobce personálních asistentů, se uskuteční v podobě smartphonu, který v současnosti...



Najdete na iDNES.cz