Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jistý způsob, jak vyřadit ukradený mobil

aktualizováno 
Stoupající počet krádeží mobilních telefonů znepříjemňuje obyčejným lidem život. Nyní ovšem přišla firma Xilinx s novým čipem, který znechutí práci zlodějům. Umožní totiž pomocí mobilní sítě telefon vypnout a zablokovat tak, že bez zadání určitého kódu nebude možné ho oživit. Čip je navíc velmi levný.
Nový čip, který představila kalifornská společnost Xilinx, by mohl vyřešit problémy se stále rostoucím počtem krádeží mobilních telefonů. Díky schopnosti čipu, která umožňuje pomocí sítě telefon vypnout a hardwarově zablokovat, by se mohly ukradené telefony stát pro zloděje bezcennými kusy elektroniky.

Čip se nazývá CoolRunner-II CPLD (Complex Programmable Logic Device) a umožňuje vzdálené přeprogramování pomocí sítě TCP/IP (např. internet) nebo běžné mobilní sítě, jako GSM nebo CDMA. Čip lze použít v mobilních telefonech pro řízení některé běžné funkce, například k ovládání klávesnice. Navíc do něj lze implementovat další vlastnost, kterou může být právě schopnost vypnout přístroj a zablokovat jeho další používání.

Aby bylo možné spustit tuto funkci čipu, je nutné zadat přímo do telefonu (nebo prostřednictvím sítě) určitý kód. Pokud je kód správný a autentizace proběhne bez problémů, mobil se vypne a nepůjde znovu zapnout. Oživit ho dokáže jen opětovné zadání správného kódu.

Pro blokování ukradených telefonů se v současnosti používá jen identifikační číslo přístroje IMEI, ovšem zdaleka ne ve všech sítích. Navíc používání telefonu blokuje jen ten operátor, v jehož síti používal ukradený telefon jeho legální majitel. V sítích ostatních operátorů lze telefon bez problémů používat. Při použití nového čipu by nebylo možné mobil používat vůbec, vypnutý by byl zloději k ničemu.

Lze pochopitelně předpokládat, že jako většinu triků proti zlodějům, i tento je možné obejít. Vzhledem k tomu, že však nejde jen o prosté softwarové blokování, ale o funkci ukrytou v odděleném čipu, bude odstranění „tvrdého vypnutí“ dost náročné pro malé zloděje. Cena kradeného telefonu tak stoupne a snad by mohlo ubýt malých zlodějíčků.
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.Najdete na iDNES.cz