Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihomoravský kraj spustil SOSky: zprávy na mobil s krizovými informacemi

aktualizováno 
Jihomoravský kraj nabízí svým občanům novou službu, která aktuálně informuje pomocí SMS zpráv o krizových a mimořádných situacích v jednotlivých obcích. Příjem těchto zpráv je zdarma.

Jihomoravský kraj spustil informační krizové SMS zprávy - SOSky | foto: Krizoveinfo.cz

Službu nazvanou familiárně "SOSky" mohou využít všichni zájemci o aktuální informace v kraji. Stačí, aby se zasláním jedné SMS do systému přihlásili. Služba je zdarma, platí se pouze 3 koruny za registrační SMS.

Cílem projektu je dle zástupců kraje zvýšení odolnosti území a zlepšení informovanosti obyvatelstva. Díky rozdělení informačních SMS na jednotlivé oblasti se obyvatelé jednotlivých obcí, čtvrtí či ulic mohou včas dozvědět o mimořádné situaci ve svém okolí.

Lidé se pomocí SMS mohou například dozvědět o chystané evakuaci v jejich oblasti a být tak včas připraveni na další kroky jednotek civilní obrany.

Projekt je unikátní i v rámci EU

Systém krizových SMS vznikl jako reakce na ničivé povodně v roce 2002. Nejdříve fungoval pouze jako komunikační prostředek pro krizové štáby, nyní tyto informace mohou využít i samotní občané.

"Tento projekt je svým rozsahem unikátní jak v měřítku České republiky, tak v měřítku Evropské unie," uvádí na stránkách projektu krizoveinfo.cz hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.

Hejtman zde zároveň vyzývá občany kraje k aktivní spolupráci na projektu, zejména k uvedení jejich adresy, jména a telefonního čísla za účelem rozšíření možností komunikace v kraji.

"Tito aktivní občané budou včas informováni svými volenými zástupci jak o běžných záležitostech života obce, tak budou dostávat informace v případě krizových situací nebo mimořádných událostí," dodal.

Obce mohou zasílat i vlastní informace

Do projektu se zapojily všechny obce v kraji, které navíc dostaly možnost své občany informovat i o místních událostech, jako je změna otevíracích hodin u lékařů či významné kulturní akce.

Reklamních SMS se dle Juránka občané obávat nemusejí, rozhodné slovo nad konečným obsahem zasílaných SMS zpráv mají starostové jednotlivých obcí.

Financování projektu pro rok 2008 je dle hejtmana zajištěno, obce zaplatí pouze za jednotlivé odeslané zprávy a to cenu 1,19 Kč za kus.

"Všechny obce a města v kraji budou mít s výjimkou odeslaných SMS zpráv všechny ostatní náklady hrazeny z prostředků kraje a partnerů projektu," uvádí Juránek.

SMS jsou u úřadů oblíbené

Použití SMS zpráv jako komunikačního prostředku s občany se stává velmi oblíbené v celé České republice. Z nedávného průzkumu EMGC ostatně vyplynulo, že využití moderních technologií při informování občanů o důležitých změnách v obci jasně dominují právě SMSky.

Ke komunikaci s občany využívá SMS zprávy 117 českých a moravských měst. Jedním z nich je slovácký Kyjov. "Naším cílem bylo podávat občanům informace, které by jinak unikly jejich pozornosti. A věřím, že je tímto způsobem více vtáhneme do dění v našem městě," vysvětlil starosta František Lukl. - čtěte Úřady oslovují občany nejčastěji pomocí SMS

 Jak služba funguje?
 • SMS zprávy je nutné psát bez diakritiky, na velkých a malých písmenech nezáleží
 • registrace do systému probíhá pomocí SMS zprávy odeslané ve speciálním tvaru, který lze pro jednotlivé obce nalézt na stránkách krizoveinfo.cz, na číslo 900 77 03. Zpráva stojí 3 Kč.
  (Př.: JMK BRNO KRPOLE INFORMACE ANO novak stepan*krizova*20)
 • v registrační SMS není nutné uvádět jméno ani adresu. Pro lepší cílení informačních SMS však hejtman doporučuje uvést i tyto informace.
  (Př.: JMK BRNO KRPOLE INFORMACE ANO)
 • pokud má uživatel zájem získávat informace z celého města, nejen z jednotlivých čtvrtí, stačí v registrační SMS vypustit označení čtvrti
  (Př. JMK BRNO INFORMACE ANO)
 • zaregistrovat se lze k odběru krizových SMS i z více obcí. V takovém případě je nutné zaslat jednotlivé registrační SMS odpovídající obcím, o kterých chce být uživatel informován. Za každou takovu SMS zaplatí tři koruny
 • po úspěšné registraci obratem dorazí potvrzení o přihlášení do distribučního seznamu obce
 • odhlášení probíhá zasláním SMS ve speciálním tvaru, který je k nalezení na stránkách krizoveinfo.cz, na číslo 900 77 03. Je přitom nutné dbát na označení obce a čtvrti, od které se chce uživatel odhlásit. Zpráva stojí 3 Kč.
  (Př.: JMK BRNO KRPOLE INFORMACE NE)
 • po úspěšném odhlášení obratem dorazí potvrzení o vyřazení z distribučního seznamu obce
 • stav přihlášení či odhlášení k odběru informací v jednotlivých obcích a čtvrtích si lze ověřit zasláním SMS ve speciálním tvaru, který je k nalezení na stránkách krizoveinfo.cz, na číslo 900 77 03. Je nutné uvést klíčové slovo obce, u které chce uživatel stav registrace zjistit. Zpráva stojí 3 Kč.
  (Př.: JMK BRNO KRPOLE INFORMACE STAV)
 • obratem uživatel dostane odpovědní SMS s informací, zda k danému kanálu je přihlášen či naopakAutor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz