Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednoduchá handsfree sada vyjde levněji než pokuta

aktualizováno 
Pouhé dva dny zbývají do doby, kdy vstoupí v platnost nový silniční zákon. S ním přijde i zpřísnění pro telefonující řidiče. Pokud přemýšlíte, jak ušetřit nemalý peníz za případnou pokutu, připravili jsme malý přehled vašich možností.
Levné a pohodlné handsfree od Logitechu

Levné a pohodlné handsfree od Logitechu

Již za pár dní se čeští řidiči neobejdou bez tzv. handsfree sady. Ta umožňuje bezpečnější telefonování za jízdy, jelikož nijak nezaměstnává řidičovy ruce.

Na trhu se přitom můžete setkat s nejrůznějšími druhy takových sad. Od nejlevnějších řešení v podobě jednoduchého drátu se sluchátkem a mikrofonem až po sofistikovaně vyhlížející handsfree zakomponovatelné přímo do systémů moderních automobilů.

Ceny jednotlivých druhů jsou přitom velmi rozdílné. Od desetikorun se lze dostat i k řádu tisíců, kdy získáváte opravdu kvalitní výrobek s mnoha nadstandardními funkcemi. Ve většině případů však za handsfree zaplatíte méně, než za případnou pokutu.

Co jsme hodnotili?

  • MOBILITA: jak je zařízení skladné a lze jednoduše přenášet?
  • KOMFORT: kolik komfortu si se zařízením užijete?
  • PŘENOSITELNOST: lze zařízení použít i s jinou značkou telefonu/automobilu?
  • CENA: jak výhodná je cena vzhledem k nabízeným funkcím?

 

Na integrované handsfree nespoléhejte

V některých případech nemusíte dokonce vynaložit ani korunu a to tehdy, že váš mobil podporuje hlasitý odposlech. Ve vyšších rychlostech je ale tento způsob nepoužitelný, jelikož okolní zvuk přehluší váš hovor. Citlivost mikrofonu je navíc v telefonech velmi omezená, již ve vzdálenosti jednoho metru vás druhá strana nemusí vůbec slyšet.

Drátem přímo do ucha

Lehkou osobní handsfree sadu, neboli tzv. bondovku, seženete za pár kaček

 

Pro opravdové šetřílky je na trhu připravena široká paleta osobních handsfree sad. Tento nejjednodušší způsob splnění nových předpisů ale nepatří mezi nejkomfortnější řešení. Kabel propojený s mobilním telefonem většinou při řízení překáží, navíc kvalita reprodukce zvuku není příliš přesvědčivá.

Pokud však pracujete jako profesionální řidič a neustále měníte automobil, jde o nejlevnější a navíc velmi efektivní řešení. Sluchátko na kabelu je skladné a v kapse jej ani neucítíte. Problém naopak vznikne při výměně telefonu, kdy se ve většině případů nevyhnete další investici. Necelá stokoruna ale příliš mrzet nebude.

MOBILITA

(10/10)

KOMFORT

(6/10)

PŘENOSITELNOST

(5/10)

CENA

(10/10)

Bez kabelu za cenu pokuty

 

Bluetooth sluchátka nabízí díky chybějícímu kabelu vyšší komfort

 

 

 

Další možností jsou bezdrátová sluchátka, která jsou stále populárnější. Ve většině případů se mohou pochlubit střídmými rozměry a dostatečným komfortem. Kvalita jejich reprodukce je na mnohem vyšší úrovni než u předchozího řešení. Méně příznivá je ale cena, která se pohybuje v rozmezí jednoho až tří tisíc korun.

Bezdrátová sluchátka se mohou pochlubit širokou škálou kompatibilních telefonů. Záleží jen na tom, zda daný přístroj podporuje technologii Bluetooth. Do kapsy jej navíc schováte velmi snadno.

TIP: Volné ruce bez drátů - srovnání nejlevnějších sluchátek

Nevýhodou bezdrátového sluchátka je ale fakt, že si jej málokterý řidič nasadí na ucho před jízdou. Manipulace s ním během řízení je pak v podstatě stejné rozptýlení jako volání s telefonem u ucha. Navíc si musíte dávat pozor na výdrž baterie, která vydrží v průměru kolem tří hodin hovorového času.

MOBILITA

(10/10)

KOMFORT

(8/10)

PŘENOSITELNOST

(8/10)

CENA

(8/10)

Specialista na lehko

Přenosná sada do automobilu je dobrým, ale neestetickým řešením

 

Sofistikovanější metodou jsou pak čistokrevné handsfree sady do automobilu. Nejjednodušší lehká přenosná sada se nejčastěji skládá z oválného reproduktoru s cigaretovou nabíječkou, mikrofonu a konektoru k telefonu.

Její instalace je jednoduchá a během pár chvil ji můžete přenést do jiného automobilu. Málokdo však bude sadu nosit stále s sebou. Přenositelnosti pak ubírá hvězdičky pevný konektor, který po koupi nové značky přístroje jen tak nevyměníte. Na trhu se lze setkat ale i s takovými sadami, které tuto nevýhodu ošetřují. S jejich koupí dostanete celou škálu nejrůznějších systémových konektorů.

Kabely trčící z cigaretového zapalovače končící u mikrofonu a mobilního telefonu ale jen překážejí. Kvůli střídmým rozměrům není povětšinou ani kvalita reprodukce nikterak valná. Příznivá je naopak cena, kdy vám bude stačit i méně než patnáct stovek.

MOBILITA

(7/10)

KOMFORT

(6/10)

PŘENOSITELNOST

(7/10)

CENA

(9/10)

Na tvrdo za velký peníz

 

Pevné sady jsou drahé a navíc velmi obtížně přenositelné

 

 

 

Nejrozšířenějším řešením jsou tzv. pevné handsfree sady do automobilu. Jejich instalace vyžaduje zásah povolané osoby, která si z vaší kapsy odečte i více než tisícovku. K tomu je nutné připočíst cenu samotné sady, většinou okolo čtyř tisíc korun. Záleží přitom na typu vozu, značce mobilu a konkrétním typu sady.

Výhodou pevných sad je jejich zakomponování do palubní desky automobilu. Ve většině případů je zvukový výstup napojen na audiosoustavu, o kvalitě reprodukce je tak zbytečné mluvit. Spolupráce s autorádiem je doslova ukázková, o točení kolečkem Volume doleva se za vás postará příchozí hovor.

Komfortu si tak užijete více než dostatek. Telefon stačí zastrčit do připojeného držáku a o nic víc se nestaráte. Mobilita tohoto řešení je ale nulová a přenositelnost velmi ztížená. Nejen, že se omezuje na daný typ telefonu, většinou ji nelze přemontovat ani do nového automobilu. Tato nákladná investice se vám vyplatí jen ve chvíli, kdy za volantem voláte velmi často.

MOBILITA

(0/10)

KOMFORT

(10/10)

PŘENOSITELNOST

(4/10)

CENA

(7/10)

Do deseti metrů mobil nehledejte

Spojení pevné sady s bezdrátovou technologií je velmi dobrou volbou pro často volající řidiče

 

Mnohem většího komfortu si pak užijete u stejně koncipované sady jako v předešlém případě, avšak doplněné o bezdrátovou technologii Bluetooth. Mobilní telefony vybavené tímto rozhraním mohou navázat bezdrátové spojení i bez vašeho zásahu. Po prvním spárování totiž sada monitoruje okolí a s přístrojem se spojí automaticky jakmile je v dosahu.

Ve většině případů se tyto sady mohou pochlubit i displejem, na kterém se zobrazuje síla signálu, stav baterie a v neposlední řadě jméno či číslo volající osoby. Telefon přitom můžete mít například jen tak pohozený na sedadle či pečlivě uložený v batohu. Nevýhodou je cena, která oproti běžné pevné sadě vzrůstá až o dva tisíce korun. Ostatní vlastnosti jsou však shodné.

MOBILITA

(0/10)

KOMFORT

(10/10)

PŘENOSITELNOST

(8/10)

CENA

(6/10)

Alternativci s modrým zubem

 

Alternativní bezdrátové sady mají nejrůznější podobu a jsou maximálně jednoduché

 

Autor: Parrot

 

Do poslední skupiny lze zařadit veškeré ostatní zařízení postavené na technologii Bluetooth. Jejich tvary, rozmanitost umístění i nabízené funkce se přitom velmi liší. Setkat se můžete s handsfree umístitelným na sluneční clonu automobilu, případně si lze rovnou zakoupit nové autorádio schopné komunikace s telefonem. - více zde

Záclonková sada je přitom stále oblíbenějším řešením. Jde o ukázkový kompromis mezi všemi čtyřmi hodnocenými vlastnostmi. Z pohledu mobility vám krabička velikosti barmanské portmonky v batohu příliš místa nezabere, přenositelnost je omezena jen přístroji podporujícími bezdrátovou technologii a komfort je povětšinou dostatečný. Jen cena je poměrně vyšší, od dvou až do šesti tisíc korun. Zároveň si musíte opět dávat pozor na dostatečně nabité baterie.

MOBILITA

(8/10)

KOMFORT

(7/10)

PŘENOSITELNOST

(8/10)

CENA

(7/10)

Je to jen na vás

Finální volba mezi jednotlivými možnostmi je samozřejmě již na vás. Musíte si sami uvědomit, na co budete sadu používat, a zda se vám vyplatí investovat tisícové částky. Všichni experti se ale shodují, že v automobilu existuje jediný bezpečný způsob použití mobilu, který vám navíc ušetří nemalý peníz - před jízdou ho včas vypnout.

Chcete mít při telefonování volné ruce? Nečekejte až vás při řízení s mobilem u ucha přistihne dopravní policie nebo až se dostaví první bolesti zad způsobené držením telefonu mezi hlavou a ramenem. V naší soutěži můžete vyhrát bezdrátové handsfree Jabra. Soutěžit můžete zde.

 

Autor:
Nejčtenější

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Další z rubriky

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Honor 9i
Špičkový huawei se čtyřmi foťáky má stát jen devět tisíc korun

Řada Mate 10 bude mít premiéru v pondělí 16. října. Obsahovat má tři modely, kdy ten nejlepší má stát přes 30 tisíc korun. Naopak ten základní s přídomkem Lite...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.