Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jazyk BASIC na PalmOS

aktualizováno 
Programovací jazyk BASIC je na světě již třetí dekádu a je stále oblíbený pro svoji jednoduchost a univerzalitu. My si dnes představíme dva překladače Basicu pro PalmOS kapesní počítače.

 

K čemu BASIC?
Ještě než přistoupíme k samotným aplikacím, je třeba si odpovědět otázku, proč se řadě uživatelů hodí i v novém tisíciletí instalace a užívání programovacího jazyka BASIC. Co může Basic v době pokročilých kalkulátorů a spreadsheetů uživateli nabídnout?

Především svoji univerzalitu. Je pravda, že PalmOS software pokryl již nezanedbatelnou část výpočtů a potřeb  uživatelů, přesto se najdou mnohé specializované výpočty a propočty, které potřebuje určitý typ lidí občas rutinně provádět, že se vyplatí mít možnost v jednoduchém nástroji takovéto úlohy řešit. Mnohdy se jedná nejen o úsporu času, ale i peněz, protože naprogramujete-li si třeba  jednoduchý program na výpočet BMI, už nemusíte kupovat komerční aplikaci apod. Univerzalita je ovšem i platformní - algoritmy a programy v Basic jsou více či méně kompatibilní mezi různými platformami.

Druhou výhodou je relativní jednoduchost jazyka. Je tím míněna jeho struktura, použité příkazy i míra tolerance k chybám (a rychlost jejich odstranění). Tím slůvkem "relativní" míním ovšem ve vztahu k jiným programovacím nástrojům, nějaký čas musíte nácviku jazyka Basic přece jen věnovat. K té jednoduchosti patří i to, že řada z nás v minulosti vlastnila osobní osmibitový počítač (Spectrum, Atari, Commodore), kde byl Basic základním jazykem, a tím pádem nemá mnoho lidí k znalosti Basicu zase až tak daleko.

A posledním důvodem, který bych zde zmínil, je prostě to, že některé úlohy sebevíc vybavenější spreadsheet či kalkulátor prostě nevyřeší. Všude, kde jsou součástí výpočtů cykly, testování podmínek, trasování programu, iterace apod., zvládneme úkol nejlépe s pomocí programovacího jazyka (může být třeba i součástí programovatelného kalkulátoru).

 

SmallBASIC
SmallBASIC je interpret volně šířitelný pod licencí GPL2. Jeho tvůrcem je Řek Nicholas Christopoulos.

SmallBASIC je optimalizován pro několik operačních platforem a svým rozsahem je někde mezi QBASIC a GWBASICem. Jazyk je zaměřen na dobré matematické funkce a podporu grafiky - jeho autor jím hodlal především nahradit programovatelnou kalkulačku.

SmallBASIC běží na PalmOS, Linux, Win32 a DOS. PalmOS vyžaduje 3.1 a vyšší (doporučuje se 3.3 a víc), k činnosti je nutná též MathLib a samozřejmě dostatek volné paměti. Autor nezaručuje korektní běh na počítačích s vyšším rozlišením (HiRes, QVGA), připravuje se ale úprava pro 320x320 HiRes.

Instalace programů do Palmu probíhá přes zdrojové .BAS soubory, které je nutno zkonvertovat do PDB podoby pomocí přiloženého bas2pdb konvertoru.

Program neumožňuje vytvářet samostatné aplikace, můžete si ale nastavit (povel "PalmOS script") jednotlivé soubory tak, že se tak "tváří" - objeví se v launcheru s ikonou a lze je spustit. (Ikonu ale můžete editovat pouze v Rsrc editoru.)

SmallBASIC nemá žádný formulářový vstup dat, autor slibuje ale další vývoj i tímto směrem.


SmallBasic - ukázky z aplikace, souboru a spuštěného programu

 


SmallBasic - grafické schopnosti programu

 

 

HotPaw Basic
HotPaw Basic (dále jen "HPB") vyvinul ze svého  freewarového cbasPad Pro H.Nicholson. Stojí $18,95.

Umožňuje editovat, ukládat i spouštět programy přímo v Palmu. Pokud bychom jej měli zařadit někam v BASICové typologii, tak ovládá asi 95 % ANSI/ISO Minimal Basicu a dál řadu funkcí GWBasic. Podporuje zápis v blocích a nevyžaduje číslované řádky.

Samotný HPB má vestavěno přes 75 funkcí a 30 příkazů. Programy se editují v MemoPadu, lze ale použít i DOC formát, či pEdit32 a prolomit tak 4K hranici MemoPadu. Ke svému běhu program vyžaduje MathLib.

Jeho zvláštnosti a charakteristické rysy jsou zejména následující:

- HPB má formulářový vstup i výstup dat, včetně numerické klávesničky pro snadný vstup čísel. Formulář lze výrazně ovlivňovat samotným programem. Lze třeba definovat tlačítka, pole, checkboxy a rozbalovací seznamy. Aplikace z HPB tak vypadají víc profesionálně a jsou uživatelsky přátelštější než u SmallBASIC.

- aplikace umí propojit data s některými databázovými PalmOS programy: HanDBase, JFile a List. Rovněž lze vytvářet položky do DateBook a ToDo Listu.

- HPB má schopnost komunikace přes IrDa i sériový port. Podporuje bodovou grafiku (i barvy) a zvuky.


HotPaw Basic - vykreslování grafů

 


HotPaw Basic - ukázky z aplikací s pokročilejší grafikou

 

 

cbasPad classic TinyBasic 0.974
V předchozím textu zmíněný předchůdce HotPaw Basicu cbasPad lze ještě dnes stáhnout jako jednodušší freewarový produkt. Od doby vydání HotPawBasic není ale tento produkt dál vyvíjen ani udržován.

Je proslulý tím, že je to vůbec první program, který se objevil na PalmGearu (má na PG HQ číslo #1).

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Najdete na iDNES.cz