Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jazyk BASIC na PalmOS

aktualizováno 
Programovací jazyk BASIC je na světě již třetí dekádu a je stále oblíbený pro svoji jednoduchost a univerzalitu. My si dnes představíme dva překladače Basicu pro PalmOS kapesní počítače.

 

K čemu BASIC?
Ještě než přistoupíme k samotným aplikacím, je třeba si odpovědět otázku, proč se řadě uživatelů hodí i v novém tisíciletí instalace a užívání programovacího jazyka BASIC. Co může Basic v době pokročilých kalkulátorů a spreadsheetů uživateli nabídnout?

Především svoji univerzalitu. Je pravda, že PalmOS software pokryl již nezanedbatelnou část výpočtů a potřeb  uživatelů, přesto se najdou mnohé specializované výpočty a propočty, které potřebuje určitý typ lidí občas rutinně provádět, že se vyplatí mít možnost v jednoduchém nástroji takovéto úlohy řešit. Mnohdy se jedná nejen o úsporu času, ale i peněz, protože naprogramujete-li si třeba  jednoduchý program na výpočet BMI, už nemusíte kupovat komerční aplikaci apod. Univerzalita je ovšem i platformní - algoritmy a programy v Basic jsou více či méně kompatibilní mezi různými platformami.

Druhou výhodou je relativní jednoduchost jazyka. Je tím míněna jeho struktura, použité příkazy i míra tolerance k chybám (a rychlost jejich odstranění). Tím slůvkem "relativní" míním ovšem ve vztahu k jiným programovacím nástrojům, nějaký čas musíte nácviku jazyka Basic přece jen věnovat. K té jednoduchosti patří i to, že řada z nás v minulosti vlastnila osobní osmibitový počítač (Spectrum, Atari, Commodore), kde byl Basic základním jazykem, a tím pádem nemá mnoho lidí k znalosti Basicu zase až tak daleko.

A posledním důvodem, který bych zde zmínil, je prostě to, že některé úlohy sebevíc vybavenější spreadsheet či kalkulátor prostě nevyřeší. Všude, kde jsou součástí výpočtů cykly, testování podmínek, trasování programu, iterace apod., zvládneme úkol nejlépe s pomocí programovacího jazyka (může být třeba i součástí programovatelného kalkulátoru).

 

SmallBASIC
SmallBASIC je interpret volně šířitelný pod licencí GPL2. Jeho tvůrcem je Řek Nicholas Christopoulos.

SmallBASIC je optimalizován pro několik operačních platforem a svým rozsahem je někde mezi QBASIC a GWBASICem. Jazyk je zaměřen na dobré matematické funkce a podporu grafiky - jeho autor jím hodlal především nahradit programovatelnou kalkulačku.

SmallBASIC běží na PalmOS, Linux, Win32 a DOS. PalmOS vyžaduje 3.1 a vyšší (doporučuje se 3.3 a víc), k činnosti je nutná též MathLib a samozřejmě dostatek volné paměti. Autor nezaručuje korektní běh na počítačích s vyšším rozlišením (HiRes, QVGA), připravuje se ale úprava pro 320x320 HiRes.

Instalace programů do Palmu probíhá přes zdrojové .BAS soubory, které je nutno zkonvertovat do PDB podoby pomocí přiloženého bas2pdb konvertoru.

Program neumožňuje vytvářet samostatné aplikace, můžete si ale nastavit (povel "PalmOS script") jednotlivé soubory tak, že se tak "tváří" - objeví se v launcheru s ikonou a lze je spustit. (Ikonu ale můžete editovat pouze v Rsrc editoru.)

SmallBASIC nemá žádný formulářový vstup dat, autor slibuje ale další vývoj i tímto směrem.


SmallBasic - ukázky z aplikace, souboru a spuštěného programu

 


SmallBasic - grafické schopnosti programu

 

 

HotPaw Basic
HotPaw Basic (dále jen "HPB") vyvinul ze svého  freewarového cbasPad Pro H.Nicholson. Stojí $18,95.

Umožňuje editovat, ukládat i spouštět programy přímo v Palmu. Pokud bychom jej měli zařadit někam v BASICové typologii, tak ovládá asi 95 % ANSI/ISO Minimal Basicu a dál řadu funkcí GWBasic. Podporuje zápis v blocích a nevyžaduje číslované řádky.

Samotný HPB má vestavěno přes 75 funkcí a 30 příkazů. Programy se editují v MemoPadu, lze ale použít i DOC formát, či pEdit32 a prolomit tak 4K hranici MemoPadu. Ke svému běhu program vyžaduje MathLib.

Jeho zvláštnosti a charakteristické rysy jsou zejména následující:

- HPB má formulářový vstup i výstup dat, včetně numerické klávesničky pro snadný vstup čísel. Formulář lze výrazně ovlivňovat samotným programem. Lze třeba definovat tlačítka, pole, checkboxy a rozbalovací seznamy. Aplikace z HPB tak vypadají víc profesionálně a jsou uživatelsky přátelštější než u SmallBASIC.

- aplikace umí propojit data s některými databázovými PalmOS programy: HanDBase, JFile a List. Rovněž lze vytvářet položky do DateBook a ToDo Listu.

- HPB má schopnost komunikace přes IrDa i sériový port. Podporuje bodovou grafiku (i barvy) a zvuky.


HotPaw Basic - vykreslování grafů

 


HotPaw Basic - ukázky z aplikací s pokročilejší grafikou

 

 

cbasPad classic TinyBasic 0.974
V předchozím textu zmíněný předchůdce HotPaw Basicu cbasPad lze ještě dnes stáhnout jako jednodušší freewarový produkt. Od doby vydání HotPawBasic není ale tento produkt dál vyvíjen ani udržován.

Je proslulý tím, že je to vůbec první program, který se objevil na PalmGearu (má na PG HQ číslo #1).

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?Najdete na iDNES.cz