Japonský Vodafone testuje nové řešení pro mobilní internet

  • 1
Technologie Flash-OFDM firmy Flarion slibuje rychlé přenosy dat s minimálním zpožděním, ušetřené peníze za licence a volnou ruku při výběru frekvenčního pásma

Japonský mobilní operátor Vodafone KK, který byl dříve známý pod jménem J-Phone, provozuje v Japonsku úspěšně mobilní síť třetí generace založenou na standardu W-CDMA. Novináři a analytici byli proto překvapeni, když Vodafone KK a firma Flarion ohlásily testovací provoz nové a velmi odlišné bezdrátové datové sítě. Použita je technologie Flash-OFDM, kterou se Flarion snaží prosadit. Další pilotní projekt probíhá ve městě Raleigh a jeho okolí v americkém státě Severní Karolína u operátora Nextel.

Slovo Flash (Blesk) v názvu technologie má symbolizovat rychlé přenosy dat a minimální zpoždění, zkratka OFDM značí ortogonální frekvenční multiplexování, které známe také z rychlejších variant sítí Wi-Fi. O výhodách technologie OFDM jsme již informovali dříve, v současnosti začíná být velmi populární skoro u všech nových řešení pro širokopásmové bezdrátové připojení k internetu.

Velká kapacita v malém pásmu

Flash-OFDM může běžet na frekvencích od 400 MHz do 3,5 GHz, může jí stačit frekvenční pásmo o šířce 1,25 MHz. Datová kapacita je impresivní, do mobilního zařízení se data mohou stahovat rychlostí 1 Mb/s, ve špičce až 3 Mb/s. Zařízení může data vysílat rychlostí 300 až 500 kb/s, ve špičce až 900 kb/s.

Výhodou je nízká latence (zpoždění), která u Flash-OFDM činí pouhých 35 – 50 milisekund, tedy mnohem méně než u jiných technologií. Flash-OFDM by tedy bylo možné s výhodou využít pro interaktivní multimediální aplikace či ke hraní počítačových her po síti. Další výhodou a zároveň slabinou Flash-OFDM je fakt, že nativně podporuje komunikaci internetovým protokolem (IP). Oproti jiným technologiím tak odpadá zapouzdřování, není však přímo podporován přenos hlasu. Je však možné využít internetovou telefonii, přičemž Flash-OFDM umí přidělit různým paketům různou úroveň priority.

Modemy k dispozici, základnové stanice mohou koexistovat

Flarion v současnosti pro Flash-OFDM dodává bezdrátové modemy vybavené rozhraními Ethernet či USB a vastní baterií. Od druhého pololetí by měly být k dispozici také ve formě PC Card (dříve zvané PCMCIA) a karty CompactFlash pro využití v PDA.

Infrastrukturu pro Flash-OFDM se Flarion snaží na stávající antény základnových stanic. Kromě nich vyžaduje již jen napájení a konektivitu do páteřní sítě s protokolem TCP/IP.

Flash-OFDM bude muset svést boj s technologií CDMA2000 1x EVDO, kterou chce komerčně spustit i český Eurotel. Konkurencí mu mohou být také sítě třetí generace, technologie EDGE.a také sítí WiMax, až budou spuštěny. Flash-OFDM je však lépe vybaven pro internetovou komunikaci a jeho pilotní projekty skončí již brzy. Flash-OFDM by také neměl vyžadovat zaplacení drahé licence pro síť třetí generace.