Japonci naučí mobily odezírat ze rtů

Nevěříte? Opravdu nejde o opožděný aprílový žertík, japonští vědci skutečně intenzivně pracují na mobilním telefonu, který bude umět odezírat ze rtů. Bude za vás také mluvit nebo psát textové zprávy či emaily, a dokonce už zkoušejí jeho první prototypy. Informoval o tom server Ananova, specializovaný na mobilní komunikaci, s odvoláním na dubnové vydání renomovaného britského vědeckého časopisu The New Scientist. Do pěti let už by prý tyto přístroje měly být běžně používány.
Stejně jako v případě řady jiných vynálezů moderní doby i za odezírající mobil „mohou“ Japonci. Není však zatím zcela jasná jejich motivace – zda to byla snaha operátora umožnit zákazníkovi telefonovat doslova na každém místě, anebo způsob, jak obejít zákazy a neporušovat tradice. Jak známo, právě na jejich až úzkostlivém dodržování si v zemi vycházejícího slunce stále ještě dost potrpí. Na řadě míst je proto podle konvencí telefonování zcela nepřípustné, ve většině prostředků hromadné dopravy je pak dokonce zakázáno. Japonci zákazy respektují a případ, že je hovor zastihne na nevhodném místě, řeší tak, že poodcházejí stranou a tiše odpovídají…

Zanedlouho už nebude nutné mluvit tiše, ale jen neslyšně pohybovat ústy. Technologie vyvíjená předním japonským mobilním operátorem NTT DoCoMo je založena na principu sledování mimických pohybů svalů kolem úst, respektive detekci elektrických signálů, které tyto svaly vysílají a které jsou poté přeneseny do zvukové anebo písemné podoby.

Software je podle zmíněných informačních zdrojů zatím stále ještě ve vývoji, ale již nyní dokáže přístroj rozpoznat samohlásky „s docela přijatelnou mírou úspěšnosti“. Zato souhlásky jsou oříškem, který zatím čeká na své rozlousknutí. Počítá se nicméně s tím, že ke zpřesnění této technologie výrazně napomohou miniaturní kamery, které budou běžnou součástí mobilních telefonů v sítích třetí generace.

Japonští vědci odhadují, že nová technologie by se mohla dočkat masového rozšíření už za pět let. Již dnes je ale zřejmé, že s jejím nástupem bude konečně jasné, kdo je hulvát a nezdvořák. Ani masové rozšíření tohoto vynálezu totiž nezabrání některým telefonistům v tom, aby svým hlučným projevem obtěžovali své okolí. Nesporným přínosem bude ovšem i to, že tato technologie umožní používání mobilních telefonů i lidem, kteří přišli o hlas anebo nemohou mluvit.