Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký je nejlevnější mobilní internet? (Vybíráme vhodný tarif)

aktualizováno 
Po předplacenkách a studentských tarifech se tentokrát zaměříme na tarify pro zákazníky, kteří využívají mobilní telefon nejen na volání. Volají hodně a něchtejí být příliš omezováni. A hlavně používají mobil jako prostředek k připojení k internetu.

V předchozích dvou dílech našeho miniseriálu jsme vám radili, jakou si vybrat předplacenku pro své dítě a také jaký nejvýhodnější tarif si mohou aktivovat studenti u našich tří mobilních operátorů. Dnes se zaměříme na ty, kteří telefon potřebují ke své práci a případně i k životu. K tomu samozřejmě patří i datové služby, které zažívají v posledním roce velký boom.

Připravte se tedy na srovnání levného volání s hodně volnými minutami. Kolik stojí volná minuta u tarifu nad tisícovku? Je Oskar opravdu tak levný jak se říká? Dá se ušetřit na výběru balíčků a bonusů? Je výhodné kupovat telefon a zřizovat si tarif před Vánoci?

Když voláte v práci i ve volném čase

Jestliže jste typ zákazníka, který se ztotožňuje s nadtitulkem, doporučujeme vám vyšší tarify s paušálem nad tisíc

korun. U tarifů T-Mobile T 250 a T 500 již voláte kamkoliv za stejnou cenu. Systém je stejný jako u Oskara, ten ale tuto možnost má u všech svých tarifů Naplno. Sjednocení cen je sice fajn, ale pro zákazníky, kteří volají hlavně do vlastní sítě, se hovory mírně prodraží.

Pokud však provoláte všech 250 volných minut, bude pro vás výhodnější na tento nový tarif přejít. U T 500, který snese srovnání s předchozím Tarifem 400, jsou zajímavé pouze přidané volné minuty. Za dvě stovky navíc dostanete sto volných minut navíc, ale k tomu bohužel mírné, ale nepříjemné, zdražení hovorů do sítě T-Mobile.

A teď pěkně seřadit – Ultimátní tabulka proti všem

  T 250 HIT T 250 300 Naplno Eurotel Optimum Plus
měsíční paušál 1178 1178 1190 1136
volné minuty 250 250 300 120 / 20*
cena volné minuty 4,72 4,72 3,96 9,5
volání do vlastní sítě 3,33 4,17 4,17 3,93 / 3,21**
volání na pevné linky 3,33 4,17 4,17 8,21 / 4,64**
ostatní sítě 3,33 4,17 4,17 8,21 / 5,71**
SMS 1,19 2,02 1,19 2,98
Ceny jsou včetně 19% DPH.
* Volné minuty / volné SMS.
** Volání ve špičce / mimo špičku.

Na první pohled vypadá nejvýhodněji T-Mobile s HITem. Tyto ceny jsou ale podmíněny dvouletou smlouvou. Bez tohoto zvýhodnění má T-Mobile stejné ceny volání jako Oskar a liší se jen cenou SMS a v počtu volných minut. Jestliže ale voláte, a chcete svůj telefon používat pořád, tak nevidíme ve smlouvě na dobu určitou problém. Eurotel ve srovnatelné váhové kategorii nedosahuje hodnot svých konkurentů ztrácí jak v ceně volání, volných minutách, tak i v textovkách.

Kdo je lepší je těžké rozhodnout. Nejlevnější volání má T-Mobile, a to pro hodně volající určitě vyváží padesát volných minut, které má Oskar navíc.

Nejvyšší tarify pro nejvíce volající

Co napsat k nejdražšímu tarifu? Snad jen, že za 2130 korun je v této cenové kategorii králem. Pětset volných minut a volání za 3,57 kamkoliv je celkem lákavé pro všechny, kdo nepřestávají volat. Pro ilustraci, konkurenční nabídka jako je třeba Eurotel Business 200 s paušálem 2017 korun, který nabízí jen dvěstě volných minut se cenami volání T-Mobile ani nepřibližuje.

Nebyly by nějaké bonusy? A nebo balíčky?

Zvýhodnění tarifních zákazníků je další bod, na kterém se při výběru láme chleba. T-Mobile k tarifům nabízí kromě dotovaných telefonu pouze levnější víkendové volání. Aktivace stojí 35 korun a volání do vlastní sítě o víkendech a svátcích pak vyjde na šedesát haléřů za minutu.

Oskar má nabídku bohatší. Z těch důležitějších vybíráme Moje dlouhé hovory, které vám umožní uskutečnit měsičně pět hodinových hovorů  do Oskara zdarma, Moje volné minuty, ty přidají k vašemu volném volání 20 minut. Samozřejmě i volné SMS. Doba, po kterou můžete tyto výhody záleží na tarifu, který si zvolíte. Jejich přehled najdete v tabulce. 

Balíček Počet volných jednotek 50 Naplno (3 měsíce) 150 Naplno (6 měsíců) 300 Naplno (1 rok)
Moje dlouhé hovory 5 hovorů 15 hovorů 30 hovorů 60 hovorů
Moje volné minuty 20 minut 60 minut 120 minut 240 minut
Moje SMS 100 SMS 300 SMS 600 SMS 1200 SMS
Moje víkendové hovory neomezeně neomezeně neomezeně neomezeně
Moje víkendové SMS neomezeně neomezeně neomezeně neomezeně
Moje MMS 15 MMS 45 MMS 90 MMS 180 MMS

Ceny jsou včetně 19% DPH.

Eurotel nabízí také určité množství speciálních balíčků. Nejsou ale zdarma jako u Oskara. Za příplatek 179 korun měsíčně si můžete namixovat  svůj tarif s jednou z možností TOP. Než abychom se o nich nějak složitě rozepisovali, připravili jsme jejich přehled v tabulce.

balíček cena zvýhodnění
Top Noc 179 150 minut na Eurotel a pevnou linku od 19:00 do 7:00 ve všední dny
Top Pevná 179 150 minut na pevnou linku
Top SMS 179 200 SMS měsíčně
Top Víkend 179 100 minut na Eurotel a pevnou linku + 50 SMS a 25 MMS
Top Volání 179 60 minut do všech sítí
Top MMS 59,50 10 MMS

Ceny jsou včetně 19% DPH.

Na internet jedině přes mobil

Na konci října se v českém éteru a v médiích objevila novinka jménem EDGE. Oskar byl donucen oznámit, že tuto technologii testuje a chce ji spustit v příštím roce. T-Mobile ji testoval déle, a tak ji spustil už osmého listopadu. 

Výhody EDGE oproti CDMA od Eurotelu nejsou v rychlosti ani v pokrytí, ale v tom, že nepotřebujete speciální modem. Stačí vám telefon, který EDGE podporuje. V pokrytí vede CDMA od Eurotelu, protože by mělo pokrývat přes 70% populace. EDGE zatím funguje jenom ve velkých městech jako Praha a nebo Brno. Funguje u něj ale roaming, který vás při absenci EDGE připojí  přes GPRS.

Nejvyužívanější je ale porád neomezené připojení přes pomalé GPRS. Operátoři mají už speciální programy na surfování i na pčedplacenkách a k datovým tarifům přidávají volné minuty. Data Unlimited Special podmiňuje T-Mobile roční smlouvou neomezené GPRS připojení za 772 korun, a k tomu ještě 80 volných minut. Eurotel u kombinovaného tarifu dat a hlasu nabízí volných minut šedesát, s tím, že je dražší.

Vánoční internet je levnější

S koncem roku  se na trhu začaly speciální nabídky. Ty se týkají především nových a rychlejších způsobů připojení

než je GPRS. Eurotel, jehož tarif Data Expres už využívá přes šestnáct tisíc zákazníků zlevnil modem a aktivaci služby. Ta vás teď vyjde na 1782 korun. K tomu dostanete i CDMA modem za jednu korunu. To však platí jen u smlouvy na dva roky.  V případě podpisu smlouvy na 12 měsíců zaplatí zákazník za CDMA modem 995 korun. Tato nabídka je časově omezená a platí do 31.12.2004.

Stejně jako Český Telecom nabízí svůj Internet Expres na zkoušku, začala tato praxe platit i u Eurotelu. Ti z vás, kteří využijí zvýhodněné nabídky modemu GPC-6420 v období od 1. do 31. 12. 2004, získají čtrnáctidenní zkušební dobu.

Během ní můžete modem vrátit a klidně i zrušit smlouvu. Když smlouvu zrušíte, budou vám vráceny peníze za modem a aktivaci. Eurotel si bude účtovat maximálně 484,- Kč za 14 dnů provozu služby. Modem je ale potřeba vrátit na stejném prodejním místě, kde zákazník nabídky využil.

T-Mobile zvýhodnil nové mobily, které podporují EDGE. Těch sice ještě na trhu moc není, ale třeba mobil roku Nokia 6230 to klidně zvládá. T-Mobile přidává k novým telefonům speciální datový tarif pro EDGE uživatele.  Když si tedy přístroj koupíte v době od 1. 12. 2004 do 31. 3. 2005, můžete k němu získat SIM kartu s tarifem Twist Data Unlimited. Nabídka platí pro dotované i nedotované telefony, podporující EDGE, zakoupené samostatně nebo v rámci nové aktivace či prodloužení smlouvy s T-Mobile, případně jako součást Twist sady na libovolné značkové prodejně.

Spolu s koupí telefonu získáte možnost zakoupit si za zvýhodněnou cenu 119 korun upravenou verzi SIM karty s tarifem Twist data Unlimited, která vám umožní vyzkoušet si po dobu 14 dnů neomezeně vysokorychlostní datové přenosy GPRS/EDGE.

SIM karta umožňuje využívat neomezeně GPRS / EDGE přenosy, a to od okamžiku aktivace SIM karty po dobu 14 dnů. Po vyčerpání tohoto období funguje SIM karta pro standardní tarif Twist Data Unlimited (měsíční poplatek 850 Kč za GPRS / EDGE je strhávaný přímo z předplaceného kreditu). Karta navíc obsahuje úvodní kredit 20 Kč pro hlasové volání, SMS a další služby sítě T-Mobile.

Název tarifu cena
Data Unlimited – T-Mobile / GPRS, EDGE 832,- Kč měsíčně
Data Unlimited Special – T-Mobile* 772,- Kč měsíčně
Twist Unlimited – T-Mobile 850,- Kč měsíčně
DataNonstop – Eurotel** 832,- Kč měsíčně
DataNonstop II – Eurotel 772,- Kč měsíčně
Data Expres – Eurotel / CDMA 1070,- Kč měsíčně
Ceny jsou včetně 19% DPH
* V ceně je 80 volných minut pro vnitrostátní volání.
** V ceně je 60 volných minut pro vnitrostátní volání.

Jak je mobilní internet rychlý?

Rozdíly mezi jednotlivými typy připojení jsou znatelné. Zatímco CDMA od Eurotelu průměrně běhá minimálně kolem 256 kbps a maximum je na 2,5 mbps, EDGE od T-Mobile podle našich praktických zkušeností dosahuje rychlosti kolem 200 kbps a v maximu až u 236 kbps. Při zatížení sítě lze očekávat rychlosti mezi 120 a 150 kbps. Standardní GPRS má rychlejší T-Mobile, který má trochu lepší kódovací schémata. S GPRS se v nejlepším případě dostanete na 85,6 kbps, ale tato meta není zrovna připojením často pokořována a obvykle se pohybuje na poloviční hodnotě. 

Co tedy vybrat?

Jako nejpravděpodobnější vítěz této kategorie se jeví operátor T-Mobile. Tarifu  T 250 HIT v kombinaci s některým z neomezených datových tarifů nemůže konkurovat ani Oskar. V datových tarifech je volba závislá na vašich požadavcích na připojení. Jestliže chcete být připojeni pořád, ať se děje co se děje, bude lepší, když zvolíte  některý z GPRS tarifů. Občas se vám může poštěstit, a zasurfujete si i na EDGE. Jestliže chcete rychlé připojení nadoma, tak asi spíš vyberte CDMA od Eurotelu.

Přes jakého operátora surfujete?

 

Autor:
Nejčtenější

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Další z rubriky

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Pixel 2 fotoaparát
iPhone 8 už nemá nejlepší foťák. Prvenství mu vydrželo jen několik dnů

Jen několik dní se ohřál Apple iPhone 8 Plus na trůnu nejlepšího fotomobilu podle testů organizace DxO Mark. V žebříčku mobilních telefonů se mu totiž shodným...  celý článek

Nahradí otisky prstů skener obličeje?
Měla to být největší inovace roku, ale nezvládl ji ani Apple

Dlouhé měsíce se o ní mluvilo, měl ji mít Samsung S8, pak to měla být klíčová vlastnost nového iPhonu. Jestliže výrobci už umí displeje zahnout a roztáhnout...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.