Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako u Trafalgaru ...

aktualizováno 
... to někdy vypadá na displejích našich Palmů, když na nich zuří klasické námořní bitvy známé pod různými názvy hlavně ze svých stolních variant. Těchto skvělých her je na Palmech dostupných hned několik!

 

Jak se vlastně hraje hra typu "námořní bitva"?
Myslím, že málokdo v životě takovouto hru nikdy nehrál (jako stolní variantu, na PC, osmibitech, či jen tak na čtverečkovaném papíře s kamarádem...), takže jen krátce. Na čtvercové hrací ploše rozmístíte své loďstvo (to samé učiní soupeř) a po zahájení hry se snažíte udáváním souřadnic trefit/zničit/potopit nepřátelské lodě dřív, než to udělá váš soupeř vám. To je (velmi zjednodušeně) vše.

 

Salvo
Začneme klasikou - hra Slavo Garyho Lorensena - je to freewarová klasika již z roku 1998 a patří k tomu typu námořních bitev, které průběh hry znázorňují hned na dvou hracích polích - na jedné jsou vaše lodi a zásahy soupeře, na té druhé se pokoušíte najít nepřátelské lodi vy.

Ve hře je několik nastavení, hrát můžete s kamarádem, či proti počítači. Nevýhodou hry jsou poněkud titěrná hrací pole, kdy je někdy problém se stylusem trefit do toho správného políčka.

 

Battle Ships
Program od firmy Virtual PROcessu Informatica Lda. Je to shareware za "podivnou" cenu $9,08 (je dána tím, že originální cena je v Euro).

Hra je určena lidem, kteří mají rádi vše velké a rozsíhlé - hrací pole je přes celý displej, má 16x16 políček a můžete na něm rozmístit 14 různých lodí. Ovládací tlačítka nejsou v grafice (jen písmenka), takž na ovládání je třeba si chvilku zvykat.

 

Ultimate Battle Fleet
Hru prodává za $7,99 firma River Rock Studios. Je zde mnoho hezkých obrázků (hra je jimi prokládána), hra 1-2 hráčů současně a 3 úrovně obtížnosti. Dostupné jsou barevná i černobílá verze. Průběh hry je hodně animován, to začne ale po chvíli zdržovat, je naštěstí možné animace vypnout).

V nastaveních je možno vybrat tři úrovně obtížnosti, počet střel na jedno kolo (salva), systém hráčů (je zde i podpora IR hry s kamarádem), zajímavou možností je volba typu flotily. Najdete zde i statistiky vašich zápasů. Hra ovšem zabírá dost místa v Palmu - barevná verze má 256 kB.

 

Sea Wars 3D
Zajímavá varianta námořních válek od Alexandra Horoshilova - je to shareware za $3,95. Zobrazuje obě hrací pole (jako Salvo), ale z 3D izometrického pohledu (viz obrázek). Jsou zde tři herní obtížnosti.

3D zobrazení je na první pohled velmi působivé (je to vše velmi kvalitně vytvořeno i barevně zkombinováno), po chvíli hraní mi ale začalo vadit. Chce to vyzkoušet - třeba vám bude vyhovovat.

 

Sea War
Hru šíří TB Labs jako freeware. Hra má všechny atributy daného žánru, není zde toho sice příliš moc k nastavení, ale předvolený systém bude asi vyhovovat většině hráčů.

V hracím poli 10x10 políček rozmístíte 10 lodí a můžete začít hrát. Na barevných Palmech hezky barevně, nechybí žebříček skóre, snad jen bych uvítal aspoň několik základních konfigurací (minimálně obtížnost)

 

IRbattleship
Program od IS Complete je shareware $15. Jeho specialitou je dokonalý IR mód, kdy si můžete hru zahrát s kamarádem přes IrDa. Ve hře nejsou celkem žádná nastavení. Popravdě ale nevím, kdo by za takovou to hru skutečně zaplatil $15 :-(

 

SinkIt!
Další freeware projekt této kategorie, tentokrát od Riikka Teikariho. Přímočará a velmi jednoduchá hra bez jakýchkoliv preferencí, zabírá ale minimum paměti je zadarmo! Vybírat můžete mezi hrou proti Palmu, či dva hráči proti sobě.

 

 

A můj tip, či doporučení?
Těžko radit, individuální bývají požadavky i nároky každého hráče, Jedno ale mohu určitě doporučit - vyzkoušejte freewarové programy. V této kategorii platí ta výjimka o levných věcech - ty nelepší programy bývají (někdy) zadarmo!

 

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Najdete na iDNES.cz