Jaké služby pro nás připravuje Český Mobil díl 2.

aktualizováno 
Pokračování přehledu zajímavostí, které pro nás Český Mobil chystá. Jak to bude s GPRS, WAP, ALS a AoC?
V pátek jsme přerušili podívání o chystaných nových službách Českého Mobilu (14.1.2000 - Český Mobil - jaké služby nám přichystá 1) v tom nejzajímavějším. Pojďme pokračovat.

Nejdříve několik drobností. Český Mobil chystá ke spuštění funkci ALS, tedy Alternative Subscriber Line. Díky této funkci můžete mít na jedné SIM kartě dvě telefonní čísla, pod kterými jste dostupní a přepínáním na telefonu si můžete vybírat, které z čísel má být vaše odchozí (jako příchozí jsou obě čísla aktivní najednou a můžete si i současné hovory propojovat do konference).

Tuto funkci provozují především skandinávští operátoři, dalším jejím velkým propagátorem je britský Orange a několik dalších operátorů. Dokonce je možné, tam kde je již trh liberalizovaný, jedno z těchto čísel udělat jako číslo v pevné síti - příchozí hovor je pak účtován jako hovor do pevné sítě a volající tedy platí méně. To u nás zatím ale nepůjde - na to má faktický monopol Český Telecom.

Dobrou funkcí bude také AoC, informace o provolané sumě. Ta vám po skončení hovoru ukáže, kolik jste provolali - podobně jako u Go a Twistu. V případě Českého Mobilu ale u všech tarifních programů. Funkce zatím ale nefunguje, nicméně uvedena do provozu bude prý brzy.

Nyní k velkým službám. Tou první, na kterou se podíváme, bude WAP. WAP zatím provozuje pouze EuroTel, v síti Paegasu není zatím běžnému klientovi možno WAPovat. I Český Mobil hodlá WAP nabídnout - technologicky je již prý připraven, pracuje ale na WAP službách. Technologie samotná, bez služby, je k ničemu - s čímž lze souhlasit, takže podobně, jako oba operátoři, hodlá Český Mobil připravit soubor základních služeb vhodných pro WAPování, jako jsou zprávy, kurzy, programy kin, televizí atd. S WAPem tedy lze zřejmě počítat k datu ostrého startu, tedy na březen.

Podobné je to s GPRS - Český Mobil bude používat technologii obou dodavatelů, u GPRS je zatím největší brzdou pro všechny nedostatek funkčních terminálů s podporou GPRS. I na GPRS se ale můžeme těšit brzy - dokonce se dá čekat, že GPRS přijde do sítě Českého Mobilu ještě dříve, než první řádná vlna zákazníků, takže pro surfování by mohlo být docela volno. Český Mobil by měl pro GPRS disponovat dostatečnou kapacitou, takže je velmi pravděpodobné, že surfování přes GPRS vyjde cenově nastejno, jako dnešní rychlost 9600 bps.

Zajímavá byla debata o tarifech s homezone. Právě homezone patří mezi oblíbené taháky při bojích o třetí licenci, kdy vlastně nikdo si nedovolí homezone nenabídnout. Postoj Českého Mobilu je zajímavý - homezone je sice slibně znějící služba, ale v praxi z ní nepanuje až takové nadšení E2-Interkom Viag v Německu Homezone tlačí, seč mu síly stačí, ale zájem o jeho síť se díky tomu nijak radikálně nezvýšil. Zdá se, že čas homezone přijde až s druhou generací této technologie a především s větším průnikem telekomunikační svobody na (i západní!) trhy. Homezone totiž má nejzajímavější možnost chytnout se právě jako konkurence pevným linkám, ale zase k takové velké cenové redukci sami mobilní operátoři nesáhnout, dokud nebudou spojeni s pevnými operátory. A to zase není snadné sousto pro regulátory... prostě je to s homezone zatím dosti nahnuté.

To je zatím o velkých novinkách všechno, těch drobných se jistě urodí dostatek ještě časem. I tak to ale vypadá, že se službami se u Českého Mobilu chýlí k lepším časům a to je něco, co potřebujeme jako soli.

Autor:


Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Google se vysmívá nepovedeným fotkám. U něj se to nestane

Pixel 3: Top Shot

Třetí generace Pixelů disponuje navzdory trendům pouze jedním hlavním fotoaparátem. Přesto podle Googlu nehrozí, že by...

Další z rubriky

Google se vysmívá nepovedeným fotkám. U něj se to nestane

Pixel 3: Top Shot

Třetí generace Pixelů disponuje navzdory trendům pouze jedním hlavním fotoaparátem. Přesto podle Googlu nehrozí, že by...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Výřez není povinnost, ukazuje šestice špičkových smartphonů

V poslední době se zdá, jako by byl výřez v displeji povinnou položkou výbavy...

V poslední době se zdá, jako by byl výřez v displeji povinnou položkou výbavy smartphonů. Objevuje se všude. Ale...

Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily
Jak přežít rekonstrukci s dětmi? Povolejte do zbraně posily

Koupelna nebo kuchyně volají po renovaci... a vás už předem děsí všechno to zařizování a péče o děti ve všudypřítomném prachu. Dali jsme proto v redakci dohromady tipy z vlastních zkušeností. Co by nám pomohlo, kdyby nám někdo řekl před rekonstrukcí?Najdete na iDNES.cz