Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vybavit chytrý mobil na dovolenou?

aktualizováno 
Jedete na dovolenou, berete si s sebou svůj chytrý telefon a nevíte, k čemu by vám tam mohl být? Nainstalujte si na cestu nějaké programy, které by potenciálně mohly vaši dovolenou zpříjemnit nebo obohatit o další zážitky.

Software na cesty

Pokud máte telefon se systémem Symbian (3rd) nebo Windows Mobile (5 a výš), připravili jsme pro vás pár tipů na užitečné aplikace. Protože jsme si vědomi toho, že dovolená jistě stála už tak dost peněz, snažili jsme se pro vás najít aplikace s co nejvyšším poměrem cena/výkon, většinou tedy povedený freeware.

Fotky musí být!
Na dovolené je jistě zapotřebí fotit, abyste měli po návratu co probírat s přáteli. Bohužel když budete fotit jednu fotku za druhou a nebudete si dělat poznámky, kterou jste kde pořídili, za chvíli už nebudete ani vědět, ve které zemi nebo na které dovolené jste danou fotku pořídili. Pokud budete fotit vaším mobilem, můžete si nainstalovat aplikaci, která automaticky údaje k fotce doplní.

Nokia Location Tagger – Symbian S60 3rd
Aplikace, která je zcela zdarma. Její jediná funkce je zapisovat do fotek polohu, kde byly vyfoceny. Její hlavní výhodou je, že se v mobilech Nokia přímo integruje do fotoaparátu, takže stačí mít zapnutou aplikaci, mít signál GPS a fotografie, kterou vyfotíte, je automaticky popsána souřadnicemi, kde byla pořízena. Když přetáhnete fotografie do počítače, můžete pak jednoduše zasadit fotografie do mapy, kterou poskytne například Google Earth.

Software na cesty
Platforma: Symbian OS 9.x
Cena: zdarma
Download: zde (musíte vybrat typ vašeho telefonu)

locr GPS Photo
Varianta aplikace pro Windows Mobile nabízí klasický mód označování fotografií, pokud fotíte přes rozhraní locru. Problém je v tom, že nemůžete využít většiny funkcí, které nabízí klasické rozhraní fotoaparátu. Jedinou možností je, že si uděláte fotku v klasické aplikaci a označíte ji polohou později v tomto programu. Locr GPS Photo nabízí kromě základního označování fotografií i možnost nahrávat fotky na internet a stahovat fotky, které byly pořízeny ve vašem okolí. Ovládání je velmi jednoduché a zvládne je každý.

Software na cesty
Platforma: Windows Mobile
Cena: zdarma
Download: zde

Když chcete mít jasno
Dovolenou si plánuje každý jinak, někdo podle destinace, někdo podle data, kdy si může vyrazit, ale všechny zajímá počasí. Předpověď je velmi důležitá, můžete si totiž naplánovat dovolenou tak, abyste využili i nepřízně počasí třeba k výletům a podobně. Druhou věcí, kterou nesmíte zapomenout, je převodník měn, možná i s vestavěným kurzovním lístkem, abyste věděli, kolik a kde si vyměnit. Pokud chcete jezdit třeba i na nějaké výlety, není od věci mít s sebou průvodce nebo jízdní řády místní hromadné dopravy.

WorldMate
Ideální aplikace na cesty. Obsahuje všechny důležité věci jako předpověď počasí, převodník měn, dokonce i základní tabulku odletů a příletů na velkých letištích. Předpověď počasí je přehledně zpracována a podle údajů výrobce je aktualizována i 4x denně, ale vzhledem k tomu, že je na pět dní dopředu a celkem odpovídá realitě, je to jedno. Převodník měn je klasická kalkulačka s možností automatických aktualizací kurzu, takže si můžete zkontrolovat, jaký je kurs ve světě a ve vaší směnárně. Přílety a odlety slibují neuvěřitelných 800 leteckých společností a jejich aktuální časy letů. Bohužel neobsahuje ceny a k jeho použití se musíte vždy připojit na internet. Jako bonus získáte přehled o čase kdekoliv na zemi i údaje o východu a západu sluníčka. Celá aplikace je navíc zadarmo, platíte jen za připojení na internet, když aktualizujete data.

Software na cesty
Platforma: Symbian OS, Windows Mobile
Cena: zdarma
Download Symbian: zde 
Download Windows Mobile: zde

Metro
Velmi povedená aplikace pro ty, kteří chtějí mít přehled ve všech velkých světových městech o tom, jak a kam se dostanou pomocí hromadné dopravy. Tato aplikace nabídne kompletní síť ve městech, která si předem do mobilu stáhnete. Umí vyhledávat nejen jednotlivé zastávky, ale cesty z jedné zastávky do druhé, a to včetně časové návaznosti. Aktualita jízdních řádů je dobrá, ale není zaručena, takže spíše počítejte s rezervou při plánování.

Software na cesty
Platforma: Symbian OS, Windows Mobile
Cena: zdarma
Download Symbian: zde
Download WM: zde

Jazyková bariéra prolomena
Slovníky jsou aplikace, které se hodí nejen na dovolenou, ale užijete je často i doma, když potřebujete něco přeložit. Je to tedy jedna z aplikací, na které se moc nevyplatí šetřit, bohužel takové aplikace jsou poměrně drahé a nejsou univerzální, takže musíte platit za každý jazyk, který si přiberete. Slovníky jsou ale velmi dobře propracované, a nabízí dokonce fráze nebo mluvenou výslovnost.

SlovoED
Bezkonkurenčně nejlepší slovník, který můžete pro Symbianový telefon najít. I přes slabší procesory telefonů a rozsáhlé databáze slovníků je vyhledávání rychlé. Slovníky jsou obousměrné, takže si najdete slovíčko jak v češtině, tak v cizím jazyce. Slovíčka mají u sebe i několik významů, podobně jako ve velkých slovnících. Výrobce nabízí mnoho jazykových mutací, ale nemá stanovenu jednotnou cenu, protože některé databáze jsou rozsáhlejší. Pokud byste potřebovali i mluvenou výslovnost, budete si bohužel muset připlatit.

Software na cesty
Platforma: Symbian OS
Cena: 25-65USD(podle slovníku)
Demo: zde
Nákup: na Epocware

Pocket Translator
Vyspělý slovník pro zařízení s operačním systémem Windows Mobile. Velmi přehledná aplikace, která nabídne kromě klasického překladového slovníku i několik desítek frází, které se jistě v zahraničí budou hodit. Vyhledávání je rychlé a slovíčka mají u sebe všechny významy. Ovládání je intuitivní a velmi povedené, takže i během hovoru si můžete rychle vyhledat slovíčko, kterému nerozumíte nebo které potřebujete použít. Aplikace se dodává jako celek i s hlasovými soubory. Cena je bohužel poměrně vysoká.

Software na cesty
Platforma: Windows Mobile
Cena: 950 – 1450Kč
Nákup: na Aponia

Sportovat s mobilem se vyplatí
Pokud se na dovolené nechcete jen opalovat a popíjet koktejly v baru, můžete se věnovat i nejrůznějším sportům. Taková aktivní dovolená je jistě dobrá nejen pro vaše zdraví, ale rozhodně si ji můžete i užít. Abyste měli přehled o tom, co všechno jste zdolali nebo kde jste byli, existuje několik programů do mobilu, které vám pomohou zaznamenat vaše sportovní úspěchy.

SportsTracker
Program, který je vytvořen především po běžného uživatele. Neobsahuje žádné pokročilé funkce, jako jsou tréninkové programy nebo dietní programy. Spolupracuje s integrovanými nebo externími GPS moduly, díky kterým můžete shromažďovat data o vašich sportovních aktivitách. Program zaznamenává aktuální polohu a z jednotlivých bodů dává dohromady vaši trasu. Dále umí zobrazovat aktuální rychlost, čas, absolvovanou vzdálenost a údaje o spalování energie. Všechny záznamy jsou uchovávány v přehledném kalendáři a vy si je můžete kdykoliv prohlédnout. Aplikace je dílem Nokia Labs a existuje několik verzí, podle toho, jaký máte typ telefonu.

Software na cesty
Platforma: Symbian
Cena: zdarma
Download: zde

SirfGPST
Další z řady jednoduchých aplikací, které umí získávat data z integrovaného nebo připojeného GPS přijímače a zpracovávat je. Graficky není sice moc dobře zpracována, ale nabízí vše potřebné pro vaše výlety, dokonce vám umí ukázat směr vašeho cíle. Zaznamenává jednotlivé body vaší trasy a kreslí podle nich mapu. V každém bodě navíc zaznamenává i vaši rychlost a vyhodnocuje ji v grafech. Umí zaznamenávat i vaši nadmořskou výšku, kterou také zpracovává grafem, což znamená výškové profily. Tato aplikace se tedy ideálně hodí na kolo nebo kolečkové brusle.

Software na cesty
Platforma: Windows Mobile
Cena: free
Download: zde
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Najdete na iDNES.cz