Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak volat v duální síti

aktualizováno 
Oskar buduje svoji síť již od samého počátku jako duální, EuroTel a RadioMobil své sítě nyní na duální "upgradují". Jak vlastně taková duální síť funguje?
Oskar buduje svoji síť již od samého počátku jako duální, EuroTel a RadioMobil své sítě nyní na duální "upgradují". Jak vlastně taková duální síť funguje?

Během vývoje GSM vznikly tři navzájem kompatibilní standardy: První je standard GSM 900, pracující v pásmu 900 MHz, potom GSM 1800 v pásmu 1800 MHz a konečně standard GSM 1900 (velmi podobný GSM 1800) pra-cující v pásmu 1900 MHz. Díky definici standardního rozhraní jsou jed-notlivé systémy GSM kompatibilní s výrobky ostatních výrobců a všechny poskytují typické služby GSM.

Přestože je GSM světově přijatý standard pro mobilní komunikace, existují rozdíly mezi GSM 900, GSM 1800 a GSM 1900. Za prvé jedno-tlivé standardy pracují na různých kmitočtech. Kromě toho GSM 900 disponuje až 2x 124 kanály a GSM 1800 má až 2x 374 kanálů (GSM 1900 max. 2x 298 kanálů). Rozdíly jsou i v šířce pásma kanálů: GSM 900 pracuje s šířkou pásma 2x 25 MHz a GSM 1800/GSM 1900 má šířku pásma 2x 75 MHz.
Další odlišnost spočívá v tom, že GSM 900 používá buňky o průměru 2 až 35 km (nebo dokonce i větším, v městské zástavbě naopak i menší), zatímco GSM 1800/GSM 1900 pracuje s buňkami o průměru 0,2 až 8 km. Díky doplňkovým funkcím mohou však různé systémy spolupra-covat účinně dohromady v jedné mobilní komunikační síti.
Úspěch GSM, spolu s rychle rostoucím počtem účastníků a potřebou udržení kvality si vynutily řešení problému omezeného počtu rá-diových zdrojů (kanálů). Jedním z vhodných řešení pro uživatele i pro-vozovatele je použití sítí z více vrstev (viz obr. 1) s různými frekvenční-mi pásmy (např. GSM 900 a GSM 1800), nazývané "sítě s dvojím pás-mem nebo dvou pásmové sítě" (Dual Band).
Zavedením hierarchické struktury buňek (možnost přidělovat hovorům prioritu v závislosti na rychlosti pohybu mobilního terminálu) je operátor schopen realizo-vat účinnou vícevrstvou síť. Rozšířením existujících vícevrstvých sítí (na-př. GSM 900) vložením přídavného provozního pásma (např. GSM 1800) bylo možné dosáhnout pružnější konfigurace sítě a její větší kapacity.

technologie dualni site

Zvětšení kapacity sítě umožňuje rozšířit počet uživatelů Typická sít GSM, jak ji nalézáme na celém světě, je jednopásmová vícevrstvá sít, pracující v části pásma 900 MHz. Skládá se z vrstvy rádi-ového pokrytí a z vrstvy makrobuněk rádiového pokrytí (viz obr. 1a). Tato síť sice dobře slouží stávajícímu počtu účastníků, ale v současnosti rychle roste počet uživatelů a zvětšuje se provozní zatížení ve vrstvě, což tlačí provozovatele sítí do vyčerpání limitu rádiových zdrojů (kanálů). První krok k rozšíření sítě může spočívat v instalaci přídavné vrstvy pokrytí rádiovými mikrobuňkami, pracujícími též v pásmu 900 MHz.

schema dualni site, obr 1a

V sítích nového tisíciletí je však zapotřebí podstatně více rádiových zdrojů (kanálů). Protože v mnoha zemích je pásmo GSM 900 již zcela zaplněné, byly do sítě zavedeny nové algoritmy, jako hierarchická struktura buněk, směrované obnovení a řazení do front pro optimalizaci provozu a rozšíření počtu uživatelů. Skutečné zvětšení kapacity sítě je však možné pouze použitím kmitočtů v pásmu GSM 1800. Shrneme-li vše uvedené, před-stavuje klíč pro snadné rozšíření sítě GSM 900 standard GSM 1800, handover (předávání spojení bez jeho ztráty) mezi dvěma pásmy a mobilní dvoupásmové přístroje (duální telefony). Při použití již existující sí-tě pracující v pásmu 900 MHz může být nejprve zavedena vrstva makrobuněk pro GSM 1800 (umístěné vedle GSM 900).

Potom může být do sítě implementována vrstva mikrobuněk GSM 1800, aby se zajis-tilo přídavné pokrytí a zvětšená kapacita základnových stanic (BTS). A jestliže je stále požadováno zvětšené pokrytí, mohou být vytvořeny přídavné pikobuňky (Pico Cell) v pásmu GSM 1800 pro obsloužení úřadů, obchodních domů, poschodí v domě apod. Tímto způsobem vznikne typická struktura dvoupásmové sítě. Ta umožňuje přístup do mobilní sítě mnohem většímu množství uživatelů. Z hlediska počtu ka-nálů, dostupných ve dvou pásmové síti, je 124 kanálů GSM 900 čtyřná-sobně zvětšeno přidáním 374 kanálů GSM 1800.

Optimalizace řízení takové vícevrstvé dvoupásmové sítě algoritmem předávání spojení (handover) bylo dosaženo zavedením handoveralgo-ritmu hierarchické struktury buněk. Buňky a vrstvy jsou charakterizová-ny definovanými prioritními úrovněmi. Různým vrstvám a odpovídají-cím buňkám může být přiřazeno 16 různých prioritních úrovní. Handover je pohyblivý, a proto může být provoz směrován k určité úrovni dokonce i tehdy, když řada úrovní pracuje správně (tedy nejen při přetížení, pozn. red.). Převádění na "lepší buňku" (založené na "normálních rádiových kritériích") je vždy směrováno k vhodným buň-kám ve vrstvách se stejnou nebo vyšší prioritou. "Přikázané" převádě-ní (založené na "poplachových rádiových kritériích") je směrováno především k sousedním buňkám s vyšší prioritou. A jestliže tyto nejsou k dispozici, pak také k buňkám s nižší prioritou.
(dokončení zítra)Témata: Eurotel, gsm, BTS

Nejčtenější

Operátoři řeší problém. Neomezené datové balíčky žerou omezená data

Neomezený balíček StreamOn T-Mobilu spotřebovává data ze základního tarifu

Pár dnů po spuštění neomezených balíčků T-Mobilu a Vodafonu zákazníci zjistili, že balíčky nefungují tak, jak by měly....

Zničte chytré hodinky pro děti, nabádají v Německu úřady

Abardeen KT01S

Německý telekomunikační úřad vyzval veřejnost, aby byly všechny chytré hodinky určené pro děti zničeny a jejich další...Skvělé ceny smartphonů na černý pátek. Ve slevě jsou i iPhony

Černý pátek prodejní akce

Celý příští týden lze koupit mnohé smartphony za velmi zajímavé ceny. Slevy nejsou jenom kosmetické, ušetřit lze i...

Vypaluje se mu displej. Apple proto vydal manuál pro používání iPhone X

iPhone X

iPhone X je dnes jasně nejdražším smartphonem. Má pohádkovou výbavu, ale ani jemu se nevyhýbají problémy. Uživatelé si...

Test: Nokia 8 je výtečný návrat značky mezi špičkové smartphony

Nokia 8

Značka Nokia se do světa chytrých telefonů vracela postupně, nejprve s cenově dostupnými modely. Až později přišla řada...Další z rubriky

Tesla představila novinky, na které nemusíte roky čekat. Dobijí váš mobil

Tesla Desktop Supercharger

V noci na 17. listopadu nepředstavila technologická společnost Tesla jen prototyp elektrického tahače a nový sportovní...

Tohle jsou inovace, na které čekáme roky. Smartphony je pořád nemají

Chraňte včas své elektronické zařízení.

Vývoj na poli chytrých telefonů probíhá velmi rychle a smartphony neustále dostávají nové funkce a schopnosti. Přesto...

Androidem už lze platit i v Česku. Stačí přiložit mobil na pokladně

Android Pay v Česku

Klienti vybraných bank mohou v České republice od 14. listopadu platit bezkontaktně pomocí smartphonu či tabletu s...

Volvo XC70 D4 AWD 2014 ·
Volvo XC70 D4 AWD 2014 ·

r.v. 2014, naj. 73 236 km, diesel
600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz