Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak volat v duální síti

aktualizováno 
Oskar buduje svoji síť již od samého počátku jako duální, EuroTel a RadioMobil své sítě nyní na duální "upgradují". Jak vlastně taková duální síť funguje?
Oskar buduje svoji síť již od samého počátku jako duální, EuroTel a RadioMobil své sítě nyní na duální "upgradují". Jak vlastně taková duální síť funguje?

Během vývoje GSM vznikly tři navzájem kompatibilní standardy: První je standard GSM 900, pracující v pásmu 900 MHz, potom GSM 1800 v pásmu 1800 MHz a konečně standard GSM 1900 (velmi podobný GSM 1800) pra-cující v pásmu 1900 MHz. Díky definici standardního rozhraní jsou jed-notlivé systémy GSM kompatibilní s výrobky ostatních výrobců a všechny poskytují typické služby GSM.

Přestože je GSM světově přijatý standard pro mobilní komunikace, existují rozdíly mezi GSM 900, GSM 1800 a GSM 1900. Za prvé jedno-tlivé standardy pracují na různých kmitočtech. Kromě toho GSM 900 disponuje až 2x 124 kanály a GSM 1800 má až 2x 374 kanálů (GSM 1900 max. 2x 298 kanálů). Rozdíly jsou i v šířce pásma kanálů: GSM 900 pracuje s šířkou pásma 2x 25 MHz a GSM 1800/GSM 1900 má šířku pásma 2x 75 MHz.
Další odlišnost spočívá v tom, že GSM 900 používá buňky o průměru 2 až 35 km (nebo dokonce i větším, v městské zástavbě naopak i menší), zatímco GSM 1800/GSM 1900 pracuje s buňkami o průměru 0,2 až 8 km. Díky doplňkovým funkcím mohou však různé systémy spolupra-covat účinně dohromady v jedné mobilní komunikační síti.
Úspěch GSM, spolu s rychle rostoucím počtem účastníků a potřebou udržení kvality si vynutily řešení problému omezeného počtu rá-diových zdrojů (kanálů). Jedním z vhodných řešení pro uživatele i pro-vozovatele je použití sítí z více vrstev (viz obr. 1) s různými frekvenční-mi pásmy (např. GSM 900 a GSM 1800), nazývané "sítě s dvojím pás-mem nebo dvou pásmové sítě" (Dual Band).
Zavedením hierarchické struktury buňek (možnost přidělovat hovorům prioritu v závislosti na rychlosti pohybu mobilního terminálu) je operátor schopen realizo-vat účinnou vícevrstvou síť. Rozšířením existujících vícevrstvých sítí (na-př. GSM 900) vložením přídavného provozního pásma (např. GSM 1800) bylo možné dosáhnout pružnější konfigurace sítě a její větší kapacity.

technologie dualni site

Zvětšení kapacity sítě umožňuje rozšířit počet uživatelů Typická sít GSM, jak ji nalézáme na celém světě, je jednopásmová vícevrstvá sít, pracující v části pásma 900 MHz. Skládá se z vrstvy rádi-ového pokrytí a z vrstvy makrobuněk rádiového pokrytí (viz obr. 1a). Tato síť sice dobře slouží stávajícímu počtu účastníků, ale v současnosti rychle roste počet uživatelů a zvětšuje se provozní zatížení ve vrstvě, což tlačí provozovatele sítí do vyčerpání limitu rádiových zdrojů (kanálů). První krok k rozšíření sítě může spočívat v instalaci přídavné vrstvy pokrytí rádiovými mikrobuňkami, pracujícími též v pásmu 900 MHz.

schema dualni site, obr 1a

V sítích nového tisíciletí je však zapotřebí podstatně více rádiových zdrojů (kanálů). Protože v mnoha zemích je pásmo GSM 900 již zcela zaplněné, byly do sítě zavedeny nové algoritmy, jako hierarchická struktura buněk, směrované obnovení a řazení do front pro optimalizaci provozu a rozšíření počtu uživatelů. Skutečné zvětšení kapacity sítě je však možné pouze použitím kmitočtů v pásmu GSM 1800. Shrneme-li vše uvedené, před-stavuje klíč pro snadné rozšíření sítě GSM 900 standard GSM 1800, handover (předávání spojení bez jeho ztráty) mezi dvěma pásmy a mobilní dvoupásmové přístroje (duální telefony). Při použití již existující sí-tě pracující v pásmu 900 MHz může být nejprve zavedena vrstva makrobuněk pro GSM 1800 (umístěné vedle GSM 900).

Potom může být do sítě implementována vrstva mikrobuněk GSM 1800, aby se zajis-tilo přídavné pokrytí a zvětšená kapacita základnových stanic (BTS). A jestliže je stále požadováno zvětšené pokrytí, mohou být vytvořeny přídavné pikobuňky (Pico Cell) v pásmu GSM 1800 pro obsloužení úřadů, obchodních domů, poschodí v domě apod. Tímto způsobem vznikne typická struktura dvoupásmové sítě. Ta umožňuje přístup do mobilní sítě mnohem většímu množství uživatelů. Z hlediska počtu ka-nálů, dostupných ve dvou pásmové síti, je 124 kanálů GSM 900 čtyřná-sobně zvětšeno přidáním 374 kanálů GSM 1800.

Optimalizace řízení takové vícevrstvé dvoupásmové sítě algoritmem předávání spojení (handover) bylo dosaženo zavedením handoveralgo-ritmu hierarchické struktury buněk. Buňky a vrstvy jsou charakterizová-ny definovanými prioritními úrovněmi. Různým vrstvám a odpovídají-cím buňkám může být přiřazeno 16 různých prioritních úrovní. Handover je pohyblivý, a proto může být provoz směrován k určité úrovni dokonce i tehdy, když řada úrovní pracuje správně (tedy nejen při přetížení, pozn. red.). Převádění na "lepší buňku" (založené na "normálních rádiových kritériích") je vždy směrováno k vhodným buň-kám ve vrstvách se stejnou nebo vyšší prioritou. "Přikázané" převádě-ní (založené na "poplachových rádiových kritériích") je směrováno především k sousedním buňkám s vyšší prioritou. A jestliže tyto nejsou k dispozici, pak také k buňkám s nižší prioritou.
(dokončení zítra)Témata: Eurotel, gsm, BTS

Nejčtenější

Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

Pozor na roamingové pasti. Pořádně napálit se můžete i v Evropě

Ilustrační snímek

Je tomu přesně rok, co vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které operátorům zakazuje účtovat si roamingové...Mají fantastický smartphone. Číňané válcují konkurenci

Vivo NEX

Značku Vivo zatím v Evropě příliš neznáme, je populární primárně na domácím trhu v Číně. S představením jejich...

Samsung připravil neodolatelnou nabídku. Note 8 zlevnil na výbornou cenu

Samsung Galaxy Note 8

Samsung má v akci cashback model Galaxy Note 8 už od května. Teď však tento špičkový telefon zlevnil přímo a ten tak...

Které značky mobilů jsou nejprodávanější v regionech ČR? Podívejte se na mapu

Souboj nejvyšších modelů

Společnost Datart poskytla redakci Mobil.iDNES.cz exkluzivně informace o nejprodávanějších značkách smartphonů v...

Další z rubriky

Google vymazal vejce ze smajlíku se salátem. Kvůli veganům

Nová podoba smajlíkového symbolu pro salát

Boje za větší diverzitu smajlíkových sad nekončí. Tentokrát je změna v režii Googlu, který se rozhodl změnit podobu...

Zavraždila tchyni a hlavním důkazem jsou hodinky od Applu

Apple Watch - jarní představení

Žena z australského města Adelaide je obviněna z vraždy své tchyně. Ačkoliv tvrdí, že šlo o přepadení a vraždili dva...

Samsung ženě vybuchl v autě, její nissan požár kompletně zničil

Požár baterie smartphonu značky Samsung zničil auto majitelky

Výbuchy telefonů mohou mít velmi závažné následky. Přesvědčila se o tom žena z amerického Detroitu, když jí telefon...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz