Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak to bude a nebude s přenositelností čísel?

aktualizováno 
Od příštího roku u nás bude fungovat přenositelnost čísel. Je však zbytečné jásat předčasně nad tím, že snad budeme volně přecházet mezi mobilními sítěmi nebo že si své číslo vezmeme při stěhování z Ostravy do Plzně. Přenositelnost čísla u nás bude omezená. Ovšem nic ještě není ztracené.

Liberalizace českých telekomunikací před sebou má ještě několik důležitých milníků  - 1. 1. 2003 bude jedním z nich. Z hlediska telefonistů jde o důležité datum – od toho dne by totiž kromě služby předvolba operátora měla začít fungovat i přenositelnost čísel. Laicky řečeno – tato služba umožní, že když změníte telefonního operátora nebo se přestěhujete, budete i nadále používat své telefonní číslo.

V extrémní variantě by přenositelnost čísel fungovala v mobilních sítích i po celé republice mezi sítěmi pevnými. Znamenalo by to, že byste měli stále stejné telefonní číslo mobilu, ať byste byli u Eurotelu nebo Českého Mobilu, a že by vám přátelé či obchodní partneři volali stále na stejnou pevnou linku, i kdybyste se přestěhovali z Ostravy do Plzně, kde byste namísto Českého Telecomu používali například Aliatel. Jenže takové řešení by bylo příliš drahé a nesrozumitelné pro zákazníky.

Pro přenositelnost čísel je kromě technické připravenosti sítí nutné mít i celostátní databázi přenesených čísel, ve které by vždy ústředny hledaly informace o tom, kam mají hovor ve skutečnosti spojit. Pokud by měla přenositelnost fungovat ve všech sítích a v celé ČR, bylo by to pro operátory příliš finančně náročné a buďte si jisti, že by si vše nechali zaplatit od svých zákazníků (i těch, kteří by přenositelnosti čísel nevyužívali). I když na druhou stranu, provoz databáze bude náročný i bez celorepublikové působnosti přenositelnosti čísla.

Větší problém by ale vznikal na straně zákazníků. Dnes (a i po přečíslování) se dá z telefonního čísla jednoduše poznat, ve které síti (u mobilů i u pevných linek) nebo v jakém UTO se nachází. Zákazník tak při znalosti ceníku velmi jednoduše pozná, kolik ho hovor bude stát. Pokud byste ale volali na číslo s předčíslím 2, jehož majitel si ho přenesl z Prahy do Zlína, potom byste logicky museli platit za místní hovor (protože nikdo nemůže chtít, abyste věděli, že se majitel přestěhoval) a zbytek by doplatil buď majitel, nebo by náklady dorovnal ze své kapsy váš telefonní operátor. Totéž platí i pro majitele mobilů – ti mají volání ve své síti levnější, a proto by část chybějících peněz za volání do jiné sítě musel doplatit volaný. Znamenalo by to tedy (v pevných i mobilních sítích) zavedení plateb za příchozí hovory, což by zřejmě vedlo k naprostému ignorování služby přenositelnosti čísel.

Je to prakticky stejné jako s roamingovými hovory – v důsledku je to přenesené telefonní číslo do jiné mobilní sítě. Sami asi nejlépe víte, kolik jste v roamingu zaplatili za příchozí hovory, a je vám jasné, že dlouhodobě je levnější pořídit si kartu SIM v zahraničí pro příchozí hovory. I hovory domů vás s ní přijdou levněji; dražší to bude mít pouze volající (bude volat do zahraničí, zatímco dosud volal na číslo v ČR). Dá se předpokládat, že i přes nižší poplatky za příchozí hovory na přenesené číslo v ČR by se vám tato služba i tak nevyplatila.

V České republice proto zatím bude fungovat jen jedna z variant přenositelnosti čísla pro pevné sítě. Je to místní přenositelnost čísla v rámci dvou sítí, a to v rámci pouze jednoho UTO. Číslo, které podle předčíslí patří do jihočeského kraje, si tak budete moci vzít s sebou jenom ze sítě Českého Telecomu v Českém Krumlově do Tábora k GTS, ale už ne do Plzně. Tam už dostanete číslo s jiným předčíslím. V tuto chvíli ovšem není vůbec jisté, kolik vás přenositelnost čísla bude stát a jestli budete platit nějaké další poplatky – o principech přenositelnosti čísel v České republice v tuto chvíli jednají pevní operátoři na půdě Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS).

Právě proto, že o přenositelnosti čísel operátoři v tuto chvíli diskutují a připravuje se také novela telekomunikačního zákona, je dost dobře možné, že se pravidla celé služby ještě změní. Povinnost přenositelnosti čísel je v tuto chvíli uložena zákonem pouze pevným operátorům – nikde ale není řečeno, že nemůže platit i pro mobilní operátory. Je dokonce i pravděpodobné, že by naši zákonodárci mohli podlehnout tlaku zákazníků, kteří by jistě rádi přenositelnost čísel výrazně rozšířili. Jenže na druhé straně bude protiklad operátorů, kterým kromě větších nákladů přinese široká přenositelnost čísla i nepřímé ztráty z toho, že zákazníci budou opouštět jejich řady (platí zejména pro mobilní operátory). A tento tlak – jak se zdá – by mohl být v České republice silnější.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...Najdete na iDNES.cz