Apple má zmatek s názvy nových iPhonů. Jak se doopravdy jmenují?

  0:09aktualizováno  0:09
Apple uvedl trojici nových iPhonů, které patří do takzvaného mezicyklu, tedy nejde o zcela nové modely, ale inovované. Ty jsou tradičně označované písmenem „s“. Jde o drobnost, ale jak se má označení nových iPhonů správně psát?

iPhone XS a XS Max | foto: Apple

Apple své modely, které nejsou úplně nové, tradičně označuje písmenem s. Nově k nim přibyl model s označením r. Firma však do označení vnesla zmatek, jak se má o nových iPhonech správně psát. Mají být s a r velká, nebo malá? Ano, je to drobnost, ale pořádek musí být.

Fotogalerie

Apple původně přímo na svých stránkách uváděl názvy nových modelů jako Xs a Xr, tedy s malými písmeny. Stejně jsme o nich původně psali my. Ovšem v některých částech oficiálních stránek se objevovaly názvy i s velkými písmeny S a R. 

Nedalo nám to a přímo v Applu jsme se zeptali. Oficiální odpověď firmy je, že názvy nových iPhonů se píší s velkými S a R. Do teď však je přímo na stránkách Applu původní oficiální tisková zpráva, ve které jsou nové modely uváděny s malými písmeny.

Nyní jsou stránky Applu předělány a všude už jsou uváděna velká písmena. Dokonce máme dojem, že se tak stalo na popud dotazů novinářů, určitě jsme nebyli jediní, kdo v tom chtěl mít jasno. 

Ovšem velká písmena S a R  se v názvech nových iPhonů zobrazují pouze na počítači (konkrétně různé prohlížeče na OS Windows). Na smartphonech, a to jak na iPhonech, tak na smartphonech s Androidem, se zobrazují na oficiálních stránkách Applu malá písmena s a r. 

Ono to je s označením iPhonů složitější v tom, že písmena S a R jsou po označení X psána ve stylizovaném rámečku. Tak se však o nových iPhonech běžně psát nedá. 

Apple je vůbec v označování svých iPhonů poněkud nekonzistentní. Třetí iPhone v pořadí se psal s velkým S, tedy 3GS. Původně se také uváděl s velkým S model iPhone 4S z roku 2011. Od roku 2013 byl potom uváděn s malým s. 

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Model iPhone 4s je mimochodem poslední iPhone, který ještě zažil zakladatel Applu Steve Jobs. I když vzhledem k jeho zdravotnímu stavu už prý představení pouze sledoval z lůžka. iPhone 4s byl představen 5. října 2011, den na to Steve Jobs zemřel. 

Ovšem už modely řady 5 se psaly s malými přidanými písmeny. Oficiálně se tedy iPhony řady 5 píší jako iPhone 5s a 5c. To samé platí i pro šestou vylepšenou řadu. Ta se oficiálně zapisuje iPhone 6s a 6s Plus. 

Sedmičkové iPhony vylepšenou verzi nedostaly, stejně jako modely řady 8. Nyní se tedy Apple rozhodl modely vylepšené loňské výroční a přelomové řady X psát s velkými písmeny jako XS, XS Max a XR. 

Písmeno S je tak trochu záhada

A co vlastně původně S v označení iPhonu 4s znamenalo? Nový šéf Applu Tim Cook v rozhovoru v roce 2012 uvedl, že mělo jít o odkaz pro tehdy revoluční virtuální asistentku Siri.

U ostatních modelů nebyla označení nijak vysvětlena. Má se za to, že písmeno s jednoduše znamená v angličtině successor, tedy česky nástupce. Ale existují i jiné interpretace.

U iPhonu 5s se díky integraci čtečky otisků prstů hovoří o security, tedy bezpečnosti a u modelu iPhone 6s o sensitivity, tedy citlivosti díky poprvé použitému displeji citlivému na tlak.

U iPhonu 5c bývá písmeno c často interpretováno jako cheap, tedy levný. Možné je také vysvětlení jako color, tedy že byl nabízen v řadě barevných verzích.

Model iPhone SE je zase neoficiálně označován jako special edition, tedy speciální edice. U nového iPhonu XR se zatím žádné možné vysvětlení neobjevilo.

Autor:


Nejčtenější

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...

Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Další z rubriky

Na Apple se valí stížnosti. U iPhonů zlobí připojení v autě

iPhone XS Max

Už několik týdnů se na fórech Applu ozývají majitelé nových i starších iPhonů, kterým se nedaří připojit k systému...

Za zpožděním levnějšího iPhonu XR jsou problémy s displejem

iPhone XR

Apple začal prodávat nový iPhone XS, a to i ve větší verzi Max. Na levnější model XR si však musíme počkat. Důvodem...

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že tábor nejrozšířenější...Najdete na iDNES.cz