Jak si z Psiona udělat kuchyňskou minutku

Kapesní počítač lze využít k mnoha účelům, od organizace času až po zábavu. Další funkci může přinést i program Timer: vašeho Psiona v případě potřeby totiž pomůže využít i jako jednoduchou kuchyňskou minutku.

S nápadem vytvořit aplikaci Timer přišel Anatoli Arkhipenko, mimo jiné i tvůrce programu MultiContacts. Timer na disku zabírá lehce přes 100 kB, což není na takovou aplikaci zase tak málo, je to však daň za poměrně líbivé grafické zpracování. Aplikace je určena především pro přístroje Psion Revo (Plus) a Diamond Mako, ale bezproblémově pracuje i na počítačích s vyšším rozlišením (pouze nevyužije celý displej).

Primárním úkolem programu Timer nemůže být nic jiného než odečítat nastavený čas, čili suplovat funkci kuchyňské minutky. Ale Timer umí pochopitelně o trochu více. Asi základní výhoda programu spočívá v jeho jednoduchém a rychlém ovládání: čas pro odečítání nastavíte lehce pomocí dotykové obrazovky, stačí pár kliků na každou cifru na displeji a je hotovo. Kliknutím na spodní část cifry přitom její hodnotu snížíte, kliknutí na vršek funguje opačně. Tak můžete nastavovat čas až 23:59:59. Nevím, co se může tak dlouho vařit nebo péci, Timer je ale připraven i na takovéto extrémní případy. Implicitně je nastaveno 10 minut. Odpočítávání pak jednoduše spustíte třeba mezerníkem a tatáž klávesa slouží i pro dočasné pozastavení minutky.

Jakmile uplyne stanovený limit, minutka o sobě dá vědět pípáním a blikáním cifer na displeji. Zároveň také začne počítat přesčas, což může být rovněž užitečné. Signál minutky sice nelze žádným nastavením měnit, nicméně můžete použít i jiný zvuk - stačí vybraný zvukový soubor zkopírovat do složky System\Apps\Timer (na disku, kam je Timer nainstalován) a pojmenovat ho TimerAlarm.

Reset časomíry provedete stejnojmenným tlačítkem, jedno zmáčknutí znamená návrat k nastavenému času, opětovné kliknutí čas vynuluje. Tyto operace lze teoreticky provádět i pomocí klávesových zkratek; pokud však máte klávesnici přepnutou na české rozložení Y a Z, klávesové zkratky nebudou pracovat. Ničemu to ale nevadí, neboť vše potřebné je lehce dosažitelné ze standardní nástrojové lišty. Nedostupný tak zůstává pouze help (Ctrl+H), který je kupodivu obsáhlejší než aplikace sama...

Timer můžete při odpočítávání také poslat na pozadí, slouží k tomu klávesa Esc. Timer se pak automaticky objeví v popředí, až nastane jeho čas. Autor programu nezapomněl také ošetřit případ, kdy by automatické vypnutí přístroje nastalo dříve než uplynutí nastavené doby v Timeru - dokud tedy Timer odpočítává, Psion se automaticky nevypne.

Timer je sice jednoduchý, ale pro mnohé možná velice praktický program, který poslouží nejen jako kuchyňská minutka. Vyniká především svým jednoduchým a intuitivním ovládáním, drobné nedostatky a chybějící funkce (třeba zapamatování několika různých časových údajů pro ještě rychlejší nastavení nebo možnost volit zvuk a hlasitost alarmu přímo z programu) lehce vyváží forma distribuce - Timer je zcela zdarma.

Timer

Kuchyňská minutka pro počítače Psion.

Autor: Anatoli Arkhipenko
Verze: 1.0
Jazyk: angličtina
Podporované počítače: primárně určen pro Psion Revo (Plus) a Diamond Mako, ale pracuje na všech přístrojích se systémem EPOC
Nároky na hardware: 105 kB instalace
Cena: freeware

Hodnocení Palmare.cz

+ jednoduchost a intuitivnost
- na české klávesnici nefungují klávesové zkratky; příliš omezené funkce
 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
   
Témata: aplikace