Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si ČTÚ představuje DCS-1800 v Čechách

aktualizováno 
Návrh zásad pro organizaci a vyhodnocení výběrového řízení na provozovatele systému DCS-1800 v České republice z pohledu laika a s komentářem.
V posledním Telekomunikačním věstníku zveřejnil regulátor trhu Český telekomunikační úřad Návrh zásad pro organizaci a vyhodnocení výběrového řízení na provozovatele systému DCS-1800 v České republice. Celý text přinášíme v doslovném znění zde, nicméně pro ty, kdož nemají rádi strohou úřední mluvu, jej zde převypravujeme a opatřujeme komentářem. Takže si vyberte, co jest vám více libo.

Především časový harmonogram:

Do 31. března 1999 bude vypsáno výběrové řízení, tehdy již budou známy přesné podmínky. Do 15. dubna 1999 lze tyto podmínky vyzdvihnout a podat přihlášku - to vše po zaplacení účastnického poplatku 4-8 milionů Kč. Žadatelé mají limit do 15. května 1999 na podání nabídek, do konce května pak proběhne jednání se žadateli. Vyhodnocení výběrového řízení proběhne do 15. června a do konce června bude vydána licence. Požadavek na zahájení provozu je do 31. října 1999.

Kdo může a nemůže být novým provozovatelem sítě DCS1800

Především nový provozovatel musí přestavovat smíšený domácí a zahraniční kapitál - majetkový poměr není stanoven. Zahraniční partner musí mít zkušenosti s mobilní sítí v zahraničí. Žádný z žadatelů nesmí být kapitálově navázán na jiného poskytovatele sítě GSM nebo NMT v ČR.

V těchto podmínkách zatím vidím jednu nejasnost - není zcela zřejmé, zda se provozovatelem sítě DCS-1800 může stát firma, která má podíl ve firmě, která má podíl v provozovateli sítě - a tedy její finanční návaznost je nepřímá, nebo zda je JAKÁKOLIV finanční návaznost vyloučena. To by například vyloučilo ze hry Tele Denmark, jenž je akcionářem Radiokomunikací, které jsou akcionářem RadioMobilu. Přitom Tele Denmark patří mezi výrazné zájemce o český trh. Na druhou stranu by to ze hry nevyloučilo ani TelSource potažmo Swisscom nebo PTT Holandsko.

Ochrana nového operátora

Ochrana nového operátora mobilní sítě je velmi důležitá. Vzhledem k tomu, že tento operátor má dva roky zpoždění oproti EuroTelu i RadioMobilu - a to nikoliv svojí vinou - musí mu regulátor trhu poskytnou jistý ochranný polštář. Právě koncepce této ochrany velmi významně rozhodne o ochotě zahraničních firem investovat svoje peníze do třetí digitální mobilní sítě.

ČTÚ hodlá definovat právo uzavření dohod o vnitrostátním roamingu se sítěmi GSM obou provozovatelů. Vnitrostátní roaming by pomohl překlenout období výstavby sítě, kdy operátor DCS sítě nebude mít dostatečné pokrytí.

Zde je nutné, aby toto právo operátora sítě DCS znamenalo v případě jeho uplatnění povinnost pro EuroTel i RadioMobil toto akceptovat za regulovaných cen. Zde očekávám velký odpor především ze strany RadioMobilu, ale i EuroTelu, kteří na toto nebudou chtít přistoupit. Je třeba si uvědomit, že toto je obdoba propojovací dohody, kterou ČTÚ nadefinovalo i pro SPT Telecom. Samozřejmě možnost využívání sítí GSM vnitrostátním roamingem nesmí být pro oba operátory ztrátová - domnívám se, že nasazení roamingových sazeb pro zahraniční operátory by bylo adekvátní.

Operátor sítě DCS-1800 bude mít právo využívat anténní stanoviště operátorů GSM a opačně. To samozřejmě pomůže při rozjezdu s částí pokrytí, ale vzhledem k charakteru sítě DCS-1800 to není samospasitelné řešení pro výstavbu sítě. Ale třeba pro pokrytí dálničních tahů a silnic první třídy to bude výrazná pomoc pokrytí. V tomto opatření je ale třeba hledat snahu omezit hyzdění krajiny často třemi pár metrů od sebe vzdálenými hnusnými stožáry. Samozřejmě se tato "dělba o sloupy" musí dít za úplatu, nicméně by neměla být bojkotovatelná operátory - zabránění devastaci krajiny má přednost před konkurenčními šarvátkami.

Jaké bude přidělené kmitočtové spektrum?

Operátor dostane 2x14MHz na celém území republiky s výjimkou okresů Teplice, Most a Chomutov, kde bude pásmo uvolněno do 31. prosince 1999. V praxi to znamená, že operátor dostane 70 fyzických kanálů. Celé DCS-1800 pásmo má šířku 95 MHz a podle podmínek ČTÚ tedy většina zůstává zatím nevyužita pro mobilní sítě. Otázkou je, co s těmito zbývajícími kanály ČTÚ udělá. Něco je ještě blokováno stávajícím využitím, ale převážná většina je k dispozici.

Přitom podle navrhovaných zásad se vylučuje vydání dalšího povolení pro DCS-1800 v průběhu dalších 18ti měsíců. To představuje další potenciální ochranné opatření, které se patrně nebude líbit EuroTelu i RadioMobilu, neboť oba si brousí zuby na přidělení DCS-1800 pásma pro městské aglomerace. Argumentaci, že DCS-1800 je vlastně GSM technologie, jen v jiném frekvenčním pásmu, bych zavrhnul.

Pokud by se ČTÚ opravdu podařilo uhájit a kodifikovat názor, že licenci na pásmo DCS-1800 bude mít pouze jeden operátor v průběhu následujících osmnácti měsíců, byla by licence zajímavá. GSM operátory by to přitom fakticky nemuselo tížit, protože okamžité nasazení DCS-1800 je pro nedostatečný počet duálních mobilů stejně reálné až s výrazným odstupem - jim by především prospělo přidělení dalších uvolněných GSM kmitočtů.

Tak to je výběr toho nejzajímavějšího, co je zatím oficiální. Na návrhu vysoce hodnotím ochranné podmínky a doufám, že se je ČTÚ podaří uhájit. Vnitrostátní roaming, přístup na stožáry a 18 měsíců ochranná lhůta pro nového operátora je to, co dává výběrovému řízení smysl. Připomínám, že tato ochranná opatření jsou při obrovské míře investic pro tak malý trh, jako je ten náš, v podstatě nutností. Samozřejmostí je, že oběma operátorům budou proti srsti - ale od toho je tu regulátor, aby je urovnal.

Autor:
Nejčtenější

Xiaomi Mi A1
Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pražské metro pokryla wi-fi síť. Zatím pouze v šesti stanicích

V šesti stanicích metra spustil Pražský dopravní podnik (DPP) připojení k internetu prostřednictvím wi-fi. Cestující tak získají nejen přístup k dopravním...  celý článek

Ilustrační fotografie
T-Mobile měl výpadek mobilního internetu

Mobilní internet v sítí T-Mobile v neděli večer nefungoval. Operátor o výpadku sám informoval zákazníky na sociálních sítích.   celý článek

Ilustrační snímek
Zkontrolujte účet od operátora, na reklamaci roamingu jsou dva měsíce

Od 15. června nesmí operátoři při využití mobilních služeb v členském státě EU účtovat žádný příplatek k domácím sazbám. Český telekomunikační úřad proto...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.