Jak se volá ve světě?

  8:00aktualizováno  8:00
Známé přísloví říká, že tráva za plotem se zdá být vždy zelenější. Platí to i ve světě mobilů? Opravdu máme ostatním národům co závidět, anebo je tomu naopak?

Jak se žije mobilistům v zahraničí? | foto: Ondřej PohlMobil.iDNES.cz

Česká republika dlouho patřila k zemím zaslíbeným mobilní komunikaci. Operátoři se předháněli v nově nabízených službách, přičemž některé z nich znamenaly celosvětovou premiéru, a penetrace rostla raketovým tempem, až dosáhla hodnoty, kterou přesáhnou jen některé severské státy.
Po několika desetiletích telekomunikačního monopolu se konkurenční prostředí se všemi jeho výhodami zdálo jako zjevení, ovšem v poslední době začínáme střízlivět. A to zvláště při pohledu za hranice – tamní obyvatelé mnohdy nemají výhodnější telefonování vztažené jen k paritě kupní síly, ale i v absolutních číslech. A zřejmě tam mají nějakou jinou konkurenci, když vidíte, jak je o zákazníky pečováno.
Na úvod ještě jednoduchý propočet. Vezměme sedm korun za minutu jako cenu obvyklou pro nejnižší paušály a 109 korun za hodinu jako výši průměrné hodinové mzdy, jak ji před nedávnem zveřejnil Český statistický úřad. Zjistíme pak, že za hodinu strávenou v práci můžeme telefonovat zhruba čtvrthodinu, anebo poslat zhruba padesátku SMS. Zapamatujte si tyto hodnoty, budou se nám velice hodit pro srovnání.


Slovensko
Náš východní soused se pro srovnání jeví jako ideální cíl. Stejné zvyky a tradice jsou vyváženy jen relativně krátkou dobou samostatného vývoje, během nějž se však změnilo mnohé. Faktem však zůstává, že na obou trzích dominují nadnárodní operátoři a nabídka jednoho z nich nám dobře poslouží pro srovnání.
Pokud byste se chtěli stát zákazníky slovenského T-Mobilu, nejspíše byste přemýšleli, jestli vybrat tarif ze skupiny Relax, nebo Viac. Ten první vás zcela jistě zaujme svou přehledností. Pro jeho definování stačí jen pár čísel: výše paušálu, počet volných minut, cena za vnitrostátní/mezinárodní SMS a cena za volání. Žádná složitá pásma, žádné balíčkování, zkrátka tarif, jak má vypadat. Kdo chce volat víc, musí šáhnout po tarifech ze skupiny Viac, avšak při jejich zkoumání se může snadno ztratit v moři složitých tabulek, a pokud ne, vyčtete z nich jeden podivuhodný fakt: čím více voláte, tím dražší máte jednotku. U vyšších tarifů však máte v ceně navíc i volné minuty v rámci vlastní sítě o víkendech.
Ačkoli některé výhody se mohou zdát zajímavé, při porovnání cen a výše platu zjistíme, že průměrný Slovák si za hodinu práce může dovolit pouze desetiminutový hovor.
Je zde však jedna výhoda, kterou nezbývá než jen tiše závidět. Hovory jsou účtovány po sekundách ihned po zahájení hovoru, zatímco nám je mohutnou reklamní kampaní vnucováno účtování po sekundách až po první provolané minutě jako ohromná konkurenční výhoda.

Chcete vědět víc?
Jaké výhody či nevýhody mají mobilisté v Německu, Rakousku a dalších zemích? Čtěte říjnový Svět mobilů!

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Koupili jsme bezdrátovou nabíječku z Číny za 70 korun. Funguje

Nabíječky pro mobily

Drobné mobilní příslušenství je v čínských obchodech velmi levné. Někdy dokonce tak levné, až to vzbuzuje podezření,...

Takto měl vypadat smartphone v roce 2020. Je to bláznivý nápad

HTC mobile phone 2020 concept

Současný mobilní svět má jasnou podobu. Co nejkompaktnější placka s co největším displejem. Již příští rok se ovšem...

Najdete na iDNES.cz