Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se měří EKG pomocí mobilu? Vše vyřeší telemedicína.

aktualizováno 
Mobilní telefon, to nejsou jen hovory. V některých případech může být rovnítko mezi mobilem a zdravotní pomůckou. Právě takovou zdravotní pomůckou je speciální přístroj Herz-handy, který dokáže změřit EKG, poslat jeho výsledek doktorovi a případně navést záchranku přímo k pacientovi.
herz_handy_mobil Se zajímavou myšlenkou na „zdravotní“ využití mobilního telefonu přišla německá společnost Vitaphone. Nejde o nějakou skupinu nadšenců do mobilů, všichni zakladatelé mají akademické vzdělání a jsou uznávanými odborníky ve světě medicíny. Díky nim se poprvé na německý i světový trh dostal mobilní telefon, který je schopný odečíst uživatelův elektrokardiogram a to jen po pouhé minutě, kdy si přístroj drží u srdce, resp. na prsou. Tato funkce je užitečná, ale sama o sobě by nebyla moc platná. Mobilní telefon je proto navíc vybaven dvěma dodatečnými klávesami: ta první spustí okamžitě nouzové volání na Centrum první pomoci, druhou je pak možné přenést sejmuté EKG na počítač servisního centra, kde je okamžitě zpracováván a analyzován. Pro stav nouze je tu ještě jedna funkce, která zařídí, aby mohla být postiženému poskytnuta první pomoc v co nejkratším termínu. Přístroj je vybaven satelitní navigací GPS, takže je možné z centrály stanovit polohu pacienta s přesností na 15 metrů. Vzhledem k faktu, že přístroj s takto integrovaným GPS vyrábí zatím jen jedna společnost (Benefon), nemůžeme se divit tomu, že byl pro toto použití vybrán právě její výrobek.

Jak říká kardiolog doktor Stefan Sack z univerzitní kliniky v Essenu, je tzv."Herz-handy" neboli srdeční mobil ideálním prostředkem pro postoperativní sledování pacientů s operacemi srdce. Do této doby totiž dostávali ošetřující lékaři zprávy o svých pacientech jen poštou (se značným zpožděním), nebo prostřednictvím heslem chráněných internetových stránek (i tam bylo nutno počítat se zpožděním, protože ne vždy se pacient nachází na místě s připojením na internet).

Tento speciální mobilní telefon stojí 1500 DM (27 000 Kč) a měsíční náklady na provoz služby jsou minimálně 90 DM (1600 Kč). Jak vyplývá z informací společnosti Vitaphone, má tato na výše uvedenou službu (a také přístroj) patent, a chystá se po odzkoušení v Německu a Evropě i na vstup do USA. Zajímavostí je, že některé německé zdravotní pojišťovny uvažují o krytí nákladů pacientů na tuto službu.

Mezi výhody tohoto srdečního mobilu patří mimo jiné:

 • Velký displej umožňující pohodlné odečítání údajů
 • Jednoduché nastavení umožňující zjištění potřebných údajů po stisku jediného tlačítka
 • Díky speciální bezpečné technologii mohou tento mobilní telefon používat i pacienti s kardiostimulátory a defibrilátory
 • Integrace GPS zajistí snadné zaměření pacienta a tedy i rychlou pomoc
 • Možnost odečtení EKG kdykoli, tedy i při náhlých srdečních poruchách. Stačí si přiložit mobilní telefon zadní stranou (na které jsou umístěny čtyři elektrody) na prsa. Zhotovené EKG pak lze odečíst na displeji, nebo stiskem jediného tlačítka odeslat do příslušného servisního centra.

  herz_handy_natele Herz-handy je tak jedním z prvních příslušníků nové generace lékařství, tzv. telemedicíny. Jeho použití usnadní lékařům i pacientům vzájemnou komunikaci a umožní jednodušší a efektivnější komunikaci a sledování potřebných údajů. Dalo by se říci, že s tímto mobilem budete mít svého lékaře stále v kapse. Dá se tak předejít případným potížím, připravit se na přicházející problémy apod.

  O to, aby VITAPHONE servis skutečně fungoval mezi širokou skupinou pacientů a lékařů, se stará servisní centrum. Toto nejenom že může sledovat pohyb jednotlivých vlastníků Herz-Handy, ale má přesnou databází lékařů a jejich pacientů, takže je v případě potřeby může kdykoli spojit. Ke službám tohoto Call-centra je možné přistupovat i přes internet, což ještě rozšiřuje jeho možnosti. Poskytovaný zdravotní servis pacientům tak není řízen otevíracími hodinami ošetřujícího lékaře, ale je poskytován 24 hodin, 7 dní v týdnu. Poslední uvedená skutečnost má pozitivní vliv i na psychiku jednotlivých pacientů, kteří se cítí být skutečně pod kontrolou svých lékařů.

  Zatím nejsou žádné zprávy o tom, zda-li a kdy by se tato služba mohla dostat i do České republiky. Vybavení ordinací počítačem, nebo dokonce internetem není příliš běžné a zatím jediný sektor, kde by se snad mohla tato služba uchytit, je obor soukromého lékařství.

 • Autor:


  Nejčtenější

  Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

  Ilustrační snímek

  Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

  Pozor na roamingové pasti. Pořádně napálit se můžete i v Evropě

  Ilustrační snímek

  Je tomu přesně rok, co vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které operátorům zakazuje účtovat si roamingové...  Mají fantastický smartphone. Číňané válcují konkurenci

  Vivo NEX

  Značku Vivo zatím v Evropě příliš neznáme, je populární primárně na domácím trhu v Číně. S představením jejich...

  Samsung připravil neodolatelnou nabídku. Note 8 zlevnil na výbornou cenu

  Samsung Galaxy Note 8

  Samsung má v akci cashback model Galaxy Note 8 už od května. Teď však tento špičkový telefon zlevnil přímo a ten tak...

  Špičkový mobil za polovinu ceny konkurentů. Test Honoru 10

  Velký displej telefonu dostal nahoře "obligátní" vykrojení, které se stává u...

  Sháníte špičkový mobil, který sleduje současné trendy, má dostatek výkonu, skvělý fotoaparát, velký displej v...

  Další z rubriky

  Google rád platí výrobcům mobilů miliardy. Vydělá na tom mnohem víc

  Ilustrační snímek

  Google poskytuje svůj systém Android výrobcům zdarma a ještě jim za něj platí. Stačí, aby smartphony měly vyhledávač na...

  MOBIL.CZ slaví páté narozeniny. Startuje třetí kolo soutěže

  Virtuální operátor MOBIL.CZ slaví páté narozeniny.

  Virtuální operátor MOBIL.CZ působí už pět let na českém trhu a v rámci oslav pořádá společně s redakcí Mobil.iDNES.cz...

  Které značky mobilů jsou nejprodávanější v regionech ČR? Podívejte se na mapu

  Souboj nejvyšších modelů

  Společnost Datart poskytla redakci Mobil.iDNES.cz exkluzivně informace o nejprodávanějších značkách smartphonů v...

  Advantage Consulting, s.r.o.
  HLAVNÍ ÚČETNÍ (Plzeň)

  Advantage Consulting, s.r.o.
  Plzeňský kraj, Středočeský kraj
  nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč  Najdete na iDNES.cz