Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se měří EKG pomocí mobilu? Vše vyřeší telemedicína.

aktualizováno 
Mobilní telefon, to nejsou jen hovory. V některých případech může být rovnítko mezi mobilem a zdravotní pomůckou. Právě takovou zdravotní pomůckou je speciální přístroj Herz-handy, který dokáže změřit EKG, poslat jeho výsledek doktorovi a případně navést záchranku přímo k pacientovi.
herz_handy_mobil Se zajímavou myšlenkou na „zdravotní“ využití mobilního telefonu přišla německá společnost Vitaphone. Nejde o nějakou skupinu nadšenců do mobilů, všichni zakladatelé mají akademické vzdělání a jsou uznávanými odborníky ve světě medicíny. Díky nim se poprvé na německý i světový trh dostal mobilní telefon, který je schopný odečíst uživatelův elektrokardiogram a to jen po pouhé minutě, kdy si přístroj drží u srdce, resp. na prsou. Tato funkce je užitečná, ale sama o sobě by nebyla moc platná. Mobilní telefon je proto navíc vybaven dvěma dodatečnými klávesami: ta první spustí okamžitě nouzové volání na Centrum první pomoci, druhou je pak možné přenést sejmuté EKG na počítač servisního centra, kde je okamžitě zpracováván a analyzován. Pro stav nouze je tu ještě jedna funkce, která zařídí, aby mohla být postiženému poskytnuta první pomoc v co nejkratším termínu. Přístroj je vybaven satelitní navigací GPS, takže je možné z centrály stanovit polohu pacienta s přesností na 15 metrů. Vzhledem k faktu, že přístroj s takto integrovaným GPS vyrábí zatím jen jedna společnost (Benefon), nemůžeme se divit tomu, že byl pro toto použití vybrán právě její výrobek.

Jak říká kardiolog doktor Stefan Sack z univerzitní kliniky v Essenu, je tzv."Herz-handy" neboli srdeční mobil ideálním prostředkem pro postoperativní sledování pacientů s operacemi srdce. Do této doby totiž dostávali ošetřující lékaři zprávy o svých pacientech jen poštou (se značným zpožděním), nebo prostřednictvím heslem chráněných internetových stránek (i tam bylo nutno počítat se zpožděním, protože ne vždy se pacient nachází na místě s připojením na internet).

Tento speciální mobilní telefon stojí 1500 DM (27 000 Kč) a měsíční náklady na provoz služby jsou minimálně 90 DM (1600 Kč). Jak vyplývá z informací společnosti Vitaphone, má tato na výše uvedenou službu (a také přístroj) patent, a chystá se po odzkoušení v Německu a Evropě i na vstup do USA. Zajímavostí je, že některé německé zdravotní pojišťovny uvažují o krytí nákladů pacientů na tuto službu.

Mezi výhody tohoto srdečního mobilu patří mimo jiné:

 • Velký displej umožňující pohodlné odečítání údajů
 • Jednoduché nastavení umožňující zjištění potřebných údajů po stisku jediného tlačítka
 • Díky speciální bezpečné technologii mohou tento mobilní telefon používat i pacienti s kardiostimulátory a defibrilátory
 • Integrace GPS zajistí snadné zaměření pacienta a tedy i rychlou pomoc
 • Možnost odečtení EKG kdykoli, tedy i při náhlých srdečních poruchách. Stačí si přiložit mobilní telefon zadní stranou (na které jsou umístěny čtyři elektrody) na prsa. Zhotovené EKG pak lze odečíst na displeji, nebo stiskem jediného tlačítka odeslat do příslušného servisního centra.

  herz_handy_natele Herz-handy je tak jedním z prvních příslušníků nové generace lékařství, tzv. telemedicíny. Jeho použití usnadní lékařům i pacientům vzájemnou komunikaci a umožní jednodušší a efektivnější komunikaci a sledování potřebných údajů. Dalo by se říci, že s tímto mobilem budete mít svého lékaře stále v kapse. Dá se tak předejít případným potížím, připravit se na přicházející problémy apod.

  O to, aby VITAPHONE servis skutečně fungoval mezi širokou skupinou pacientů a lékařů, se stará servisní centrum. Toto nejenom že může sledovat pohyb jednotlivých vlastníků Herz-Handy, ale má přesnou databází lékařů a jejich pacientů, takže je v případě potřeby může kdykoli spojit. Ke službám tohoto Call-centra je možné přistupovat i přes internet, což ještě rozšiřuje jeho možnosti. Poskytovaný zdravotní servis pacientům tak není řízen otevíracími hodinami ošetřujícího lékaře, ale je poskytován 24 hodin, 7 dní v týdnu. Poslední uvedená skutečnost má pozitivní vliv i na psychiku jednotlivých pacientů, kteří se cítí být skutečně pod kontrolou svých lékařů.

  Zatím nejsou žádné zprávy o tom, zda-li a kdy by se tato služba mohla dostat i do České republiky. Vybavení ordinací počítačem, nebo dokonce internetem není příliš běžné a zatím jediný sektor, kde by se snad mohla tato služba uchytit, je obor soukromého lékařství.

 • Autor:  Nejčtenější

  Levné máslo za 15 korun bude i příští týden. Platba mobilem nutná

  Máslo na pražském Masarykově nádraží za 15 korun

  Čtvrtku másla, tedy tradiční 250g balení, si mohou v Praze pořídit zákazníci ze speciálního automatu za 15 korun. Má to...

  Xiaomi představilo „celodisplejové“ novinky za bezkonkurenční ceny

  Xiaomi Redmi 5 a Redmi 5 Plus

  Xiaomi má našlápnuto. Analytici dokonce uvádějí, že by se zanedlouho mohlo stát největším výrobcem smartphonů. Pomoci...  Rozhodněte: bude nejlepším smartphonem iPhone X, Samsung S8 nebo jiný?

  Mobil roku

  Hlasujte v jubilejním 20. ročníku ankety Mobil roku. Vyberte nejlepší letošní smartphone a vyhrajte jednu z...

  To nás dostalo. Úplně první smartphone má nečekané funkce

  Funkce prvního smartphonu IBM Simon

  Do redakce se nám dostal skutečný unikát: první smartphone na světě. Tím je IBM Simon, přístroj, který coby prototyp...

  Apple zneužívá patenty mrtvé značky. Ženou ho proto k soudu

  Palm Pre: obdivovaný, ale málo prodávaný

  Legendární, ale prakticky mrtvá značka Palm promlouvá do války Qualcommu s Applem. Qualcomm totiž vlastní významnou...  Další z rubriky

  Nejvýkonnější mobilní procesor je tady. Bude i v počítačích

  Qualcomm Snapdragon 845

  Americký výrobce polovodičových součástek představil očekávanou čipovou sadu Snapdragon 845. Oproti svému předchůdci,...

  Budeme mít ve smartphonech novou značku procesorů?

  Broadcom nadále usiluje o akvizici Qualcommu

  Začátkem listopadu společnost Broadcom dala nevyžádanou nabídku gigantu Qualcommu k akvizici. Představenstvo...

  Koupil si nový iPhone X, po rozbalení našel kopii s Androidem

  iPhone X bez výřezu displeje

  Snažit se ušetřit se ne vždy vyplatí. Přesvědčil se o tom muž z Arizony, který koupil nový smartphone od Applu z druhé...  Najdete na iDNES.cz