Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se měří EKG pomocí mobilu? Vše vyřeší telemedicína.

aktualizováno 
Mobilní telefon, to nejsou jen hovory. V některých případech může být rovnítko mezi mobilem a zdravotní pomůckou. Právě takovou zdravotní pomůckou je speciální přístroj Herz-handy, který dokáže změřit EKG, poslat jeho výsledek doktorovi a případně navést záchranku přímo k pacientovi.
herz_handy_mobil Se zajímavou myšlenkou na „zdravotní“ využití mobilního telefonu přišla německá společnost Vitaphone. Nejde o nějakou skupinu nadšenců do mobilů, všichni zakladatelé mají akademické vzdělání a jsou uznávanými odborníky ve světě medicíny. Díky nim se poprvé na německý i světový trh dostal mobilní telefon, který je schopný odečíst uživatelův elektrokardiogram a to jen po pouhé minutě, kdy si přístroj drží u srdce, resp. na prsou. Tato funkce je užitečná, ale sama o sobě by nebyla moc platná. Mobilní telefon je proto navíc vybaven dvěma dodatečnými klávesami: ta první spustí okamžitě nouzové volání na Centrum první pomoci, druhou je pak možné přenést sejmuté EKG na počítač servisního centra, kde je okamžitě zpracováván a analyzován. Pro stav nouze je tu ještě jedna funkce, která zařídí, aby mohla být postiženému poskytnuta první pomoc v co nejkratším termínu. Přístroj je vybaven satelitní navigací GPS, takže je možné z centrály stanovit polohu pacienta s přesností na 15 metrů. Vzhledem k faktu, že přístroj s takto integrovaným GPS vyrábí zatím jen jedna společnost (Benefon), nemůžeme se divit tomu, že byl pro toto použití vybrán právě její výrobek.

Jak říká kardiolog doktor Stefan Sack z univerzitní kliniky v Essenu, je tzv."Herz-handy" neboli srdeční mobil ideálním prostředkem pro postoperativní sledování pacientů s operacemi srdce. Do této doby totiž dostávali ošetřující lékaři zprávy o svých pacientech jen poštou (se značným zpožděním), nebo prostřednictvím heslem chráněných internetových stránek (i tam bylo nutno počítat se zpožděním, protože ne vždy se pacient nachází na místě s připojením na internet).

Tento speciální mobilní telefon stojí 1500 DM (27 000 Kč) a měsíční náklady na provoz služby jsou minimálně 90 DM (1600 Kč). Jak vyplývá z informací společnosti Vitaphone, má tato na výše uvedenou službu (a také přístroj) patent, a chystá se po odzkoušení v Německu a Evropě i na vstup do USA. Zajímavostí je, že některé německé zdravotní pojišťovny uvažují o krytí nákladů pacientů na tuto službu.

Mezi výhody tohoto srdečního mobilu patří mimo jiné:

 • Velký displej umožňující pohodlné odečítání údajů
 • Jednoduché nastavení umožňující zjištění potřebných údajů po stisku jediného tlačítka
 • Díky speciální bezpečné technologii mohou tento mobilní telefon používat i pacienti s kardiostimulátory a defibrilátory
 • Integrace GPS zajistí snadné zaměření pacienta a tedy i rychlou pomoc
 • Možnost odečtení EKG kdykoli, tedy i při náhlých srdečních poruchách. Stačí si přiložit mobilní telefon zadní stranou (na které jsou umístěny čtyři elektrody) na prsa. Zhotovené EKG pak lze odečíst na displeji, nebo stiskem jediného tlačítka odeslat do příslušného servisního centra.

  herz_handy_natele Herz-handy je tak jedním z prvních příslušníků nové generace lékařství, tzv. telemedicíny. Jeho použití usnadní lékařům i pacientům vzájemnou komunikaci a umožní jednodušší a efektivnější komunikaci a sledování potřebných údajů. Dalo by se říci, že s tímto mobilem budete mít svého lékaře stále v kapse. Dá se tak předejít případným potížím, připravit se na přicházející problémy apod.

  O to, aby VITAPHONE servis skutečně fungoval mezi širokou skupinou pacientů a lékařů, se stará servisní centrum. Toto nejenom že může sledovat pohyb jednotlivých vlastníků Herz-Handy, ale má přesnou databází lékařů a jejich pacientů, takže je v případě potřeby může kdykoli spojit. Ke službám tohoto Call-centra je možné přistupovat i přes internet, což ještě rozšiřuje jeho možnosti. Poskytovaný zdravotní servis pacientům tak není řízen otevíracími hodinami ošetřujícího lékaře, ale je poskytován 24 hodin, 7 dní v týdnu. Poslední uvedená skutečnost má pozitivní vliv i na psychiku jednotlivých pacientů, kteří se cítí být skutečně pod kontrolou svých lékařů.

  Zatím nejsou žádné zprávy o tom, zda-li a kdy by se tato služba mohla dostat i do České republiky. Vybavení ordinací počítačem, nebo dokonce internetem není příliš běžné a zatím jediný sektor, kde by se snad mohla tato služba uchytit, je obor soukromého lékařství.

 • Autor:  Nejčtenější

  Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

  Trojice iPhonů pro rok 2018

  Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

  Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

  T-Mobile Hotel Růženka

  Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...  Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

  Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

  Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

  Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

  Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

  Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

  Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

  (Ilustrační snímek)

  Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

  Další z rubriky

  Apple vydělává na smartphonech víc než všichni ostatní výrobci dohromady

  iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

  Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

  Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

  iPhone X

  Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

  Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

  Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

  K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...  Najdete na iDNES.cz