Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se fotografuje s mobilem (Napsali jsme pro MF DNES)

aktualizováno 
Kdo chce zajímavé fotky, musí experimentovat. Kvalitní foťáky v mobilech přijdou za rok

Fotit s telefonem, nebo telefonovat s fotoaparátem?

S příchodem přístrojů se zabudovaným foťákem vznikla nová fotografická disciplína. "Mobilní fotograf" však zatím musí bojovat s nedokonalostmi současných "fotomobilů" - nízkým rozlišením, příliš velkou prodlevou po stisku spouště a špatnou optikou. Přesto se blýská na lepší časy. Kdo si chce napsat Ježíškovi o telefon s pořádným fotoaparátem, nemusí spěchat. Operátoři totiž ve svých vánočních nabídkách mají jen dva telefony s megapixelovým fotoaparátem (zvládá zaznamenat milion obrazových bodů). Ten jediný se s trochou šikovnosti dá použít i pro výrobu normální fotografie o velikosti 10 x 15 centimetrů.

Komu stačí fotit a posílat pomocí mobilu fotky svým kamarádům, bude mít výběr výrazně jednodušší. Dokonce na takový telefon narazí už okolo 1500 korun v dotovaných nabídkách, jako je například Motorola V500. Dá se sehnat i multimediální telefon za korunu - například u Eurotelu SonyEricsson T610.

Pro posílání multimediálních zpráv MMS tyto telefony stačí. "Operátoři totiž stejně nepodporují přenos větších obrázků, takže megapixelové fotky přesMMSstejně přijdou automaticky zmenšené," vysvětloval Vojtěch Foukal z Nokie při představování prvního telefonu s megapixelovým fotoaparátem v Česku. K jeho Nokii 7610 zatím přibyl v nabídkách operátorů jen jediný telefon podobných parametrů, a to Siemens S65.

Do konce roku by se měla objevit na pultech Motorola MPx220 a Samsung P730, ale hlavní nápor telefonů s lepšími fotoaparáty má přijít až na jaře příštího roku. "Přelomová bude co do kvality polovina příštího roku, kdy jsou ohlášeny telefony s rozlišením dva miliony bodů a telefon s optickým zoomem," říká Petr Šindler z Oskara.

Nokia některé své zbraně na poli telefonů s lepšími fotoaparáty už představila - modely 3230 a 7710 mají dorazit v prvním čtvrtletí. Předběžná cena je zatím na hranici třinácti a dvaceti tisíc korun. Svoje modely s megapixelovým fotoaparátem pro příští rok už montuje i německý Siemens, převážně v řadě 65. Tam má i dva stylové fotopřístroje - véčko a telefon rozevírající se do kříže. Motorola k chytrému MPx220 přidá na jaře ještě véčko V635. "Všichni se příští rok zaměří na zlepšení výsledné kvality fotografie," slibuje Radek Vychytil z Motoroly. Vyšší kvalita neznamená nic jiného než dostat do mobilu více (uvažuje se až o třech) megapixelů a lepší objektivy. Teď se výrobci mobilních telefonů dohadují s dodavateli objektivů na velikosti a ceně.

Jak s telefonem fotit

O nepovedené snímky nebudete mít s fotomobilem nouzi. Příliš velká prodleva mezi stisknutím spouště a expozicí obrazu má za následek to, že fotografovaný objekt z fotografie často uteče, odjede nebo odběhne. Nedostatek světla zase zapříčiní rozmazání obrazu. Všechny tyto vady však lze využít a udělat z nich přednost.

Foťte ze všech úhlů. Netradiční pohled i na zcela běžnou věc je tím pravým kořením, které upoutá oko diváka. Některé mobily disponují otočným displejem nebo objektivem. Využijte je, fotografujte z nadhledu nebo z žabí perspektivy.

Foťte všude. Mobil je nenápadný, má ho každý, a proto i pořizování fotografií je možné v místech, kde by vás to s normálním fotografickým přístrojem ani nenapadlo. Díky nenápadnosti lze s mobilem pořídit snímky osob při jejich přirozeném chování - ale i to musí mít rozumné meze!

Foťte zblízka. Na malém displeji mobilu vynikne pouze to, co je velké, případně v popředí snímku. Ohnisková vzdálenost není pro klasické portrétování příliš vhodná - odstup od fotografovaného objektu by měl být asi 1,5 metru.

Věnujte se detailům. Fotomobily jsou díky své konstrukci schopné snímat ostré obrázky i na poměrně velmi krátkou vzdálenost. Dá se toho využít k zachycení detailů, které mnohdy řeknou více než fotografie samotné akce. Čistota je půl fotky. Špinavá čočka objektivu způsobí na výsledné fotografii nežádoucí světelné efekty (odlesky, duhy). Někdy jsou na ní přímo patrné v podobě černých teček a jiných obrazců.

Nenechte se neúspěchy odradit. Výhodou digitální fotografie je fakt, že ji můžete kdykoliv smazat.

Kolik stojí multimediální svět

Kolik stojí poslání MMS (multimediální zprávy, fotografie)

Eurotel
- tarif 9,28 Kč
- Go 9,50 Kč - v předplaceném balíčku od 6,40 do 7,80 Kč

T-Mobile
- tarif 9,76
- Twist 10,- Kč - v akci od 31. 11. 2004 2,38

Oskar
- tarif Oskarta 11,31
- v předplaceném balíčku od 3,57 do 7,14 Kč

Nejlepší foťáky mezi mobily

(v oficiálním prodeji v ČR, s rozlišením nad 1 milion bodů)

  • Sony Ericsson S700 - prodejní cena přes 20 tisíc 
  • Siemens S65 - dotovaná cena od 2 500 do 5 600 Kč - prodejní od 10 do 11 tisíc
  • Nokia 7610 - dotovaná od 10 do 13 tisíc - prodejní zhruba 17 tisíc Kč

Rozšířenou verzi článku naleznete zde - Jak nejlépe fotografovat s mobilem.

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Xiaomi ukázalo hezké hodinky a náramek s funkcí mobilního kardiologa

Xiaomi Amazfit Verge

Xiaomi představilo dvě novinky ze segmentu nositelné techniky pod hlavičkou dceřiné společnosti Huami. První jsou...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz