Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se chovat s mobilem v krizové situaci?

aktualizováno 
Teroristické útoky na cíle v USA znovu ukazují, že lidé v takovém případě mobilní telefony používají nevhodně. Jak se chovat v krizovém případě, když máte mobil?
Poslední události s teroristickými útoky na cíle ve Spojených státech v plné nahotě ukázaly, jak málo nám pomáhá a chrání nás supermoderní technika v okamžiku, kdy dojde k situacím, na které nejsme zvyklí. Skutečnost je taková, že na používání mnoha moderních technických prostředků v krizových situacích jsme připraveni velmi málo, ne-li vůbec – a moderní technika se v takovém případě stává spíše přítěží.

České republice se zatím terorismus vyhýbal, ale i u nás často dochází k neobvyklým situacím – připomeňme jen časté povodně a záplavy. Proto jsme pro vás připravili několik zásad, jak by se lidé měli chovat v krizových situacích v okamžiku, kdy mají u sebe mobilní telefon. Tyto zásady jsou sumářem metodických pokynů publikovaných v Japonsku pro účely přírodních katastrof, jako je zemětřesení, domníváme se ale, že tyto zásady jsou prakticky použitelné i u nás, ba i v USA.

Zásada je prostá: netelefonujte zbytečně!

Ani pevná, ani mobilní telefonní síť není připravena obsloužit všechny, kteří zdvihnou sluchátko a chtějí najednou telefonovat. Zejména mobilní sítě mají omezenou kapacitu v dané lokalitě a hlavní zásada tedy zní: netelefonujte zbytečně.

Pokud nejste vážně zraněni, ohroženi na životě nebo ztraceni například pod troskami, je vhodné si na telefonát nechat zajít chuť. Pro ty, kteří mají smůlu a leží v sutinách domů atd., představuje možnost telefonického kontaktu se záchranáři často jednu z mála možností, jak o sobě dát vědět. To samozřejmě platí v případě, kdy jde o rozsáhlejší katastrofu, v okamžiku, kdy jde o malou nehodu někde na silnici a kde nelze očekávat, že by najednou potřebovaly telefonovat desítky raněných, toto pravidlo dodržovat tak doslovně nemusíte. Jinak je vhodné obtelefonovávat své příbuzné a známé až v okamžiku, kdy se dostanete z krizové oblasti, tedy minimálně pět kilometrů od krizové oblasti.

Záchranáři mají navíc často k dispozici pro vzájemné spojení jen mobilní telefony nebo mobilní telefony používají jako doplňkové spojení k vzájemné komunikaci mezi jednotlivými složkami, například pokud hasiči používají jiný rádiový systém než policie.

Dalším důvodem, proč zbytečně netelefonovat, je obava z výbuchu. Samotný mobilní telefon sice jen těžko uvede k explozi někde nastraženou trhavinu odpalovanou rádiovým ovládáním, při rozsáhlých neštěstích ale bývá zpravidla porušeno i plynové potrubí a jakákoli jiskra z elektronického přístroje představuje zbytečné riziko.

Pokud už máte tu smůlu, že jste raněni, zavaleni v sutinách nebo jinak uvězněni a jste zraněni, je třeba zkoušet nouzové volání na číslo 112 nebo na patřičné číslo v konkrétní zemi. Nouzová volání mají v GSM síti vyšší prioritu, takže i když nebude kapacita pro normální hovor, síť automaticky „vyhodí“ hovor s nižší prioritou a spojí číslo 112. Smůla samozřejmě je, když kapacitu sítě zahltí hovory na číslo 112.

Pokud jste těžce zranění a nouzová linka je přetížena, zvažte, zda nebude vhodné kontaktovat někoho z vašich přátel a poprosit je, zda by nouzovou linku nekontaktovali oni. Je vhodné tak postupovat v případě, když vás hovor vyčerpává, nebo je pravděpodobné, že byste pro rozsah zranění nemuseli kontaktovat nouzovou linku dříve, než ztratíte vědomí.

V případě, že se spojení nedaří, lze použít SMS zprávy. SMS zprávy nezatěžují GSM síť tolik jako hovor a je možné je odeslat i v případě, když je síť přetížena hovory. SMS zpráva má ovšem omezenou vypovídací schopnost, například ale jako informace o tom, že žijete a jste v závalu, svoji práci odvede. Další výhodou SMS zpráv je to, že je lze odeslat i ve slabém signálu, kdy hovor není srozumitelný nebo vůbec není uskutečnitelný. Mějte na paměti, že moderní železobetonové budovy, když se zhroutí, fungují vlastně jako štít proti signálu mobilních sítí a kvalita signálu ve zbořené budově jde velmi rychle dolů.

Máte příbuzné či přátele v oblasti katastrofy?

I v tomto případě odborníci doporučují netelefonovat. Důvody jsou stejné jako v předchozích případech: zbytečně zatěžujete mobilní síť a pokud nemůžete přímo pomoci například tím, že zprostředkováváte spojení mezi zavaleným a pátrači, je váš telefonát nevhodný.

Proč existují tato pravidla?

Japonsko má s podobnými tragédiemi své zkušenosti (zemětřesení). Fenoménem oblastí, kde dochází k tragédiím, se ve vyspělých zemích stávají vyzvánějící mobilní telefony obětí, jimž volají jejich příbuzní. Je zbytečné dodávat, že tyto takzvané „mrtvé telefony“, jak jim záchranáři říkají, ničemu nepomohou. Naopak – nejenom blokují kapacity telekomunikačních sítí, ale i znemožňují vyhledávání zavalených osob podle zvuků a hlasů.

Celosvětově se ukazuje, že tato pravidla mají svoji platnost. Můžeme sice vyslovit naději, že je nikdy nebudete muset použít, v praxi ale bude lepší, když se s nimi seznámíme všichni.

 

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Najdete na iDNES.cz