Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se chovat s mobilem v krizové situaci?

aktualizováno 
Teroristické útoky na cíle v USA znovu ukazují, že lidé v takovém případě mobilní telefony používají nevhodně. Jak se chovat v krizovém případě, když máte mobil?
Poslední události s teroristickými útoky na cíle ve Spojených státech v plné nahotě ukázaly, jak málo nám pomáhá a chrání nás supermoderní technika v okamžiku, kdy dojde k situacím, na které nejsme zvyklí. Skutečnost je taková, že na používání mnoha moderních technických prostředků v krizových situacích jsme připraveni velmi málo, ne-li vůbec – a moderní technika se v takovém případě stává spíše přítěží.

České republice se zatím terorismus vyhýbal, ale i u nás často dochází k neobvyklým situacím – připomeňme jen časté povodně a záplavy. Proto jsme pro vás připravili několik zásad, jak by se lidé měli chovat v krizových situacích v okamžiku, kdy mají u sebe mobilní telefon. Tyto zásady jsou sumářem metodických pokynů publikovaných v Japonsku pro účely přírodních katastrof, jako je zemětřesení, domníváme se ale, že tyto zásady jsou prakticky použitelné i u nás, ba i v USA.

Zásada je prostá: netelefonujte zbytečně!

Ani pevná, ani mobilní telefonní síť není připravena obsloužit všechny, kteří zdvihnou sluchátko a chtějí najednou telefonovat. Zejména mobilní sítě mají omezenou kapacitu v dané lokalitě a hlavní zásada tedy zní: netelefonujte zbytečně.

Pokud nejste vážně zraněni, ohroženi na životě nebo ztraceni například pod troskami, je vhodné si na telefonát nechat zajít chuť. Pro ty, kteří mají smůlu a leží v sutinách domů atd., představuje možnost telefonického kontaktu se záchranáři často jednu z mála možností, jak o sobě dát vědět. To samozřejmě platí v případě, kdy jde o rozsáhlejší katastrofu, v okamžiku, kdy jde o malou nehodu někde na silnici a kde nelze očekávat, že by najednou potřebovaly telefonovat desítky raněných, toto pravidlo dodržovat tak doslovně nemusíte. Jinak je vhodné obtelefonovávat své příbuzné a známé až v okamžiku, kdy se dostanete z krizové oblasti, tedy minimálně pět kilometrů od krizové oblasti.

Záchranáři mají navíc často k dispozici pro vzájemné spojení jen mobilní telefony nebo mobilní telefony používají jako doplňkové spojení k vzájemné komunikaci mezi jednotlivými složkami, například pokud hasiči používají jiný rádiový systém než policie.

Dalším důvodem, proč zbytečně netelefonovat, je obava z výbuchu. Samotný mobilní telefon sice jen těžko uvede k explozi někde nastraženou trhavinu odpalovanou rádiovým ovládáním, při rozsáhlých neštěstích ale bývá zpravidla porušeno i plynové potrubí a jakákoli jiskra z elektronického přístroje představuje zbytečné riziko.

Pokud už máte tu smůlu, že jste raněni, zavaleni v sutinách nebo jinak uvězněni a jste zraněni, je třeba zkoušet nouzové volání na číslo 112 nebo na patřičné číslo v konkrétní zemi. Nouzová volání mají v GSM síti vyšší prioritu, takže i když nebude kapacita pro normální hovor, síť automaticky „vyhodí“ hovor s nižší prioritou a spojí číslo 112. Smůla samozřejmě je, když kapacitu sítě zahltí hovory na číslo 112.

Pokud jste těžce zranění a nouzová linka je přetížena, zvažte, zda nebude vhodné kontaktovat někoho z vašich přátel a poprosit je, zda by nouzovou linku nekontaktovali oni. Je vhodné tak postupovat v případě, když vás hovor vyčerpává, nebo je pravděpodobné, že byste pro rozsah zranění nemuseli kontaktovat nouzovou linku dříve, než ztratíte vědomí.

V případě, že se spojení nedaří, lze použít SMS zprávy. SMS zprávy nezatěžují GSM síť tolik jako hovor a je možné je odeslat i v případě, když je síť přetížena hovory. SMS zpráva má ovšem omezenou vypovídací schopnost, například ale jako informace o tom, že žijete a jste v závalu, svoji práci odvede. Další výhodou SMS zpráv je to, že je lze odeslat i ve slabém signálu, kdy hovor není srozumitelný nebo vůbec není uskutečnitelný. Mějte na paměti, že moderní železobetonové budovy, když se zhroutí, fungují vlastně jako štít proti signálu mobilních sítí a kvalita signálu ve zbořené budově jde velmi rychle dolů.

Máte příbuzné či přátele v oblasti katastrofy?

I v tomto případě odborníci doporučují netelefonovat. Důvody jsou stejné jako v předchozích případech: zbytečně zatěžujete mobilní síť a pokud nemůžete přímo pomoci například tím, že zprostředkováváte spojení mezi zavaleným a pátrači, je váš telefonát nevhodný.

Proč existují tato pravidla?

Japonsko má s podobnými tragédiemi své zkušenosti (zemětřesení). Fenoménem oblastí, kde dochází k tragédiím, se ve vyspělých zemích stávají vyzvánějící mobilní telefony obětí, jimž volají jejich příbuzní. Je zbytečné dodávat, že tyto takzvané „mrtvé telefony“, jak jim záchranáři říkají, ničemu nepomohou. Naopak – nejenom blokují kapacity telekomunikačních sítí, ale i znemožňují vyhledávání zavalených osob podle zvuků a hlasů.

Celosvětově se ukazuje, že tato pravidla mají svoji platnost. Můžeme sice vyslovit naději, že je nikdy nebudete muset použít, v praxi ale bude lepší, když se s nimi seznámíme všichni.

 

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Najdete na iDNES.cz