Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak rychle jdou data přes satelit

aktualizováno 
Stále více se hovoří o datových přenosech na mobilních telefonech, ale o jejich bratrech, satelitních telefonech, se moc nemluví. Přitom datové služby nejsou výsadou celulárních sítí. Satelitní systém Inmarsat dokonce umí přenášet data znatelně rychleji než většina mobilních sítí.
iridium_motorolaNejen na mobilních telefonech se dnes prosazují stále více datové přenosy. Ani satelitní telefonie, obor blízký celulárním telekomunikacím, se datovým přenosům nevyhýbá. Ve srovnání s GSM nebo CDMA (Code Division Multiple Access), nejoblíbenějšími systémy mobilních sítí, však jejich rychlost není většinou příliš vysoká. Výjimku tvoří Inmarsat, který dokáže uspokojit i požadavky na vidoepřenosy - zatím rychlostí 64 kbps, do roka ovšem má být k dispozici i 128 kbps. Standardní rychlost GSM je přitom jen 9,6 kbps, a ani GPRS se této rychlosti v komerčním provozu nepřibližuje.

Přestože na světě je mnoho satelitních telefonních systémů, celosvětové jsou jen tři - nejstarší a také nejvyužívanější Inmarsat, deset let starý, mnoha finančními potížemi trápené Iridium a skromnější, ale přežívající Globalstar. Zatímco Inmarsat, který již funguje desetiletí, má své zákazníky jisté v oborech, jako je námořní doprava, vědecké i průmyslové expedice nebo mezi novináři v odlehlých oblastech, ostatní dva systémy se perou o několik málo zájemců z podnikové sféry. Těch, kteří skutečně chtějí a hlavně potřebují volat opravdu ze všech míst na zemi, je však málo. Zato však lze říct, že většina z uživatelů satelitních telefonů potřebuje datové přenosy. A tak všechny systémy již dnes přenos dat nabízejí. Jejich rychlost je ovšem velmi rozdílná. Která satelitní síť je tedy k přenosu dat nejpříhodnější?

Iridium

Pokud se chcete připojovat pomocí telefonu v síti Iridium, postupujete velmi podobně jako v případě klasického mobilního telefonu nebo počítačového modemu. Přístroj připojíte k počítači, kterému se jeví jako externí modem. iridium_setPak stačí vytočit číslo, na kterém se připojíte k jinému počítači s modemem, k lokální síti nebo k internetovému providerovi.

Samozřejmě potřebujete telefon, který podporuje přenos dat, SIM kartu s aktivovanou službou data a na počítači ovladače pro Motorola Satellite Series Modem. Maximální rychlost spojení, kterou můžete dosáhnut, je 2,4 kbps, což je nepříjemně málo (jde o pouhou čtvrtinu základní rychlosti GSM - 9,6 kbps). Proto je vhodné toto vytáčené připojení využívat jen k přenosu těch nejdůležitějších dat, na brouzdání internetem můžete rovnou zapomenout.

Pro případ, že připojení k internetu přeci jen potřebujete, můžete využít přístup přímo přes gateway společnosti Iridium. V tomto případě může díky zvláštní kompresi rychlost stoupnout až na 10 kbps, ovšem přenosový průměr je znatelně nižší. Zrychlení se týká především přenášení textu, obrázky a další multimédia kompresi s úspěchem odolávají a rychlost spojení se tedy v tomto případě prakticky nezvýší.

iridium_system_m 

Globalstar

Technologie přenosu vychází v případě Globalstaru ze standardu pro mobilní sítě CDMA. Rychlost přenosu dat je standardní pro okruhově spojovaná data (Circuit Switched Data - CSD) v mobilních sítích, tedy 9,6 kbps. Reálná průměrná rychlost je okolo 7,4 kbps, ovšem tento stav by se měl v budoucnu zlepšit. Globalstar totiž testuje prototypy využívající spojení více timeslotů, podobně jako to dělá technologie HSCSD (High Speed CSD) v případě sítě GSM (v ČR Eurotel). globalstar_imageNa těch se již podařilo testovat i rychlosti blížící se 200 kbps. Spojení více timeslotů by mohlo být pro Global Star vhodným řešením, protože síť přeci jen není tak vytížená jako mobilní sítě GSM operátorů, a tak by byla škoda volné timesloty nevyužít.

Stejným směrem se ubírá také vývoj paketově orientovaných dat, která jsou v mobilních sítích zastoupena technologií GPRS (General Packet Radio Service). V Americe jsou dokonce již k dispozici nové modemy, využívající paketového spojení, ovšem jejich rychlost zatím není vyšší než u klasických modemů. Výhodou však je neustálé spojení, jímž jsou data posílána jen v případě potřeby (ta jsou také účtována), což je užitečné především pro datové moduly, které lze použít pro předávání dat například z nezávislé meteorologické stanice.

Inmarsat

Jasně nejrychlejší datové spojení v oblasti satelitních telefonů dnes nabízí Inmarsat. Běžně nabízí přenosovou rychlost 64 kbps, přičemž ve fázi ostrého testování je technologie B-GAN (Broadband Global Area Network), která rychlost zvýší až na 144 kbps.

inmarsat_terminalDatové služby využívají zákazníci Inmarsatu již dlouhou dobu. Je to nejstarší a také profesionály nejvíce využívaná satelitní síť. Například novináři používají Inmarsat k přenosům svých videoreportáží z nejrůznějších zapadlých oblastí, kde nefunguje běžná infrastruktura. V poslední době je přenos videa pomocí Inmarsatu hojně používán v Afghánistánu reportéry CNN, BBC a dalších zpravodajských televizních stanic.

Inmarsat nazývá své datové služby Mobile ISDN, což je velmi výstižné, pokud jde o rychlost přenosu. Název služby má navíc lidem evokovat snadnost použití. Chtějí-li ji ovšem využívat, musí si pořídit některý z terminálů podporující datové přenosy; jeden takový stojí okolo 1500 dolarů. Pak již nic nebrání tomu, připojit se k internetu, k lokální síti nebo kamkoliv jinam, kam se lze připojit klasickým vytáčeným spojením.

Stojí to za to?

Běžný přenos dat v sítích satelitních telefonů je v celosvětovém měřítku teprve v začátcích, což lze ostatně říct i o klasických mobilních sítích. Přestože technologie se pomalu zlepšují, opravdu rychlé datové přenosy umí podporovat jen někdo. Schopnosti Inmarsatu lze ovšem přirovnat k pokrokové síti třetí generace v Japonsku, která jako jediná zatím nabízí výrazně rychlejší přenos dat v mobilních sítích.
Za všechno se však platí a v případě satelitních telefonů tomu není jinak. Inmarsat je totiž jasně nejdražší ze všech tří systémů, také ve velikosti nemohou jeho terminály s celkem kapesními telefony konkurenčních společností soutěžit. Ten, kdo si případně chce pořídit satelitní telefon, by měl uvažovat o tom, k čemu ho vlastně bude používat. Jestliže se mu zdá Inmarsat příliš drahý a velký, pak mu zbývá Iridium a Globalstar. Z těchto dvou ve sféře dat jasně vítězí Globalstar, oba však zaostávají za malým kufříkem Inmarsatu.


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Najdete na iDNES.cz