Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak rychle jdou data přes satelit

aktualizováno 
Stále více se hovoří o datových přenosech na mobilních telefonech, ale o jejich bratrech, satelitních telefonech, se moc nemluví. Přitom datové služby nejsou výsadou celulárních sítí. Satelitní systém Inmarsat dokonce umí přenášet data znatelně rychleji než většina mobilních sítí.
iridium_motorolaNejen na mobilních telefonech se dnes prosazují stále více datové přenosy. Ani satelitní telefonie, obor blízký celulárním telekomunikacím, se datovým přenosům nevyhýbá. Ve srovnání s GSM nebo CDMA (Code Division Multiple Access), nejoblíbenějšími systémy mobilních sítí, však jejich rychlost není většinou příliš vysoká. Výjimku tvoří Inmarsat, který dokáže uspokojit i požadavky na vidoepřenosy - zatím rychlostí 64 kbps, do roka ovšem má být k dispozici i 128 kbps. Standardní rychlost GSM je přitom jen 9,6 kbps, a ani GPRS se této rychlosti v komerčním provozu nepřibližuje.

Přestože na světě je mnoho satelitních telefonních systémů, celosvětové jsou jen tři - nejstarší a také nejvyužívanější Inmarsat, deset let starý, mnoha finančními potížemi trápené Iridium a skromnější, ale přežívající Globalstar. Zatímco Inmarsat, který již funguje desetiletí, má své zákazníky jisté v oborech, jako je námořní doprava, vědecké i průmyslové expedice nebo mezi novináři v odlehlých oblastech, ostatní dva systémy se perou o několik málo zájemců z podnikové sféry. Těch, kteří skutečně chtějí a hlavně potřebují volat opravdu ze všech míst na zemi, je však málo. Zato však lze říct, že většina z uživatelů satelitních telefonů potřebuje datové přenosy. A tak všechny systémy již dnes přenos dat nabízejí. Jejich rychlost je ovšem velmi rozdílná. Která satelitní síť je tedy k přenosu dat nejpříhodnější?

Iridium

Pokud se chcete připojovat pomocí telefonu v síti Iridium, postupujete velmi podobně jako v případě klasického mobilního telefonu nebo počítačového modemu. Přístroj připojíte k počítači, kterému se jeví jako externí modem. iridium_setPak stačí vytočit číslo, na kterém se připojíte k jinému počítači s modemem, k lokální síti nebo k internetovému providerovi.

Samozřejmě potřebujete telefon, který podporuje přenos dat, SIM kartu s aktivovanou službou data a na počítači ovladače pro Motorola Satellite Series Modem. Maximální rychlost spojení, kterou můžete dosáhnut, je 2,4 kbps, což je nepříjemně málo (jde o pouhou čtvrtinu základní rychlosti GSM - 9,6 kbps). Proto je vhodné toto vytáčené připojení využívat jen k přenosu těch nejdůležitějších dat, na brouzdání internetem můžete rovnou zapomenout.

Pro případ, že připojení k internetu přeci jen potřebujete, můžete využít přístup přímo přes gateway společnosti Iridium. V tomto případě může díky zvláštní kompresi rychlost stoupnout až na 10 kbps, ovšem přenosový průměr je znatelně nižší. Zrychlení se týká především přenášení textu, obrázky a další multimédia kompresi s úspěchem odolávají a rychlost spojení se tedy v tomto případě prakticky nezvýší.

iridium_system_m 

Globalstar

Technologie přenosu vychází v případě Globalstaru ze standardu pro mobilní sítě CDMA. Rychlost přenosu dat je standardní pro okruhově spojovaná data (Circuit Switched Data - CSD) v mobilních sítích, tedy 9,6 kbps. Reálná průměrná rychlost je okolo 7,4 kbps, ovšem tento stav by se měl v budoucnu zlepšit. Globalstar totiž testuje prototypy využívající spojení více timeslotů, podobně jako to dělá technologie HSCSD (High Speed CSD) v případě sítě GSM (v ČR Eurotel). globalstar_imageNa těch se již podařilo testovat i rychlosti blížící se 200 kbps. Spojení více timeslotů by mohlo být pro Global Star vhodným řešením, protože síť přeci jen není tak vytížená jako mobilní sítě GSM operátorů, a tak by byla škoda volné timesloty nevyužít.

Stejným směrem se ubírá také vývoj paketově orientovaných dat, která jsou v mobilních sítích zastoupena technologií GPRS (General Packet Radio Service). V Americe jsou dokonce již k dispozici nové modemy, využívající paketového spojení, ovšem jejich rychlost zatím není vyšší než u klasických modemů. Výhodou však je neustálé spojení, jímž jsou data posílána jen v případě potřeby (ta jsou také účtována), což je užitečné především pro datové moduly, které lze použít pro předávání dat například z nezávislé meteorologické stanice.

Inmarsat

Jasně nejrychlejší datové spojení v oblasti satelitních telefonů dnes nabízí Inmarsat. Běžně nabízí přenosovou rychlost 64 kbps, přičemž ve fázi ostrého testování je technologie B-GAN (Broadband Global Area Network), která rychlost zvýší až na 144 kbps.

inmarsat_terminalDatové služby využívají zákazníci Inmarsatu již dlouhou dobu. Je to nejstarší a také profesionály nejvíce využívaná satelitní síť. Například novináři používají Inmarsat k přenosům svých videoreportáží z nejrůznějších zapadlých oblastí, kde nefunguje běžná infrastruktura. V poslední době je přenos videa pomocí Inmarsatu hojně používán v Afghánistánu reportéry CNN, BBC a dalších zpravodajských televizních stanic.

Inmarsat nazývá své datové služby Mobile ISDN, což je velmi výstižné, pokud jde o rychlost přenosu. Název služby má navíc lidem evokovat snadnost použití. Chtějí-li ji ovšem využívat, musí si pořídit některý z terminálů podporující datové přenosy; jeden takový stojí okolo 1500 dolarů. Pak již nic nebrání tomu, připojit se k internetu, k lokální síti nebo kamkoliv jinam, kam se lze připojit klasickým vytáčeným spojením.

Stojí to za to?

Běžný přenos dat v sítích satelitních telefonů je v celosvětovém měřítku teprve v začátcích, což lze ostatně říct i o klasických mobilních sítích. Přestože technologie se pomalu zlepšují, opravdu rychlé datové přenosy umí podporovat jen někdo. Schopnosti Inmarsatu lze ovšem přirovnat k pokrokové síti třetí generace v Japonsku, která jako jediná zatím nabízí výrazně rychlejší přenos dat v mobilních sítích.
Za všechno se však platí a v případě satelitních telefonů tomu není jinak. Inmarsat je totiž jasně nejdražší ze všech tří systémů, také ve velikosti nemohou jeho terminály s celkem kapesními telefony konkurenčních společností soutěžit. Ten, kdo si případně chce pořídit satelitní telefon, by měl uvažovat o tom, k čemu ho vlastně bude používat. Jestliže se mu zdá Inmarsat příliš drahý a velký, pak mu zbývá Iridium a Globalstar. Z těchto dvou ve sféře dat jasně vítězí Globalstar, oba však zaostávají za malým kufříkem Inmarsatu.Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Harley-Davidson FLHT Electra Glide...
Harley-Davidson FLHT Electra Glide...

r.v. 2017, naj. 30 436 km, servisní kniha
590 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz