Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak plní Český Mobil své licenční podmínky?

aktualizováno 
Když v říjnu 1999 zvítězil ve výběrovém řízení na budování a provoz GSM sítě Český Mobil (provozovatel sítě Oskar), zavázal se k dodržení několika podmínek. Podívali jsme se, jak své tehdejší sliby operátor plní.

Co Český Mobil slíbil

  • zahájit poskytování mobilních telekomunikačních služeb a provoz telekomunikačních zařízení do 3 měsíců od udělení pověření při pokrytí přibližně 37% obyvatelstva za předpokladu technické dostupnosti propojení s SPT Telecom (nyní Český Telecom)
  • vytvořit výzkumné a vývojové centrum pro vývoj nových produktů a služeb na poli bezdrátových multimédií v České republice do 31.12.2000
  • zajistit vytvoření nového vývojového fondu, aby tak napomohl vytvoření a zaměření nových investic do výzkumu a vývoje bezdrátových komunikací v České republice

Smlouva o licenci na provozování duální mobilní sítě GSM 900/1800 (dále jen smlouva) obsahuje i jiná ustanovení, jako jsou vlastnické vztahy, schopnosti provozovat síť atd., ale těmi se nyní detailně zabývat nebudeme. Vlastní závazné technické parametry spojené s provozováním sítě a poskytováním služeb potom řeší vydané Pověření.

Zahájení provozu a pokrytí signálem

Když začal Český Mobil budovat svoji GSM síť, objevilo se mnoho pochyb, zda se mu podaří podmínku 37% pokrytí populace splnit. V praxi to znamenalo pokrýt signálem několik největších měst v ČR. Ale i tak byly tři měsíce šibeničním termínem. Oskar sice nasadil do hry takzvané „komerční spuštění sítě“, které je samozřejmě pozdějšího data než konec tříměsíční lhůty, ale i přesto jsme byli svědky rychlé výstavby sítě. Občas byla výstavba dokonce tak rychlá, že úředníci nestihli vydávat potřebná stavební povolení a tak vznikla i slušná řádka černých staveb. Závazek však byl oficiálně splněn a dnes již jsou vyřešeny i potíže s nepovolenými stavbami základnových stanic.

Středisko výzkumu a vývoje bezdrátových multimediálních telekomunikací (RD Centrum)

Středisko bylo zřízeno při ČVUT v Praze a slouží pro rozvoj služeb v 3G sítích a WAPu od 1. února 2001 (oficiální zahájení). Na jeho provozu se finančně podílí Český Mobil společně s Ericssonem, přičemž náklady jdou do milionů korun ročně. Hlavní poslání střediska je ve vývoji projektů, které mají šanci nalézt své budoucí komerční uplatnění nejen u Českého Mobilu, ale také u ostatních mobilních operátorů. Přestože se to může zdát zvláštní, nemusí být vývoj standardu či technologie v laboratořích financovaných jedním operátorem a jedním výrobcem žádnou překážkou v tom, aby výsledky přebraly i konkurenční subjekty.

Vývojový fond

Ve smlouvě se píše:
„Kromě vlastní finanční zainteresovanosti Českého Mobilu (v RD Centru – pozn. redakce) zajistí Český Mobil vytvoření nového vývojového fondu, …“ a dále „Vývojový fond Českého Mobilu poskytne rizikový kapitál na podporu projektů výzkumu a vývoje. Příjemci prostředků z fondu budou vybíráni z malých a středních podnikatelů, firem a universitních skupin po celé České republice …“.

Samostatný fond však Český Mobil nezřídil a ani to neplánuje, protože dle vyjádření společnosti „Tento závazek nebyl předmětem samostatného plnění v rámci smlouvy s MDS ČR.. Veškeré finanční prostředky, které souvisejí s podporou nových projektů, jsou proto z důvodu administrativních a účetních místo do fondu směrovány v rámci ročních příspěvků přímo do rozpočtu RD centra. Jak se zdá, tak malí a střední podnikatelé, stejně jako další vysoké školy kromě ČVUT asi přijdou zkrátka. K výkladu této části nabídky se totiž neváže žádná finanční sankce.

Z výše uvedeného je zřejmé, že čím více se závazky vzdalují předmětu podnikání Českého Mobilu a čím méně jsou konkrétně popsány ve Smlouvě, tím hůře se je s odstupem času daří plnit.
Je ovšem pravdou, že do této chvíle Český Mobil plnil ustanovení smlouvy včas – až na spornou část týkající se příspěvků do „Vývojového fondu“, kde se názor autora s názorem Českého Mobilu rozchází.

Příslušnou smlouvu o licenci na provozování duální mobilní sítě GSM 900/1800 mezi Ministerstvem dopravy a spojů a Českým Mobilem naleznete na zde.

Zítra: Oskar a internet do školNejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

T-Mobile přifoukl data studentského tarifu. Za konkurencí stále pokulhává

Ilustrační snímek

T-Mobile začátkem července vylepšil tarif Student. Nově jej lze pořídit s 6 GB mobilních dat. Oproti standardní...

Češi nejsou spokojení s cenami tarifů, ale do změny operátora se nehrnou

Ilustrační snímek

Považují Češi cenovou politiku tuzemských operátorů za přijatelnou? Co je případně vede ke změně poskytovatele?...

Zázračný tarif od nich nedostanete. Vyzkoušeli jsme srovnávače tarifů

Tarifomat láká na nabídku na míru

Tarifní kalkulačky slouží především ke srovnání mobilních tarifů, lákají ovšem i na neveřejné tarify. V současnosti...

Najdete na iDNES.cz