Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak opravdu účelně využívat GPRS?

GPRS zdaleka není jen o přístupu k internetu, ale prostřednictvím systému Agnes s ním dokážete také přenášet data mezi několika různými zařízeními, které ani nepodporují protokol IP.

Paketová technologie přenosu dat v mobilních sítích je v současnosti stále spojována s přístupem na internet, popřípadě WAP, a dá se říci, že o jiném využití téměř nikdo nemluví. Přitom jde zcela evidentně o ideální způsob komunikace mezi vzdálenými zařízeními, pohybujícími se zatím pouze na území jednoho státu, až bude zvládnut roaming, tak téměř po celém civilizovaném světě. Nezávisle na tom, zdali potřebujete sbírat data z různých měřicích stanic, získávat informace o pozici firemního vozidla či ovládat vzdálené zařízení, je využití GPRS nasnadě. Solidní pokrytí republiky, účtování za přenesený objem dat i trvalé spojení jsou doslova ideální vlastnosti pro jeho další nasazení. Obzvláště uvážíme-li, že všechna zařízení můžeme zahrnout do jediné komunikační sítě.

Bohužel, jak už to tak bývá, úplně jednoduché to není. Problémů s využitím GPRS jakožto komunikačního prostředku je hned několik. Předně celá komunikace probíhá přes protokoly ze skupiny TCP/IP, konkrétně PPP, což přinese první potíže aplikacím založeným na jednočipových mikroprocesorech. Ty zpravidla používají jiné, podstatně jednodušší protokoly a rozšíření jejich softwaru o tuto vlastnost je velmi složité. Ovšem s tím se ještě pořád dá pomocí vhodného převaděče vypořádat.

Skutečný kámen úrazu vychází ze základní vlastnosti GPRS- dynamického přiřazování IP adres. Při každém novém připojení totiž daná stanice (mobilní telefon, GSM modul) dostane jinou IP adresu, tedy její identifikace v síti není možná. Vezmeme-li to hodně zjednodušeně, tak se jednotlivá zařízení nemohou navzájem najít. Své označení v rámci GPRS pro danou chvíli zná totiž pouze daná stanice a samozřejmě síť. Jedinou možností, jak tuto informaci rozšířit dál, by bylo využití dalších cest komunikace, například přes textové zprávy, v nichž by si jednotlivá zařízení vyměňovala své aktuální IP adresy. Tento způsob je však dosti nepraktický, těžkopádný a pro mnohé aplikace jen obtížně realizovatelný.

Princip

Společnost Conel proto vyvinula systém AGNES (Advanced GPRS NEtwork System), který kromě všech výše zmíněných problémů řeší také vyšší zabezpečení samotného datového přenosu. Čistě technicky si ho můžete představit jako nadstavbu nad stávající sítí GPRS. Tu používá pouze jako linkovou vrstvu, tedy jakýsi dopravník dat mezi dvěma zařízeními. Aby se to ale dalo zrealizovat, musí se do projektu zapojit i samotní mobilní operátoři. AGNES totiž ke své funkci vyžaduje vlastní přístupový bod k GPRS, tzv. Access Point Name (APN).

schema_agnes_nahled

Vytvoření privátního APN má spoustu výhod především v oblasti bezpečnosti. Každé zařízení, které ho chce pro vstup do GPRS sítě využít, musí být vybaveno SIM kartou s nahraným speciálním profilem. Mobilní operátor pak těmto uživatelům dokáže přiřadit tolik požadovanou pevnou IP adresu. Tím, že navzájem mohou komunikovat pouze mobilní stanice s jedním APN, nehrozí „nabourání“ neautorizovaných účastníků zvenku (ostatních APN).

Další nezbytnou součástí funkce celého systému jsou speciální moduly CGU, zajišťující hned několik funkcí. Kromě konverze komunikačního protokolu používaného daným zařízením (například meteorologickou stanicí) na potřebné PPP mají na starosti i samotné fungování této virtuální privátní sítě (VPN). Každý modul musí obousměrně převádět vnitřní adresy VPN na IP adresy, což je ale poměrně komplikované a nemůže to zůstávat na uživateli. Proto jednomu libovolnému CGU v každé VPN jsou rovněž přiřazeny funkce lokálního DNS (Domain Name Server), které spravuje všechny převáděcí tabulky a na vyžádání je posílá ostatním modulům dále do sítě.

Technicky ale není reálné, aby každý uživatel AGNESu disponoval pro komunikaci s ostatními zařízeními vlastním APN. Proto jeden přístupový bod současně sdílí několik VPN (a tedy několik zákazníků), samozřejmě při zachování všech prvků bezpečnosti. Každému je vydána sada SIM karet s pevnými IP adresami a přidělena adresa sítě. Tyto údaje jsou současně uloženy v databázi jediného hlavního počítače, obecně nazývaného Globální DNS (Domain Name Server). Ten sice nemá přímý vliv na komunikaci mezi jednotlivými mobilními stanicemi sítě, ale je nezbytný při novém nastavování síťových a IP adres modulů CGU.

agnescgu02

Při začleňování nového zařízení (tedy modulu CGU) nejprve Globální DNS zkontroluje, zda IP adresa sítě odpovídá informaci uložené na SIM kartě. Když údaje souhlasí, tak vzápětí dovolí přihlášení k lokálnímu DNS a posílání zpráv ostatním modulům v síti. Zabezpečení však jde ještě dál. Žádný modul CGU totiž nepředá zprávu k němu připojenému zařízení, pokud nemá adresu odesílatele uloženou ve své převáděcí tabulce. Pokud však budete mít vlastní APN, funkce globálního DNS nejsou potřeba a metodika přihlašování nových zařízení zůstává zcela ve vaší režii.

Vlastnosti komunikace

Základní charakteristiky vlastní komunikace mezi jednotlivými zařízeními VPN vycházejí zcela z technických dispozic GPRS. Vzhledem k rozčlenění posílaných dat na jednotlivé pakety není možné jednu zprávu odeslat všem modulům současně (tzv. broadcast) a je potřeba počítat s delší časovou odezvou. Zatímco u metalických vedení můžete očekávat v architektuře Master-Slave (zjednodušeně dotaz-odpověď) odezvu v jednotkách milisekund, v rámci GPRS se pohybuje v jednotkách sekund (méně než 5). Na druhou stranu ale můžete používat mnohem výhodnější způsob decentralizovaného řízení, kdy jsou po síti posílána pouze užitečná data. Vznikne-li událost, na niž je třeba ihned reagovat, stačí tuto informaci poslat přímo odpovědné stanici a zbytečně se nezdržovat s dotazem na řídící prvek. Tím minimalizujete problémy vzniklé s delší odezvou GPRS.

Aplikace AGNES

Systém najde své použití tam, kde potřebujete v reálném čase přenášet data mezi několika zařízeními současně.
Typické příklady nasazení:

  • řízení technologických systémů
  • sledování a zabezpečení mobilních prostředků
  • zabezpečení objektů
  • telemetrie, meteorologie, apod.
  • platební a sázkové terminály

Funkce modulů CGU/CGU02

  • připojení k GPRS síti prostřednictvím mobilního telefonu (CGU01) respektive GSM modulu Siemens MC35 (CGU02)
  • konverze komunikačního protokolu (standardní i uživatelské) používaného zařízením na TCP/IP
  • řízení směrování dat podle požadavků uživatele
  • komunikace až přes 3 rozhraní RS232/485
  • dálková správa komunikačního systému

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...