Využijte internet naplno - ušetříte nemalý peníz

Využijte internet naplno - ušetříte nemalý peníz | foto: Aving Visual News

Jak neplatit za telefon? Pořiďte si internet a budete volat zdarma

  • 17
Stále nenalézáte důvody, proč se připojit k internetu a platit za to? Tady je několik dobrých argumentů, jak nemít pocit zbytečně vyhozených peněz.

Díky internetu si můžete povídat s rodinou, přáteli či známými zdarma, dokonce je u toho i vidět. Stačí, aby si všichni vzájemně komunikující nakoupili potřebné zařízení v ceně několika stokorun a bezplatně si stáhli z webu potřebný program.

Komunikace zdarma

Se sluchátky a mikrofonem, případně malou videokamerou (vše dohromady lze pořídit i do 500 korun) mohou hovořit prostřednictvím systému Skype. Program pro komunikaci stáhnete ze stránek www.skype.com, je velký zhruba 9,5 MB. Jeho instalaci zvládne i úplný laik. Pro registraci stačí zvolit jméno a heslo.

Jak to funguje? V okně po spuštění programu vidíte, kdo z vašich přátel či známých nebo rodiny je připojen. Kliknete na jeho kontakt a můžete povídat a povídat a povídat. Je jedno, zda volaný sedí vedle v domě nebo třeba v Kanadě. Za hovor jakkoli dlouhý neplatíte nic, respektive jen cenu připojení k internetu. Můžete se tak propojit v rámci konferenčního hovoru i s několika lidmi. A pokud máte svůj počítač vybaven kamerkou, navíc se uvidíte.

Pokud chcete používat Skype, měli byste mít počítač s procesorem minimálně 400 MHz, pamětí 128 MB RAM a 10 MB místa na disku. Ideální je nonstop připojení, ale Skype zvládne i vytáčené (pak finanční výhoda odpadá, protože platíte za každou minutu hovoru). Naopak nevhodné je připojení přes mobil technologií GPRS.
Další možností, jak využít internet, je klasické telefonování.

Jak neplatit za telefon

Mluvit zadarmo můžete pomocí takzvaného internetového telefonu, a to v rámci sítě poskytovatele této služby nebo v propojených „partnerských“ sítích. Pokud voláte na čísla mimo tuto skupinu, platíte podle sazebníku, ale obvykle méně ve srovnání s velkými telefonními operátory.

Výhodné je především volání po internetu do zahraničí. Příkladem internetového operátora jsou společnosti Fayn, VoIPEX, Voinet či CESNET. Například do Velké Británie, Kanady nebo USA vás vyjde minuta hovoru s Fayn od 1,18 po 2,37 koruny podle zvoleného tarifu.

Co k internetovému neboli IP telefonování potřebujete? Nejlepší je připojení přes kabel nebo ADSL, případně kvalitní Wi-Fi přípojka. Dále si musíte opatřit IP telefon, případně USB telefon nebo mikrofon se sluchátky. První jmenovaný je nezávislý na počítači, připojuje se přímo do internetové zásuvky. Je také nejdražší, stojí od 1200 korun výše. USB telefony pořídíte pod jeden tisíc korun, sluchátka s mikrofonem pak za několik stokorun.

Psát si s kvíkalou

Pod zkratkou ICQ (čti ajsíkjů), tuzemskými uživateli „počeštěnou“ na kvíkalu nebo kecálku se skrývá systém, díky němuž si můžete s přáteli psát. Že to jde i bez ICQ po emailu? To je pravda, jenže ICQ vám zprávu oznámí kvíknutím a zároveň vidíte, kdo je zrovna on-line u počítače, a tudíž vhodný jako potenciální partner pro komunikaci.

Program si můžete stáhnout na www.icq.com. Registrujete se a bude vám přiděleno ICQ číslo. Sdělte ho známým, kteří jsou také v systému, a komunikace může začít.

Nakupujte levněji

Další výhodou internetu je levnější nakupování. Vzrůstající oblibu elektronických obchodů potvrzují údaje o počtu nakupujících. Na síti loni nakupovalo podle průzkumu agentury GfK 3,1 milionu obyvatel Česka, tedy o desetinu více než v roce 2005. Celkově již nákup přes internet vyzkoušelo 85 % „internetové“ populace.

Důvod? Internetové obchody jsou zhruba o deset až třicet procent levnější než kamenné prodejny. Navíc vám zboží doručí až domů. Pokud nakoupíte za několik tisíc korun, neplatíte zpravidla za dopravu. A pořídíte tu téměř vše, od ponožek přes dětské hračky po sekačky, zájezdy, letenky a tak dále.

Internet mají v oblibě i lidé, kterým se ráno nechce do trafiky pro čerstvé noviny. Množství zpravodajských serverů nabízí aktuální informace téměř on-line. Ve chvíli, kdy se pohádá Mirek Topolánek s Jiřím Paroubkem, internetoví čtenáři už vědí proč.