Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak na Windows Mobile 6 (II. část): instalace aplikací a vše kolem

aktualizováno 
Aplikací pro OS Windows Mobile je dnes nepřeberné množství. Ať už jde o komerční nebo volně šiřitelné programy, všechny mají jedno společné – před používáním je nutné je nainstalovat. Právě této proceduře patří dnešní díl nového seriálu.
Instalujeme aplikace na Windows Mobile 6 (Standard a Professional)

Instalujeme aplikace na Windows Mobile 6 (Standard a Professional)

V prvním díle našeho nového seriálu jsme se podrobně zabývali synchronizačním nástrojům pro Windows Mobile a čtenáři se tak o ActiveSync a Windows Mobile Device Center dozvěděli snad vše potřebné.

Synchronizací kontaktů, emailů a poznámek ale možnosti Windows Mobile přístrojů zdaleka nekončí. Kromě vestavěných aplikací si může uživatel nainstalovat takřka libovolné množství dalších programů, které přístroji často přidají mnohé zajímavé funkce a schopnosti. Svůj komunikátor nebo chytrý telefon tak můžete během chvilky proměnit třeba ve vědecký grafický kalkulátor, multimediální přehrávač nebo cizojazyčný slovník s desetitisíci hesel, výrazů a frází. Jistě, že takové aplikace bývají většinou komerční, zajímavé počiny lze ale najít i mezi freeware programy. Obě kategorie však mají společného jmenovatele – bez instalace jejich možnosti neokusíte.


Kapitoly článku:

Instalace aplikací ve formě EXE souborů

Instalace aplikací ve formě CAB archivů

Tvorba zástupců

Přehled správců úloh (Task managerů)

Úprava start menu (programové nabídky)

Odebírání aplikací

Tipy & triky


Pokud máte políčeno na některou aplikaci, pak navštivte stránky dané softwarové společnosti a stáhněte si instalační soubor. A právě v této fázi vyvstává první otázka. Stáhnout EXE nebo CAB archiv? Právě od rozhodnutí, který typ souboru si stáhnete, se odvíjí celá následná procedura instalace. Stáhnete-li si EXE soubor, pak budete aplikaci instalovat přímo z PC. Naproti tomu CAB archiv po stažení nejprve zkopírujete do zařízení a samotnou instalaci zahájíte až odtud. Obě metody si v dnešním článku detailně popíšeme.

Dodejme ještě, že se lze také setkat s komprimovanými ZIP soubory, které někdy obsahují jak CAB tak i EXE (executable) soubor.


Instalace EXE souborů (z PC) na WM 6 Professional

1. Připojte Pocket PC pomocí USB kabelu ke svému PC (notebooku) a počkejte, než dojde k úspěšné synchronizaci (signalizováno velkým nápisem Připojeno v okně ActiveSync).

2. Nyní si ve svém správci souborů na PC najděte stažený EXE soubor a spusťte jej.

Instalace aplikací WM6

3. Objeví se první okno, které informuje, že vybraná aplikace bude nainstalována na vaše zařízení. Klepněte na Next, čímž budete odměněni novým oknem s rozsáhlými licenčními podmínkami. Ty si dle svého užívání pročtěte nebo je přeskočte. V každém případě s nimi ale klepnutím na I accept the terms.. vyjádřete souhlas, v opačném případě totiž bude instalace ukončena.

Instalace aplikací WM6

5. Vyskočí okno známé ze správce nainstalovaných souborů z ActiveSync a ukazatel stavu instalace. Jakmile doběhne do konce, následuje hláška Stahování aplikace ukončeno, což je poslední krok prováděný na PC, zbytek instalace se děje přímo na vašem zařízení.

                        Instalace aplikací WM6

6. Displej zařízení informuje, že právě probíhá instalace dané aplikace, zároveň se objeví připomenutí ve znění Program pochází od neznámého vydavatele… Zvolíme Ano, v opačném případě bude instalace ukončena.

Instalace aplikací WM6 Instalace aplikací WM6

7. Pokud máte ve vašem zařízení vloženou paměťovou kartu, pak budete dotázáni, do jakého umístění se má aplikace nainstalovat. Při instalaci programu, který se bude spouštět ihned při startu (pluginy na Dnes, různá uživatelská rozhraní, měřič dat) zvolíme Zařízení, zbylé nesystémové aplikace můžeme instalovat na paměťovou kartu. Klepneme na volbu Instalovat

Instalace aplikací WM6 cab Instalace aplikací WM6

8. Zbývá vyčkat, než proběhne samotná instalace, následná obrazovka informuje o úspěšném nainstalování programu do zařízení.

 Instalace EXE souborů na WM 6 Standard

Instalování aplikací ve formě EXE souborů se na obou platformách příliš neliší. I zde je tak nutné zařízení synchronizovat s PC pomocí ActiveSync a následně spustit daný EXE soubor z prohlížeče souborů.

1. Dialog informující, že bude vybraná aplikace nainstalována na váš smartphone

             Instalace aplikací WM6 Standard EXE

2. Výběr umístění pro instalaci aplikace na PC

             Instalace aplikací WM6 Standard EXE

3. Stahování aplikace dokončeno, další kroky instalace již budete ovládat přímo na smartphonu.

                       Instalace aplikací WM6


4. Výběr umístění instalované aplikace

        Instalace aplikací WM6 Standard EXE Instalace aplikací WM6 Standard EXE

5. Instalace byla úspěšně dokončena.

                       Instalace aplikací WM6 Standard EXE 


Instalace CAB souborů (v Pocket PC) na WM 6 Professional

1. Nejprve je nezbytné dostat daný soubor přímo do paměti zařízení nebo na paměťovou kartu. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby:

 • spustíme ActiveSync a po dokončení synchronizace klepneme na tlačítko prozkoumat. Následně se otevře nové okno Mobilní zařízení, kde zvolíme ikonu Zařízení se systémem Windows Mobile. Nyní vybereme umístění, kterým je buď paměťová karta (ikona Storage card) nebo vnitřní paměť zařízení. Otevřeme si další okno, kde máme stažený CAB archiv a ten prostým přetáhnutím do zařízení zkopírujeme.

Instalace aplikací WM6 CAB

 • Podstatně rychlejší variantou je využití čtečky paměťových karet, kterou dnes disponují takřka všechny nové stolní počítače, o laptopech nemluvě. Výhody takového řešení jsou nabíledni – přenosové rychlosti jsou daleko vyšší a navíc se vyhneme i synchronizaci. Odradit nás naopak může nutnost vyjmutí paměťové karty z přístroje – některé mají slot umístěný až pod akumulátorem, což s sebou nese nutnost zařízení vypnout.

Instalace aplikací WM6 CAB

2. Vezmeme do ruky WM zařízení a spustíme správce souborů (aplikaci Průzkumník, Total commander nebo podobný program) a vyhledáme daný CAB soubor.

Instalace aplikací WM6 Cab Instalace aplikací WM6 Cab

3. Na souboru stiskneme potvrzovací tlačítko. Objeví se již známá obrazovka informující o počátku instalace, následuje obrazovka o rovněž známém povídání ohledně důvěryhodnosti vydavatele. Zvolíme Ano, jinak bude instalace neúspěšně ukončena.

Instalace aplikací WM6

4. Následuje výběr umístění pro instalaci (systémové aplikace patří do Zařízení, zbytek na paměťovou kartu). Další průběh je stejný jako v případě instalace s PC.

Instalace aplikací WM6 Cab Instalace aplikací WM6 Cab

Instalace CAB archívů na WM 6 Standard (smartphone)

V procesu instalace není prakticky žádný rozdíl, proto opět jen stručný popis s obrázky.

1. Výběr daného CABu

                        Instalace aplikací WM6 Standard

2. Výzva k odsouhlasení instalace aplikace od neznámého vydavatele.

                        Instalace aplikací WM6 Standard


3. Výběr umístění (zařízení nebo paměťová karta)


        Instalace aplikací WM6 Standard Instalace aplikací WM6 Standard

4. Zahájení samotné instalace, obrazovka informující o úspěšné proceduře.

        Instalace aplikací WM6 Standard Instalace aplikací WM6 Standard
Majitelé zařízení s verzí Windows Mobile 5.0 a starší se potýkají s jednou nepříjemností, související s instalací CAB archivů. Tím je jejich automatické vymazání, které ne každému vyhovuje. Není totiž nad to, mít na paměťové kartě kromě zálohovaných kontaktů i své nejoblíbenější aplikace a ty pak po možném hard resetu opět rychle a pohodlně nainstalovat.

Starší verze mobilních Windows bohužel instalační CABy po instalaci (ať už byla úspěšná nebo ne) ihned mazaly. To se nových Windows Mobile 6 ve všech edicích (Classic, Professional, Standard) netýká. Ani majitelé přístrojů se staršími WM nemusí zoufat, jsou totiž hned dva způsoby, jak tento problém eliminovat. Obě metody v článku uvedeme.


Nainstalovali jste aplikaci, ale nevytvořil sem vám zástupce v programech? (WM 6 Professional)

Po každé instalaci by se zástupce dané aplikace měl automaticky přiřadit mezi seznam nainstalovaných programů (Start – Programy). Může se ovšem stát, že po instalaci kýženou ikonku v seznamu jednoduše nenajdeme.

V takové situaci by bylo nutné aplikaci vždy manuálně spouštět s pomocí Průzkumníku souborů – našli byste aplikaci v daném umístění (složka Program Files v paměti zařízení nebo karty) a z konkrétního adresáře spustili exe soubor. To je však značně nepohodlné. Daleko lepší je zástupce dodatečně přidat:
Na daném EXE souboru v Průzkumníku stiskněte levé software tlačítko Nabídka, které aktivuje kontextové menu.

WM6 Pro - přidání zástupce WM6 Pro - přidání zástupce

Zde vyberete volbu Úpravy – Kopírovat

WM6 Pro - přidání zástupce WM6 Pro - přidání zástupce

Přejděte do složky Windows\Start Menu\Programy

WM6 Pro - přidání zástupce

Klepněte na Nabídka, zvolte Úpravy – Vložit zástupce. Pro úplnost dodejme, že stejně lze postupovat se systémovými nástroji, které se po instalaci nepřidaly do seznamu Start – Nastavení (zástupce vložíte do složky Windows\Start Menu\Nastavení). Po soft resetu přístroje potom najdete daného zástupce v podsložce Nastavení – Systém.
Chcete-li, aby se určitá aplikace spouštěla ihned po startu zařízení, pak uvedený postup zopakujte s tím rozdílem, že zástupce vložíte do složky Windows\StartUp\.

Na mém smartphonu ale v nabídce volba “Vložit zástupce“ není! (WM 6 Standard)

Uvedený postup je platný pouze pro zařízení s dotykovým displejem, tedy pro Windows Mobie 6 edice Classic a Professional. Stejně lze samozřejmě postupovat i na starších WM s přídomkem Pocket PC a Pocket PC Phone Edition. Pro smartphony, které běží na WM 6 Standard ale postup aplikovatelný není.

Tento neduh zřejmě nedal spát českému vývojáři Pavlu Bánskému, který vytvořil aplikaci, která slouží právě k jednoduchému vytváření zástupců. Utilita je distribuována jako freeware a je ke stažení zde ve formě CAB archivu. Aplikaci tedy nainstalujte podle výše uvedeného postupu. 

Postup přidání zástupce pomocí Shortcut Maker:

 • Stiskněte pravou kontextovou klávesu Menu a vyberte Select Destination File

         WM6 Standard - přidání zástupce WM6 Standard - přidání zástupce

 • Standardně se zobrazí soubory umístěné ve složce My Documents, což je umístění, kam se defaultně ukládají např. soubory stažené z internetu nebo přenesené prostřednictvím Bluetooth nebo infraportu
 • Zvolte opět Menu a možnost Change folder
  Najděte umístění, kam se daná aplikace, jejíž zástupce chcete vytvořit, nainstalovala (Zařízení\Program Files\ nebo Storage Card\Program Files\)

         WM6 Standard - přidání zástupce WM6 Standard - přidání zástupce

 • Stiskněte tlačítko Select a v následujícím okně volbu Open
 • Objeví se cesta k onomu souboru, stiskněte tlačítko Shortcut
  WM6 Standard - přidání zástupce WM6 Standard - přidání zástupceVybíráme task manager aneb volné RAM není nikdy dost

Windows Mobile přístroje umožňují podobně jako stolní počítače mít na pozadí spuštěno více aplikací. Snadno tak můžete třeba brouzdat po webu a zároveň poslouchat oblíbenou muziku z vestavěného Media Playeru. Tento multitasking ale vyžaduje vhodného správce úloh (task manager), stejně jako tomu je u stolních PC. Operační paměť chytrých telefonů a komunikátorů není neomezená a tak je vhodné nepotřebné aplikace v průběhu dne zavírat. V opačném případě budete brzy atakováni hláškou o nedostatku volné operační paměti.

Rychlé zavírání aplikací ale není jediný úkon, který ideální Task Manager musí umět. Ještě důležitější je rychlé přepínání mezi aplikacemi, což je u vestavěných managerů kolikrát zdlouhavý proces. Nejprve totiž musíte do seznamu programů, dále je nutno aplikaci spustit a pak teprve lze aplikace přepínat a uzavírat. Idální task manager by měl být proto přístupný přímo z hlavní obrazovky Dnes (WM 6 Professional) a Homescreen (WM 6 Standard).

Přehled některých správců úloh pro Pocket PC  (WM 6 Professional)

Wk Task Manager

WkTASK si ve vašem komunikátoru spotřebuje necelých 500 kB. Vzhledem k nabízeným službám nejde o nijak opovážlivý požadavek.
Hned po prvním spuštění aplikace se na horní nástrojové liště zobrazí ikonky aplikací běžící na pozadí.

WkTASK WkTASK WkTASK

Pomocí nich lze jednoduše přepínat mezi spuštěnými aplikacemi. Delším stiskem na vybrané ikonce lze daný program minimalizovat, případně ukončit. Viděli jste elegantnější řešení?

WkTASK WkTASK WkTASK

Dalším zajímavým nápadem je možnost křížku přiřadit rozličné funkce:
Klepnutí – skutečné ukončení aplikace
Podržení– rotace obrazovky
Podržení a tažení – regulace jasu a hlasitosti, spuštění nabídky předefinovaných aplikací (táhneme z rohu vertikálně nebo horizontálně)

WkTASK WkTASK WkTASK

Užitečným nástrojem je takzvaný „Launcher“, který slouží ke snadnému spuštění předem nadefinované dvanáctky aplikací. Přidávat lze nejen aplikace, ale i kontakty z adresáře. Aktivní název programu respektive jméno kontaktu se následně zobrazuje v dolní liště.
Snadno lze regulovat hlasitost reproduktoru a hladinu jasu displeje. Wk Task Manager patří mezi freeware, jeho podrobnější recenzi najdete zde.

Stahujte zde

HTC Task Manager

HTC svá poslední zařízení zčásti vybavuje i po programové stránce. Pomineme-li ono revoluční rozhraní TouchFLO nebo všestranný plugin HTC Home, tak se patří zmínit i výborný správce úloh jménem HTC Task Manager.

HTC Task Manager HTC Task Manager HTC Task Manager

Jde o povedený a hlavně snadno přístupný Task Manager, který je distribuován jako freeware. Po instalaci je nutné provést soft reset zařízení, po němž se v horní liště obrazovky Dnes objeví nová ikonka, která slouží právě k aktivaci správce úloh. Poklepáním ikony vyjede panel zobrazující spuštěné aplikace a procentuální zatížení operační paměti. Jediným stiskem červených křížků lze ukončit všechny běžící aplikace. Stiskem klíče přejdete do podrobnějšího nastavení, v němž se zobrazují jednotlivé spuštěné procesy spolu se zatížením paměti. Nastavit lze také způsob uzavírání aplikací – a to buď krátkým nebo dlouhým stiskem křížku.

Stahujte zde

Task Manager

Tento stejnojmenný správce úloh patří bezpochyby k nejpovedenějším aplikacím své třídy. A tak budou v následujícím výčtu vlastností a schopností převažovat samá pozitiva. Prvním je fakt, že jde o volně distribuovanou aplikaci.

Task Managery - WM 6 Pro Task Managery - WM 6 Pro

V hlavním módu je na displeji zobrazen seznam spuštěných aplikací, včetně náročnosti na operační paměť. Levá software klávesa slouží k minimalizaci dané aplikace. Z menu lze vybraný program aktivovat nebo provést soft reset zařízení, případně jej úplně vypnout.

Task Managery - WM 6 Pro Task Managery - WM 6 Pro

V horní panelu můžete sledovat i to, jak jednotlivé úlohy zatěžují procesor. Task Manager je kromě toho také plnohodnotný editor registrů, lze pomocí něj i vytvářet zástupce.

Task Managery - WM 6 Pro Task Managery - WM 6 Pro

Aplikace je určena pro všechna Pocket PC na systému Windows Mobile 5.0 a 6. Nově je podporováno rozlišení VGA a čtvercových 240 x 240 a 320 x 320 obrazových bodů.

Stahujte zde

Přehled správců úloh pro Smartphone (WM 6 Standard

WM5 Task Manager

Tento sympatický správce úloh má na svědomí firma Nikafx, která má na kontě již povícero zajímavých nástrojů pro Windows Mobile. Instalace ukousne z paměti zařízení něco málo přes 150kB (100 kB u 320 x 240 verze).

           Task Managery - WM 6 Standard Task Managery - WM 6 Standard 

Po spuštění se objeví přehledné prostředí, kdy je takřka celá obrazovka vyhrazena seznamu spuštěných aplikací. Ve spodní části je přesto vyhrazen pruh pro základní systémové údaji (stav baterie, volné místo v ROM, volná RAM a volný prostor na paměťové kartě). Vybranou aplikaci lze přepnout stiskem tlačítka Bring to front. Kontextové menu potom nabízí detaily vybrané úlohy, důležitá je také možnost přepnutí na spuštěné procesy, které volbou Kill můžete jednotlivě ukončovat.

             Task Managery - WM 6 Standard Task Managery - WM 6 Standard 

Aplikace lze zavírat postupně, všechny najednou a nebo všechny kromě aktivní. Přehledně jsou zvlášť vyobrazeny systémové údaje včetně použité verze WM a typu procesoru. Nevýhodou je pomalejší odezva programu, což bohatě vykompenzuje fakt, že jde o freeware aplikaci. Program je určen pro všechny smartphony na systému Windows Mobile 5.0 a 6.

WM5 Task Manager pro QVGA smartphony stahujte zde

IBE Task Manager for Smartphone

Datově velmi nenáročný správce úloh, který si během instalace vyžádá jen 55 kB, pochází od firmy IBE Group.  Jeho možnosti jsou přitom ještě bohatší než v předchozím případě, i když pravda, ne v tak slušivé grafické podobě. V základním pohledu vidíte pouze běžící aplikace.

            Task Managery - WM 6 Standard Task Managery - WM 6 Standard 

Pomocí levé kontextové klávesy je lze aktivovat (pochopitelně jen jednu v jednom okamžiku), postupně zavírat nebo zavřít všechny najednou. V menu se nabízí přepínání mezi úlohami, procesy a systémovými informacemi. Lze si vyžádat detailnější informace o dané úloze či procesu. Snadno můžete přímo z menu provést soft reset přístroje, případně jeho úplné vypnutí.

            Task Managery - WM 6 Standard Task Managery - WM 6 Standard 

Výhodou je již zmíněná svižnost prostředí a podpora QVGA a VGA displejů (včetně portrait a landscape zobrazení). Bohužel jde o komerční produkt, jehož delší užívání je zpoplatněno necelými 5 americkými dolary (asi 80 Kč).


IBE Task Manager (všechny verze) stahujte zde

Binaris Task Manager for Smartphone

Komerční správce úloh spolyká v paměti přístroje takřka 150 kB, což je znatelně víc, než si vezme alternativa od IBE.

             Task Managery - WM 6 Standard Task Managery - WM 6 Standard 

Princip ovládání je však prakticky totožný. I zde tak můžete aplikace (procesy) zavírat, nebo mezi nimi přepínat.

             Task Managery - WM 6 Standard Task Managery - WM 6 Standard 

Oproti výše uvedeným titulům se nabízí volba, která ukončí všechny nesystémové úlohy. Program umožňuje i formát paměťové karty a samozřejmě detailní pohled na stav pamětí (ROM, RAM, karta).

            Task Managery - WM 6 Standard Task Managery - WM 6 Standard 

Aplikace je určena pro všechny přístroje na systému Smartphone 2002, Windows Mobile 2003 a vyšší (včetně podpory 5.0 a 6), její cena je pak stanovena na rovných 5 USD (80 Kč).

Binaris Task Manager stahujte zde


Přestavba programové nabídky

Postupné instalování nových a nových aplikací s sebou, kromě nových možností přístroje, nese i nejednu nectnost. Tou první je stále se snižující kapacita volné paměti, což ovšem při dnešních cenách microSD(HC) karet, které se používají zdaleka nejčastěji, nikoho příliš trápit nemusí. Co ovšem praktické rozhodně není, je rostoucí chaos v programové nabídce.

Zástupci aplikací se standardně nečlení do žádných podadresářů, což řekněme již při dvacítce programů třetích stran začíná být dosti nepřehledné. I zde je ale pomoc velmi jednoduchá. Stačí spustit některého správce programů (vystačíte i s vestavěným Průzkumníkem – File Manager) a navštívit složku Windows\Start Menu\Programs. V této složce si pak dle libosti utvořte nové adresáře a tam postupně jednotlivé zástupce přes Menu – Editovat – Kopírovat (a následně Vložit) přesuňte. Původní zástupce pak smažte. V úvahu připadá například následující členění:

 • Hry (standardně Solitaire, Bubble Breaker, + vámi přidané hry)
 • Internet (standardně Internet Explorer, Sdílení, RSS čtečka, + vámi přidané prohlížeče)
 • Komunikace (standardně Kontakty, Zprávy, Messenger, Telefon, + vámi přidané IM Messengery)
 • Multimedia (standardně Media Player, Obrázky & videa, Windows Live, Album, + přidané přehrávače, čtečky knih a podobně)
 • Systém (standardně ActiveSync, Vyhledávání, Správce úloh, + přidané podobné)
  Práce (standardně Kalkulačka, Úlohy, Poznámky, Průzkumník, + přidané podobné)

Takovéto řazení je pochopitelně jen ukázkové, fantazii se meze nekladou. Dalším možným řešením je přesunout do jedné složky nepotřebné aplikace a těch několik často používaných ponechat. Jistě, dnes je na trhu spousta aplikací, které přidají seznam nejčastěji používaných aplikací přímo na obrazovku Dnes. O takových uživatelských rozhraních si podrobněji povíme v příští části tohoto seriálu.

 Ukázka změny Start menu

 Původní nabídka

změna Start Menu (WM 6 Pro) změna Start Menu (WM 6 Pro)

Přehazování ikonek

změna Start Menu (WM 6 Pro) změna Start Menu (WM 6 Pro)

Nová nabídka

změna Start Menu (WM 6 Pro) změna Start Menu (WM 6 Pro)


Odinstalace aplikací (pomocí ActiveSync, přímo ze zařízení)
Zkusíte program, ale ten vás příliš neosloví. Buď na vašem přístroji nefunguje korektně nebo jste prostě od dané aplikace čekali něco jiného. Takový scénář jistě zná každý uživatel jakéhokoli přístroje s OS. Podobný program samozřejmě není třeba v paměti trpět a nejlepším řešením je z komunikátoru (chytrého telefonu) aplikaci odebrat. To lze udělat dvojím způsobem.

Odinstalace aplikaci WM 6 AS

První metoda spočívá v synchronizaci zařízení s PC pomocí ActiveSync a následné odebrání programu (programů) přímo ze stolního PC (notebooku). Klepněte na Nástroje a zvolte Přidat nebo odebrat programy. V následujícím okně s přehledem aplikací odškrtněte tu, kterou již v přístroji nechcete. Klepněte na odebrat.

Odinstalace aplikaci WM 6 AS Odinstalace aplikaci WM 6 AS Odinstalace aplikaci WM 6 AS

WM 6 Professional

Druhá varianta se obejde bez USB kabelu, PC i synchronizačního nástroje. Uchopte své Pocket PC a jděte do menu Start – Nastavení – Systém – Odebrat aplikace.

Odinstalace aplikaci WM 6 Pro Odinstalace aplikaci WM 6 Pro

V seznamu uvedených nainstalovaných aplikací najděte tu, kterou již v zařízení nechcete dál trpět, označte ji a klepněte na tlačítko Odebrat. Objeví se onen známý koláč, signalizující zaneprázdnění systému.

Odinstalace aplikaci WM 6 Pro Odinstalace aplikaci WM 6 Pro

Po několika rotacích disku se objeví zpráva informující o úspěšném odebrání dané aplikace.

WM 6 Standard

Analogicky se postupuje u Windows Mobile 6 Standard, kterými disponují smartphony.

Odinstalace aplikaci WM 6 Pro Odinstalace aplikaci WM 6 Pro

Stiskněte Start a v nabídce najděte ikonku Nastavení (settings), dále zvolte Odebrat programy (Remove programs).

 Odinstalace aplikaci WM 6 Pro Odinstalace aplikaci WM 6 Pro Odinstalace aplikaci WM 6 Pro

Ze seznamu aplikací vyberte tu správnou a stiskněte tlačítko OK. Na otázku, zda skutečně chcete danou aplikaci odebrat, odpověď jistě znáte.


Tipy a triky 

CABviaActiveSync aneb instalace CAB souboru přímo z PC
V předchozích odstavcích je uvedeno, že instalátory ve formě CAB archivů nelze instalovat přímo ze stolního počítače. Ano, v základu takovou možnost Windows skutečně neumožňují, ovšem díky aplikaci CAB via Active Sync to možné je. Po instalaci se totiž do kontextové nabídky u CAB souborů (kliknutí pravým myšítkem na CAB soubor) přidá možnost CABviaActiveSync.

CABviaActiveSync

Další nepříjemností instalace CABů přímo bylo odstranění CAB souboru po dokončení instalace (a to i neúspěšné). I tento problém je ale s použitím této utilitky pasé. Soubor totiž zůstane ve složce Windows\Activesync\ a tak je jeho opětovná  instalace kdykoliv v budoucnu možná.

Stahujte zde

Úpravy registrů
Všechny úpravy registrů provádíte výhradně na svou zodpovědnost, proto doporučujeme si před vlastní úpravou vždy raději zapsat původní binární hodnotu daného registru.

Jaký editor vybrat?
Výběr je, stejně jako u ostatních typů aplikací, poměrně široký. Při brouzdání po webu tak můžete narazit na komerční i neplacené editory registrů.

Editace registrů Editace registrů Editace registrů


Vřele doporučit můžeme s klidným srdcem PHM Registry Editor, který patří k nejznámějším a nejpoužívanějším. Navíc patří do skupiny freeware aplikací.

Editace registrů Editace registrů Editace registrů

Přesto, že jde o počin staršího data, tak jej spustíte téměř na všech komunikátorech a chytrých telefonech počínaje OS Smartphone 2002 a Pocket PC 2002.

PHM Registry editor pro Pocket PC stahujte zde

PHM Registry editor pro Smartphone stahujte zde


Odstranění otravné hlášky Program pochází od neznámého vydavatele… vyskakující během instalace:
V registrech si najděte:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Security\Policies\Policies, stiskněte Value pro zobrazení seznamu a zde u položky 00001001a změňte hodnotu 0 (00 00 00 00) na 1 (u WM6  změňte hodnotu 2 na 1)

Ponechání CAB souboru v paměti i po dokončení instalace (pro WM 5.0 a starší):
V registrech si najděte:
HKEY_CLASSES_ROOT\cabfile\Shell\\Open\Command a zde změňte název hodnoty (dvojitým poklepáním) přidáním pokynu \nodelete na \Windows\wceload.exe “%1“\nodelete
Pozdějším vymazáním tohoto parametru se samozřejmě budou CAB soubory opět z paměti zařízení respektive paměťové karty mazat.


Druhý díl nového seriálu "Jak na Windows Mobile 6" máme za sebou a před námi je část třetí. Ta bude přehledem nejdůležitějších aplikací pro Windows Mobile přístroje.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Najdete na iDNES.cz