Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jsme nakupovali falešné Samsungy v Carrefouru

aktualizováno 
Padělané mobily, tedy napodobeniny mobilů známých značek, již nejsou jen záležitostí podloudných webových obchodů. V Asii se s nimi setkáme i v obchodech nadnárodních řetězců. Vydali jsme se některý z padělků koupit.
Falešné mobily v Číně, Thajsku a na Tchajwanu

Falešné mobily v Číně, Thajsku a na Tchajwanu | foto: Mobil iDNES.cz

O padělaných mobilech, jejichž vzhled parazituje na designu známých značek, jsme vás informovali již před časem. Nyní s nimi máme i první praktické zkušenosti. Kvalita těchto přístrojů silně kolísá, od výborných až po vyložené zmetky. Mají ale jednu podstatnou přednost. Stojí polovinu oproti originálu.

Padělaný mobil u nás zatím nekoupíte. Podle dostupných informací se v Evropě s padělanými mobily můžeme setkat v Rusku, na tržištích v západní Evropě a pravděpodobně i jinde. Nejedná se však zatím o masovou záležitost, spíš o vzácné výjimky. Úplně jiná situace je ale v Asii. Počínaje Čínou i v dalších zemích regionu se prodej padělaných mobilů stává běžnou záležitostí. Kopie známých značek pak můžeme v Asii koupit i v supermarketech nadnárodních řetězců.

Nejdříve jsme se pokusili pořídit padělaný mobil přes čínské internetové obchody, které jich nabízí obrovský sortiment. Bohužel jsme neuspěli. Většinou jsme se nedočkali žádné odpovědi, nebo prodejce suše odvětil, že mimo Čínu neprodává. A když tedy nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Vydali jsme se proto pro padělaný mobil do Asie.

   
Místa činu: Šanghajský obchodní dům Cyber Mart, bangkokský MBK a Carrefour v Taipei

První pokus proběhl na sklonku loňského roku v Thajsku. Zamířili jsme v Bangkoku na Siam Square do obchodního domu MBK. Samotný obchodní dům je obrovský. V jedné části jde o klasický obchodní dům Tokyu, stylu třeba tuzemské Kotvy, zbytek představuje několik pater stánků s téměř veškerým myslitelným sortimentem. Mobilům je vyšetřeno celé čtvrté patro a odhadem je zde okolo 1 000 stánků.

  
Pohled do útrob gigantického trhu s mobily v obchodním domě MBK / Mobily lze v Bangkoku najít i v jiných obchodních domech s elektronikou.

Dominuje zde prodej mobilů, smysluplného i zcela zbytečného příslušenství a velký byznys představuje i prodej karet se zajímavými čísly. Oproti minulým létům je téměř na každém stánku nabídka nových i použitých mobilů, často bez znatelného vizuálního rozdílu. Prodejci použité mobily repasují, tedy většinou jim vymění kryt za nový.

  
Nabídka asijských obchodů s mobily: Philips rozhodně není výjimečným sortimentem. Naopak zde nabízí i ty nejnovější modely, které v Evropě  neznáme.

Další padělky:

Ve fotogalerii si můžete prohlédnou fotografie plagiátů Sony Ericssonu W810i, Nokie 7610, nebo Samsungu i300.

Základní sortiment mobilů je stejný jako u nás, dominují značky Nokia, Motorola, Samsung, Sony Ericsson, LG nebo Siemens. Navíc je zde nabízeno široké spektrum asijských značek, například Benq, DBTEL, Newgen a další. Vybrat si můžete i z mnoha modelů zcela neznámých značek, často se jeden mobil nabízí hned pod několika různými jmény. A v neposlední řadě najdeme na pultech i padělky. 

    
Exotika z Asie: Vlevo zcela neznámý ale velmi elegantní vysouvák Changhong a stylovka od Necu.

Nabídka padělaných mobilů nebyla příliš široká a celkem se jednalo zhruba o desítku přístrojů. Nabízen byl pod značkou Mikkey padělek Sony Ericssonu W800i, ale nejednalo se o příliš povedený mobil. Výbava byla jen základní, fotoaparát chyběl úplně, telefon dokázal přehrávat MP3 skladby ale jen z interní paměti. K dispozici byl i stojánek se stereofonními reproduktory, zvuk však byl otřesný. Padělek Sony Ericssonu W800i pořídíte v Bangkoku za 2 500 Kč, originál stojí zhruba stejně jako u nás.

  
Žádný Samsung, ale Tatung. Podobnost s modelem E800 od Samsungu rozhodně není náhodná. Tento padělek nabízel taipejský obchod Carrefouru.

Pro mobil do Asie?

Pokud budete mít cestu do některé asijské země, můžete se tam porozhlédnou po mobilu. V takové Indonésii asi nic zajímavého z našeho pohledu na trhu nenajdete, ale v Thajsku, v Hong Kongu, na Tchajwanu, v Číně a jistě i jinde určitě na něco zajímavého narazíte. Možná na známý model velkých výrobců za výhodnější cenu než je u nás, ale rozdíl nebude příliš výrazný. Spíš můžete najít zajímavý exotický mobil, který u nás jen tak někdo mít nebude. Při výběru platí jedno pravidlo: V každém případě vyzkoušet! Ceny mobilů menších výrobců jsou z našeho pohledu poměrně příznivé a to i u dobře vybavených přístrojů. U padělaných mobilů pak počítejte se zhruba poloviční cenou než u originálu. Nejlevnější mobily jsou v Číně, naopak na Tchajwanu často najdete vyšší ceny něž u nás. V Číně v Singapuru nebo v Thajsku se vyplatí zkusit smlouvat, ale výsledek lze dobře odhadnout průměrem cen v okolí.

Nás více zaujala na první pohled velmi dobrá kopie Nokie 7260. Při zběžném procházení stánků jsme si jí nejdříve vůbec nevšimli, poznávacím znamením pak byla výrazně nižší cena. Originál stál zhruba 6 000 Kč, padělek polovinu.

Na padělku chybělo logo Nokie a vlastně i logo výrobce. Mobil se jmenoval prostě 7260 a toto označení nesl i pod displejem. Valná většina padělaných mobilů je takto anonymních.

Vybrali jsme si stánek, kde byla vystavena pětice těchto telefonů. Jeden kus se podařilo nastartovat, i přepnout do srozumitelného jazyka, ale síť ani s tchajskou SIM kartou vůbec nenašel. To pokračovalo u druhého, třetího i čtvrtého vzorku. Z koupě tohoto padělku Nokie sešlo a žádný další plagiát mobilu nás nezaujal natolik, abychom za něj utráceli.

Další příležitost koupit padělaný mobil na sebe nenechala dlouho čekat. Taipei působí velmi evropsky, oproti jiným asijským městům zde převládají značkové obchody. Stačilo navštívit supermarket Carrefour, ač zrovna zde jsme plagiáty mobilů neočekávali. Nejdřív jsme se kochali nabídkou značkových notebooků za výrazně nižší ceny něž u nás, zaujaly nás i DVD rekordéry v přepočtu za 2 000 Kč a až úplně na závěr jsme nahlédli do vitríny s mobilními telefony.

   
Nabídka taipejského Carrefouru: Vedle známých značek nechybělo ve vitríně množství mobilů od asijských výrobců. Mezi nimi nás zaujala napodobenina Samsungu E720 od výrobce Sampo.

Nejprve nás nabídka ničím nepřekvapila, ve vitríně se naparovaly nám dobře známé mobily a několik modelů místních značek. Pak nám ale do oka padly nezvyklé barevné kreace mobilů Samsung. Tak třeba žlutou variantu modelu E720 jsme ještě nikdy neviděli. A aby také ne, když to vůbec Samsung nebyl. Za Samsung E720 ve žluté barvě se vydával mobil Sampo GK607. Při zběžném pohledu upoutá jen odlišné zbarvení, jinak je podobnost s originálem dokonalá.

   
Pohled do obchodu Cyber Mart v Šanghaji. Několik pater je zde věnováno výhradně spotřební elektronice.

I další „Samsung“ Samsungem nebyl, jednalo se o model Tatung TC868. Originál – Samsung E800 – se již nějaký ten pátek neprodává, tak proč jeho slávu neoživit. Na Tatung si už Samsung došlápl a popohnal ho za napodobeniny mobilů před soud. Výsledek pře ale zatím není znám. Pro pořádek dodejme, že Sampo stálo v přepočtu asi 4 000 Kč, Tatung byl o tisícikorunu dražší.

  
Vedle mobilů se v asijských obchodech pulty prohýbají pod nabídkou nejrůznějšího příslušenství.

Bohužel v tomto Carrefouru neakceptovali české platební karty, bankomat v okolí také nebyl, takže jsme nechali falešné Samsungy jiným zákazníkům a pro padělaný mobil jsme se vydali do Číny.

  
Levněji než v Šanghaji nakoupíte mobily v městě Su-Čou. V centru jsme objevili hned několik prodejen s mobily a jejich sortiment je od těch šanghajských poměrně hodně odlišný. Sice nechybí většina známých mobilů, ale převažují levnější přístroje s cenou do 1 500 RMB (asi 4 500 Kč).

Výrobci se brání:

Motorola vyhrála soud nad padělatelem

Odměna za dopadení padělatelů

V obchodním domě Cyber Mart bylo celé jedno patro věnováno mobilním telefonům, zbytek patřil nepřebernému množství počítačů, notebooků a dalších elektronických hračiček. Nabídka mobilů opět ve většině případů připomínala pulty tuzemských prodejen se stejným sortimentem. Navíc na pultech nechyběly některé modely, o kterých sice víme že existují, ale k dostání jsou právě jen v Asii.

  
Na pultech je hodně v Evropě neznámých značek a také falešné mobily. Nejvíce padělků se inspirovalo u Samsungu, ale spíš u starších a levnějších modelů. Tři padělané Sony Ericssony K750i nás příliš nezaujaly, jejich výbava byla mizerná. Nechyběla falešná Nokia 7260, ale zjevně od jiného výrobce než v předchozích případech.

Skoro na konci oddělení nacházíme to co hledáme. Vedle exotických mobilů NEC a přístrojů nám zcela neznámých výrobců se opět setkáváme s falešnými Samsungy, falešnou Nokií 7260 a i padělkem Sony Ericssonu W800i. Ten narozdíl od napodobeniny v thajských obchodech vypadá mnohem lépe. Výbava je obstojná, zpracování velmi dobré a telefon funguje s naší SIM kartou. Cena je oproti originálu poloviční, navíc se nám ji podaří ještě trochu usmlouvat a tak si tento kousek necháváme zabalit.

Recenzi falešného Sony Ericssonu W800i vám přineseme co nejdříve.


Video z bangkokského obchodního domu MBK - oddělení mobilních telefonů.

Autor:
Nejčtenější

Huawei Mate 10
Poslední letošní supersmartphone uvede Huawei. Mate 10 je za dveřmi

Letošní sestava nejlepších smartphonů je téměř kompletní. Už se čeká jen na nové Pixely od Googlu a zejména na rodinu Mate 10 od čínského Huaweie. Ten bude...  celý článek

iOS 11
Řada chytrých vylepšení. Systém iOS 11 posouvá iPhony dál

Nový systém iOS 11 přináší nejvíce inovací pro tablety iPad, ale i pro iPhony nabízí řadu chytrých vylepšení, která zpříjemní uživatelský komfort.   celý článek

iPhone X
Nové iPhony ve výkonnostních testech rozdrtily konkurenci

Výsledky výkonnostních testů Geekbench odhalily skutečný potenciál nových iPhonů. Jsou totiž dvojnásobně výkonnější než ty nejlepší androidy a výpočetním...  celý článek

Leagoo Kiicaa Mix
Bezrámečkové telefony nejsou jen pro bohaté. Tento stojí 2 500 Kč

Ještě loni byl takový smartphone jen jeden, teď však bezrámečkový design už není nic převratného, ovšem stále většinou jde o prémiové modely. To ovšem neplatí...  celý článek

HTC U11
HTC překvapí. Změnilo plány a letos ještě uvede tři modely

HTC možná začíná těžit z užší spolupráce s Googlem. Původně mělo letos představit jen několik smartphonů, které už známe. Ale nakonec v tomto roce dočkáme...  celý článek

Další z rubriky

Donald Trump při předvolebním setkání s voliči v americkém městě North...
Trump má v iPhonu jedinou aplikaci. Jakou, to uhádne každý

Aktivita amerického prezidenta na sociální síti Twitter je pověstná, takže není divu, že prezidentský iPhone prostý všech vymožeností přeci jen jednu aplikaci...  celý článek

Ilustrační snímek
Baseballová liga řeší skandál. Hráči při hře používali Apple Watch

Severoamerickou baseballovou ligou zmítá neobvyklý skandál. Vedení Major League Baseball totiž vyšetřuje klub Boston Red Sox, tento osminásobný šampion měl při...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Smartphony jsou konečně chytré, inovace táhne software

Veletrh IFA ukázal na poli smartphonů jeden trend, který bude v blízké budoucnosti sílit. U chytrých telefonů se o ty nejzajímavější inovace postará software,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.