Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsme nakupovali falešné Samsungy v Carrefouru

Padělané mobily, tedy napodobeniny mobilů známých značek, již nejsou jen záležitostí podloudných webových obchodů. V Asii se s nimi setkáme i v obchodech nadnárodních řetězců. Vydali jsme se některý z padělků koupit.
Falešné mobily v Číně, Thajsku a na Tchajwanu

Falešné mobily v Číně, Thajsku a na Tchajwanu | foto: Mobil iDNES.cz

O padělaných mobilech, jejichž vzhled parazituje na designu známých značek, jsme vás informovali již před časem. Nyní s nimi máme i první praktické zkušenosti. Kvalita těchto přístrojů silně kolísá, od výborných až po vyložené zmetky. Mají ale jednu podstatnou přednost. Stojí polovinu oproti originálu.

Padělaný mobil u nás zatím nekoupíte. Podle dostupných informací se v Evropě s padělanými mobily můžeme setkat v Rusku, na tržištích v západní Evropě a pravděpodobně i jinde. Nejedná se však zatím o masovou záležitost, spíš o vzácné výjimky. Úplně jiná situace je ale v Asii. Počínaje Čínou i v dalších zemích regionu se prodej padělaných mobilů stává běžnou záležitostí. Kopie známých značek pak můžeme v Asii koupit i v supermarketech nadnárodních řetězců.

Nejdříve jsme se pokusili pořídit padělaný mobil přes čínské internetové obchody, které jich nabízí obrovský sortiment. Bohužel jsme neuspěli. Většinou jsme se nedočkali žádné odpovědi, nebo prodejce suše odvětil, že mimo Čínu neprodává. A když tedy nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Vydali jsme se proto pro padělaný mobil do Asie.

   
Místa činu: Šanghajský obchodní dům Cyber Mart, bangkokský MBK a Carrefour v Taipei

První pokus proběhl na sklonku loňského roku v Thajsku. Zamířili jsme v Bangkoku na Siam Square do obchodního domu MBK. Samotný obchodní dům je obrovský. V jedné části jde o klasický obchodní dům Tokyu, stylu třeba tuzemské Kotvy, zbytek představuje několik pater stánků s téměř veškerým myslitelným sortimentem. Mobilům je vyšetřeno celé čtvrté patro a odhadem je zde okolo 1 000 stánků.

  
Pohled do útrob gigantického trhu s mobily v obchodním domě MBK / Mobily lze v Bangkoku najít i v jiných obchodních domech s elektronikou.

Dominuje zde prodej mobilů, smysluplného i zcela zbytečného příslušenství a velký byznys představuje i prodej karet se zajímavými čísly. Oproti minulým létům je téměř na každém stánku nabídka nových i použitých mobilů, často bez znatelného vizuálního rozdílu. Prodejci použité mobily repasují, tedy většinou jim vymění kryt za nový.

  
Nabídka asijských obchodů s mobily: Philips rozhodně není výjimečným sortimentem. Naopak zde nabízí i ty nejnovější modely, které v Evropě  neznáme.

Další padělky:

Ve fotogalerii si můžete prohlédnou fotografie plagiátů Sony Ericssonu W810i, Nokie 7610, nebo Samsungu i300.

Základní sortiment mobilů je stejný jako u nás, dominují značky Nokia, Motorola, Samsung, Sony Ericsson, LG nebo Siemens. Navíc je zde nabízeno široké spektrum asijských značek, například Benq, DBTEL, Newgen a další. Vybrat si můžete i z mnoha modelů zcela neznámých značek, často se jeden mobil nabízí hned pod několika různými jmény. A v neposlední řadě najdeme na pultech i padělky. 

    
Exotika z Asie: Vlevo zcela neznámý ale velmi elegantní vysouvák Changhong a stylovka od Necu.

Nabídka padělaných mobilů nebyla příliš široká a celkem se jednalo zhruba o desítku přístrojů. Nabízen byl pod značkou Mikkey padělek Sony Ericssonu W800i, ale nejednalo se o příliš povedený mobil. Výbava byla jen základní, fotoaparát chyběl úplně, telefon dokázal přehrávat MP3 skladby ale jen z interní paměti. K dispozici byl i stojánek se stereofonními reproduktory, zvuk však byl otřesný. Padělek Sony Ericssonu W800i pořídíte v Bangkoku za 2 500 Kč, originál stojí zhruba stejně jako u nás.

  
Žádný Samsung, ale Tatung. Podobnost s modelem E800 od Samsungu rozhodně není náhodná. Tento padělek nabízel taipejský obchod Carrefouru.

Pro mobil do Asie?

Pokud budete mít cestu do některé asijské země, můžete se tam porozhlédnou po mobilu. V takové Indonésii asi nic zajímavého z našeho pohledu na trhu nenajdete, ale v Thajsku, v Hong Kongu, na Tchajwanu, v Číně a jistě i jinde určitě na něco zajímavého narazíte. Možná na známý model velkých výrobců za výhodnější cenu než je u nás, ale rozdíl nebude příliš výrazný. Spíš můžete najít zajímavý exotický mobil, který u nás jen tak někdo mít nebude. Při výběru platí jedno pravidlo: V každém případě vyzkoušet! Ceny mobilů menších výrobců jsou z našeho pohledu poměrně příznivé a to i u dobře vybavených přístrojů. U padělaných mobilů pak počítejte se zhruba poloviční cenou než u originálu. Nejlevnější mobily jsou v Číně, naopak na Tchajwanu často najdete vyšší ceny něž u nás. V Číně v Singapuru nebo v Thajsku se vyplatí zkusit smlouvat, ale výsledek lze dobře odhadnout průměrem cen v okolí.

Nás více zaujala na první pohled velmi dobrá kopie Nokie 7260. Při zběžném procházení stánků jsme si jí nejdříve vůbec nevšimli, poznávacím znamením pak byla výrazně nižší cena. Originál stál zhruba 6 000 Kč, padělek polovinu.

Na padělku chybělo logo Nokie a vlastně i logo výrobce. Mobil se jmenoval prostě 7260 a toto označení nesl i pod displejem. Valná většina padělaných mobilů je takto anonymních.

Vybrali jsme si stánek, kde byla vystavena pětice těchto telefonů. Jeden kus se podařilo nastartovat, i přepnout do srozumitelného jazyka, ale síť ani s tchajskou SIM kartou vůbec nenašel. To pokračovalo u druhého, třetího i čtvrtého vzorku. Z koupě tohoto padělku Nokie sešlo a žádný další plagiát mobilu nás nezaujal natolik, abychom za něj utráceli.

Další příležitost koupit padělaný mobil na sebe nenechala dlouho čekat. Taipei působí velmi evropsky, oproti jiným asijským městům zde převládají značkové obchody. Stačilo navštívit supermarket Carrefour, ač zrovna zde jsme plagiáty mobilů neočekávali. Nejdřív jsme se kochali nabídkou značkových notebooků za výrazně nižší ceny něž u nás, zaujaly nás i DVD rekordéry v přepočtu za 2 000 Kč a až úplně na závěr jsme nahlédli do vitríny s mobilními telefony.

   
Nabídka taipejského Carrefouru: Vedle známých značek nechybělo ve vitríně množství mobilů od asijských výrobců. Mezi nimi nás zaujala napodobenina Samsungu E720 od výrobce Sampo.

Nejprve nás nabídka ničím nepřekvapila, ve vitríně se naparovaly nám dobře známé mobily a několik modelů místních značek. Pak nám ale do oka padly nezvyklé barevné kreace mobilů Samsung. Tak třeba žlutou variantu modelu E720 jsme ještě nikdy neviděli. A aby také ne, když to vůbec Samsung nebyl. Za Samsung E720 ve žluté barvě se vydával mobil Sampo GK607. Při zběžném pohledu upoutá jen odlišné zbarvení, jinak je podobnost s originálem dokonalá.

   
Pohled do obchodu Cyber Mart v Šanghaji. Několik pater je zde věnováno výhradně spotřební elektronice.

I další „Samsung“ Samsungem nebyl, jednalo se o model Tatung TC868. Originál – Samsung E800 – se již nějaký ten pátek neprodává, tak proč jeho slávu neoživit. Na Tatung si už Samsung došlápl a popohnal ho za napodobeniny mobilů před soud. Výsledek pře ale zatím není znám. Pro pořádek dodejme, že Sampo stálo v přepočtu asi 4 000 Kč, Tatung byl o tisícikorunu dražší.

  
Vedle mobilů se v asijských obchodech pulty prohýbají pod nabídkou nejrůznějšího příslušenství.

Bohužel v tomto Carrefouru neakceptovali české platební karty, bankomat v okolí také nebyl, takže jsme nechali falešné Samsungy jiným zákazníkům a pro padělaný mobil jsme se vydali do Číny.

  
Levněji než v Šanghaji nakoupíte mobily v městě Su-Čou. V centru jsme objevili hned několik prodejen s mobily a jejich sortiment je od těch šanghajských poměrně hodně odlišný. Sice nechybí většina známých mobilů, ale převažují levnější přístroje s cenou do 1 500 RMB (asi 4 500 Kč).

Výrobci se brání:

Motorola vyhrála soud nad padělatelem

Odměna za dopadení padělatelů

V obchodním domě Cyber Mart bylo celé jedno patro věnováno mobilním telefonům, zbytek patřil nepřebernému množství počítačů, notebooků a dalších elektronických hračiček. Nabídka mobilů opět ve většině případů připomínala pulty tuzemských prodejen se stejným sortimentem. Navíc na pultech nechyběly některé modely, o kterých sice víme že existují, ale k dostání jsou právě jen v Asii.

  
Na pultech je hodně v Evropě neznámých značek a také falešné mobily. Nejvíce padělků se inspirovalo u Samsungu, ale spíš u starších a levnějších modelů. Tři padělané Sony Ericssony K750i nás příliš nezaujaly, jejich výbava byla mizerná. Nechyběla falešná Nokia 7260, ale zjevně od jiného výrobce než v předchozích případech.

Skoro na konci oddělení nacházíme to co hledáme. Vedle exotických mobilů NEC a přístrojů nám zcela neznámých výrobců se opět setkáváme s falešnými Samsungy, falešnou Nokií 7260 a i padělkem Sony Ericssonu W800i. Ten narozdíl od napodobeniny v thajských obchodech vypadá mnohem lépe. Výbava je obstojná, zpracování velmi dobré a telefon funguje s naší SIM kartou. Cena je oproti originálu poloviční, navíc se nám ji podaří ještě trochu usmlouvat a tak si tento kousek necháváme zabalit.

Recenzi falešného Sony Ericssonu W800i vám přineseme co nejdříve.


Video z bangkokského obchodního domu MBK - oddělení mobilních telefonů.

Autor:
  • Nejčtenější

Na zboží z Temu jsme zírali s hrůzou. Značková konkurence je úplně jinde

10. dubna 2024

Ceny mohou vypadat lákavě, ale výsledek nás opravdu nemile překvapil. Porovnali jsme značkové...

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto jsou nejprodávanější mobily všech dob. Vévodí jim léta tápající značka

9. dubna 2024

Čtyři desetiletí stačila, aby se mobilní cihly, jak se někdejším mobilům kvůli jejich robustnosti...

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Samsung už je zase jednička, prodeje smartphonů meziročně rostou

16. dubna 2024  7:02

Společnost Samsung se vrací do vedoucí pozice na trhu s chytrými telefony. Celkové prodeje...

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Nemáte hluboko do kapsy? Tak si vyberte jeden z těchto telefonů

15. dubna 2024

Jsou to ty nejdražší, ale i nejlépe vybavené smartphony, které si aktuálně můžete koupit. A rovnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...