Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak je to s mobily v Rusku – díl druhý: Ve městech to jde…

aktualizováno 
Expanze sítí založených na standardu GSM má v Rusku své limitující faktory, a to nejen finanční, ale i technické. Kromě ekonomické zátěže, kterou pro operátory představuje výstavba nových sítí, je hlavní překážkou omezené frekvenční spektrum. Ovšem peníze jsou hlavní, vždyť podle údajů The Russia Journal přijde v Rusku výstavba jedné nové regionální sítě GSM na 20-40 milionů.
I přes veškeré problémy, které jsou způsobeny velkou rozlohou Ruska a jeho rozdělením na mnoho regionů, mobilní komunikace prožívají boom. Právě systém regionů je další cílovou zastávkou pokračujícího telekomunikačního rozmachu v Rusku. Zdaleka ne každá oblast totiž nabídne dostatek lukrativních zákazníků, a tak nemají operátoři potřebu se o licence v těchto regionech zvláště zajímat. Všechno dění okolo mobilů se tedy soustřeďuje v několika regionech. Přesto se již dnes někteří operátoři začínají o „venkov“ zajímat. Analytikové odhadují, že se růst telekomunikačního sektoru v Rusku zpomalí výrazně až začátkem roku 2003, kdy budou saturovány mobilní potřeby obyvatel hlavního města. A kam tedy půjdou operátoři potom?

Moskva a Petrohrad

Vzhledem k ohromné rozloze země však mají telekomunikační společnosti poměrně velkou zásobu potenciálních zákazníků v dalších regionech a do doby očekávaného zpomalení přílivu nových klientů i dost času na přípravu sítí pro získání nových, regionálních zákazníků. Až dosud byly – zcela logicky – nejrychleji se rozrůstajícími mobilními trhy dvě městské aglomerace a jejich přilehlé oblasti – Moskva a Petrohrad, kde žije na sedmdesát procent všech stávajících uživatelů mobilních telefonů v Rusku.

I v případě těchto dvou měst je ovšem rozdíl v množství propastný – v Moskvě a okolí žije podle nejaktuálnějších údajů 58 procent všech Rusů, kteří mají „sotovik“, zatímco v Petrohradě je to jen deset procent z celkové populace Ruska. Moskva si udržuje náskok i v mobilní penetraci obyvatelstva, která tam dosahuje asi 19 procent. Petrohrad zaostává s pouhými necelými osmi procenty. Nabízí se srovnání se zbytkem Ruska, kde míra penetrace kolísá mezi jedním až čtyřmi procenty, ale i s rozvinutými zeměmi, kde se pohybuje v rozmezí třiceti až sedmdesáti procent obyvatel.

Od zmíněných údajů lze celkem logicky odvodit, že ruskému telekomunikačnímu trhu dominují operátoři z velkých měst, konkrétně Mobile TeleSystems (zkráceně MTS), VimpelCom a petrohradský Telecominvest. Vůbec největším operátorem je MTS, která právě očekává svého dvoumiliontého zákazníka, přičemž ještě před čtyřmi měsíci jich měla o půl milionu méně. VimpelCom, který působí pod značkou Bee Line (Vzdušnou čarou), je druhým největším ruským mobilním operátorem s více než jedním milionem zákazníků. Přes devadesát procent z nich je z Moskvy a okolí.

Telecominvest má většinu zákazníků z Petrohradu a jako jediný z tzv. velké trojky již výrazněji pronikl do ostatních regionů. Jeho představitelé se již také nechali slyšet, že společnost má v úmyslu stát se operátorem ve federálním měřítku s pokrytím po celém Rusku.

Kam dál?

Do regionů také směřují aktivity prvních dvou největších ruských operátorů a pochopitelně v naprosté většině regionů už fungují místní operátoři. Největší z nich je společnost Kuban-GSM, poskytující služby v Krasnojarském a Adidžejském regionu na jihu Ruska, která v srpnu oznámila, že překročila hranici dvou set tisíc zákazníků. O čtvrtinu méně má mobilní operátor SMARTS z Volžského regionu.

Mezi zasvěcenci se špitá o tajných jednáních mezi zmíněnými ruskými regionálními operátory a lídrem na trhu - společností MTS. Ostatně nebylo by to poprvé, kdy silnější převzal slabšího – MTS letos koupila už tři regionální operátory: jednoho v Petrohradu, jednoho na Dálném východě a jednoho na jihu země. Odhadovaná cena za síť Kuban-GSM, která pokrývá lukrativní území černomořského pobřeží s vysokou koncentrací uživatelů, by se mohla vyšplhat až na 120 milionů dolarů. SMARTS by se mohl prodat zhruba za dvě třetiny této částky. Jak je vidět, ani v Rusku trh s mobilními komunikacemi neumírá. Všichni vědí, že kolem mobilů se točí velké peníze a i v chudé zemi se najde dost bohatých, kteří chtějí volat kdekoliv v Rusku a bez problémů. Těm se jistě bude idea velkého celoruského operátora zamlouvat.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Nové superodolné sklo zachrání mobily. Vydrží až 15 pádů

Corning Gorilla Glass 6 (ilustrační obrázek)

Firma Corning představila nejnovější verzi svého tvrzeného skla Gorilla Glass, konkrétně jeho šestou generaci. Oproti...

Najdete na iDNES.cz