Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak je to s mobily v Rusku – díl druhý: Ve městech to jde…

aktualizováno 
Expanze sítí založených na standardu GSM má v Rusku své limitující faktory, a to nejen finanční, ale i technické. Kromě ekonomické zátěže, kterou pro operátory představuje výstavba nových sítí, je hlavní překážkou omezené frekvenční spektrum. Ovšem peníze jsou hlavní, vždyť podle údajů The Russia Journal přijde v Rusku výstavba jedné nové regionální sítě GSM na 20-40 milionů.
I přes veškeré problémy, které jsou způsobeny velkou rozlohou Ruska a jeho rozdělením na mnoho regionů, mobilní komunikace prožívají boom. Právě systém regionů je další cílovou zastávkou pokračujícího telekomunikačního rozmachu v Rusku. Zdaleka ne každá oblast totiž nabídne dostatek lukrativních zákazníků, a tak nemají operátoři potřebu se o licence v těchto regionech zvláště zajímat. Všechno dění okolo mobilů se tedy soustřeďuje v několika regionech. Přesto se již dnes někteří operátoři začínají o „venkov“ zajímat. Analytikové odhadují, že se růst telekomunikačního sektoru v Rusku zpomalí výrazně až začátkem roku 2003, kdy budou saturovány mobilní potřeby obyvatel hlavního města. A kam tedy půjdou operátoři potom?

Moskva a Petrohrad

Vzhledem k ohromné rozloze země však mají telekomunikační společnosti poměrně velkou zásobu potenciálních zákazníků v dalších regionech a do doby očekávaného zpomalení přílivu nových klientů i dost času na přípravu sítí pro získání nových, regionálních zákazníků. Až dosud byly – zcela logicky – nejrychleji se rozrůstajícími mobilními trhy dvě městské aglomerace a jejich přilehlé oblasti – Moskva a Petrohrad, kde žije na sedmdesát procent všech stávajících uživatelů mobilních telefonů v Rusku.

I v případě těchto dvou měst je ovšem rozdíl v množství propastný – v Moskvě a okolí žije podle nejaktuálnějších údajů 58 procent všech Rusů, kteří mají „sotovik“, zatímco v Petrohradě je to jen deset procent z celkové populace Ruska. Moskva si udržuje náskok i v mobilní penetraci obyvatelstva, která tam dosahuje asi 19 procent. Petrohrad zaostává s pouhými necelými osmi procenty. Nabízí se srovnání se zbytkem Ruska, kde míra penetrace kolísá mezi jedním až čtyřmi procenty, ale i s rozvinutými zeměmi, kde se pohybuje v rozmezí třiceti až sedmdesáti procent obyvatel.

Od zmíněných údajů lze celkem logicky odvodit, že ruskému telekomunikačnímu trhu dominují operátoři z velkých měst, konkrétně Mobile TeleSystems (zkráceně MTS), VimpelCom a petrohradský Telecominvest. Vůbec největším operátorem je MTS, která právě očekává svého dvoumiliontého zákazníka, přičemž ještě před čtyřmi měsíci jich měla o půl milionu méně. VimpelCom, který působí pod značkou Bee Line (Vzdušnou čarou), je druhým největším ruským mobilním operátorem s více než jedním milionem zákazníků. Přes devadesát procent z nich je z Moskvy a okolí.

Telecominvest má většinu zákazníků z Petrohradu a jako jediný z tzv. velké trojky již výrazněji pronikl do ostatních regionů. Jeho představitelé se již také nechali slyšet, že společnost má v úmyslu stát se operátorem ve federálním měřítku s pokrytím po celém Rusku.

Kam dál?

Do regionů také směřují aktivity prvních dvou největších ruských operátorů a pochopitelně v naprosté většině regionů už fungují místní operátoři. Největší z nich je společnost Kuban-GSM, poskytující služby v Krasnojarském a Adidžejském regionu na jihu Ruska, která v srpnu oznámila, že překročila hranici dvou set tisíc zákazníků. O čtvrtinu méně má mobilní operátor SMARTS z Volžského regionu.

Mezi zasvěcenci se špitá o tajných jednáních mezi zmíněnými ruskými regionálními operátory a lídrem na trhu - společností MTS. Ostatně nebylo by to poprvé, kdy silnější převzal slabšího – MTS letos koupila už tři regionální operátory: jednoho v Petrohradu, jednoho na Dálném východě a jednoho na jihu země. Odhadovaná cena za síť Kuban-GSM, která pokrývá lukrativní území černomořského pobřeží s vysokou koncentrací uživatelů, by se mohla vyšplhat až na 120 milionů dolarů. SMARTS by se mohl prodat zhruba za dvě třetiny této částky. Jak je vidět, ani v Rusku trh s mobilními komunikacemi neumírá. Všichni vědí, že kolem mobilů se točí velké peníze a i v chudé zemi se najde dost bohatých, kteří chtějí volat kdekoliv v Rusku a bez problémů. Těm se jistě bude idea velkého celoruského operátora zamlouvat.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Apple má z iPhonů větší příjmy než všichni ostatní výrobci dohromady

iPhone X by mohl Applu zajistit rekordní tržby

Výrobci smartphonů hlásí rekordní příjmy. Přes pokles prodejů v předvánočním období totiž rostla jejich průměrná cena....

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Najdete na iDNES.cz