Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak je to s MMS v našich sítích?

aktualizováno 
Největší tuzemští operátoři za hlasitého ryku o prvenství spustili multimediální textovky, Oskar je zatím jen ve fázi výběru dodavatele. Podívejte se na souhrnný přehled spouštění MMS u nás.

(ČIA) - Komerční provoz zasílání multimediálních MMS zpráv (Multimedia Messaging Service) spustili oba největší tuzemští mobilní operátoři Eurotel i RadioMobil. Technologie MMS umožní posílat fotografie, obrázky, melodie nebo jednoduché animace. Podle představ operátorů by během tří až pěti let měly nahradit populární SMS, zhruba v roce 2007 by příjmy z MMS měly být poprvé vyšší než příjmy z SMS.

Eurotel již několik týdnů veřejně informoval o testovacím provozu a ohlásil zahájení komerčního provozu na 25. srpna, které pak kvůli povodním odložil na 30. srpna. Naopak RadioMobil o zahájení komerčního provozu v síti T-Mobile poprvé informoval až 27. srpna, jako datum zahájení uvedl 28. srpna. Konkurenční souboj nakonec přiměl obě společnosti oficiálně spustit komerční provoz již 27. srpna, přičemž RadioMobil tak podle svého marketingového ředitele Jiřího Dvojrančanského učinil zhruba s půlhodinovým náskokem.

Příprava služby MMS u Českého Mobilu, který provozuje nejmladší síť mobilních telefonů v České republice s názvem Oskar, je zatím ve fázi výběru dodavatele technologie. Jak na dotaz ČIA uvedl tiskový mluvčí společnosti Igor Přerovský, do konce roku plánuje firma zahájit ověřovací provoz MMS na vybraných skupinách zákazníků. V příštím roce pak předpokládá zahájení komerčního provozu.

Cena za odeslání jedné MMS zprávy činí u obou operátorů zhruba deset korun, příjem zprávy je stejně jako v případě SMS zdarma. Přinejmenším u RadioMobilu jde však pouze o zaváděcí cenu, platnou do konce října. Poté budou ceny odstupňovány podle objemu přenášených dat. Podmínkou k odesílání MMS je telefon, podporující tuto technologii. Těch jsou zatím na českém trhu jen dva typy, jejich cena navíc výrazně převyšuje 10 tisíc korun. Operátoři však očekávají, že už za několik měsíců bude dostupnost těchto přístrojů větší.

Kvůli dosavadnímu utajování detailů služby zatím operátoři nepodepsali příslušnou propojovací dohodu. Nelze tedy zasílat MMS zprávy mezi jednotlivými sítěmi, ale pouze v rámci T-Mobile nebo Eurotelu. Zatím nefunguje ani zahraniční roaming. Dodavatelem technologie pro Eurotel se stala Nokia, technologii pro celou skupinu T-Mobile dodal Ericsson.

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Honor chrlí nové modely. Evropskou premiéru v Praze bude mít fotomobil 8X

Honor 8X

Čínský výrobce Honor vytrvale zásobuje střední střídu novými modely, a zatímco se letní novinky ještě ani nestihly v...

Za telefonování v letadle do vězení. V USA to bude federální zločin

Telefonování v letadle bude v USA federální zločin, za který bude hrozit vězení.

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu, tedy tamní dolní komora parlamentu, schválila nový zákon, který mění...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Najdete na iDNES.cz