Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaguár má špičkový mobil

aktualizováno 
Podívejte se na jeden z nejdokonalejších autotelefonů, co kdy byl vyroben. Spolupracuje s ostatní elektronikou vozu, můžete ho ovládat hlasem nebo přes velký dotykový displej. Nejen vzhled vás může přesvědčit o značce nového vozu.

Divoká šelma na kapotě, elegantní design a poslední vymoženosti techniky jsou charakteristikami nejnovějších Jaguárů. Tento pojem mezi luxusními vozy prošel výraznou omlazovací kúrou, začal vyrábět vozy určené pro širší spektrum zákazníku, které získává nejen na renomé značky, ale především dokonalostí svých produktů. Mohli jsme se o tom přesvědčit u modelu X-Type, nejmenšího vozu z nabídky. Náročnou klientelu dokáže oslovit kromě samotných jízdních vlastností i nabízeným autotelefonem, jehož parametry vycházejí ze všech požadavků na bezpečnou jízdu, snadnost obsluhy a uživatelský komfort.

Jaguar X-type V6 3.0 sport Jaguar X-type V6 3.0 sport

Výrazné linie vozu, lehce agresivní přední maska i předpoklady pro rychlou jízdu naznačují, že X-Type míří především za mladšími řidiči. Od ostatních vozů ho bezpečně poznáte již na první pohled, ať usednete za volant či jen budete kolem projíždět. Množství praktických detailů totiž osloví úplně každého. Námi testovaná verze, vyvedená v elegantní stříbrné barvě svou výbavou sice patří k vrcholu nabídky, ale od základní varianty ji odlišuje především množství luxusních prvků. Hlavní charakteristiky jsou u všech X-Typů stejné. Jízda je zážitkem nejen pro řidiče. Třílitrový motor s výkonem 172 kW, maximální točivý moment 284 Nm a především náhon na všechna čtyři kola (40 % přední – 60 % zadní náprava) dávají řízení zcela jiný rozměr. Vůz drží na silnici doslova jako přilepený i ochotně zrychluje (0-100 km/h za sedm sekund).

Jaguar X-type V6 3.0 sportZaměřme se nyní na dominantní prvek palubní desky, velký barevný dotykový displej (úhlopříčka sedm palců!!!) umístěný na středové konzoli, kousek nad řadicí pákou. Sdružuje totiž všechny ovládací prvky vozu, které přímo nesouvisí s řízením. Prostřednictvím postranních tlačítek si vybíráte mezi obsluhou autorádia (CD měniče, kazety…), klimatizace, navigačního systému a především autotelefonu. Jaguár si pochopitelně nemohl dovolit jít cestou vlastního vývoje mobilu, proto z větší části vsadil na technologii Motoroly, která se již dříve osvědčila svou spolehlivostí.

Jaguar X-type V6 3.0 sportOdklopíte-li vrchní část loketní opěrky, ukáže se vám povědomé telefonní sluchátko s třířádkovým displejem, klávesnicí a čtečkou SIM karty. Jakmile do něj z boku zasunete svoji nebo ještě lépe kopii své SIM, tak už se o něj s největší pravděpodobností nebudete mnoho zajímat. Tedy pokud zrovna nebudete chtít vést soukromý hovor, jehož obsah by nemělo zbývající osazenstvo auta slyšet. Daleko přehlednější je totiž obsluha telefonu prostřednictvím zmiňovaného dotykového displeje. Všechny jeho prvky jsou totiž velmi snadno dostupné, dostatečně velké a navržené tak, že od řízení se „odtrhnete“ jen minimálně. Přitom všechny funkce mobilu máte k dispozici.

Jaguar V6 3.0 sportPřepnete-li se do režimu telefonu, auto vás nejprve požádá o zadání PIN kódu, máte-li ho zaktivovaný. Po správném zadání plochu displeje pokryje numerická klávesnice, ikonky dvou sluchátek pro vyzvednutí/zavěšení hovoru, vstup do menu a indikátor síly přijímaného signálu. Vzhledem k tomu, že Motorola své autotelefony standardně osazuje osmiwattovými vysílacími jednotkami (pásmo 900/1800 MHz), tedy s čtyřnásobkem výkonu používaného běžnými mobily, dovoláte se z daleko většího počtu lokalit. Především v odlehlých místech zjistíte, že zatímco z X-Typu budete moci hovořit naprosto s přehledem, běžný mobil stěží najde síť operátora.

Pokud si telefonní číslo nepamatujete z hlavy, máte k dispozici, kromě paměti SIM karty (až 200 pozic), dalších 100 paměťových míst přímo v telefonu. Nejednoho uživatele pak potěší způsoby zrychlující vyhledávání požadovaného kontaktu. Nejběžnější způsob je zadání prvních písmen z jména dotyčného. K tomu je určena plnohodnotná softwarová klávesnice (písmena řazena abecedně, nikoliv jako u počítače), kdy po potvrzení volby se na displeji zobrazí všechny odpovídající záznamy. U často volaných osob pak můžete využít několika jednodušších způsobů. Pro prvních deset pozic telefonního seznamu můžete využít přímou volbu, kdy delším podržením čísla zahájíte vytáčení. To je sice vcelku užitečné, ale při řízení bezpochyby daleko více oceníte hlasové vytáčení. Až 25 telefonním číslům totiž můžete nahrát příslušný povel. Pak už jen stačí na volantu stisknout multifunkční tlačítko a vyslovit jméno dotyčného.

Jaguar X-type V6 3.0 sportPřímo z věnce volantu můžete sice velmi snadno listovat v telefonním seznamu, přijímat hovory, měnit hlasitost i obsluhovat autorádio. Většina řidičů však stejně bude radši používat dotykového displeje. Díky barevnému rozlišení jednotlivých prvků totiž leckteré úkony zvládnete jen periferním viděním.

Naopak pokud vám do vozu někdo volá, nejprve se odpojí audio, uslyšíte zvonění a na displeji uvidíte velkou hlášku „Incoming call“ s telefonním číslem popřípadě jménem volajícího. Nedocenitelné jsou dvě velké, barevně odlišené ikonky pro odmítnutí respektive přijmutí hovoru. Nemusíte totiž nad obsluhou skoro vůbec uvažovat. Krátkým pohledem zhodnotíte volajícího a snadno určíte jeho další osud. Automatické zvedání je v tomto případě zcela zbytečné. Samozřejmě že odpovědět můžete také vyzvednutím sluchátka z držáku, ale musíte před tím odklopit středovou loketní opěrku, což už vaši koncentraci na řízení zatíží daleko více. Pokud tedy nevezete průmyslového špiona nebo žárlivou manželku, doporučoval bych používat hands-free, které se mimo jiné vyznačuje i velmi kvalitním přenosem zvuku. Důležité pasáže hovoru popřípadě své osobní poznámky si můžete kdykoliv nahrát do tříminutové paměti vestavěného záznamníku.

Jaguar X-type V6 3.0 sportKapitolou sama pro sebe je psaní textových zpráv. Jakmile přijde textovka, na displeji se ukáže typická obálka nejprve přes celou obrazovku, teprve pak indikaci zajistí menší symbol. Přestože řidiče, kteří čtou SMS při čekání na křižovatce můžeme považovat za vrahy, z této skupiny je nutno vyjmout majitele X-Typu. Několikrát vychvalovaný rozměrný displej totiž umožní došlou textovku přečíst během okamžiku, a stojíte-li například na červené, neohrozíte tím ničí bezpečnost. Na rozdíl od malinkého displeje běžného mobilu totiž obsah zprávy zjistíte do tří vteřin. Přirozené zvědavosti je tedy učiněno za dost a na další křižovatce nemusíte hledat způsob, jak si došlý vzkaz dočíst.

Jaguar X-type V6 3.0 sportPozornost si zaslouží i jejich psaní. Pochopitelně už musíte někde zastavit. Zmíněná plnohodnotná klávesnice s dostatečným odstupem jednotlivých písmen umožní textovou zprávu napsat ve velmi krátkém čase a mnohem snáze než u běžného mobilu. Máte-li v dosahu své auto, takřka se vyplatí s psaním počkat do chvíle, kdy do jaguára nasednete.

Jaguar V6 3.0 sportVšechny ostatní funkce, jako například blokování či přesměrování hovorů, už musíte nastavovat prostřednictvím menu sluchátka. V zájmu co nejsnazší obsluhy základních funkcí telefonu prostřednictvím centrálního displeje se totiž Jaguár zaměřil pouze na telefonování a psaní textových zpráv, které však dotáhl takřka k dokonalosti. Subjektivně mi však připadá, že po vložení SIM karty stejně většina řidičů po sluchátku ani nesáhne. Potřebné funkce jsou totiž snadno k dispozici prostřednictvím ikonek displeje.

Jaguar X-type V6 3.0 sport

Jaguár může být na svůj nejmenší model X-Type právem hrdý. Na silnici zaujme, mnohé oko potěší ladnými křivkami a řidič ocení jeho jízdní vlastnosti. Pravdou zůstává, že udržet sportovní ambice vozu v městském provozu není zrovna snadné, ale pokud si uvědomíte potenciál třílitrového motoru, nebude vám činit problémy ani předepsaná padesátka. Samotné provedení integrovaného telefonu patří mezi to nejlepší, co v současnosti vůbec existuje.

Děkujeme společnosti Jaguar Praha za spolupráci.

Autor:
Nejčtenější

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Další z rubriky

Úvod do nové webové aplikace Google Photos
Prahli po exkluzivních tapetách, získali neomezené úložiště u Googlu

Možnost ukládat bezplatně neomezené množství fotografií a videí v plném rozlišení na Google Photos je výsadou uživatelů referenčních smartphonů společnosti...  celý článek

Nahradí otisky prstů skener obličeje?
Měla to být největší inovace roku, ale nezvládl ji ani Apple

Dlouhé měsíce se o ní mluvilo, měl ji mít Samsung S8, pak to měla být klíčová vlastnost nového iPhonu. Jestliže výrobci už umí displeje zahnout a roztáhnout...  celý článek

Americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly s prezidentem Donaldem Trumpem...
Hackeři mohli odposlouchávat iPhone amerického ministra vnitra

Současný vedoucí prezidentské kanceláře John Kelly má na svědomí poměrně hrubý bezpečnostní přešlap. Jeho iPhone v době, kdy sloužil jako ministr vnitra USA,...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.